Buitenland. Zondagvoormiddag zou de heer Herman Rodenhof te Hoorn met zijne ballon captif opstijgen. Door den nogal hevigen wind en bovenal door den slechten toestand van het netwerk, brak op eene hoogte van ongeveer 300 meter de stok, waarmede de ballon met een touw aan den vasten grond werd gehouden en hing de ballon aan eenige touwtjes van het netwerk. De heer R. overzag al spoedig het gevaar, waarin hij verkeerde en had de tegenwoordigheid van geest, toen hij bemerkte boven water te zijn, de mand af te snijden hij viel van een hoogte van 300 M. naar bene den. Oogenschijnlijk en naar ingewonnen berichten moet de heer R. nog al tamelijk goed met eenige schrammen aan handen en voeten er zijn afgekomen. Ofschoon er in de pers dikwijls over getwist is, kunnen wij thans met alle zeker heid melden, zegt „De Tijd", dat de kosten, verbonden aan de ontvangst van den Duitschen keizer, zijn geweest ten laste der betrokken gemeentebesturen De Haagsche corr. van de „Zutph. Ct." er op wijzende, dat de nieuwe minister van binnenl. zaken gedacht heeft aan de noodlijdende gemeenten, verneemt uit goede bron, dat hij evenzeer schielijk zal toonen een groot voor stander te zijn van vakonderwijs en de invoering van leerplicht noodig te achten. Ook de Landbouw Courant wijdt een woord aan het nieuwe Ministerie. Geen politiek orgaan zijnde, laat dit blad de beoordeeling van het Kabinet aan andere bladen over. Het meent evenwel zijne goede verwachting van het nieuwe Bewind te mogen uitspreken en grondt die ver wachting niet zoozeer op de personen van het tegenwoordig, dan wel op de daden van het vorig Kabinet. Hieromtrent schrijft do Landbouw Courant'. „Terwijl het afgetreden Ministerie de baan heeft gebroken en althans, door het oprichten van een drietal proefstations, het toekennen van subsidiën ter bevordering der paardenfokkerij en voor het aanleggen van proefvelden, hot aanstellen van een Rijkslandbouw-leeraar, gevolgd door het op de begrooting brengen van gelden voor nog een tweetal en subsidiëD voor enkele vakscholen, alsmede door het uitvaardigen van een tweetal wetten, die in het bijzonder den landbouw raken, een begin heeft gemaakt om te doen, wat de tijdsomstandigheden dringend eischen, wanneer de ontwikkeling van onzen landbouw niet geheel ten achteren zal geraken bij dien van onze nabu ren; terwijl, zeggen wij, het afgetreden Ministerie, dat een behoudende richting was toegedaan, daar toe de baan heeft gebroken, heeft men grond om te mogen verwachten, dat het nieuwe Mini sterie, dat, overeenkomstig den wil van de meerderheid der kiezers, van een vooruitstrevende, vrijzinnige richting is, niet stil zal staan, met niet minder ijver werkzaam zal zijn, datgene te bevorderen, wat tot den bloei van den landbouw kan bjjdragen en de slagboomen weg te nemen, die hem in zyn ontwikkeling tegenhouden." Met het oog op het dit jaar veelvuldig voorkomen van moederkoren in de granen, vooral in de rogge, heeft de Commissaris der Koningin in Gelderland de burgemeesters uit- genoodigd daarop de ingezetenen en vooral de lmdbouwers opmerkzaam te maken, en hun verzocLt om, zooveel in hun vermogen is, maatregelen te nemen, opdat de bedoelde en bij langdurig gebruik voor de gezondheid zeer schadelijke zelfstandigheid uit het voor de consumptie bestemde meel worde geweerd. Dertienhonderd ingezetenen van 's Her togenbosch hebben adressen geteekend aan den Raad, aan de'Regeering en aan de Tweede Kamer, met het doel om het ontslag van den commissaris van politie, den heer Van Goor aldaar te bewerken. In de Amsterdammer wordt, naar aanlei ding van berichten over den toestand van een groot aantal Hollanders in Argentinië, die daar gebrek lijden, gewezen op de mogelijkheid en de billijkheid, dat aan deze menschen de terugkeer naar het vaderland worde mogelijk gemaakt, door de onderneming, die de emigratie het meest heeft bevorderd en daarmede groöte sommen heeft verdiend, nl. de Ned.-Amerik. Stoomvaart- Maatschappij, Mocht het beroep op deze maat schappij vergeefsch zijn, met of zonder regeerings- hulp, dan opene men inschrijvingen om de mis leide landgenooten naar hier terug te voeren, maar dan niet op schepen van de N.-A.-S.-M. De redactie van de Amst. sluit zich hierbij aan en voelt zich gedrongen mede de vraag te stellen of de N,-A. S.