N#. 409. Donderdag 3 September. A#. 1891. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor dkn Burg 30 Cts. Franco p&r post door ge heel Nederland 46 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentién Van 1 tot 6 regels SO Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Texel. K ENNISGE VIN G. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente TEXELbrengen ter openbare kennis dat de lichten op den Oost- en Westdam van de haven beoosten het Oudeschild op Texel met ingang van 3 September 1891 respectievelijk 23 en 84 meters zeewaarts zullen worden verplaatst. Texel, 27 Augustus 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, STIKKEL. 0. M. KOOIJ. TEXEL, 2 September 1891. Ter eere van de elfde jaardag van Neerlands jeugdige Koningin, Maandag jl., wapperden van vele woningen de nationale kleuren. Ofschoon verder alhier geene feestelijkheden plaats hadden, onderscheidde die dag zich voor de schooljeugd van andere dagen, doordien zij des morgens in de school werd onthaald op koek en melk, en de gewone lessen werden vervangen door spelen en het zingen van toe passelijke liederen, terwijl door de onderwijzers de beteekenis van den dag aan de kinderen werd verklaard. De schoolkinderen van den Hoorn en het Oudeschild, die een rit maakten van die dorpen naar de Koog, kwamen in 41 rijtuigen ongeveer te half twaalf hier aan, en stapten af om eene ovatie te brengen aan onzen burgemees ter, als vertegenwoordiger van het Koninklijk gezag. Daarna vervolgde de kinderschaar haren tocht naar de Koog, om eenigen tijd in de duinen en aan het strand door te brengen. Bijzonder gunstig was het weder echter nietgelukkig bleef het droog, doch de hevige wind werkte gewis niet mede om het verblijf aan het strand aangenamer te maken. Te 5 uur passeerden de feestvierende kinderen weder door den Burg, om naar hunne woon plaatsen terug te keeren, alwaar de feestdag gewis wel genoegelijk ten einde werd gebracht. Op de markt van Maandag jl. waren aan gevoerd 554 schapen, 167 lammeren, 4 koeien en 2 nucht. kalveren. De handel was nog steeds stug; voor schapen werd van f 8 tot f 18 betaald; lammeren golden f 9.00. De gemeenteraad benoemde in zijne vergadering van gisterenmorgen: tot Wethouder de heer F. Keijser; tot H. d. S. te den Hoorn, de heer C. Schaap tot onderwijzeres aan de Waal, Mej. G. Tol te Wijk aan Zee; tot onderwijzeres in de nuttige handwerken, te de Cocksdorp, Mej. N. Deuzeman Visser. te Zuid-Eierland, Mej. N. E. Flens van Putten. Oosterend, 1 Sept. De visschers van hier hebben van 1 Jan. tot 1 Aug. naar matige berekening, 50000 gld. minder verdiend dan in dezelfde maanden van het vorige jaar. Er zjjn er onder, die nu in 8 maanden nog niet zooveel hebben ontvangen als het vorige jaar in de twee maanden der ansjovisvisscherij. 't Ziet er alzoo zuinig uit tot heden. De Cocksdorp, 1 Sept. In weerwil van het ongunstige weder hebben de landbouwers in den polder Eierland tot nog toe nier te klagen over de gewassen. Tarwe, gerst en haver staan voor het grootste gedeelte aan den hoop en krijgen wij wat droog weder dan zal blijken dat de opbrengst ver boven het middelmatige is. De erwten zijn ook vrij goed ontwikkeld en enkele boeren hebben ze reeds in de schuren. Mungelwor- telen en knollen zijn niet groot van stuk. De aardappelen zijn door de ziekte aangetast, doch de kwaliteit laat niets te wenschen over. Door schipper J. Stark is op de Vliehors gevonden en alhier aangebracht een bakenton, afkomstig van het wrak der Zeeland, hetwelk zich in het Eierlandsche gat bevindt. De Staten van Noord-Holland zijn buiten gewoon bijeengeroepen op Donderdag 17 Sep tember tot verkiezing van een lid voor de Eerste Kamer der Staten-Generaal in plaats van den heer Van Tienhoven. Naar men verneemt, is een der eerste handelingen van het Ministerie van Binnenland- sche Zaken geweest, om zich het lot van de in financiëol opzicht noodlijdende gemeenten aan te trekken, en is dientengevolge door hem aan de Gedeputeerde Staten der provinciën eene circulaire daartoe verzonden. In het plan van den Minister is gelegen in de eerste plaats de gemeenten te