Buitenland. Op de algemeene vergadering der Holl. Maatsch. v. Landbouw, Maandag jl. te Alkmaar gehouden, werd o. a. besloten het Maandblad te vervangen door toetreding tot het Algemeen Nederlandsch Landoouw Weekblad. Naar het Hbl. verneemt sluit de dezer dagen in te dienen Indische begrooting met een tekort van elf millioen, wat ongeveer opgewogen wordt door de buitengewone uit gaven voor spoorwegen en irigatiewerken. De gewone ontvangsten en uitgaven zouden dus ongeveer in evenwicht zijnmaar de juiste stand onzer Indische financiën zal eerst kunnen beoordeeld worden, wanneer de hoeveel heden der in te koopen en te verkoopen pro ducten bekend zullen zijn. Wij lezen in het Maanclbl. tegen de vervalschingen „Drie monsters meel (voor veevoeder be stemd) bleken moederkoornhoudend te zijn. Wij herinneren hierbij, dat Dr. Prins in de Landbouw-Gourant dezer dagen waarschuwde tegen het gebruik van de zoo schadelijke moederkoornhoudende rogge, die dit jaar door de aanhoudende regens veel meer dan andere jaren hier te lande opgemerkt wordt. De door ons onderzochte meelsoort had bij varkens verlamming in de pooten veroorzaakt." De heer W. J. N. Landré, die herhaaldelijk de noodzakelijkheid heeft betoogd der instelling van eene speciale afdeeling voor landbouw bij een der departementen van algemeen bestuur, geeft in de Landb. Ct. rekenschap waarom dit niet het allereerste is, wat hij van het nieuwe ministerie verwacht. Onder de bestaande omstan digheden dient z. i vóór alles te worden over gegaan tot eene goede regeling van het land- en tuinbouw-onderwijs en wel met het oog op de sommen, die daarvoor op de begrooting zijn uitgetrokken. De instelling van een speciale afdeeling voor landbouw, waaraan alle landbouwbelangen worden vereenigd, is noodzakelijk, maar kan niet zoo spoedig tot stand komen, omdat de beide Ministers van Binnenlandsche zaken en van Waterstaat het eens dienen te zijn, doch onafhankelijk daar van kan toch het onderwijs worden georganiseerd, waarvoor gegevens genoeg bestaan en waardoor de aanwending van de beschikbaar gestelde gelden volgens vaste regelen zou kunnen geschieden. Zijn wij wel onderricht, zegt het Dagblad, dan houdt men zich aan het Departement van Oorlog onledig met de samenstelling eener zoogenaamde noodwet, die er op moet zijn Ingericht om de definitieve legerwet voor lang overbodig te maken. Men meldt uit Haarlemmermeer Als een bewijs van de mindere opbrengst der landbouwproducten, in vergelijking met het vorige jaar, meldt men de volgende cijfers in Houtrak- en Spaarndammerpolders is de opbrengst der karwei per H. A. gemiddeld 25 baaltjes (a 50 Kg.) tegen 40 in het vorige jaar die der erwten 35 Hl. tegen 45 in 1890. En toch schrijft de Staatscourant dat de oogst der erwten gunstig zal zijn, die der karwei middelmatig Door de Rotterdamsche politie is proces verbaal opgemaakt tegen den drogist Snabilié, aldaar, ter zake van het verkoopen van de zoogenaamde Sequa-middelen. De rechterlijke macht zal dienen uit te maken, of Snabilié daartoe bevoegd is. Naar men verneemt, geschiedde het opmaken van het proces-verbaal na overleg met den inspecteur van het genees kundig staatstoezicht in de provincie. De apotheker, door Sequah aangenomen om hem op zijne reizen te vergezellen, moet genaamd zijn Suntherheim en is een 72-jarig man. Sequah bevindt zich nog te Rotterdam. Dage lijks melden zich nog verschillende personen aan zijn hotel aan, die hem veel geld bieden om behandeld te worden, doch hij blijft weige ren; wel wil hij hulp verleenen, maar dan moeten de patiënten op de tribune verschijnen bij zijne openbare zittingen. De landbouwer P. J. H. te Sijbrandahuis leverde aan de zuivelfabriek te Dokkum sedert hare oprichtiDg dagelijks melk. Hij droeg aan zijne huishoudster op, des ochtends en middags de bussen klaar te zetten en er regenwater in te doen om de molk goed zuiver te houden en wanneer dan de melk uit de emmers in de bussen was overgegoten, werd het spoelwater er ook nog bijgedaan. Op zekeren dag in Juni werd de huishoudster door de kleine meid