-M. zich niet verplicht moet achten, in deze het initiatief te nemon om het schriklijk leed, dat zij over honderden heeft doen komen, te lenigen? Indien met de N.-A. S.-M., enkele Nederlanders van invloed zich vereenigden om een beroep te doen op de Regeering en op de natie, dan zouden er zeer spoedig maatregelen kunnen genomen worden, om de arme tobbers uit hun afschuwelijk lijden te verlossen. Reeds gingen andere regee- ringon voor met voor hunne teleurgestelde land verhuizers in Argentinië de terugkomst mogelijk te maken. De Nederlandsche Staat, de N.-A. S.-M. en de Nederlandsche burgers behooren in deze evenzeer hun plicht te doen. In verschillende bladen leest men De collecte voor de noodlijdenden door den hagelslag heeft in 109 gemeenten van Noord- Brabant opgebracht f 12,147,18'. Met de giften, die bij de commissie zijn ingekomen, is thans bijna f 20,000 bijeen. 't Is schoon, dat de liefdadighoid ook hier weer de helpende hand uitstrekt ongelukkigen te redden. Te hopen is het echter, dat de Noord-Brabant- sche boeren, door schade en schande wijs geworden, in plaats van hun geld aan minder nuttige doeleinden te besteden, de vruchten op net veld verzekeren tegen hagelslag, waartoe ruimschoots gelegenheid bij verschillende maat schappijen bestaat. Dat is beter, dan met den bedelnap te loopen en anderen te laten betalen, waarvoor men zelf had kunnen zorgen. Dinsdagavond hield Sequah wederom zitting in het Verkooplokaal te Rotterdam. Geen plaatsje was onbezet. Een man die, zooals de vertolker zeide, 8 jaren aan rheumatiek had geleden,doof was en wiens twee toonen aan elkander waren gegroeid, werd in behandeling genomen. Zijn geschreeuw zegt de „N. R. C." klonk boven alles uit, niettegenstaande de zes muzikanten op hunne vervaarlijke instrumenten een oorverdoovend ge weld maakten. Sequah verklaarde in het Engelsch (door den vertolker vertaald) dat hij geen dokter was, zooals aan het publiek reeds vroeger was medegedeeld, doch dat hij zijne medicamenten met vrucht voor verschülende ziekten had aange wend. Ieder moest de proef daarvan nemen, want die medicamenten hadden al zoovelen genozen. Een der aanwezigen trad op de tribune, en zeide dat het jammer was, dat „mijnheer Sequah" niet alhier voor de ljjdende menschheid een groot ziekenhuis oprichtte. Voorts deelde hij mede, dat op verzoek van velen een request was opgemaakt aan H. M. de Koningin, met het verzoek, dat het verbod om Sequah's geneesmiddelen te verkoopen mocht worden opgeheven, opdat Sequah ongedwongen in Nederland zijne praktijk zou kunnen voortzetten. Een Russische priester, de Heer Filomanoff, geeft een hartroerende beschrijving van den hon gersnood in het gouvernement Kansas. „Op mijn weg door het dorp Naredey," zoo verhaalt hij, „zag ik in een half uur zestien menschen worstelen met den dood en eene oude vrouw zag ik sterven voor mjjne oogen. De meesten van die arme menschen hadden in meer dan eene week geen brood gezien. Met vaalbleeke gezichten en flauwe oogen zagen zjj my aan en sommigen misten zelfs de kracht, de hand op te heffen om brood te vragen. Hoe verder ik ging hoe meer ellende ik zag. Velen van die bleeke, uitgeteerde schepsels staarden recht voor zich uit, in stille berusting. Anderen waren als krankzinnigzy liepen wanhopig heen en weer en riepen met heftige gebaren„„Brood, brood Laat ons toch niet sterven!"" De vrouwen, van wie velen hare kinderen van honger zagen sterven, jammerden aanhoudend. „Alle eetwaren in het dorp waren sinds lang verbruikt en de inwoners hadden veortien dagen geen ander voedsel gehad dan een soort moes van lindebladeren- „In een enkele plaats zijn verleden week van 150 gezinnen 47 uitgestorven." Een zeer talrijk bezochte algemeene ver gadering van de Duitsche Vakvereenigingen, te Berlijn gehouden, nam een motie aan verklarende dat, alle door de Regeering genomen maatregelen onvoldoende zyn en dat het eenige middel om een dreigenden hongersnood te voorkomen is onmiddellijke afschaffing van de graanrechten. De afgevaardigde dr. Ruge zeide o. a., onder algemeene toejuichingDe Keizer hoeft gezegd Wy moeten dragon wat de Hemel ons zendt. Zeker, dat moeten wij doch de Hemel zendt ons geen graanrechten maar wel graan. De motie zal door een deputatie aan den Rijks-kanselier worden aangeboden. Aan een particulier schryven van 20 Augus tus wordt omtrent den grooten boschbrand bij Cannes nog het volgende ontleend Wat den brand betreft nog in korte woorden ditHet heeft twee dagen geduurd, eer men dien heeft kunnen stuiten Men zegt, 't is de grootste brand, die ooit in Frankrijk gewoed heeft. 