ontheffen van uitgaven, die in het gemeen belang worden gedaan en verder herziening van het belastingstelsel op andere grondslagen. In afwachting van een en ander wenscht de Minister echter niet stil te zitten, maar reeds dadelijk maatregelen te nemen, om aan die gemeenten, welke in groote moeilijk heden verkeeren, van rijkswege hulp te ver strekken. De zoogenaamde kwartjesvinders hebben te Rotterdam wederom hun slag geslagen. Een persoon als heer gekleed, lokte een bui- j tenman onder voorwendsel met hem handel I te willen doen, een koffiehuis binnen, waar i reeds eenige personen vermoedelijk zijn confraters zaten te dobbelen. De buiten man liet zich overhalen, speelde mede, won in het begin, doch had daarna spoedig f 40 verloren. Vooral in den omtrek van den Goudschen Rijweg schijnt dat gilde zich op te houden. Woensdag ochtend heeft de heer Ch. J. Schüssler, een te Katwijk logeerend badgast, een moedige daad verricht. Door den krachtigen zuidwesten wind en de sterke strooming waren de tonnen van de bomschuit Marinus Bastiaan gebroken, zoodat de schuit wegdreef en midden in de branding op de bank bleef zitten. Op de schuit bevonden zich slechts drie personen het was dus zaak, dat de gemeenschap met het strand spoedig hersteld werd. Niemand der toeschouwers durfde zich in zee wagen, toen bovengenoemde heer, trots wind en strooming in zee sprong, naar de schuit zwom en het genoegen smaakte een lijn aan het strand te brengen. Met gejuich werd hij daar door de toeschouwers ontvangen. Eene waarschuwing Nu in de laatste dagen in Friesland boer derijen door hooibroei in asch gelegd zijn, hebben verschillende boeren hun hooi in de schuur onderzocht. Wat bleek daaruit? Dat het hooi veel meer broeide, dan men vermoedde. Van buiten was aan het hooi niets te zien en ook riekte het niet, waarop de boer gewoonlijk bij broeüng te zeil gaat. Gewoonlijk kan men hooi, dat broeit, reeds op verren afstand ruiken, dat dit jaar niet het geval is. Wat de oorzaak hiervan is? Men zegt en niet zonder reden dat de pit, het gehalte uit het hooi geregend is en daarom niet riekt. De boeren vergewissen zich dus ook, al ruikt men den broei niet. Hbl Door te dicht met hare kleeren bij een brandend petroleumtoestel te komen, geraakte eene vrouw in eene woning op de Hoogte van de Kadijk te Amsterdam in brand. In een oogenblik stond zij van beneden tot boven over haar lichaam in lichtelaaie en zij zou zeker geheel verbrand zijn, indien niet in de Dabijheid een moedig man ware geweest, Theodorus Bruscher, die, met behulp van dekens en kleederen, het vuur bluschte. De ongelukkige vrouw moest met zware brand wonden naar het Gasthuis gebracht worden, waar ook haar redder, die zich gebrand had, zich heeft laten verbinden. Dezer dagen sprongen twee mannen, die door de Nadorststeeg uit de Nes kwamen, in het Rokin te Amsterdam. Het gold een zwemwedstrijd om een flesch jenever. De jongste van het tweetal was weer spoedig met behulp van een aantal toeschouwers op het droge, maar de oudste, een man van vijftig jaar zonk onmiddellijk. Met een dreg gelukte het na veel inspanning den drenkeling aan wal te halen. Hij werd in een scheerwinkel in de Nes binnengedragen, waar dr. Machielse hulp verleende om de levensgeesten weer op te wekken. Na een half uur kon de man per brancard naar het Binnengasthuis worden vervoerd. De politie te Rotterdam schijnt termen gevonden te hebben om tegen Charles Davonport den vertegenwoordiger der Sequah-maatschappij eene strafvervolging in te stellen. Verscheidene personen, die van zijne middelen hebben gebruik gemaakt, zijn reeds in verhoor genomen. Ook werden twee flcschjes met de door Sequah uitgereikte middelen in beslaggenomen. Tegen hem zal proces-verbaal worden opgemaakt ter zake van het afgeven van medicijnen, zonder daartoe bevoegd te zijn. In het Verkooplokaal werd tijdens eene zitting van den vertegenwoordiger der Sequah- maatschappij, onder de talrijke aanwezigen eene inschrijving gehouden te zijnen voordeele, om hem geldelijk tegemoet te komen in de onkosten van de zaalhuur. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1891 | | pagina 1