N#. 415. Donderdag 24 September. A#. 1891. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Bursa 30 Cts. Franco per post door ga- heel Nederland 45 Cts. - Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. por nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOtJ, ParkstraatBueg op Texel. KENNISGE VING. SCHIETOEFENINGEN. De BURGEMEESTER van TEXEL, maakt bekend dat op enkele dagen tusschen heden en half October a. s. door de Infanterie te Helder, even als vorige jaren schietoefeningen zullen worden gehouden op drijvende doelen in zee van af den Oostelijken kanaaldijk p. m. 200 Mr. bezuiden het fort „Oostoever" in de richting van het Balgzand, waartoe de onveiligheid vaD het vaarwater aldaar zal worden aangekondigd door twee roode vlaggen die op de borstwering van genoemd fort zullen worden geplaatst en één Nationale vlag op de plaats van waar govuurd wordt. Texel, 10 September 1891. De Burgemeester voornoemd, F. KEIJSER, L. B. TEXEL, 23 September 1891. Door stemgerechtigde lidmaten bij de Herv. gem. a/d Burg, werd Maandag bij stemming beslist, dat voor de eerstvolgende tien jaren het Kiescollege zal in stand blijven. Veel vee was Maandag weder ter markt aangevoerd. De handel was iets vlugger en de prijzen iets vaster. De gemiddelde prijs voor schapen was van f 13 tot f 16; voor lammeren f 8.50, ofschoon ook hoogere en lagere prijzen werden besteed. Voor het artikel rundvee was nog niet veel vraag. Aangovoerd werden op de markt 510 schapen, 290 lammeren, 6 koeien, 33 kalveren, 1 nucht. kalf, 3 paarden, 1 varken, 15 biggen en 1 korf kippen. Ten behoeve der reddingvlet van de Noord- en Zuid-Holl. Reddingmaatschappij, gestationeerd achter de Westen op Texel, is uit Amsterdam een nieuwe doelmatige wagen aangevoerd, waarmede de boot op strand kan worden gereden. Alle booten op het eiland, drie in getal, welke de N. Z.-Holl. Redd. Maatschappij er heeft geplaatst, verkeeren in goeden staat. Dank zij de verbeterde kunstverlichting en de vuurschepen van de Haaks en de Ter- schellinger gronden, behoeven de reddingmid delen veel minder gebruikt te worden aan deze kust dan vroeger. In verband met de voorgenomen nieuwe regeling van het kiesrecht, zijn Gedep. Staten door den Minister van Binnenlandsche Zaken gehoord of en in hoever de kiezerslijsten en het stemmen der kiezers (afgescheiden van hetgeen omtrent de kiesbevoegdheid is bepaald) bij de toepassing bezwaren hebben opgeleverd en wijziging behoeven. Hetzelfde verlangt de Minister omtrent de lijst der hoogstaangeslagenen te vernemen. Ten aanzien van eerstgemelde vraag worden op last van den Minister een aantal stedelijke en plattelands-gemeenten gehoord. De minister van marine brengt ter kennis I van zeevarenden, dat van 21 September a. s. af tot nadere aankondiging het gedeelte der Noordzee, grenzende aan de kuststrook van Noord-Holland tusschen het zuidelijk uiteinde van de Hondsbossche zeewering en Egmond aan zee onveilig is, tengevolge van te nemen proeven met granaten gevuld met schietkatoen in de Schoorlsche en Berger-duinen. Tijdens de proeven zal eene roode vlag op den top van een der duinen aldaar worden geplaatst. Het onveilige terrein strekt zich uit tot op 7000 M. van bovengenoemde vlag uit. De oogst in de polders Waard en Groet valt zeer mede, de opbrengst van haver en gerst kan zelfs ruim worden genoemd. Van de regen blijken de gewassen niet geleden te hebben, wel zijn de granen lichter door de weinige zonnewarmte, de prijzen daarentegen zijn dan ook dientengevolge weder hooger. Den len October a. s. treedt de nieuwe winterdienstregeling op het net der Neder- landsche Staatsspoorwegen in werking. In het volgende jaar behoort onder het hulppersoneel aan de openb. school te Putters- hoek één onderwijzer te zijn in het bezit der hoofdacte. Onder de tegenwoordige onderwijzers aldaar bezit' niemand die. De gemeenteraad heeft nu het korte besluit genomen om één onderwijzer te ontslaan ten einde later een onderwijzer met hoofdacte te kunnen benoemen. Dit lot is nu beschoren aan een gehuwden onderwijzer die tot hiertoe een salaris genoot van f 700. Bij de