Buitenland. De Haagsche Crt. vestigt de aandacht op de inlichtingen door den Minister van Justitie gegeven op de adressen van de h.h. de Kanter c.s. tegen de jachtwet. „Men zal uit de inlichtingen zien, zegt hij, hoe de tegenstanders van het verouderd heerlijk recht, dat ze voor een anachronisme en tegelijk voor eene onbillijkheid houden, het geheel mis hebben. Ook de landbouwers, die hun gewas door schadelijk wild zien opeten, zijn blind voor de voordeelen, die de bestaande regeling der jacht hun biedt. Hoe weemoedig is de gedachte, dat de heer Ruys weldra zelf de politieke jachtvelden gaat verlaten, en er misschien een roekelooze in zijn plaats komt, die niet doordrongen is van de zegeningen der private jacht tot nut van 't algemeen." Door de politie te Rotterdam zijn valsche rijksdaalders, guldens en kwartjes in beslag genomen, die aldaar in betaling waren gegeven. Zij zijn op het oog niet van de echte munt specie te onderscheiden, doch waren kenbaar aan den klank. Gelijk bekend is, werd door de „Vereeniging tot Verbetering van den Volkszang" te Amster dam, eenige maanden geleden, uitgegeven een nieuw gewijzigd „Wien Neerlands bloed" en een nieuw „Wilhelmuslied," beide van de hand van den heer J. W. van Dalfsen. Het Bestuur der Vereeniging h6eft zich veel moeite gogeven, orn deze liederen in korten tijd een groote bekend heid te doen verkrijgen, en het is in die poging uitnemend geslaagd. Met het oog op den aanstaanden jaardag onzer jeugdige Koningin wenscht het Bestuur thans weder de aandacht op deze liederen te vestigen. Voor wie er tot nu toe geen kennis mede maakte, bestaat nog steeds gelegenheid gratis een afdruk te ontvangen, op franco aanvrage bij den len Se cretaris, den heer K. van der Veen, Frederik Hendrik plantsoen 7 te Amsterdam.) Voor 't ont vangen, van grootere getallen wende men zich tot Gebr. Tuinzing, drukkers te Rotterdam, welke de liederen tegen billijken prijs verkrijgbaar stellen. De Volksliederen kosten keurig gedrukt 25 st. f 0.30 50 - 0.50 plus port?. voor 100 - 0.80 verzending. Men schrijft uit Utrecht: Bij een der jongste transporten van verdre ven Russische Joden, die aan het centraal station alhier passeerden, bevonden zich ook twee meisjes van 10 of 12 jaren, die gedurende het oponthoud dat zij hier hadden, schreiende langs de trein liepen en in elke rijtuigafdeeling naar hare moeder zochten, die zij onderweg waren kwijt geraakt. De arme kinderen hadden gedurende de lange reis reeds herhaalde malen vergeefs naar hunne moeder gezocht; zooals eene Russische vrouw in het Duitsch aan den stationchef mededeelde, was de moeder niet ver van de Russische grens van ontbering gestorven en had men uit medelijden met de kinderen hun dit droevig verlies nog niet durven mededeelen. Eene ande- Joodsche familie had zich het lot der weezen aangetrokken en nam hen met zich naar de Nieuwe Wereld. De majoor Scherer met zijn luitenant-ad judant Van Vliet en een ordenans, behoorende tot het Kamp te Bergen, zijn aan een groot ge vaar ontsnapt, toen zij over duin van liet kamp zich naar de aangelegde versterking3werken wilde begeven. Onbekend met het gevaar, begroetten zij, na een moeielijken rit over de duinen, met vreugde een vrij lange vlakte. De ordenans reed vooruit, doch zakte, zoodra hij het vlak had betreden, met zijn paard in het drijfzand naar beneden. De majoor en diens adjudant schoten onmiddelijk te hulp, doch het paard van den een zakt6 weldra met de achterpooten, dat van den ander met de voorpooten in het zand weg. Bei den wisten zich echter uit hun benauwden toe stand met hun paarden te redden. Het paard van den ordenans zakte inmiddels hoe langer hoe dieper, eindelijk tot den kop toe. Toen kwam er hulp opdagen, en door middel van planken slaagde men er in, én man én paard uit hun gevaarlijke omgeving te verwijderen. Uit goeden bron vernemen wij het vol gende. Evenals in de omliggende gemeenten heerscht ook in Hennaarderadeel de varkens ziekte. Men heeft te Wommels, de hoofdplaats dezer gemeente, eene proef genomen met de inenting. Honderd en drie varkens zijn door een deskundige ingeënt, waarvan er één na de kunstbewerking is gestorven. Van de overigen is tot dusverre nog geen enkel