Buitenland. Marktberichten. "^PREDIK BE UK TEN. Een vreeselijk onheil had in de vorige week plaats nabij Oosterzee in Friesland, op een klein half uur afstands van Lemmer. De bemanning van een 6-tal schepen was bezig deze vaartuigen tegen den wind in te sleepen. Toen de eerste drie een eind waren voortgesleept en vastgemeerd, keerden de trekkers elf in getal met een boot terug om de overige schepen te halen. Een stukje paal, waaraan een lap doek gebonden, diende tot zeil, om zoodoende des te spoediger, ter plaatse te zijn. Onderweg echter had een van het gezelschap de aardigheid in den mast te klimmen, waardoor het bootje, dat met elf personen reeds meer dan gevuld was, schuin ging en water schepte. Men begon vervolgens te stoeien, met het ongelukkig gevolg, dat de boot omsloeg en allen te water geraakten. Op het hulpgeschrei kwamen spoedig eenige bewoners der buurt toeschieten, doch bij de redding bleek, dat vier der drenkelingen reeds overleden waren. Te Meppel en omstreken is de waterstand thans buitengewoon hoog en reeds 80 duim boven peil. Alle laag gelegen landen zijn ondergeloopen. De Sts. Crt. van Zaterdag bracht, merkt de Zutf. Crt. op, eene sieilijke aanbevelens waardige nieuwigheid op 't gebied der Neder- landsche taal. Het praedicaat mr. wordt bij de namen der ontslagen en benoemde minis ters voluit geschreven, wat met den adelijken titel keurig staat, b.v. „jonkheer meester A. F. De Savornin Lohrnan." De nieuwe titularis van buitenlaudsche zaken wordt genoemd„de heer meester O. Yan Tienhoven", terwijl de heeren Lely en Jansen, die Jhr. noch mr. zijn, het ook zonder „heer" moeten doen. De heer Tak moge dus voorzitter zijn, de heer Van Tienhoven is toch de eenige „heer en meester" van het Kabinet. Als een bewijs dat de armoede de wereld nog niet uit is, diene dat te Waddings veen een inboedel werd verkocht, bestaande uit verschillende meubelen, dienstig voor een huisgezin van vier personen, welke inboedel de kapitale som opbracht van 91 centen. Naar gemeld wordt heeft de Nederland- sche regeering terstond na het spoorwegon geluk bij Mönchenstein door een daartoe af gevaardigd ingenieur een onderzoek doen instellen naar de oorzaken van het bezwijken der brug aldaar. Onafhankelijk echter van het door dien afgevaardigde uitgebracht rapport heeft men met loflijken ijver reeds terstond de bruggen nader onderzocht om mogelijke gebreken, zoo die gevonden werden, onmidde- lijk te verhelpen. Zoo werden aan het ijzer werk der spoorwegbrug te Zutfen niet minder dan 6000 klinknagels onvoldoende bevonden en vernieuwd. De opmerking wordt echter gemaakt, dat het te wenschen ware, dat van spoorweg bruggen ook niet meer dan noodig is werd gevergd, en dus het kruisen van treinen op spoorwegbruggen met groote spanning, gelijk nu en dan zelfs met goederentreinen geschiedt, werd verboden. (Haarl. Ct.) Aan de Middelb. Crt. woidt van geachte zyde uit Rotterdam gemeld dat het bericht, het welk onlangs in enkele bladen voorkwam als zou het stoomschip „Obdam" van de N. A. S onder bevel van kapt. Potjer in zee gegaan zijn, omdat kapt. Bakker door de instructie in zake de bekende treurige geschiedenis met een stoker, in Rotterdam werd gehouden, geheel en al on waar is. Dit stoomschip is, volgens haren zegs man, wel degelijk dd. 8 Augustus onder com mando van kapt. Bakker van Rotterdam naar Nieuw-York vertrokken. De directie der Maatschappij heeft zich dan ook gehaast dat onware bericht tegen te spreken. De kapitein is dadelijk bij aankomst te Rotterdam na het gebeurde met een der directeuren der Maatschappij naar den officier van justitie ge gaan. Nadat hij nog eenige malen door dezen en door den rechter-commissaris met getuigen was gehoord, is aan kapt. Bakker volkomen vrij heid gegeven om met de „Obdam" naar Nieuw- York te vertrekken. Aan alle oud-zouaven, die onder Paus IX gediend hebben, zal door den Paus een eereteeken worden geschonken, dat door de verschillende