N°. 405. Donderdag 20 Augustus Aw. 1891. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL CEDEELTE. Binnenland. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÉN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, Parkstraat, Büeg op Texel. Dit blad verscliynt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs ■per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER der gemeente TEXEL gelet op art 41 der Gemeentewet, brengt, naar aanleiding daarvan, ter kennisse van de ingezetenen dat de vergadering van den Raad door hem is belegd tegen Vrijdag den 21 Augustus 1891, des voormiddags te 11 ure, in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer gemeente. Texel, den 18 Augustus 1891. De burgemeester voornoemd, C. M. KOOY. TEXEL, 19 Augustus 1891. De markt van Maandag mocht, wat handel en veeprijzen betrof, nog niet op beter succes bogen. De prijzen bleven, bij stuggen handel, zeer laag. Tien tot vijftien gulden waren de besteedde prijzen voor schapensommigen konden die lage prijzen nog niet halen voor lammeren was de prijs naar evenredigheid. Aangevoerd waren 240 schapen, 61 lamme ren, 5 koeien, 8 nucht. kalveren, 1 Geit en 2 korven kippen. De veiling van Lucernegewas, dien dag gehouden was evenmin schitterend de eerste 2 bunders brachten 65 gulden opvoor de overige 5 bunders kon nog geen 90 Gulden besomd worden. Oüdeschild, 18 Aug. Hedenavond heeft zich hier eene commissie gevormd, om aan de schooljeugd een feestje te bereiden op den verjaardag onzer jeugdige Koningin. Indien ae middelen het toelaten en genoeg rijtuigen voor billijken prijs zijn te bekomen, is men voornemens met de kinderen een tocht naar het strand bij de Koog te ondernemen. Moge fraai weer het plannetje vooral goed doen golukken. In het te Den Helder verschijnend „Noord- Hollandsch Nieuws- en advertentieblad" komt een artikel voor, dat in populairen vorm ern stige klachten doet vernemen omtrent de zeewaardigheid van de „Sumatra" het Neder- landsche oorlogschip, dat Z. M. den Duitschen Keizer bij zijn bezoek aan Amsterdam tot vóór de hoofdstad begeleidde. De ontzettende ramp, die indertijd de „Adder" trof, leeft onge twijfeld nog te zeer voort in de herinnering, om 't niet wenschelijk te maken, dat van bevoegde zijde het ongegronde dier klachten afdoende worde aangetoond. Indien hetgeen het Heldersche blad omtrent de jongste reis van de „Sumatra" meldt, ook slechts voor een gedeelte waarheid heeten mag, zegt „de Tijd," dan zouden wij het in dienst blijven van dien bodem ten zeerste betreuren. Het programma der landbouwtentoonstelling van 10-15 Sept. te Alkmaar te houden, op het land „Brittanje", langs den Heilooërhout, luidt als volgt Donderdag 10 SeptOpening der tentoonstelling door het hoofdbestuur, in tegenwoordigheid der leden van de Maatschappij en van de genoodig- den, teD 12 ure. Vrijdag 11 Sept.Tentoonstelling van hergsten, stieren, melkgevende koeien, pluimgedierte, voort brengselen en werktuigen ten 10 ure. Tentoon stelling van aangespannen- en rijpaarden ten 12 ure. Zaterdag 12 Sept.Tentoonstelling van paarden, vee, pluimgedierte, (ook hengsten en melkgevende koeien) voortbrengselen en werktuigen ten 10 ure. Zondag 13 Sept.Tentoonstelling van hengsten, stieren, melkgevende koeien, pluimgedierte, voort brengselen en werktuigen ten 12 ure. Postduiven, vluchten des middags ten 1 ure. Maandag 14 Sept.: Tentoonstelling van voort brengselen en werktuigen ten 10 ure. Algemeene vergadering der Maatschappij des middags ten 12 ure precies, in het kerkgebouw der doops gezinde gemeente te Alkmaar. Gemeenschappe lijke maaltijd van de leden der Maatschappij in het hotel „de Toelast," des namiddags ten 5'/2 ure. Dinsdag 15 Sept.Tentoonstelling van voort brengselen en werktuigen ten 10 ure. Woensdag 16 Sept.Afgifte der ingezonden voorwerpen 9-11 ure. Donderdag 17 Sept.Openbare trekking der loterij op het raadhuis ten 10 Va ure. Van deze loterij zal de geheele opbrengst be steed werden, na aftrek der kosten, tot aankoop van prijzen, die op de tentoonstelling zullen worden aangekocht en bij genoegzame deelneming zullen bestaan uit rijtuigen met of zonder paarden, paarden, rundvee, schapen, deugdelijke landbouw werktuigen enz. De pry's der loten is fl per stuk, f10 voor de 11 en f97.50 voor 110 stuks. De opbrengst van het karweizaad is in den Anna Paulownapolder beneden het middel matige. Niet alleen laat de hoedanigheid veel te wenschen over, doch een opbrengst van 1000 n6d. ponden der bunder zal wel tot de uitzonderingen behoorende meeste landbou wers zijn dan ook besloten het artikel niet meer te verbouwen. Te Prinsenhage, bij Breda, is