dier aan de ziekte lijdende, ofschoon de niet geënte varkens, om en bij de geënte dieren verkeerende, ziek worden en sterven. Men heeft sterk sprekende proeven genomen om tot de ontdekking te komen in hoeverre de geënte varkens vatbaar zijn door ze te voederen uit troggen, waaruit zieke varkens gegeten hadden, zelfs door Z6 op te sluiten in besmette hokken en alles met het gevolg, dat tot dusver bij geen der geënte varkens zich eenig spoor van de ziekte vertoont. Een schaap van D. Smit, bakker te Andijk dat in het vroege voorjaar 3 lammeren ter wereld bracht, moet, naar men beweert den 3en Augustus nog weder 2 lammeren het leven hebben geschonken, 't Is zeker een zeldzaam geval. Door het aanhoudende ongunstige weder zijn in de Zaanstreek onderscheiden boeren verplicht hun vee gedeeltelijk op de stallen te halen. Wel erg in de maand Augustus. Betreffende de Nederlandsche bedrijvigheid in China schrijft de „Amoy Times" „Niemand, die de loopende gebeurtenissen be studeert, kan de snelheid ontgaan, met welke Holland zijn belangen in dit deel der wereld ontwikkelt. De Nederlanders zijn nu zware mededingers van Groot-Brittauje, en, naar den maatstaf van vooruitgang, zullen zij in tien jaar John Bull over het hoofd zijn gewassen. Hun koeliehandel bedraagt tennaastenbij een half millioen per jaar, terwijl die van Engeland beneden vijftig duizend blijft, van Portugal eenige honderden bedraagt en van Duitschland, Hawaï en de Zuid-Amerikaansche republieken zoogoed als niets is. Wat meer is, zij hebben zich de wel willendheid der Chineesche autoriteiten en van het Chineesche volk verzekerd. Zij zorgen het best voor hun koelies. Van de tien, die het Hemelsche Rijk verlaten, komen er, binnen tien jaar, vijf terug met eenig en drie met meer geld dan zij gehad zouden hebben indien zij thuis gebleven waren. In stoomtransport toont Holland evenveel ijver en succes. Deli heeft nu zes stoomvaartmaatschappijen en niet minder dan acht en twintig stoomers stoppen er. De exporten van Sumatra, Java en andere Nederlandsche bezittingen gaan thans de honderd millioen mark te boven en nemen bijna vijfmaal meer toe dan de bevolking. Geen ander land in het Oosten kan zulk een ver wonderlijke vooruitgang aantoonen. Integendeel, vele gaan achteruit. Holland heeft zijn succes gewonnen door hard werken." De achterste rijtuigen van spoortreinen zijn door de reizigers nooit gezocht geweest om het sterke slingeren en om het gevaar van ontsporing, maar zij worden nu door velen geschuwd naar aanleiding van de rampen waarbij de eene trein op den anderen inreed. In Belgie heeft dit reeds aanleiding gegeven tot de bepaling, dat de laatste wagen van eiken trein een goederenwagen moet wezen, waardoor het gevaar bij botsingen althans iets verminderd wordt. Hier te lande komt 't wel vaak voor dat een goederenwagen den trein besluit, doch regel is 't niet, vooral niet op groote trajecten. Door de Nederlandsche kamer van koophan del te Londen is thans in druk gegeven een verslag der vergadering op 24 Juni jl. door een aantal belanghebbenden by den zuivelhandel tus- schen Nederland en Groot-Brittanië te Londen gehouden. In die vergadering is in den vorm eener motie de wenschelijkheid uitgesproken dat de verschillende maatschappijen en instellingen daar vertegenwoordigd, personen zullen aanwijzen, om de kwestie verder in overweging te nemen en zoo mogelijk tot een goed resultaat te brengen. Het bestuur der kamer geeft daarom in over weging dat de bedoelde maatschappijen of vereeni- gingen zoo spoedig mogelijk een of meer personen zullen aanwijzen om met elkander in overleg te treden, ten einde de middelen te beramen om den 'handel in zuivel voortaan op betere gronden te doen rusten. De kamer stelt zich beschikbaar om op nader te bepalen tjjd en plaats met deze gedelegeerden in Nederland eene bijeen komst te houden. - Uit Nieuw-York wordt van Maandag gemeld, dat het de laatste drie dagen zeer warm weder was. De thermometer middag tot 92 gr. in de 3 uren 96 gr.het was in twintig jaren. Te Chicago steeg de den warmsten dag van schaduw. Er kwamen gevallen van zonnesteek steeg Maandag op den schaduw en toekende te de heetste 10 Augustus thermometer Maandag, het