1500 H.A. bosch, benevens 2 dorpen en nog vele huizen, welke hier en daar op de bergen stonden, zijn verbrand, natuurlijk ook het vee, waaronder vele paarden „La Skanie" en Cannes zijn behouden gebleven, doordat de wind 's nachts van richting veranderde. De zes verbrande bergen leveren nu, vergeleken bij de andere, die nog met bosch bedekt zijn, een treurig gezicht op. Vele menschen zyn zonder dak en hebben alles verloren. In de haven van Kobe (Japan) heeft op den 16 Aug. een hevige storm gewoed. Alle in de haven liggende schepen werden voor hunne ankers weggeslagen, terwijl een groot aantal schepen der inlanders op het strand werd gezet, waarbij vele menschenlevens verloren gingen. Een Duitsch koopvaardijschip, eene Engelsche kanonneerboot en eene Indische bark zonken. In het geheel schat men het aantal dooden op ongeveer 250. Ook op de kust richtte de orkaan veel schade aan. In een der dorpen in de nabyheid van Kobe werden 45 personen gedood door het in storten van verscheidene woningen. --In de Mittheilunger über Landwirthschaft, enz. vindt men de volgende opgaven over de productie van rogge in de verschillende landen; Rusland 250.000.000 hectoliter, Duitschland 100.000.000, Oostenrijk 32.000.000, Frankrijk 25.000.000, Hongarije 18.000.000, Zweden 7.000.000, N. Amerika 7.000.000, Italië 0,500.000, België 6.400.000, Denemarken 6.000.000, Rumenië 5 500.000, Nederland 5.000.080, Finland 4.600.000, Engeland 1.000.000, en Zwitserland 720.000 hec toliter. Daaruit i3 op te maken hoezeer alle landen in deze afhankelijk zyn van Rusland. Op de hoogte van Folkestone werd Vrijdag een zoogenaamde „zeeduivel" in een vischnet gevangen. Het monsterachtige dier was buiten gewoon groot, ongeveer vier voet en 6 duim lang en woog ongeveer honderd en een vierde pond. De mond had den omvang van een groot bord en bevatte rijen van kleine tanden. Op den rug van den neus waren twee lange geribde sterke pieken. De visschers zeggen dat daarop de kust nog nooit een zeeduivel is gevangen. Ofschoon „generaal" Booth tegenwoordig in Zuid-Afrika is, waar hij volgens de bladen overal hartelijk wordt ontvangen en hem hier en daar land voor zyne aanstaande „kolonisten over de -Zee" wordt aangeboden, staat in Engeland het werk ter uitvoering zyner sociale plannen toch ook niet stil. De commissaris Cadman, het hoofd der afdeeling van het „Donkerste Engeland" heeft Zaterdag een circulaire uitgevaardigd in betrekking tot de oprichting der „Household Savage Brigade". Werkelooze mannen, vrouwen en kinderen zullen, onder behoorlijk toezicht, overgeschoten voedsel, afval, oude kleeren, papier, ijzer enz. aan de huizen ophalen en in het depót der brigade te Batteresa (eene buurt aan de Theems in Londen) sorteeren, enz. Het depót wordt daar gevestigd op een werf, die de „generaal" onlangs voor 600 pd. st. in het jaar gehuurd heeft. Men denkt daar voorloopig vyf honderd menschen aan het werk te kunnen zetten en wat daar niet kan behandeld worden, wordt in schuiten de rivier afgebracht naar Southend, waar reeds met de boerderykolonie een aanvang is gemaakt. Spoorwegongelukken blyven nog steeds aan de orde van den dag. In Frankrijk hadden Dinsdag weer drie déraille menten plaats, een op de lyn Saint-Juste-Kameryk, waarby twintig personen wonden bekwamen een tusschen Aubreville en Dombleste, waardoor stoker en machinist gedood werdeneen by Marseille, waarby niemand letsel bekwam. Ook de trein van Ch&lons naar Verdun is op Zondag jl. te 5 uren 's middags ontspoord, waarby alleen het machine-personeel gewond werd. Te Bra, op de lyn Cavallermagiore-Alexandrië, heeft eene botsing plaats gehad tusschen een personentrein en een goederentrein. De conducteur de machinist, de stoker en drie andere beambten van den personentrein werden ernstig, eenige reizigers licht gewond.

Texelsche Courant | 1891 | | pagina 2