Buitenland. De consul-generaal der Nederlanden te Bern merkt op, dat het verzenden van betere qualiteiten Hollandsche kaas naar Zwitserland de vraag naar dat artikel daar te lande zeer zou doen toenemen. Zoowel in Zwitserland, zegt hij, als in Spanje en Italië ontmoet men steeds betrekkelijk de slechtste Noordhollandsche zoogenaamde Edam merkaas, terwijl de goede qualiteit witte kaas, die de Engelschen steeds met den naam „Goud- sche" bestempelen, niet wordt aangetroffen. De heer C. A. Vaillant schrijft aan de Haagsche Courant de volgende opmerkingen. „Nabij Lochem viel kort geleden een déraille ment voor tengevoige van het noodeloos laten rijden van een sneltrein over kromspoor. Ettelijke keeren daags wordt hetzelfde onheil verwacht tusschen Zwaluwe en de Moerdijkbrug, waar alle reizigers de gewaarwording krijgen, als werden ze als een kaartspel door elkaar gegooid. En dat geschiedt met treinen, die (zooals de sneltrein van 6.56 uit Brussel) de vaart van een „éclair" hebben, 't Is waar, somtijds remt de machinist, en in dat zeldzame geval is de schok geringer. Doch en hiermede kom ik tot een derde punt van aanklacht: „Ben ik wel onderricht, dan bestaat nog altijd het premiënstelsel op het kolen verbruik. Dat wil zeggen, dat de machinist wordt beloond, naar mate hij minder kolen verbruikt. Dat wil alweder zeggen, naarmate hij minder voorzichtig rijdt, maar steeds de machine onder vollen stoomdrnk houdt en den trein, er aan waagt. De machinist wordt gesteld tusschen het belang zijner beurs en dat van de aan zijne leiding toevertrouwde reizigers." Uit eigen ervaring kan de red. van het Handelsbl. hier bijvoegen, dat de-schok op een der wissels van den Oosterspoorweg, in de nabijheid van het Slahthuis aldaar eveneens telkens de vraag doet rijzen, wat langer zal duren: de traagheid der maatschappij om daarin verbetering te brengen of het weerstandsvermogen der spoorstaven? Een landbouwer te St. Jacobi-Parochie, die dit jaar een proef heeft genomen met het in den laatsten tijd zooveel besproken middel tegen de aardappelziekte, is na nauwkeurige berekening gekomen tot de volgende resultaten: Vu H.A. (bijna 'A pondemaat) bouwland, waarop de besproeiing was toegepast, bracht op bijna 27 H.L. aardappelen, terwijl de opbrengst van eene even groote, niet besproeide oppervlakte ruim 20 H.L. was, welke bovendien gemiddeld kleiner van stuk en dus minder in waarde dan de eerste waren. Na aftrek van alle kosten van besproeiing was de opbrengst van de eerste Vu H.A. over 1 H.A. gerekend ongeveer f 100 grooter dan de opbrengst van dezelfde oppervlakte der niet besproeide. Dat het raiddel dus van grooten invloed is op het gewas en van veel voordeel voor den landbou wer, blijkt hieruit duidelijk. Eenige dagen voordat het kamp van Zeist door de troepen betrokken werd, moet er een aardig avontuurtje zijn voorgevallen. Bij de politie wacht aan den ingang van het kamp kwam een burgerheer, die zoo rechtstreeks het kamp inwilde, doch natuurlijk werd tegengehouden door den schildwacht, omdat hij eerst een geleide-biljet moest hebben van den generaal of majoor. Toen genoemde heer toch wilde doorgaan, kwam de commandant der wacht daarbij te pas en verlangde dat gemelde heer terug zou keeren. Hierop zeide deze heer: „Sergeant, kent u mij niet? ik ben de kolonelr. „Wel mogelijk," hernam de sergeant, „maar ik ken u niet, en op deze wijze kan iedereen wel in het kamp komen," en de sergeant liet hem niet door, t06n er gelukkig eenige officieren aankwamen, die den officier in burgerkleeding herkenden en hem medenamen naar het kamp. De Anti-Dienstvervangingsbond vergader - de Zaterdag onder voorzitterschap van luit. generaal Mac Leod, die met diepen weemoed herdacht het onschatbaar verlies door den bond geleden door het overlijden van den stichter en oud-voorzitter, generaal Van Limburg Stirum, den onverdroten ijveraar voor persoonlijken dienstplicht. Hij vertolkte het leedwezen van den bond over den loop van het wetsontwerp tot invoering van den persoonlijken dienstplicht, waarmede de Kamer wel instemming betuigde doch dat trots de uitstekende verdediging door minister Bergansius, onafgedaan bleef. Wegens het overwicht der tegenstanders van het ontwerp-Bergansius in het tegenwoordig minis- terie, wordt de wederindiening betwijfeld, zoodat een afdoende verbetering