N*. 407. Donderdag 27 Augustm. A®. 1891. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL BEOEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. - Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 unr op den dag der uitgave. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 80 Cts. - Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBubg op Texel. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente TEXEL, brengen naar aanleiding van art. 203 der gemeentewet ter openbare kennis, dat de begrooting voor het dienstjaar 1892 heden aan den raad is aangeboden en van heden af gedurende veertien dagen op de Secretarie ter lezing is nedergelegden hetzij in druk, hetzij in afschrift, tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar is gesteld. Texel, den 21 Augustus 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. M. KOOY, Burgemeester. STIKKEL, Secretaris. TEXEL, 26 Augustus 1891. De „tijd voor afzet" van oude schapen en overgehouden jong wolvee, was zeker wel oorzaak van de flinke aanvoer op de markt van Maandag jl.hooge prijzen toch konden daartoe niet uitlokken. Toch was, volgens sommigen, de prijs iets al was het dan ook weinig beter dan den vorigen marktdag. De prijzen voor schapen varieerden van f 9 tot f 19; gemiddeld was de prijs van f 11 tot f 14. Naar lammeren scheen minder vraag; om tot een prijs van f 9 te geraken, moest de kwaliteit der dieren niet onbeduidend zijn- Aangevoerd werden 464 schapen, 119 lam meren, 7 koeien, 1 paard, 2 veulens. De pogingen tot oprichting van een muziekcorps aan den Burg, hebben veel kans van slagen, wanneer wij althans het succes der bijeenkomst van Dinsdagavond daarvoor ten grondslag nemen. Niet dat de opkomst zoo belangrijk was, doch die opgekomen waren toonden van zoo goeden wil, dat daarvan veel kan worden verwacht. De heer Borstlap, van Schagen, op deze bijeenkomst tegenwoordig, verstrekte de noo- dige inlichtingen en gaf zijne denkbeelden omtrent de wijze van oprichting te kennen. Het resultaat der bespreking was, dat men zou trachten het benoodigde kapitaal tot aan koop van instrumenten, te vinden door een renteloos voorschot, in aandeelen van vijf Gulden, waarvan jaarlijks eenigen zullen worden uitgeloot. Op deze wijze zou de toetreding voor wer kende leden, niet door te hooge contributie worden tegengehouden. De aflossing der aandeelen zal worden ge vonden uit de contributie van buitengewone leden. De contributie voor buitengewone leden zal zijn één Gulden per jaar, waarvoor deze het recht zullen hebben om minstens twee malen 's jaars eene uitvoering te kunnen bijwonen met hunne dame. De hoegrootheid van het aandeelen-kapitaal hangt af van het aantal werkende leden en dientengevolge benoodigde instrumenten. Als werkende leden meldden zich reeds aan 8 personen, welk getal ongetwijfeld nog wel met eenigen zal worden vermeerderd. Zeven personen meldden zich aan als kunst lievend lid, terwijl alreeds 18 aandeelen van vijf gulden werden geplaatst. De heer Borstlap verzocht de heerenStam, Dikkers en de Rooij om als voorloopige com missie te fungeeren voor de financieele zaken, welke heeren zich die opdracht lieten welge vallen. Binnen eenige dagen zal alsnu eene lijst circuleeren voor het plaatsen van aandeelen, zoomede voor het aanwerven van buitenge wone leden. Met de aanbieding van die lijst zullen de werkende leden zich belasten. Wat zullen we hieraan toevoegen Eene aansporing om voor een of meer aandeelen te teekenen of om als buitengewoon lid zich aan te melden Zou het waarlijk noodig zijn, daartoe nog eene aansporing te moeten doen Wij willen het niet wenschen. Wij verwachten, dat velen door eigen aandrang, deze zaak naar vermogen zullen steunen. De behoefte aan een muziekcorps doet zich toch meermalen gevoelen. Bijzondere dagen, zooals jaardagen van het Kon. Huis en andere gelegenheden zullen dan niet, als thans, ongemerkt voorbij behoeven te gaan. Het ruwe weder was oorzaak dat heden morgen de post van de vaste wal niet op tijd aankwam. De omstandigheid dat „de Kampioen" welke de „Ada" tijdelijk verving, ook defect is geraakt, is oorzaak dat de „Alkmaar Packet" thans in de dienst voorziet. Dat vaartuig schijnt bij ruw weder echter een minder ge schikt verkeermiddel tusschen de vaste wal en ons eiland. Oudeschild, 25 Aug. Sedert een paar weken wordt hier mest