zouaven-cornitó's in Nederland op plechtige wijze zal worden uitgereikt. Het bestaat uit eene bronzen medaille, waar op de voorzijde geplaatst is de buste van Paus Leo XHI en aan de keerzijde de woorden „Bene Merenti" (wel verdiend). Deze medaille moet gedragen worden aan een lint met blauwe en witte strepen, gelijk aan dat, waaraan het kruis van Mentana gedragen wordt. Van verschillende zijden worden te Am sterdam plannen beraamd om den heer Yan Tienhoven bij zijn vertrek een bewijs van waardeering te geven. Reeds is door ver schillende voorzitters van werkliedenvereni gingen eene vergadering gehouden, om, na goedkeuring van de leden, aan den heer en mevrouw Van Tienhoven van wie zij meer malen steun mochten ontvangen, eene passende hulde te brengen. Het „Journal des Débats" meldt thans dat de Nederlandsche gezant te Berlijn aan den Staatssecretaris voor buitenlandsche zaken heeft medegedeeld, dat de Koningin dei- Nederlanden en hare Moeder, de Regentes, in den loop der maand September te Berlijn zullen komen, om het bezoek te beantwoorden, dat de Duitsche Keizer en zijn gemalin Haar gebracht hebben. De juiste datum van de aankomst der Koninginnen zal nader worden vastgesteld. Het onheil, dat de Fransche kolonie Marti nique getroffen heeft, vertoont groote overeen komst met dat, waardoor de Duitsche vloot bij Samoa twee jaren geleden zoo zwaar te lijden had. Ook nu is de storm zóó plotseling opgestoken, dat de schepen geen tijd hadden zich te bergen, en allen zonder uitzondering tegen de kust werden geworpen. Zoo verongelukten elf schepen welke alle onder Fransche vlag voeren. Hoeveel menschenlevens hierbij verloren gingen, blijkt tot heden niet uit de berichten, maar het verlies is zeker zeer groot, daar alleen op het land reeds 60 dooden gevonden werden, die meest door het instorten der huizen verongelukten. Ook uit Finland is de uitvoer van rogge, ioggemeel, enz. van 27 dezer af verboden, ingevolge keizerlijk besluit, dat Zaterdag werd gepubliceerd. De correspondent van de „Times" te Peters burg deelt mede dat de provincie, die het meest van de mislukking van den oogst te ïyden heeft, die is, welke door de Kirgizen van den Ural wordt bewoond. Wat nog aan graan te velde stond, werd door de sprinkhanen geheel vernield. Tengevolge eener ontploffing is Zaterdag 11. te Nieuw-York een huisvan vijf verdiepingen ingestort, terwijl zich daarin een groot aantal personen bevond. In de benedenverdieping werd een' restaurant gehouden, terwijl tevens in het huis een drukkerij in vollen gang was, toen het ongeluk gebeurde, De puinhopen geraakten in brand, zoodat men niet dan met de grootste moeite den ongelukkigen te hulp kon komen. Ongeveer 50 personen verloren bij die ramp het leven. In de badplaats Oeynhausen zat dezer dagen de heer Weinberg uit Berlijn, die wegens lamheid niet loopen kon, in zijn rolstoel voorde deur van een der hotels, toen een bliksemstraal in zyn onmiddellijke nabijheid nedersloeg. Hevig verschrikt en bedacht op zelfbehoud wil hij zijn stoel verlaten en het hótel binnengaan. De schrik en het vurig verlangen schenen het ongelooflijke bewerkt te hebben, de heer W. was genezen en kon evengoed loopen als de andere badgasten, die zich niet weinig verheugden over deze verrassende genezing. Uit Kopenhagen wordt gemeld, dat op bevel van den Minister van Oorlog in de militaire bakkerijen voortaan bij wijze van proef groote tarwebrooden zullen gebakken worden. Wanneer daarmede een gunstige uitslag wordt verkregen, zal aan het leger, zoolang de rogge duurder dan de tarwe blijft, tarwebrood worden verstrekt. Nog is men bezig de puinhoopen van het te Nieuw-York ingestorte huis op te ruimen. In het geheel zijn thans 42 lijken gevonden. Uit dat gedeelte der ruïne, waar vroeger de restaurant stond, stijgt sinds oenigen tijd een afschuwelijke stank op, zóó doordringend, dat men den arbeid moest staken. Men vreest dat nog veel afgrijse lijks aan den dag zal komen, wanneer