Buitenland. Ter voorbereiding eener nieuwe regeling van het kiesrecht wenscht de Minister van BinnenLmdsche Zaken eenigermate bekend te zijn met de verhuizing der meerderjarige mannelijke bevolking. Te dien einde heeft die Minister den Commissarissen der Koningin in de provinciën verzocht, door hunne tusschen- komst uit eenige aanzienlijke gemeenten en uit zulke, welke hoofdplaatsen van landbouw of fabrieksnijverheid zijn, kan het zijn eenigs- zins spoedig, te vernemen het getal manne lijke personen niet beneden 23 jaren, gesplitst in a hoofden van gezinnen b alleenwonende personen c bij andere inwonende personen, welke in 1889 of in 1890 die gemeente hebben verlaten, of zich daarin hebben gevestigd, met mededeeling, zoo mogelijk, van het zich daar onder bevindende getal arbeiders. In Gelderland en Overijsel is net een slecht jaar voor de vetweiders. Zij hebben wel is waar het vee zeer goedkoop in het vcorjaar aangekocht, maar door het natte weer gedurende het voorjaar en den zomer is het weinig gegroeit. Daarbij komt, dat er weinig herfstvoeder is, zoodat de boeren een groot gedeelte van hun vee moeten verkoopen, het welk op de prijzen van het vette vee, dat er echter weinig is, van grooten invloed is. Een vrij lijvig rapport heeft het licht gezien betreffende het onderzoek omtrent de afsluiting en droogmaking van de Zuiderzee, de Wadden en de Lauwerzee. Het bevat de resultaten der terreinwerkzaamheden verricht in 1889 en 1890. Het grootste gedeelte is ingenomen door opgaven en cijfers van de grondboringen, stroommetingen en diverse metingen. Deze resultaten zijn ook in kaart gebracht; twee gedetailleerde kaarten behooren bij het rapport. Als resultaat van de grondboringen kan worden aangenomen, dat, Wanneer men zeer kleine bedij kingen, die op enkele plaatsen langs de kusten wellicht mogelijk zijn, buiten beschouwing laat, wat betreft de gesteldheid van den bodem, voor indijking en droogmaking op eenigszins groote schaal slechts in aanmerking komen; a. ten zuiden van de ontworpen afsluitlijn over Wieringen, het zuidelijk gedeelte der Zuiderzee, het Wieringermeer en het gedeelte ten noordoosten van Urk; b. ten noorden van die lijn twee op zich zelf staande gedeelten, namelijk een gedeelte van de Friesche Wadden en de Lauwerzee. Het gemeenschappelijk resultaat van het thans ingestelde onderzoek is, dat minstens 3/t van de gronden der toekomstige polders bezuiden de afsluitlijn over Wieringen zal zijn bouwgrond grootendeels van groote waarde, en slechts een ondergeschikt gedeelte van geen onmiddelijke waarde. Gelijk bekend is, heeft de tegenwoordige Minister van Waterstaat een belangrijk deel aan dezen arbeid genomen. Ged. Staten van Noordholland hebben aan de directie der Noordhollandsche tramweg- maatschappij vergunning verleend tot aanleg en exploitatie van den stoomtramweg Schouw Ilpendam Purmerend. Wat kolvers al niet overkomen kan Dezer dagen waren eenige heeren aan het kolven in een der kolfbanen aan den Langedijk. Wat prachtige slag zou er juist geslagen zijn, als er niet een haas was binnengesprongen en den kolver al zijne bedaardheid had doen verliezen. In een oogenblik tijds had er ver wisseling van sport plaats en werden de bedaarde kolvers razende jachtliefhebbers. Dat het arme haasje er niet veel meer van weet na te vertellen, behoeft zeker niet gezegd te worden. De Duitsche bladen zijn vol lof over de wakkere houding van een officier van het Neder- landsch-Indisch leger en wel luitenant Wenz, in Zwaben geboren en vroeger dienende bij het Duitsche leger. De dappere man ontving onlangs de Militaire Willemsorde. De Atjehers hadden een brug in brand gestoken en, in het juiste vermoeden dat men eene poging tot blussching zou doen, een hinderlaag bfj de brug gelegd. Dit hoorde Wenz, toen de militairen reeds waren afgemarcheerd. Enkel met een kamerjas aan en de sabel in de vuist, snelde hij hen na en kwam juist op het oogenblik op de plek, toen de Atjehers met de wapens op de ontstelde troepen aanvielen. Wenz sprong aan het hoofd der manschappen, sabelde achter elkander zes vijanden neder, drong de overigen over de brandende brug terug en slaagde er in die te blusschen en te herstellen. De Hollanders hadden één doode en zeven zwaar gekwetsten, de Atjehers ongeveer veertig dooden. Wenz was vroeger in garnizoen te Ulm, hij verliet den dienst tengevolge van een tweegevecht en werd soldaat bij het Nederl.