N°. 403. Zondag 13 September. A®. 1891. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschynt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Büeo 80 Cts. - Franco pen- post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advèrtcntiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertenlièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. - Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÈN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, Parkstraat, Burg op Texel. KENNISGEVING. SCHIETOEFENINGEN. De BURGEMEESTER van TEXEL, maakt bekend dat op enkele dagen tusschen heden en half October a. s. door de Infanterie te Helder, even als vorige jaren schietoefeningen zullen worden gehouden op drijvende doelen in zee van af den Oostelijken kanaaldijk p. m. 200 Mr. bezuiden het-fort „Oostoever" in de richting van het Balgzand, waartoe de onveiligheid van het vaarwater aldaar zal worden aangekondigd door twee roode vlaggen die op de borstwering van genoemd fort zullen worden geplaatst en één Nationale vlag op de plaats van waar gevuurd wordt. Texel, 10 September 1891. De Burgemeester voornoemd, F. KEIJSER, L. B. PATENTBLADEN. De BURGEMEESTER van TEXEL, maakt bekend dat de patentbladen dienst 1891/1892 van af Maandag 14 September a. s. tot en met Zaterdag 19 September d. a. v. ter secretarie kunnen worden afgehaald van des voormiddags 9 tot des namiddags 1 uur. Texel, 11 September 1891. De Burgemeester voornoemd, F. KEIJSER, L. B. K ENNISGE VIN G. De BURGEMEESTER der gemeente TEXEL maakt bekend dat bij hem is ontvangen de vol gende kennisgeving: Vereeniging „Trouiv aan Koning en Vader land" tot vorming van een ondersteuningsfonds voor behoeftigen, gerechtigd tot het dragen van het Metalen kruis en de Citadel-Medaille. Beschermvrouw H. M. de Koningin-Regentes. ALGEMEENE COLLECTE. Bij Koninklijk besluit van 29 Juli 1891, No. 50, heeft bovengenoemde Vereeniging machtiging ontvangen tot het houden eener algemeene collecte. RUI 91 1400 ouden van dagen, mannen die in de kracht hunner jaren bloed en leven veil hadden voor Koning en Vaderland, zien nu verlangend uit naar de ondersteuning, die hun uit het door die collecte te vormen fonds kan ten deel vallen. Tegenover die 1400 behoeftigen heeft Nederland een plicht der dankbaarheid te vervullen. Lang hebben ze niet meer te leven De meesten dier meer dan 80-jarigen neigen ten grave. NederlandersLaat ons de handen ineenslaan om hun den avond des levens dragelijk te maken 1 Geeft, ieder naar de mate zijner krachten, en bedenkt voor deze 1400 braven, die het hun door hun Koning geschonken eeremetaal dragen op een met lompen behangen borst, niet met hoe weinig ge er af kunt, maar hoe veel ge er voor missen kunt De collecte zal alhier plaats hebben op den 15den en I6a'n September 1891- Het hoofdbestuur der Vereeniging voornoemd J. W. SCHUBART, Voorzitter. M. BRINKGREVE, Secretaris. Texel, 11 September 1891. De Burgemeester voornoemd, F. KEIJSER, L. B. TEXEL, 12 September 1891. Bestaat er op velerlei gebied verschil van gevoelen, eene zeldzame eenstemmigheid blijkt uit de verschillende uitspraken over het tegen woordige weder. Hoe ook nog in vorm de uitspraken mogen verschillen, de conclusie van die allen zijn: dat het weder alle reden tot tevredenheid geeft. Leest men de verschillende opmerkingen over het weder in de bladen, ze komen allen tot dezelfde slotsomvele plannen welke aan vankelijk reeds „tot later" in de doos waren gestopt, worden dan ook weder te voorschijn gehaald, en uitstapjes, feestelijkheden en der- gelijken alsnog in allen ernst ter uitvoering voorbereid. Doch zelfs die genoegens daargelaten, wie voelt zich alreeds niet opgewekt, door het bij uitstek aangename weder. Blijve het echter niet enkel bij die oogen- blikkelijke opgewektheid, doch zij het weder vooral ten voordeel aan landbouw, visscherij, handel en algemeene welvaart, en worde alzoo nog veel hersteld wat reden tot bezorgdheid baarde. „Het moge voor het nageslacht worden geboek staafd, (zegt „de Tijd,") dat in het jaar 1891 de zomer niet 21 Juni, zooals volgens den almanak zijn plicht zou zijn geweest, doch den 9en September een aanvang genomen heeft, dus ongeveer op een tijdstip, dat hij gewoon is afscheid te nemen." Tegen die opmerking valt niets in te brengen, doch zij het dan nu maar een zomer