ge roepen, om te zien wat de boer deed. Van uit de schuur konden zij toen zien, dat de boer water uit een sloot in de emmers met melk deed. Dit vond de huishoudster al te erg, en zij heeft het op de fabriek meegedeeld. Toen is er op gelet, de melk nauwkeurig onderzocht, en de vervalsching geconstateerd. De directeur der fabriek berekende de geleden schade op f 1000; P. J. H. heeft eene schadevergoeding van f 800 op zich genomen, en is bovendien door de recht bank te Leeuwarden veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. Het aantal Russische bannelingen, dat te Groningen de vorige week passeerde, was zeer hoog. In den regel overschrijdt dat getal de 250 niet, maar thans kwamen 760 emigran ten aan, waarvan 534 volwassenen en 171 kleinen en 55 zuigelingen. Allen werden gevoed en verzorgdgekleed werden 183 volwassenen, 71 kleinen en 33 zuigelingen. In de algemeene vergadering van het hoofdbestuur en van afgevaardigden der dis tricts-commissiën van /iet „Fonds tot aan moediging van den gewapenden dienst in Nederland" is besloten, dat weder voor dit jaar een gratificatie van tien gulden zal verleend worden aan de gerechtigden tot het dragen van het Metalen kruis en eene van vijftien gulden aan de gerechtigden tot het dragen der Citadel-medaille, voor zoover die oudstrijders behoeftig en niet reeds in het fonds opge nomen zijn. Verder is besloten, dat deze gratificatie nu ook, doch voor de helft van het bedrag, zal worden toegekend aan diegenen van hen, die in gestichten zijn opgenomen, waar hun niets anders dan het volstrekt noodige levensonder houd wordt verstrekt. Naar men verneemt, heeft dr. Mezger, die thans te Domburg vertoeft, geen plan voorloopig weder naar Wiesbaden terug te keeren, maar zal hij gedurende eenigen tijd te Domburg zijn praktijk blijven- uitoefenen. Men leest in de „Bred. Crt." Dinsdag-morgen rukte de te Breda in garnizoen liggende infanterie uit om hare laatste manoeuvre te maken in de richting Teteringen-Oosterhout. Een groote menigte, waaronder zeer vele jongens die ten gevolge van den feestdag geen school hadden, vergezelde den troep en maakte van de rusten, die hier en daar gegeven werden, gebruik om de tuinen te plunderen, langs den weg gelegen. Even voorbij de spoorlijn aan den Driesprong, waren een twintigtal bengels een hof binnengedrongen, die trachtten al wat van hun gading was, in mond en zak te stoken. De eigenaar, een goed manneke, had er volstrekt geen slag van om de lummels van zijn erf te jagen. Hoe hij ook smeekte of dreigde, het hiölp hem niets onder schaterend lachen van de lieve jeugd werden hem de overblijfselen van appelen en peren op zijn kaal hoofd geworpen en een beter beeld van Job als zijn persoonlijkheid zou in dezen modernen tijd moeilijk kunnen worden gegeven. Een einde komt aan alle aardsche zaken dus ook hier. Da&r stapt de meid naar buiten een echt type uit de „Baronnie." Korte rok en groote klompen, gestreepte schort of boezelaar, de mouwen opgestroopt, de armen in de zijde, overziet ze een oogenblik het terrein. Zonder zich lang te bedenken gaat ze naar binnen en keert enkele seconden later terug, gewapend met eene geladen revolver. Evenals de commandant van een deta chement, dat uitgezonden is om rust en orde te handhaven, doet zij een sommatie en dreigt, indien daaraan niet wordt voldaan, te zullen schieten. De bengels beginnen thans in te zien, dat het ernst is, nog meer, toen onze Kenau Hasselaar, als bewijs dat de revolver is geladen, een schot doet in de lucht. Zij sluipen de een voor den ander den tuin uit en verwenschten in stilte de meid, die op zoo'n geduchte manier toonde „baas" te zullen blijven. Onze hovenier beloofde plechtig, indien dergelijke gelegenheden nog meer mochten voorkomen, „er de meid voor te spannen 1" Die, zeide hij, had er alle slag van, om desnoods 100 lummels tot kalmte to brengen. In Recht voor Allen komt in een door Satanas" uit Nieuw-York ingezonden stukje het volgende beeld voor „Maar het heerschend (het kapitalistische) stelsel, dat vloek en schande spreidt, verlaat