-Indische leger, waarbij hij het, na vele moeitevolle jaren, tot officier bracht. De minister van Justitie is van meening, dat het premiestelsel ter belooning van het constateeren van strafbare feiten in hetalgemeen geen goedkeuring verdient. Evenals zijn voorganger wenscht hij, dat met dit stelsel worde gebroken. Zonder gelijktijdige nadere regeling van de tractementen der rijksveldwachters zou hij het echter niet billijk achten daaraan gevolg te geven, indion aan die beambten, voor zoover zij door het Rijk bezoldigd worden, niet een schadeloosstelling wordt toegekend voor het gemis der premiën. Voor dit doel is, in afwachting van een algemeen werkenden maatregel f 4000 op de Justitie-begrooting uitgetrokken. Sequah begint hoe langer hoe meer voet te krijgen] in Amsterdam en ondervindt hoe langer hoe minder tegenwerking. Daarbij komt dat de „genezenen" werkelijk langer van pijn verschoond blijven, dan de anti-kwakzalvers heb ben voorspeld. Van den eersten te Amsterdam behandelden patient, Trakzel, vernemen wij o. a. dat hij nog even vlug is, als de eerste dag zijner .genezing", en van andere patiënten moet dit ook zoo zijn. De gedachte aan omkooperij ver dwijnt ook en schijnt nu voor goed den kop ingedrukt, nu een zeker heer, van de Velde ge naamd, in het publiek is behandeld en pijnloos verklaarde te zijn. Een politieagent, die zich als getuige van zijn lijden op den aanwezigen commissaris beroepen kon, verklaarde zich na de behandeling, „in eene andere wereld" te gevoelen. Ten slotte heeft Sequah de toezegging gedaan nog een maand langer te zullen blijven, dan hij voornemens was en heeft wat wij niet zoo verstandig vinden aan doktoren de toegang tot de tribune verboden, omdat zij, zooals hij beweert, vaak zoo ruw met de lijders omspringen. (Standaard.) Te Groningen isop het terrein van de gasfabriek op eene diepte van meer dan 1 meter in den grond eene zeer vreemde schotel gevonden. Dit zwaar verguld koperen voor werp is in het museum opgenomen het bevat in het midden eene afbeelding van Christus en rondom den rand menschen, als de dragers der verschillenden zonden en deugden. De versieringen zijn Romaansch met sporen van Byzantijnschen of Egyptischen invloed. Deze soort van schotels, bekend onder den naamvan bassin lithurgiquemoeten meer dan 700 jaar oud zijn. Geen der musea in ons land is in het bezit van een dergelijk exemplaar in Duitsche musea moeten er drie te vinden zijn. In De Volksvriend, orgaan der vereeniging ter bestrijding van het drankmisbruik, schrijft iemand o. a. in een ingezonden stuk„Men spreekt veel van de uitwerking van den drank die bereid is, maar zeer weinig van het bereiden van dien drank, dat, ten minste in en om Schiedam, de werklieden tot erger dan slaven maakt. De brandersknechts gaan 's nachts te 2 a 3 uren naar de branderij tot 's avonds 6 a 7. En dat gaat zoo dag aan dag. Des Zondags moeten zij er zijn om 3 a 4 uur 's nachts en komen er pas uit om 10 a 11 uur 's avonds. Voor velen is het geheel onmogelijk ter kerke te komen. Anderen zijn te vermoeid. Eenigen klaagden er mij over, dat zij bijkans nooit hunne kinderen kunnen zien. Het familieleven (want een bran dersknecht gaat natuurlijk zeer vroeg naar bed) kwijnt niet alleen by hen die den drank gebruiken, maar ook bij allen die hem bereiden. Heeft het onderzoek der Enquête-commissie nog niets hiervan aan het licht gebracht.? Het „Hbl." meldt dat door den eigenaar van het plaatsingkantoor voor „artisten" te Amsterdam pogingen zijn aangewend om de invrijheidstelling van Hermann Zeitung, die per koffer te Amsterdam is gekomen, te bewerken. Daartoe werd de steun van het Oostenrijksch-Hongaarsche consulaat ingeroe pen. Het consulaat meende echter zijne hulp niet te moeten verleenen voor eene zaak als doze, welke alleen reclame ten doel