Buitenland, Een sigarenhandelaar te Amsterdam, heeft een nieuw reclame-middel uitgestald, namelijk een pop, die op geregelde tijden tegen de vensters tikt, zoo duidelijk, dat het niet anders kan of" de aandacht der voorbijgangers moet er door getrokken worden. De pop heeft een koffertje in de hand waarop de naam van een of ander bizonder aanbevolen artikel geschilderd kan worden. De 'heeren prof. Molengraaff te Utrecht, prof. Legebeke te Delft en J. L. Huisinga, civiel- ingenieur te Utrecht, door het Nut benoemd om in commissie een onderzoek in te stellen naar de hier bestaande begrafenisfondsen, hebben hun taak ten einde gebracht. In een woord vooraf zegt het hoofdbestuur der Maatschappij, dat het hoogst belangrijk rapport een aandachtige overweging verdientdat het de vrucht is van nauwgezet onderzoek, van ern stige studie en van toewijdenden arbeid en dat het aanwijst de deugdelijke grondslagen, waarop de maatregelen tot verbetering van den toestand en de werking der begrafenisfondsen in ons land moeten rusten. Na een beschrijving van den gang van het onderzoek, vermeldt de commissie het aantal en den aard van de beschreven fondsen de lijst telt 433 nummers. Sprekende over de solid.teit der fondsen, meent de commissie dat van een groot aantal kan ver wacht worden, dat zij inderdaad solide zouden blijken, zoo een behoorlijk onderzoek der financiën werd ingesteldmaar ook bij een belangrijk aan tal is het twijfelachtig of de bezittingen voldoende kunnen geacht worden. Bij 25 fondsen vond de commissie geld in kas en geen noemenswaardige bezittingenen niet alleen bij kleine fondsen samen tellen deze metaalvrije inrichtingen circa 160.000 leden, die vol vertrouwen hun geld stor ten. Beoordeeld zijn 247 fondsen daarvan waren 81 goed, 89 tamelijk en 77 slechtdeze slechte fondsen hebben 333,717 leden en een verzekerd bedrag van f21.690,463. Vad Uit Peize schrijft men Hoewel het volk hier niet zeer lichtgeloovig is, hebben toch sommige onzer ingezetenen te veel vertrouwen gesteld in de voorspellingen van den „weer-profeet" majoor Waelput. Daar volgens diens profetiën het laatst dezer maand droogte zou brengen, lieten eenigen het hooi, anderen hun koren staan, en wat is het gevolg? het hooi, dat toen nog eenigszins verkrijgbaar was, kan men nu om de veelvuldige regens niet meer per wagen bereiken en daar de Gouw alsnog niet per schip bevaren kan worden, is men genoodzaakt het hooi te laten waar het is. Ook zij, die het koren lieten staan, ondervinden dat de majoor een broodetend profeet is. Het te Amsterdam verschijnende „Nbl. voor Ned." schrijft het volgende „Het „sollen" met dr. Mezger kan weer aardig beginnen, de doctor komt weldra hierheen om eenige dagen te vertoeven, en als we het heel vriendelijk vragen, wil hij misschien ook wel blijven, want Wiesbaden viel hem niet mee. „Of het leven aldaar den hoogen patiënten ook zoo ondraaglijk gemaakt werd als hier, naar de doctor beweerde? „Wij hopen dat zij, die invloed op den bekwamen maar grilligen geneeskundige kunnen uitoefenen, hunne eigen waardigheid een beetje in 't oog zullen houden. Wil de doctor hier blijven, hij zal ons welkom zynmaar wil hij het niet, zonder er om gesmeekt te zijn, dan mag hij onzentwege gerust zich elders vestigen. „Gesmeekt of niet gesmeekt, men kan er toch altijd zeker van zijn, dat dr. Mezger niet blijft of hij moet er zijn belang in zien en dan mag hij het, dunkt ons, met zichzelven uitmaken wat hij doet." Het anti-revolutionaire weekblad De Hoop zet de beteekenis nog eens uiteen van algemeen kies- en stemrecht. Kiesrecht is 't recht, dat elk volgens de grondwet daartoe bevoegd, Nederlander heeft, om iemand te kiezen, dien hij meent, dat 't best geschikt is, zijne belangen in Staten Generaal Provinciale Staten of gemeenteraad te behartigen. En stemrecht is 't recht, dat men wil toegekend zien aan alle Nederlanders, om zich 't recht van eind beslissing voor te behouden over de door de beide Kamers der Staten-Generaal vastgestelde wetten, zoodat, wanneer deze wetten door de volksvertegenwoordiging zijn aangenomen, 't volk zich 't recht voorbehoudt, die wetten kort en goed te verwerpen of aan te nemen, dus om als met één pennestreek al wat reeds gedaan werd te vernietigen. Over 't begrip „Kies- en Stemrecht" zegt het blad dan nader, dat het een minder hoogen dunk geeft van hen, die