aangevoerd van Helder. De personen, belast met het lossen van een dei- vaartuigen, vonden in de mest een gouden tienguldenstuk. Bij 't lossen van scherven, ook van de Heldersche aschbelt afkomstig vond men een zilveren lepeltje. De voorgenomen tocht van de school jeugd naar de Koog op Maandag a.s. zal ver moedelijk in gezelschap van de schooljeugd van de Hoorn plaats hebben. Indien nu 't barre herfstweer de plannen niet verijdelt, zal 't er op den verjaardag van Koningin Wilhelmina aan het strand achter de Koog zeker feestelijk en gezellig uitzien. Ongeveer een halfjaar geleden kreeg J. v. G., te Kudelstaart (gemeente Aalsmeer), onder het eten iets in de keel, dat met den dag pijnlijker werd, toen dezer dagen uit eene dikte in den hals eene naald te voorschijn kwam. Gelukkig ondervindt de man geene verdere nadeelige gevolgen. Naar uit goede bron vernomen wordt, heeft de heer A. de Ridder in IJpolder Vni, den beroemden harddraver „Tabor II" verkocht voor den kapitalen prijs van f26000. Reeds is voor het eenjarig paard van hem f 5000 geboden. Men meldt uit Schiedam aan De Maasbode De notarissen alhier hebben het tegenwoordig druk, want niet minder dan 61 groote en kleine woningen, pakhuizen, branderijen enz. worden in deze en de volgende week op zeven aanplakbiljetten vermeld, als te zullen worden geveild en verkocht. De aanplakborden zijn reeds te klein geworden. Voorzeker geen bewijs van vooruitgang te Schiedam, te meer als men bedenkt, dat de panden zoo vreeselijk in waarde verminderen. Zoo is in de vorige maand een branderij verkocht voor f 3500, waarvan een bejaard persoon zich wist te herinneren, dat dezelfde branderij was verkocht voor f 35.000. Naar men verneemt, is door de Rotter- damsche politie aan Sequah de verkoop van zijne geneesmiddelen verboden. Aan den politie ambtenaar, die toezicht heeft bij zijn zittingen in het verkooplokaal, is de last verstrekt om, zoo die verkoop toch mocht geschieden, proces verbaal op te maken. Ook aan den geneesheer Hemmers, die bij die zittingen tegenwoordig is, moet het recht om die middelen te verkoopen op grond van de geneeskundige wet van 1865 zijn ontzegd. Het L. D. ontvangt liet volgende landbouwbe" richt uit Haarlemmermeer Het jaar 1891 zal in de landbouwkronieken met een zwarte kool worden geteekend. De winter was zeer streng en het wintergraan was grootendeels vernietigd. De landlieden spanden zich in, met overleg en vlijt werd andermaal geploegd en gezaaid, of ook wel het laatste alleenen waarlijk een goede oogst stond op het veld. De aanhoudende regens maken echter, dat aan het binnenhalen nog niet gedacht kan worden. Alleen is er op de lichte gronden wat rogge geborgen en op de kleistreken wat gerst. De haver, die uitmuntend uitgegroeid is, ligt voor een groot deel gezicht op het land en rot. Van de tarwe, die nu wat later rijp is, is nog weinig gezicht, maar ook zfj ligt half gestreken op het land en de korrels beginnen reeds in de aren te groeien. De hoop op een uitmuntenden tarweoogst is dan ook vervlogen. De karwfj is gedorscht, de uitkomst daarvan is middelmatig, De erwten liggen nog veel op het veld en wat er van terecht zal komen is wel te gissen. Een gekiemde en verschimmelde rommel. De bieten groeien door, maar ook de wortels hebben vooral om het suikergehalte in de eerste plaats behoefte aan zonneschijn en warmte. Het vlas is verscheept, maar ook dat gewas heeft veel geleden. Het best houden zich nog de paarden- en duiven- boonen, die oogst zal nog het best kunnen gelukken. Ook het weiland begint ten slotte van de natheid te lfjden, de koeien eten, zooals de boeren zeggen, met vijf bekken. Het ergste zijn er nog de tuinders en arbeiders aan toe. Duur brood staat in 't algemeen wel ieder te wachten, maar ook moeten straks de pachtpen- ningen voldaan worden. De boonen en agurken kunnen bfj dit vochtige weer heel weinig opleveren, de planten worden ziek of rotten weg. Van de zomeraardappelen is niets meer te ver wachten, de winteraardappelen op hooge en lichte gronden kunnen nog wel een goed beschot geven. De weinige boomvruchten krijgen niet den ge- wenschten smaak en vallen bovendien nog veeion- rijp van den boom. Alle menschen klagen over het weer, en in de landbouwstreken is het publieke leven door en door gedrukt. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1891 | | pagina 1