van 's lands defensie voor geruimen tijd is verijdeld. Op initiatief van den heer H. L. van Ent hoven HLzn. is bij de vaststelling der statuten van de vennootschap Pletteryj, voorheen L. I. Enthoven en Cie., gevestigd te 's-Hage, het participatie-stelsel ingevoerd. Te beginnen met 1893 bekomt het personeel der bureaux 5 pet. aandoel in de te behalen jaarlijksche winst, hetwelk zal worden uitbetaald in de maand Augustus van elk jaar. Hij die echter tusschentijds de fabriek verlaat, wegens verandering van werk, of om andere reden ontslagen wordt, verliest elke aanspraak op uitkeering van bovenvermeld winstaandeel. Het aanwezige vaste personeel der beambten buiten de kantoren (bazen en werklieden) dat van de vorige firma overgaat in dienst der vennootschap, verkrijgt een gozamelijk aandeel van 15 percent in de te behalen jaarlijksche winst. Dit aandeel zal voor ieder, naar mate zijner ver diensten, door de directie vastgesteld, in de maand Augustus van elk jaar (te beginnen met 1893) boven het gewone loon worden uitgekeerd. Hiervan zijn echter uitgezonderd zij, die wegens slapte ontslagen worden, zoomede diegenen welke tengevolge van wangedrag, of andere handelingen, in strijd met de goede orde en de belangen der vennootschap verwijderd worden. Tal van ingezetenen der gemeente Markeloo heeft zich per adres tot Ged. Staten van Overijsel gewend met verzoek om teruggave of vermindering van grondbelasting voor die gronden, welke reeds meer dan een jaar onder water hebben gestaan, tengevolge van de overstrooming en slechten waterafvoer van de Schipbeek, de Bolksbeek en van de Hegge. Gedurende twee jaren is de geheele hooioogst uit het Markeloosche en Stokkummerbroek verloren gegaan, wat voor de boeren aldaar een groote ramp is, wijl er nu reeds velen zijn, die een groot gedeelte van het vee moesten wegdoen. Wanneer er door de Regeering niet spoedig doortastende maatregelen worden genomen ter verbetering van bovengemelde wateren, zijn vele landbouwers aldaar met totalen ondergang bedreigd. Dezer dagen is het verbod van uitvoer van rogge uit Rusland in kracht getreden, en in de drie weken, die sedert de aankondiging van dat verbod zijn verloopen, is de prijs der rogge hooger gestegen dan die van de beste tarwe. Uitgevoerd werd zooveel als kon worden vervoerd, zoodat een zeer groot deel van den voorhanden voorraad naar het buitenland is gegaan. Die uitvoer ge schiedde uit de vruchtbaarste provinciën, die aan gewezen waren om de noodlijdende gewesten van brood te voorzien. Het is te vreezen, dat de nog in Rusland voorhanden rogge niet vol doende is om het volk te voeden. In de laatste dagen kwamen reeds treurige tijdingen uit verschillende gouvernementen, o. a. uit Kazan en Saratoff, waar een deel der bevol king sedert drie weken met gras en bladeren zich trachtte te voeden. In handelskringen wordt het er voorgehouden dat vooreerst niet op eene daling van den prijs der rogge kan worden gerekendveeleer is eene rijzing te wachten, die eerst in het late najaar haar hoogste punt zou bereiken, wanneer het zaad in den grond is. Naar gemeldt wordt is eene ernstige epidemie van pokken uitgebroken te Saragossa (Spanje) en omstreken. Ér is een Koninklijk besluit uit gevaardigd, waarbij de gemeentelijke en genees kundige autoriteiten worden uitgenoodigd de vac cinatie zooveel mogelijk te bevorderen, en hun eene uitgebreide bevoegdheid wordt verleend om do verspreiding der ziekte tegen te gaan. -- De heer Blaine, de bekende Amerikaansche Minister, heeft een plan ontworpen dat, wanneer het ten uitvoer gebracht wordt, eeDe directe spoor wegverbinding tot stand zal brengen tusschen New-York en Buenos-Ayres. Deze spoorlijn, die door de geïsoleerde Staten van Midden-Amerika zal loopen, zou eene lengte hebben van ongeveer driemaal de Canadian Pacific Line. Men verwacht er evenwel niet zulke groote voordeelen van, daar de lijn door Canada de twee oceanen ver bindt en hier een waterweg zou openstaan, die gemakkelijker en goedkooper is. Eene vreeselijke ontploffing had Zondag namiddag plaats in de Abercanaidmijo bij Merthyr, in Wales. De slag deed de gansche buurt op schrikken en in korten tijd stonden duizenden aan den ingang van de schacht. Tnsschen de vijftig en zestig mannen waren daar in de mijn afgedaald en men vreesde dat allen waren om gekomen. Dadelijk