aan kiesrecht stemrecht willen verbinden. Men heeft iemand, om maar iets te noemen, ter Staten-Generaal afgevaardigd. Die persoon heeft dus uw vertrou wen Ge wist geen beter om uwe belangen voor te staan dan hem, wien ge dat vertrouwen gegeven hebt, want ge wist vooruit wat ge aan hem hadt. Maar nu heeft hij, in uw belang en volgens uw willen, gewerkt om een wetsvoorstel tot wet verheven te krijgen. Gij hebt hem uw vertrouwen geschonken, maar toch ge vertrouwt hem niet, ge wilt nog eens nader zijn doen goed bezien en u 't recht voorbehouden, zijn werk, dat eigenlijk geheel uw werk is, want gij hebt hem gekozen, te verwerpen of goed te keuren. Zoudt go gaarne de persoon zijn, die op zulk eeno wijze werd afgevaardigd, vooruit wetende dat go gewantrouwd wordt En is 't niet een teeken, dat de afvaar digers van zulke vertegenwoordigers in zich zelf of in hun oigen te volgen gedragslijn zelf niet heel veel vertrouwen stellen vraagt het blad. Het Handelsblad ontving de volgende zinspeling op den naam en de loopbaan van den Burgemeester van Amsterdam thans minis ter van buitenlandsche zaken: „Als advocaat ging bij naar het Gerechtshof als burgemeester naar het Prinsenhof; als lid der Tweede en later als lid der Eerste Kamer naar het binnenhofnu als minister van buiten landsche zaken naar het binnenhof. Dat zijn vier hoven; derhalve blijft Van Tie/moven per saldo nu nog van zessen klaar. Onlangs' toen in de Loosduinsche vaart een schuitje omsloeg, met landbouwvoortbrengselen voor Engeland bestemd, bleek dat onder in de manden de afzender do meest waardelooze dingen had gestopt, die aan de Engelschen als deugdelijke waar werden berekend. Dat deze Westlander niet de eenige bedrieger is, daarvan getuigt een brief door den vertegenwoordiger van een groot Engelsch huis aan zijn agent, den heer du Mosch, tijdelijk te Rotterdam, gericht: Die brief luidt „Bij het openen van enkele der vijf tonnen roode aalbessen, die gij voor ons tegen f180 per ton kocht, vonden wij in een twaalftal manden genoeg steenen om een half seive te vullen. Natuurlijk zullen wij alleen de vruchten betalen, die wjj ontvingen, en daar bouwmaterialen hier zeer goedkoop zijn, gevoelen wij geen lust om transportkosten voor puin te betalen. Wil trachten te voorkomen dat deze dingen in 't vervolg meei gebeuren en laat aan de lieden, van wie gij de bessen kocht, weten, dat hun bedrog is ontdekt. Op de ontvangst van dezen brief schrijft de heer du Mosch vervoegde ik mij bij den heer A. van der Horst, expediteur en fruithande laar te Rotterdam, van wien ik die bessen had gekocht, en deze, dien ik altijd beschouwd heb, en 't nog steeds doe, als een der eerlijkste, netste kooplieden alhier, verklaarde mij rondborstig, en liet mij den brief lezen, dat hij van een der eerste huizen in Londen dezelfde klachten had. De roode bessen kwamen uit het Westland. Men meldt uit Nederhorst den Berg: Voor hen, die er niet mede bekend zijn, dat eerst in den laatsten tijd de wetenschap aan het licht heeft gebracht op welke wijze de paling zich voortteelt, door namelijk levende jongen ter wereld te brengen, verdient voor zeker vermelding dat, naar wij vernamen, de visscher J. de Kloet in het naburige Korten- hoef, bij het opensnijden van een paling, een aantal jonge palingen vond, welke nog eenige uren daarna in leven zijn gebleven. Ook zij, die weten dat de ontdekking, die nog slechts zeer jong is, geleerd heeft, hoe miniem klein deze diertjes ter wereld komen, eene omstandigheid, waardoor de voortteelt zoo langm tijd voor de wetenschap bedekt kon blijven, zullen bovenstaand feit, als uit zondering op dien regel, zeker met belang stelling vernemen. Een staaltje van dierenbehandeling. Wanneer paarden onderhevig zijn aan koliek of buikkramp dan zijn de beesten hoewel op den grond liggende, iu den regel zeer onrustig en wild; zij slaan met de pooten en wentelen onrustig het lichaam. Dezer dagen verkeerde het paard van een der eerste stalhouders te 's Hage in zulk een toestand en het dier, welks achterlichaam reeds koud was geworden, zou zeker gestorven zijn, ware 'tniet dat zijn meester op de gedachte kwam hem een emmer water in de bek te gieten. Dit hielp, want onmiddelijk na die hoeveelheid water in het lijf te hebben opgenomen, rees het paard weer op en was genezen. Door de Vereeniging tegen do Kwakzalverij wordt het volgende