die behoorlijk zijn tijd uitdient. De Landbouwtentoonstelling der Holl. Maatschappij van Landbouw, van 10 tot 15 Sep tember te Alkmaar te houden, is Donderdag middag onder begunstiging van prachtig weêr geopend. Alkmaar is bij deze gelegenheid in feestgewaad, daar van de meeste woningen de driekleur wappert. Belangstellenden in het programma der ten toonstelling en van de verschillende feestelijk heden, verwijzen wij naar ons vorig nummer. Oudesohild, 11 Sept. Een der werklieden, bezig bij het steenzetten aan den havendam, geraakte door het omvallen van den hijschbok onder dit werktuig. Hevig bloedende werd de man overeind geholpen en bij den heer Kruit- hoed verpleegd. Onderwijl werd de hulp van Dr. Stam ingeroepen. Gelukkig bleek de man niet ernstig gekwetst te zijn, zoodat er uitzicht bestaat, dat hij na weinige dagen weer zijn werk zal kunnen hervatten. De minister van marine brengt ter kennis van zeevarenden, dat de vlaggestok te Oostma- horn, Friesland, 1ste district, welke dienst deed als zeemerk in de Lauwerzee, vervangen is door een houten lantaarnpaal als lichtopstand van een aldaar te plaatsen licht. Uit 's Gravenhage wordt gemeld dat H. M. de Koningin-Regentes a. s. Maandag middag te halfvier van Het Loo daar ter stede aankomt. De nieuw benoemde leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal zullen Dinsdag a.s., des voormiddags te 10 uren, door H. M. de Koningin-Regentes ten Paleize in het Noord einde worden ontvangen tot het afleggen der vereischte eeden (beloften en verklaringen). Er is spanning onder de socialistische partij in ons land. Op eene vergadering van de vorige week is reeds gebleken, dat velen niet gediend zijn van de „revolutieschreeuwers," die in Recht voor Allen het hooge woord voeren. Nu wordt ook in het Rad. Weekblad aange drongen op eene hervorming in de sociaal- democratischen partij of de stichting van eene nieuwe arbeiderspartij op den grondslag van het nieuwe Duitsche partij-program, door de gematigde elementen, die moeten optreden „tegen het opwekken van de bloeddorstige hartstochten van den meusch door eenige karakterlooze wezens." Er worden opmetingen gedaan vooreen stoomtram tusschen Purmerend en Alkmaar, die, naar men wil, aan de lijn Amsterdam—Edam 6n Amsterdam—Purmerend, via Zaandam, zou aansluiten. Omtrent de „Dubbeldam", de stoomer der Ned. Amerikaansche Stoomvaartmaatschappij, die in den Atlantischen Oceaan door een orkaan werd overvallen, wordt nog het volgende gemeld „Het stoomschip „Dubbeldam" kapt. Potjer, 26 Augustus van Amsterdam met passagiers en goederen naar New-York vertrokken, keerde Zaterdag 5 September te Plymouth uit den Oceaan terug. Na het passeeren d6r Scilly-eilanden had men met stijve west en zuidwestelijke winden en hooge zee te kampen, waarin het schip zwaar werkte. Des ochtends van den 30sten Augustus begon de barometer snel te dalen en tegen den middag woei er een ontzettende storm met veel regen en hooge zee. Den 31sten Augustus, des ochtends te 3 ure, werd het stoom- en het gewone stuurtoestel stuk geslagen, waardoor het schip dwars in de zee viel en daar meer dan dertig uur hulpeloos lag te slingeren. Men gelooft dat het ongeval aan het stuurtoestel veroorzaakt werd doordat het schip op een dry vend wrak heeft gestooten, doch door de duisternis kon men niets onderscheiden. De schok door dit ongeval veroorzaakt werd door het geheele schip gevoeld en veroorzaakte groote ongerustheid onder de tusschendekspassa- giers, Vele zaken werden van het dek geslagen en aan de booten en sloepdavits werd door de zee veel schade veroorzaakt. Dinsdagochtend den len Sept. begon de storm te bedaren en kon men een noodstuurtoestel vervaardigen, waarmede de reis naar New-York zou voortgezet worden. Door tegenwind en hooge zee vorderde men slechts zeer weinig of niets en had men veel moeite met de ketting van het stuurtoestel welke schade aan de hut veroorzaakte. Des voormiddags begaf de equipage zich achteruit en verzocht kapitein Potjer om af te houden naar eene haven om de geleden schade te herstellen: Na met de stuur lieden geraadpleegd te hebben, werd besloten naar Plymouth af te houden, waar het schip Zaterdagochtend zonder eenige assistentie binnen kwam, om in het Great Westerndok de schade te herstellen. TEXEU3CHE COURANT,

Texelsche Courant | 1891 | | pagina 1