dat gedeelte van het gebouw doorzocht wordt. Uit Rome wordt geseind, dat na een droogte van 3 maanden de eerste regen is gevallen. Ook in Italië zijn aardbevingen waargenomen. -- Als „medizinisch interessant" deelt een Russisch tijdschrift het volgende mede Een 35jarige arbeidster aan een cigaretten- fabriek, die met 14 uur werken 30—40 kopeken per dag verdiende, was ten gevolge van overspan ning ziek geworden. Na uit het gasthuis te zijn ontslagen vond zij haar plaats door een ander bezet. Te vergeefs zocht zij overal werk en leed inmiddels honger, want bedelen wilde zij niet. Ten einde raad, trok zij zich terug in een vervallen hutje in een bosch, in de hoop dat de dood zich spoedig over haar zou ontfermen. Zelfmoord wilde zij niet plegen, omdat haar godsdienst haar dat verbood. Na 26 dagen zonder eten of drinken te hebben doorgebracht, blootgesteld aan storm en regenvlagen, die in de vervallen hut door drongen, werd de arme in bewusteloozen toestand door een boer gevonden. Zij werd naar een ziekenhuis gebracht, waaruit zij na 3 weken als geheel hersteld vertrok. Onder verzekering van de volle waarheid te vermelden en van dit „op tijd en stonde" te zullen bewijzen, heeft de Antwerpsche Koophan del reeds eenige malen het bijna ongeloofelijke feit medegedeeld, dat eene jonge dame, mevrouw Ducès-Van Cutsem, in het krankzinnigen-gesticht Maeck-Maertens, aan den Leuvenschen steenweg no. 385, te Schaerbeek, opgesloten gehouden wordt, hoewel zij volkomen gezond van hersenen is. Deze opsluiting zou, met de misdadige mede werking van rechterlyke ambtenaren en genees kundigen, geschieden door hare familie, tegen wier zin en zonder wier instemming zy te Londen in het huwelijk getreden is. Volgens de Koophan del is ook de Nederlandsche justitie, het zij dan geheel te goedertrouw, bij de zaak betrokken. Onder eene valsche beschuldiging der Belgische justitie zou het jonge echtpaar in 1887 te Breda zijn aangehouden en aan Belgie zijn uitgeleverd, waar echter aan de zaak, waarvoor de jongelieden aangehouden en uitgeleverd zyn, nimmer gevolg gegeven is. Schagen, 27 Aug. Aangevoerd12 paarden f 60 a 175 13 Stieren f 40 a f 150,20 Gelde- koeien f80 af 262,; 25 Kalfkoeien f 160 a 22010 Vaarzen t 60 a 80 Hokkelingen f af 15 Nuchtere Kalveren f 7 a f 22 580 Schapen f 10 a f 26,— 3Bokk. en Geit 2 a 4 gld.30 mag. Varkens f 8 a f 12 Biggen f 3.— a f 4. Kippen 30 a 150 ct; Eenden 30 a 50 ct Boter per kop f 1 a 1,20; Kaas per kilogram 20 a 30 ct.Kipeieren per 100 300 a 350 ct.Eend eieren per 100 a ct. 99 Lammeren f 4 a 12. Ossen a. Rammen, f a Leiden, 28 Aug. Ter markt werden heden aangevoerd: Ossen stuks f146 a f280 110 Stieren f 57 a f 240 Veulens stuks af—, 98 kalikoeien f 98 a f 265 Melkkoeien f 98 a f 26078 Varekoeien 78 a 200; 120 Vette koeien f 146 a f 280; 50 Vette kalveren f35 a f 73, 16 Magere kal veren f 8,50 a f 18 46 GrasKaiveren 14 a f 33 1720 Vette Schapen f 18 a f 28,— 1326 Magere Schapen f 9 a f 20,— -- Paarden f af 204 Magere Lammeren f 6,— a f 11,50 Vette jarige 121 Magere Varkens f 15 a f 27 Vette Varkens a. 229 Biggen f 2.25 a f 11. Londen, 27 Aug. Ter veemarkt zyn aangevoerd 200 Runderen, 4000 Schapen en lammeren 100 kalveren, 70 Varkens. Men noteertRunderen 0,52l/s k f 0,75 Schapen en lammeren 0,65 a 0,85 kalveren 0,50 a 0,80; varkens f0,50 a0,60. Onder de marktberichten merkten wy op de volgende opgave uit Eist: Ter Schapenmarkt werden aangevoerd 220 Ooischapen en Lammeren, grootendeels Texelsche. De handel was stil bij lage prijzen. Ooien golden f 9.50 14; Lammeren f 8 A 13 per stuk. Zondag 30 Augustus. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. half tien Ds. van Schaick. Waal. Voorm. 10 uur Ds. de Mazure. Ben Hoorn. Voorm. Ds. Leffef. Oudeschild. Nam. 2 uur Ds. Leffef. 's Avonds 6 uur Ds. Edling, van Limmen. Oosterend. Nam. 2 uur Ds. de Mazuee. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Geen dieast.

Texelsche Courant | 1891 | | pagina 2