begon men een onderzoek in te stellen en de directeur daalde in de schacht af. Het bleek dat de ontploffing in een zeven voet hoogen doorgang had plaats gevonden, twee mannen er door gestikt waren en twee als door een wonder een zelfde lot ontkwamen. Al de overige mijnwerkers waren veilig. Daar het een Zondag was, waren slechts weinig mannen in de mijn. Eiken anderen dag zijn er ongeveer 800 omlaag en zonder twijfel zou de ontploffing dan vrij wat meer menschenlevens gekost hebben. In Frankrijk verwacht men een vroegen en strengen wiater, omdat de zwaluwen en ooivaars nu reeds naar het Zuiden trekken. Door den heer Albert Peemans, voorzitter van den raad van bestuur der wees- en zieken huizen te Leuven, is onlangs aanbevolen, ter wille van de kinderen, tot hunne leering eD hun genoegen in den zomertijd de weeskinderen uit ééne stad tegen die eener andere gedurende eenige weken te verwisselen. De „Pxécurseur" meldt, dat dit denkbeeld than3 ten uitvoer gebracht wordt door de burgelijke weeshuizen van Antwer pen en Luik. Het volgende wordt door den Parijschen correspondent van de Standard medegedeeld: Sinds eenige dagen werd een jong werkman, Louis Chauvet, vermist. Toen nu zijne vrienden hem in een der in de Morgue neergelegde lijken meenden te ontdekken, deden zij hunnen vroege- ren makker op fatsoenlijke wijze begraven en betreurde zijn heengaan van harte. Den dag na de teraardebestelling vertoonde Louis Chauvet zich vroolijk en wel in levenden lijve voor de oogen zijner doodelijk verschrikte hospita. Ook de vrienden werden spoedig daarna met een bezoek van den doodgewaande vereerd en stonden niet minder vreemd te kijken, toen zij ontwaarden dat zij den verkeerden hadden begraven en be weend. Chauvet had eenige dagen in de gevan genis doorgebracht wegens een verzuim, den 'militairen dienst betreffende. Huwelijks- Advertenties. Meer en meer wordt het gewoonte langs dezen meer en meergebrui- kelijken weg een vrouw te zoeken. Niet alleen weduwnaars of mannen die niet in de gelegenheid zijn met vrouwen in aanraking te komen, doch zelfs vorsten bedienen zich van de huwelijks advertentie om zich in het bezit van een „andere helft" te stellen. De poëzie van het engagement zal dan ook weldra tot het verleden behooren. Een Duitsche vorst van den oudsten adel zoekt thans een „jonge" dame of weduwe tusschen de 30 en 40 iaar" hoe galant- van een aanzienlijke Nederlandsche familie en hoe adellijk- zeer gefortuneerd. Zoo'n „Steinreiche" Hollandsche weduwe wordt dus zelfs door geen Duitsche vorst versmaad. In China is de rust nog verre van hersteld. Thans verneemt de „Times" uit San-Francisco, dat eene bende roovers, 500 man sterk, in zuide lijke richting het land afloopt en alles, wat onder haar bereik komt, uitplundert. De bandieten voeren kinderen van welgestelde lieden mede, om later een hoogen losprijs voor hen te bedingen daarbij gaan zij op wreedaardige wijze te werk. Aan een welgesteld oud man te Wenchon werd achtereenvolgens een stuk van het oor zijns kleinzoons, een stuk van diens vel uit den rug gesneden, en dergelijke vreeselijke bewijzen van do gevangenschap gevonden, om een hoog rantsoen los te krijgen. Van verschillende zijden wordt de toestand als onhoudbaar en spoedige tusschenkomst der vreemde mogendheden als dringend gemeld. Een man, die volgens de wet 3333 vrouwen mag hebben De veelwijverij hoeft haar toppunt in Ashantee bereikt. Hoe meer vrouwen een man daar heeft, des te hooger staat hij aange schreven. Hij mag zooveel vrouwen hebben als hij slechts krijgen en onderhouden kanhet aantal, dat een Koning bezitten mag, is echter door de wet beperkt, maar men heeft het goed met hem gemaakt, want hij mag zich de weelde veroorloven om er 3333 vrouwen op na te houden. Dit belet hem echter niet om er minder te hebben, mits hij evenwel zorge, dat hy er in elk geval tien meer heeft, dan het grootste aantal, dat een zyner onderdanen bezitook daarin moet de Koning boven allen staan. De Vorst mag elke vrouw nemen, die hora behaagt het doet er niet toe hoe jong zij is. Valt zijn oog op meisjes beneden de tien jaar, dan blijven zy bij de moeders voor hem bewaard totdat zij dien leeftijd bereikt hebben. Niemand mag ooit eene zijner vrouwen zien gebeurt dit toevallig, dan wordt de vermetele

Texelsche Courant | 1891 | | pagina 2