door een boerenknecht op het bouwland van den hove nier Gommers bij het omspitten van den grond op twee steenen kannen gestooten, die bij onderzoek bleken gevuld te zijn met oude geldstukken, naar berekening van .f 4000 a f 5000. Behalve twee harddraverijen en een gymnas- tiekuitvoering zullen ter gelegenheid van de te Alkmaar van 10 15 September te houden ten toonstelling ook wielerwedstrijden plaats hebben De prachtige Harddraverslaan, dat kleinood van den Alkmaarder Hout, is de plaats, die daarvoor is aangewezen, en die er dan ook uitnemend voor geschikt mag worden geacht. Niet alleen toch biedt zij een vlakken, volkomen effen weg, maar ook hare lommerijke omgeving is voorde bezoekers een prettig, aangenaam verblijf. Er zal gereden worden op tweewielers, op hooge wielen en op driewielers, eene aardige gedachte echter is het ten einde eens wat afwisseling te geven bij de spanning, waarin een harde strijd het publiek brengen kan' om na het tweede nummer een strijd uit te lokken tusschen houten en ijzeren tweewielers, zonder guttapercha banden, waarvoor men kunstvoorwerpen van f 8 tot f 2 beschikbaar stelt. Tot sluiting der feesten zal Dinsdagavond een Vuurwerk worden afgestoken. In de vorige week was een deel der Jordaan te Amsterdam in rep en roer, en vooral de vrouwen verkeerden in een bijzondere gemoeds beweging, iets waarvoor ditmaal maar al te veel reden bestond. Een vierjarig knaapje, dat met vader was gaan kijken naar de duiven, viel van het plat van perceel 3 in de Eerste Laurierdwarsstraat in de nijding. Terstond werden'door de ontstelde ouders en buren pogingen tot redding in het werk ge steld, maar vruchteloos. Het kind was langs den muur van het drie verdiepingen hooge huis gegleden en zonk gedeeltelijk in de modder weg. Getrouw aan de gewoonte, om bij alle bijzondere ongelukken de brandweer als redder in den nood te roepen, ging men ook thans daartoe over. Terstond bemerkte deze dat geen andere weg openstond, dan het doorbreken der muren, waartoe terstond van beide zijden werd overgegaan. Dit werk eischte veel beleid, daar elke onvoorzichtig heid het kind kwetsuren kon bezorgen. Toch vlotte het werk goed, en na een kwarter kon een der brandwachts onder luid gejuich van honderden nieuwsgierigen, het kind aan de ont stelde ouders teruggeven. Het knaapje bleek aan handen en het gelaat door den val nogal gekwetst te zijn en werd terstond perraderbaar naar het gasthuis vervoerd. Na het verrichten was de brandweer nog het voorwerp eener ovatie, en spoedig was in de buurt niet veel meer te zien dan tal van kinderen, die nieuwsgierige blikken op de snijding wierpen, en tal van vrouwen, die het ijselijke geval in kleuren en geuren stonden te verhalen. Te Tilburg bevindt zich op het oogenblik monseigneur Couppé, bisschop van Nieuw- Guinea, die als missionaris daarheen vertrok. Hij heeft bij zich twee zwartjes, van 4 en 10 jaar, die hij daar vrijkocht op het oogenblik, dat zij tot menschelijk voedsel moesten dienen. Zij zijn vlug van begrip. Men meldt uit Rotterdam Nog' altijd behoudt Sequah denzelfden verba- zenden toeloop, niet alleen van nieuwsgierigen, maar vooral van lijders aan verschillende kwalen en ziekten, die van zijne middelen willen gebruik maken. In het lokaal, waar hij „seances" houdt, is het gedrang zóó groot, dat het herhaaldelijk voorgekomen is, dat er personen flauw vielen. Zelfs de mededinging van de kermis schaadt hem niet. Het geloof in de wonderkracht der Sequah- middelen blijft bij een talrijk publiek onverzwakt, ofschoon er vele gevallen bekend zijn geworden, waarin zfj bi niet hebben geholpen öf het middel voor inwendig gebruik schadelijk gewerkt heeft. Dagelijks stroomen de rijksdaalders Sequah letter lijk toe; en als het soms gebeurt, dat hij den verkoop staakt, als de aandraDg van koopers te sterk wordt, dan worden er aanmerkelijk ver hoogde prijzen geboden, om toch maar een paar fleschies meester ie worden. Ook uit de omlig gende plaatsen komen er zeer velen naar hier de Sequah middelen te koopen. Ook enkele winke liers, koffie- en bierhuishouders belasten zich met den verkoopeen herbergier, ten wiens huize veel schippers verkeeren, verkocht in een paar dagen honderd fleschjes. De autoriteiten laten den man ongemoeid. Ofschoon er reeds tijdens hij zich te Rozendaal ophield door de rijkspolitie een paar fleschjes bij depóthouders werden opgevraagd, en de justitie te Breda destijds een onderzoek instelde, gaat de „wonderdokter" ongehinderd voort met zijne waar aan den man te brengen. Er schijnen dus geen termen te zjjn om zija bedrijf te verbieden.

Texelsche Courant | 1891 | | pagina 1