heeft. De overweging, dat, waar Zeitung zoowel de spoorweg- als de douanereglementen overtreden heeft, het recht zijn loop moet hebben, heeft mede op deze beslissing invloed gehad. Ook het beroep op den procureur-generaal bij het gerechtshof heeft niet gebaat. Zeitung zal dientengevolge met het eerste transport vreemdelingen, wel gratis, maar ditmaal in de derde klasse naar de grenzen worden gebracht. In Noord-Brabant worden tegenwoordig door een paar Haagsche kooplieden oude papapluies opgekocht, alleen om de baleinen, die voor een Fransche corsettenfabriek zijn bestemd. In ruil geven zij een nieuwe parapluie en nog geld toe. Te Hamburg komen dagelijks groote ladingen graan aan. Op het oogenblik liggen 80 schepen met graan beladen, in de haven, zoodat buiten gewone werkkrachten noodig zijn, om de schepen gelost te krijgen. - Ongeveer drie weken geleden nam de kapitein van eene Russische boot te Odessa een duizendtal uitgeweken Joden aan boord en zette koers naar Jaffa, waar de autoriteiten hem echter verboden, de emigranten te ontschepen. De kapitein vertrok toen weder, en liet te Konstantinopel het anker vallen, in de hoop zijne passagiers daar kwijt te zullen raken. Ook hier echter stond men den Joden niet toe, aan land te komen, zoodat de kapitein aan de Russische regeering om instruction vroeg. Deze luidden dat hfj moest terugkeeren naar de haven, waar hij zijne passagiers had ingescheept. Alzoo kwam de boot ten tweeden male te Odessa. Maar ook daar mogen de Joden niet aan wal gaan, daar zij als ballingen worden beschouwd. Zoo ligt dan nu de boot reeds eenige dagen te Odessa, en wanhoopt de kapitein, zich van zijne talryke passagiers te kunnen losmaken. In het Russische grensstadje Kozieglowaj zijn 23 boerenwoningen met alle landbouwwerk tuigen en den geheelen oogst verbrand. Er kwam veel vee in de vlammen om. Men denkt aan brandstichting. Het spoorwegongeluk bij Burgos blijkt ern stiger te zijn geweest, dan de eerste berichten deden vermoeden, De correspondent van de Standaard spreekt zelfs van 24 dooden. De Times- correspondent te Lissabon meldt het volgende De sneltrein uit Frankrijk vertrok op den gewonen tijd uit Burgos, terwijl op het 9 KM. verder gelegen station Quintanilleja de gemengde trein wachtte. Per telegraaf werd van het ver trek aan den beambte op laatstgenoemd station keDnis gegeven. Deze verstond echter uit de mededeeling, dat de weg vrij was en liet den gemenglen trein vertrekken. De botsing was hevig. Een der locomotieven en 14 wagens werden verbrijzeld, veertien reizigers werden bij den ramp gedood, terwijl 26 personen ernstige verwondingen bekwamen. Bij het onderzoek, dat onmiddelijk na het ongeval plaats vond, is onder anderen aan het licht gekomen, dat de meeste beambten op de bedoelde spoorlijn, in den laatsten tjjd 16 uren per dag hadden gewerkt. In de vorige week heeft boven Berlyn een zwaar onweer gewoed. Verscheidene straten werden overstroomd. Het werd opeens stikdonker en een ontzettende hagelbui brak los. Tal van ruiten werden verbryzeld en de stukken een eind weggevoerd door den storm. Eenige personen bekwamen kwetsuren en een groot aantal kelders werden onder water gezet. De hertog van Argyll schrijft o. a. aan Darkest Russia dat, naar 't schijnt, toch blfjft verschynen: dat hij gehoopt had, dat de Russische Regeering de vreeselyke geschiedenissen over het vervolgen en mishandelen der Joden zou tegen spreken. Die tegenspraak komt niet en hij vreest „dat wij 't dus als feit moeten aannemen, dat een der grootste Keizerrijken der wereld, dat zich zelf niet alleen Christelijk maar bij uitstek orthodox noemt, de Joden behandelt op een wijze, de donkerste tijden van de middeleeuwen waardig. Ik weet geen ander middel dan de politieke meening van de Christenwereld in te roepen. Laat ons allen deelnemen om schande te roepen over zulk een gedrag, 't Is door en door barbaarsch." Sedert eenige maanden is volgens de Stoompost te Leicester een nieuw toestel in werking tot verwijdering van straatvuil en keukenafval, zooals dit door de vuilniswagens

Texelsche Courant | 1891 | | pagina 2