publiek gemaakt Sequah. Meer en meer wordt de aandacht go - vestigd op de handelingen van Sequah, een te Rotterdam vertoevende wonderdokter, wiens ware naam is Charles Davenport, Engelsch onderdaan. Wij zijn in staat gesteld mede te deelen, dat de Sequah's olie bestaat uit twee deelen vette olie en een deel terpentijn, vermengd met eenige druppels van andere, sterk riekende, vluchtige oliën en dat de Prairie-flower in hoofdzaak niets anders is als een aftreksel van rhabarber met water en potas. De beide geneesmiddelen van Sequah zijn dus niets bijzonders. De Vereeniging tegen de Kwakzalverij heeft, naar wij vernemen, alle inlichtingen bijeengegaard om het ware licht op het bedrijf van Sequah te doen vallen en zal tot dat doel een Sequah- nommer van haar Maandblad uitgeven, welk nommer gratis wordt toegezonden op aanvrage bij den Voorzitter der Vereeniging, Mr. L. Zegers Veeckens, notaris te Amsterdam In het „Petit Journal" komt een bericht uit Berlijn voor, dat, stelliger dan totnogtoe zelfs in Parijsche bladen gedaan werd, de bewering volhoudt, dat de Duitsche keizer ten gevolge van zijne oorkwaal gevaar loopt, in zijne verstandelijke vermogens te worden aangetast. Er wordt bij vermeld dat de politieke omgeving des keizers door de geneesheeren op de hoogte van den toestand is gebracht en er zelfs reeds namen genoemd worden van personen, die het Regentschap zouden uitmaken. Er liep een gerucht onder de bewoners in den omtrek van het Champ de Mars, dat de Eiffeltoren neiging begon te vertoonen om naar ééne zijde over te hellenin verband hiermede hebben eenige eigenaars van huizen reeds aan stalten gemaakt om te vertrekken. Een nauw keurig onderzoek is ingesteld omtrent de waarheid van dit bericht. De uitslag was, dat de groote hydraulische machine, in het inwendige opgericht, alleen reeds voldoende is om den zwaren ijzeren bouw rechtop te houden. In het socialistencongres te Brussel was de militaire quaestie aan de orde. Bij de beraadslagingen over de plichten der werkende klasse ten opzichte van oorlog heeft de commissie het volgende besluit voorgesteld „Het congres is van oordeel, dat het voor allen, die van geen oorlog meer willen hooren, een eisch van plicht en belang' is, toe te treden tot de socialistische partij, die de eenige partij van vrede is. Met het oog op den dreigenden toesiand van Europa en de woelingen der regeerende klassen doet het congres een beroep op de werklieden der geheele wereld om alle velleïteiten van oorlog en alliantie tegen te gaan en door ontwikkeling van internationale samenwerking van het prole tariaat de zegepraal van het socialisme te bespoedigen." Dit voorstel is aangenomen met de stemmen van alle nationaleiten, op die van Nederland na. Een voorstel der Nederlandsche afgevaardigden, om te verklaren dat de socialisten van alle landen bij elke oorlogsverklaring een beroep op het volk zullen doen om eene algemeene werkstaking af te kondigen, is met de stemmen van 13 tegen 3 nationaliteiten verworpen. Onder de velen, die van den zomer van 1891 eene treurige herinnering zullen bewaren, behooren voorzeker ook de bewoners der Moezel en Saarstreken nabij de Luxemburgsch-Pruisische grenzen. Er heeft daar een hagelstorm gewoed, welke in bijna twintig gemeenten nagenoeg den ganschen oogst heeft vernield. De akkers zijn geheel plat geslagen, het ooft der boomen ligt bij hoopen overal verspreid, de wijnoogst is red deloos verloren. Niet slechts dat de druiven verhageld zijn, maar de wijnstok is op talrijke plaatsen zóó gehavend, dat ook een volgende oogst de naweeën van het noodweer nog onder vinden zal. De boeren, die op 't veld werkten, moesten overhaast vluchten en kwamen door de geweldige hagelsteenen, welke er vielen, met bebloede hoofden onder dak. Vele huizen werden door den storm wind van daken en schoorsteenen beroofd, vele duizenden vensterglazen werden vernield en in de dorpen Schn weiier en Kirf bleef van de prach tige gekleurde kerkglazen bijna geen enkel gespaard. Slimme dieven. Een nieuw soort van oplichterij werd dezer dagen met goed gevolg te Berlijn toegepast. In een der drukst bezochte restaurants zette zich een als boer gekleed man aan een tafeltje neer, en vroeg een diner met eene halve üesch wijn, welke hij zich goed liet smaken, Toen de laatste schotel was opgediend

Texelsche Courant | 1891 | | pagina 2