N°. 417. Donderdag 1 October A0. 1891. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL CEOEELTE. Binnenland. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, Parkstraat, Büeg op Texel. I>it blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Borq 80 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Adoertenlièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedore regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. por nummer. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente TEXEL', Gelet op de art. 133 en 135 al. 2 der Verorde ning van politie voor deze gemeente, brengen ter openbare kennis, dat de beproeving der brand- bluscli-middelen aan den Burg zal plaats hebben op Vrijdag 3 October 1891, des namiddags te 2 ure. Alle mannelijke ingezetenen tusschen 18 en 60-jarigen leeftijd, wonende aan den Burg, worden mitsdien opgeroepen zich op gemeld tijdstip te bevinden bij de bewaarplaats der brandspuiten aldaar. Texel, 29 September 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, STIKKEL. C. M. KOOY. TEXEL, 30 September 1891. 274 Schapen, 269 Lammeren, 4 Koeien, 33 Kalveren, 6 Paarden, 1 Veulen on 38 Biggen waren aangevoerd op de markt van Maandag jl. Voor het wolvee, vooral lammeren, was de markt nogal vlug en de prijzen niet onbevre digend, voor lammeren werd van f8 tot f 12 besteed; was de prijs voor schapen ontegen zeggelijk beter dan voor eenige weken geleden, de handel daarin was niet zoo vlug, de gemid delde prijs was f 12. a f 14. naar jong rundvee was nog weinig vraag en er werd niet veel omgezet. Het Dep. Texel van de M. t. N. v. 't A. hield Maandagavond eene huishoudelijke verga dering. De rekening van den Penningmeester slui tende met een klein saldo werd goedgekeurd. Uit het verslag over de leesbibliotheek bleek, dat van deze inrichting in den vorigen winter nogal gebruik is gemaakt; aan 95 lezers werden uitgegeven 1349 boekwerken. Als commissa rissen voor de leesbibliotheek werden bij accla matie herbenoemd de heeren S. Keijser Pz. en D. J. Bakker. Tot lid van bestuur voor het departement werd gekozen de heer C. A. de Braai. Uit de ingekomen stukken bleek, dat in de volgende maand (Oct.) een spreker van wegejhet hoofdbestuur in dit departement zal optreden. Besloten werd om evenals vroeger, aan ieder lid twee introductiekaartjes uit te reiken voor de te houdene volksvoorlezingen. Na sluiting der vergadering ontspon zich een geanimeerd debat over eene opmerking om het getal der buitengewone vergaderingen te verminderen; naar aanleiding daarvan kan binnenkort nogmaals eene huish. vergadering worden verwacht om dat punt te bespreken. De vergadering was maar matigjes bezocht, velen schitterden door afwezigheid; een ge woonte, of liever een gebrek, waardoor vele vereenigingen alhier een kwijnend bestaan lijden, vaak alle levensvatbaarheid daaraan wordt ontnomen. Wanneer zal men toch inzien, dat met lauwheid geen enkele zaak gediend is? Bij Kon. besluit van 25 Sept. is benoemd tot ontvanger der dir. bel., invoerr. en acc. te Texel, de heer J. N. J. Boom, ontvanger der dir. bel. en acc. te Emmen c. a. Maakten W6 indertijd melding van een nieuw product (Texelsche Edammer kaasjes) op onze markt, niet minder vermeldenswaardig is zeker het feit, dat door schipper Mets, varende van Texel op Alkmaar, in deze week 150 dergelijke ronde kaasjes van hier werden ver voerd naar de kaasmarkt te Alkmaar. Dit partijtje is ongetwijfeld het eerste dat van hier naar de Alkmaarsche markt wordt ver scheept. Het bestuur der P. W. B. heeft, ten overstaan van den notaris Dikkers, aangekocht het perceel te Oudeschild, bekend in Sectie D nos. 846 en 847, ten einde daarop in het aan staande voorjaar de bewaarschool te bouwen. Oudeschild, 29 Sept. Van de hier bestaande vereenigingen, heeft het mannenkoor „Ami- citia", de wintervergaderingen hervat. De oefeningen worden voortaan gehouden in de „Zeven Provinciën", onder directie van den Heer Klasinga. Het bestuur van „Amicitia" heeft een bundel nieuwe zangstukken inge voerd en daarmede stellig zeer in het belaDg der vereeniging gehandeld. Heden loste voor het eerst een vaartuig in de nieuwe haven. De lading bestond uit een echt Texelsch product, n. 1. gedroogd zeegras, of wier. Voor de vaartuigen, die in de nieuwe haven een ligplaats moeten hebben, zal't zeer lastig zijn, dat er meerpalen ontbreken. De schipperij hoopt, dat in dit ongerief spoedig worde voorzien Uit den Haag wordt geschreven Zoo is dan de