jaar, tot 93° in de dan ook verscheidene voor. Weder twee spoorwegongelukken, het eene in Noorwegen, het andere in Rusland. Bij het eerste derailleerden een locomotief en vier waggons, doordat een rotsblok de spoorweg- lijn versperd had. De machinist werd onmiddelijk gedood, terwijl verscheidene reizigers'gekwetst werden, waaronder eenigen zeer ernstig. Nog ernstiger in zijn gevolgen was het spoor wegongeluk, dat den 8en Augustus plaats had op de lijn Tavastgourt. Een personentrein kwam in botsing met een trein, die een detachement militairen vervoerde. Een personenwagen van van dezen laatsten trein werd totaal verbrijzeld, waarbij 2 soldaten gedood en 48 gekwetst werden; onder deze laatsten bevond zich de kolonel Borodini. Op de jaarmarkt te Keulen stond een barak, waar de portretten des Keizers van Duitschland tentoongesteld waren. Boven dat van Wilhelm I stond te lezen: „Ik heb geen tijd om vermoeid te zijn"boven dat van Frederik II„Leer lijden zonder klagen", en ten slotte boven het portret van den tegenwoordigen keizer: „Waar gaan wij morgen heen De houder van de kraam is door de rechtbank tot 100 mark boete veroordeeld, wegens majesteitschennis. De ééne groote regenstorm, die uit de golf van Bengalen over een groot gedeelte van Britsch- Indië woei, en hier en daar zelfs zooveel neerslag gaf, dat enkele landstreken met watersnood te kampen hadden, heeft wel den algemeenen toe stand verbeterd, maar blijkt geenszins in het uitgestrekte rijk voldoende te zijn geweest. Thans wordt bericht, dat de hitte in het presi dentschap zoo buitengewoon is, dat alle te veld staande gewassen verschroeid zijn en sterven; dat het gebrek aan voedsel zoo groot is, dat zelfs de leden der kasten om onderstand verzoeken, en reeds in de dorpen verscheidene personen door hongersnood zijn omgekomen. De menschen heb ben niets te eten dan aloë's en ook het vee sterft door gebrek aan voedsel en water, ofschoon de afgesloten woudstreken reeds kosteloos voor beweiding waren opengesteld. Volgens bericht uit St. Petersburg is een keizerlijke ukase in de verzameling der wetten opgenomen, waarbij de uitvoer verboden wordt van rogge, roggemeel en zemelen van elk soort. Het verbod geldt voor de havens der Baltische, Zwarte en Azofsche zeeën en voor de westelijke grenzen, en treedt in werking met 27 Augustus(a.s.) Het voornemen bestaat om Frankrijk en Spanje door een spoorweglijn, die dwars door de Pyreneeën gaat, te verbinden. Zij zal tevens de Spaansche lijn Huesca—Caufranc met de Fransche lijn Pau Oléron in verbinding brengen, en den brug Somport over eene lengte van 7800 M. (3020 M. op fransch en 4780 M. op Spaansch gebied) doorboren. Deze tunnel zal over hare geheele lengte van het zuiden naar het noorden 130 M. dalen en in het zuiden op eene hoogte van 1200 M. boven de oppervlakte der zee beginnen. De staatsregeering van Tenessee had goed gevonden te besluiten dat gevangenen aan de mijnen in de Goal Creok zouden werken. De mijnwerkers aldaar vonden de ten uitvoer brenging van dit besluit niet alleen hoogst onaangenaam maar poogden die gevangenen te verdrijven. Zoo gespannen werd de toestand, dat de gouverneur een hoofdofficier met 107 minderen der staats- militie tor bescherming dier gevangenen afzond. Nu heeft zich Maandag het ongehoorde geval voorgedaan, dat de mijnwerkers vereenigd met een groot aantal gelijkgezinde het kamp der staatsmilitie hebben omsingeld de troepen tegelijk met de gevangenen hebben in hechtenis genomen, ze naar het station gebracht en met den eersten trein naar Knoxville gedepecheerd. Een poging is aangewend om het prachtige kantoor van de Beers Diamant-Maatschappij te Kimberley in de lucht te doen vliegen door dynamiet. Ongeveer elf uur 's nachts werd een vreeselijke harde ontploffing gehoord en een hevige schok gevoeld in de stad. Het duurde niet lang of men ontwaarde, dat het voorste gedeelte van het gebouw, alsook de ramen en vensters van andere gebouwen in de nabijheid aanmerkelijk waren beschadigd door eene lading dynamiet, die tegen het gebouw was gelegd en ontstoken door middel van electriciteit met een koperen draad, behoorende aan de Telephoon- Maatschappij.

Texelsche Courant | 1891 | | pagina 2