hen niet; evenals een lintworm hoeft hot zijn klauwen uitgestrekt," enz. Zouden Amerikaansche lintwormen er anders uitzien dan Nederlandsche Of werd een heral- dieke lintworm bedoeld, vraagt „de Tijd." Wij vermoeden, dat de sociaal-democraat het stuk uit het Duitsch heeft vertaald, en niet wist dat het Duitsche woord Lintwurm in het Hol- landsch draak heet. Arnh Ct. De Times bevat thans het plan van den „Milionairen Mozes" voor de groote landverhui zing van Russische Joden naar Amerika. Hirsch vormt een maatschappij met een kapitaal van 2 millioen pond st., in 20.000 aandeelen van 100 pd., waarvan hij zelf 19.990 aandeelen neemt; het overschotje is genomen door de Roth schilds en eenige bekende Joodsche bankiers. In Argentinië en Canada zullen in de eerete plaats kolonies worden gevormd. Terwijl hier te lande zelfs geld wordt ingezameld om onze ongelukkige landgenooten, die zich in de Argentijnsche Republiek trachtten te vestigen, weder te doen terugkeeren, komen daar nog duizenden landverhuizers aan. In de afgeloopen maand werden door 39 stoom schepen meer dan 5000 emigranten te Buenos- Ayres aan wal gezet. De drie ezels. In een onzer bladen las men in het verslag van de tentoonstelling te Utrecht YH Wedstrijd voor ezels. Ie prijs enz. Hieraan namen slechts 3 personen deel 2 kwamen niet op. (Historisch In de gehouden bijeenkomst van het Katholieken-Congres te Mechelen, welke door 2500 personen werd bijgewoond, heeft o. a. onze landgenoot de Heer Schaepman, de wenschelijkheid betoogd der weder invoering van het giidewezen voor den arbeid. De „Mataram" meldt dat op verschillende ondernemingen in 't Djokdjasche mond- en klauw zeer onder het vee is uitgebroken. De admini strateur van de onderneming Salakan Botorono rapporteerde dit aan den resident, die daarop dadelijk een veearts heeft ontboden. Op enkele ondernemingen heerscht deze ziekte zóó erg dat er geen voldoend riet voor de molens kan aan gevoerd worden. Volgens circulaire van den resident heerscht bovengenoemde ziekte ook in de residentie Kedoe. De Chineesche Regeering zond een commissie naar Europa om 500,000 magazijngeweren te bestellen. In de wapenfabrieken heerscht ten minste nog geen gebrek aan werk. Kostbare paarden. Voor Common, een der Engelsche renpaarden, die thans op het hoogst van zijnen roem is, werd onlangs door een Ameri kaan 14000 pd. st. geboden. Men vreesde dat het dier in eigendom aan den rijken bieder over gaan en dus Engeland zou verlaten, maar de heer Blundell Maple, lid van het Parlement en een der grootste winkeliers van Londen (Maple in Tottenham-Courtroad), blijkt een nog hooger bod te hebben gedaan. Hij is althans voor 15000 pd. st. eigenaar van Common geworden. Dezelfde heer Maple kocht Donderdag voor duizend guineas (f 126.000) Golden Maze, een paard van den prins van Wales. En daarboven werd de heer Maple voor zes duizend guineas eigenaar van een éénjarig en veelbelovend veulen, dat een afstammeling is van vermaarde renpaar den. Maar die prfis 75.600 is dan ook de grootste som die nog ooit voor een veulen in Engeland werd betaald. De Rechtbank te Brunswijk sprak dezer dagen eene strenge, doch welverdiende straf uit over een slager, die vleesch van eene koe had verkocht, welke in hoogen graad aan tuberculose leed. Het vonnis luidde een jaar gevangenis en drie jaren verlies van eer. Omtrent Sequah Company, Limited, geeft de Financial News eenige mededeelingen naar aanleiding van de algemeene vergadering, die Vrijdag onder voorzitterschap van mr. Henry Gr. Hemmerde te Londen werd gehouden. Uit het verslag van den secretaris bleek, dat tot nu toe agenten van de Maatschappij werken in Afrika, Indië, West-Indië, Engeland, Spanje, Neder land, België en Amerika. Het middel wordt overal goed verkocht. Aan advertenties werd in het eerste jaar uitgegeven f 64.808. De netto winst bedraagt voor dit jaar f 481,284. De preferente aandeelen geven 14 pet., de gewone 10 pet. Ondanks de vele moeielfikheden met de regeeringen der verschillende landen, waar de

Texelsche Courant | 1891 | | pagina 2