aanbieding der Staatsbegrooting wordt door de Min. van FiD. gezegd, wat z. i. groote fouten van ons belastingstelsel zijn Ten eerste worden mindervermogenden te zwaar gedrukt. Wat zij betalen aan personeel, aan accijnzen staat in vele gevallen buiten ver houding tot hetgeen aan meer gegoeden is opgelegd. Ten tweede zijn sommige belastingen hoewel in beginsel niet afkeurenswaardig, onbillijk ge regeld. Als voorbeeld noemt hij de patentbe lasting. Ten derde zyn met sommige retributiën belastingen vereenigd. Deze vereeniging, in theorie nooit aan te bevelen wordt hinderlijk wanneer zulke belastingen zeer kwaad zijn. Het is onnoodig te zeggen, dat de Minister hier de evenredige registratie-rechten op het oog heeft; ook na de verbeteringen van 1882 hebben zij een grondige herziening noodig. Bovendien is de wetgeving op de gemeente- financiën gebrekkig. Grootegemeenteljjke uitgaven moeten veelal geschieden voor oogmerken van niet zuiver plaatselijk belang; en de gemeente besturen kunnen niet allen treffen, die tot de plaatselijke uitgaven behooren bij te dragen. Sommige dezer fouten zijn slechts te verbeteren na een omvangrijk onderzoek; andere eerst, nadat zekere hervormingen zijn voorafgegaan. Doch aan de verwijdering van enkele kan terstond de hand worden geslagen, en deze overweging bepaalt van zelf de gedragslijn der regeering. De Minister vraagt ten slotte de medewerking der Kamers bij zijne voorstellen tot verbetering van het belastingwezen. In het jongste nummer van de Volks vriend, algemeen weekblad, uitgegeven door de Nederlandsche Vereeniging tot afschaffing van sterken drank, is een protest opgenomen van het hoofdbestuur der Vereeniging aan het adres van het hoofdbestuur dier Maat schappij tot Nut van 't Algemeen over de uitgave vanwege die Maatschappij van het werkje, getiteld „De invloed van alcoholische dranken op het menschelijk lichaam, door dr. A. J. C. Snijders." Dat geschrift is, naar het den leden van het hoofdbestuur der V. t. A. v. S. D. voorkomt op touw gezet met het eenig doel om het beginsel van „matig drank gebruik" te rechtvaardigen en te verdedigen. Dit acht het hoofdbestuur op daarvoor aan gevoerde gronden hoogst bedenkelijk en het eindigt met den wensch, dat het Nut zijn besluit ten aanzien van dit geschrift moge herroepen. Als een klein bewijs hoeveel geld noodig is om de Russische Joden voort te helpen, kan het volgende dienen Verleden week ondersteunde het comité te Amsterdam 700 verdrevenen en dit kostte aan logies en eten f730, aan nieuwe kleeren f1413, aan reispenningen f600, aan overtoch ten f 1800, te zamen f 4543. Hierbij komen nog zeer veel geschonken kleedingstukken. Zoo gaf de Vereeninging „Hulpbetoon voor eerlijke en vlijtige armoede" 100 hemden met de belofte, dat dit honderdtal door meer zal worden gevolgd. Een ander gaf 30 nieuwe pantalons enz. De Minister van marine brengt ter kennis van zeevarenden, dat van af 28 September tot half October a. s. van den lichttoren van Kijkduin, 3de district, somtijds seinen zullen gedaan worden als volgt: Overdag zal op twee plaatsen, aan buiten den omgang van den toren uitstekende spieren, een sein cilinder geheschen worden. 's Nachts zal somtijds een rood schitterlicht worden vertoond. Verder zullen in de Breewijd, zeegat van Texel, in de lijn der witte tonnen, 2 roode drijf bakens worden geplaatst. Een en ander is niet van belang voor de scheepvaart. Volgens de bij de Provinciale Commissie voor den hagelsnood in Noord-Brabant inge komen opgaven bedraagt de globale schade f 678,000. In 170 gemeenten van Noord-Brabant heeft de collecte opgebracht 20,203,34 Vs. Aan bijzondere giften is tot dusverre bij de com missie ontvangen eene som van f776,5072. Een Beierlandsch boertje komt voor het eerst van zijn leven te Rotterdam en ziet een sproeiwagen gaan. Vol verbazing gaat hij met open mond op een trottoir staan, ziet den wagen na en barst dan uit in lachen. Waarom lach je zoo vraagt een voor bijganger. Wel, zie je dan die kerel niet met zijn waterwagen. Als hij zoo door gaat, krijgt hjj geen droppel thuis I

Texelsche Courant | 1891 | | pagina 1