heer Land toch bevorderd tot kapitein-luitenant ter zee, in spijt van alle daaromtrent loopende praatjes, die mij voor kwamen nader aan de koffietafel dan aan de waarheid verwant te zijn. Men vertelde, dat de promotie van dezen officier een punt van het in beperkten kring vastgesteld regeerings- programma van het nieuwe Kabinet was, en dat eene lange rij van zeeofficieren geweigerd hadden in dit Ministerie op te treden, omdat zij die voorwaarde niet wilden vervullen. Van den anderen kant weet men met evenveel applomb te vertellen, dat de Regentes in hoogst eigen persoon van de bevordering niet wilde weten, en dergelijke praatjes meer, welker uit de lucht gegrepenheid thans aan het licht komt. Nu kan men den Minister van Marine weder eens interpelleeren, waarom hij Land wel heeft bevorderd. Hopen we, dat hij nooit reden moge hebben, om over die benoeming het land te hebben. Bij gelegenneid der harddraverij te Midlum waren er zes paarden aangegeven, begeerig om den prijs van f 60 te verwerven. Men wist nog een paar eigenaars van paarden te animeeren, en zoo kon de rijderij doorgaan. Tot de concurrenten behoorde een oud beest van tusschen 20 en 25 jaar, dat den spotlust der aanwezigen niet weinig opwekte. Het geleek wel een zak met knoken, zelfs de staart was niet meer aanwezig. Maar in de baan bleek deze oudvader alle coutumen van het cours hyppique te kennen, en hij draafde er de krachtige en blinkende boerenpaarden alle af. Wat oleek De overwinnaar was een oude harddraver, die in zijn tijd heel wat meegemaakt had. Daar de oproeping alle paarden uitsloot, die vroeger een stuksprijs hadden gewonnen, weigerden de keurmeesters aan den eigenaar van dit beest een prijs toe te kennen. Als een bijzonderheid meldt men dat de heer L., te Utrecht, in de vorige week den dag herdacht waarop hij vóór 45 jaren met zijn vierde vrouw in het huwelijk trad. Het volgende lezen wij in de rubriek Land bouw van een onzer bladen TER NAVOLGING. Evenals andere jaren wordt weder van verschil lende kanten bericht, dat vele schapen en lamme ren door de madenziekte worden aangetast. Het aantal recepten voor deze „bezoeking" is zeker grooter dan het getal maden, 't welk zich op een „bezocht" exemplaar bevindt. Hier wendt men rattenkruit, daar petroleum en elders andere vergiften aan, doch neemt niet den voorzorg, om den schapen het likken te beletten. Daardoor wordt het middel erger dan de kwaal en sterven veis schapen. Vergiften zijn probatum, doch ze moeten zóo aangewend worden, dat de dieren er niet bij kunnen komen. Tot dat einde heeft men niets anders te doen dan het „besmette" dier van een muilkorf te voorzien. Maar de landbouwer heeft in den regel zoovele werkzaamheden, dat hij het af- en omdoen der muilkorven vóór en na het 'eten onmogelijk kan volhouden. Met veel genoe gen meenen we onze lezers, die schapen houden, een eenvoudig, goedkoop en onfeilbaar middel tegen de maden te moeten geven, dat niet theore tisch onuitvoerbaar, doch aan de practijk ontleend is. In 1881 bestreek een boer zijne lammeren en schapen met gewone koolteer, slechts een streek op liet kruis en een op de schoft. Eén schaap echter niet en juist dit dier werd erg door de maden aangetast, terwijl de andere, die in hetzelfde land liepen, er van verschoond bleven. De volgende jaren werd deze proef voortgezet, maar toen achtereenvolgens 2, 3 en 4 schapen niet bestreken. Deze kregen zonder uitzondering hoopen maden, terwjjl al de andere vr\j bleven. Sedert 1885 heeft deze boer al zijn wolvee de koolteer-kuur doen ondergaan en in al die jaren geen enkel geval met maden meer waargenomen. Is dit geen overtuigend bewijs, dat het middel aanbeveling en navolging verdient? Een ieder, die schapen houdt en ziet, dat zijne arme dieren op vreeselyke wijze door de maden gekweld worden, handelt onverantwoordelijk wanneer hij niet onmiddelijk na hot lezen van bovenstaande een liter koolteer voor 8 cents koopt en zijne schapen op kruis en schoft een streek geeft. Tegen alle dingen is iets aan te voeren, doch hiertegen niets anders dan, dat een paar vlokken wol door de teer onbruikbaar worden gemaakt, die echter van geene beteekenis zijn tegenover de groote aanwinst van de zoo lastige en gevreesde maden te kunnen weren. Tegen bilzucht bij de kalveren wordt in dat zelfde artikel als proefondervindinglijk genoemd eon halve eetlepel ijzervitriool des ochtends en avonds in het drinken der dieren te roeren.

Texelsche Courant | 1891 | | pagina 1