N°. 418. Zondag 4 A0. 1891. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL CEDEELTE. Binnenland, Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 80 Cts. - Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nar op den dag der uitgave. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÈN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOU, ParkstraatBübg op Texel. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van TEXEL herinneren de veehouders aan het be paalde vervat in Art. 23 let. b. der Verordening van Politie voor deze gemeente, aldus luidende het is verboden rammen van 1 October tot 1 December d. a. v. in de weide te laten loopen, tenzij na verkregen schriftelijke toestemming van Burgemeester en Wethouders. Overtreding dezer bepaling wordt gestraft met eene geldboete van ten hoogste f 25. Texel, 1 October 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. M. KOOIJ. De Secretaris, STIKKEL. BEKENDMAKING. VERKIEZINGEN. De VOORZITTER van den Raad der Gemeente TEXEL maakt bekend, dat op Dinsdag den 13on October a. s., eene verkiezing zal gehouden worden voor Een lid voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal. De volgende bepalingen der Kieswet worden hierbij in herinnering gebracht Art. 37 (2e zinsnede). Den kiezer, die zijn stem briefje verloren, ot er geen ontvangen heeft, wordt gelegenheid verschaft, om er ter Ge meente-Secretarie een te bekomen. Art. 38 (le zinsnede). De inlevering van het stembriefje geschiedt in de Gemeente, waar de kiezer op de kiezerslijst is gebracht. Art. 39. Het stembriefje, schriftelijk ingevuld, wordt door den kiezer in persoon op de plaats, voor de inlevering bestemd, in de aldaar aan wezige 6tembus gestoken, Art. 47. Tot de stembus wordt niemand toege laten, dan die, volgens de laatst gesloten kiezers lijst, bevoegd is tot de keuze mede te werken. Art. 61 (le zinsnede). Van onwaarde zijn de briefjesdie het vereischte zegel missendie onderteekend zijngeen persoon duidelijk aan wijzen niet ingevuld zijn andere stembriefjes omvatten, of daaraan opzettelijk zijn vast gehecht. Texel, den 2 October 1891. De Voorzitter van den Gemeenteraad, C. M. KOOIJ. TEXEL, 8 October 1891. De beproeving der brandblusch middelen aan den Burg, uitgeschreven tegen gisterenmiddag, had ter bestemder ure plaats. Het hoofddoel van deze beweging was zeker wel het beproeven van de aangeschafte of aan- teschaffen „aanjager," want in den regel worden de spuitgasten nog al niet door vele oefeningen bemoeielijkt. Zonder nu te willen vooruitloopen op de beslissing, welke mogelijk omtrent ditblusch- middel nog zal moeten worden genomen, mee- nen wij evenwel als ons gevoelen te mogen zeggen, dat de proef goed is geslaagd. Het doel toch, dat men beoogde met de aanschaffing van een „aanjager," is, om het water voor blussching benoodigd, op elk punt van het dorp te kunnen brengen, en o. i. voldeed het beproefde werktuig aan dien eisch. Over een afstand toch van 250 M. werd het water door den aanjager in voldoende hoeveel heid gebracht van uit een sloot in de op dien afstand staande perspomp B, zelfs in zoo groote hoeveelheid, dat van uit de perspomp B door een slang ook de perspomp A, voldoende kon worden gevoed om aan die spuit een flinke waterstraal te bezorgen; afdoende werd alzoo bewezen dat ten dien opzichte de „aanjager" aan de gestelde eischen voldoet. Door sommigen werd de opmerking gemaakt dat de waterstralen uit de pijpen van A en B sterker moesten zijn't kan wel waar zijn, doch in dat geval schuilt de fout bij die pers pompen, geenszins bij den aanjager, welke beide pompen voldoende voedde. Daarop volgde eene proef door het plaatson van een pijp op de slang van den aanjager (afstand 200 M.) zoodat deze als zuig- en pers pomp gelijktijdig dienst deed, terwijl daarna nog eene proef werd genomen met het plaatsen van 2 pijpen (op kortoren afstand) op de slang van den aanjager. In elk dezer gevallen ontsprongen flinke waterstralen aan de pijpen, welke mogelijk nog sterker kunnen zijn, indien aan den „aan jager" een voldoend aantal manschappen als pompers wordt aangesteld, want dat is de hoofdzaak van het alles, vandaar moet de kracht uitgaan. Er was zeer veel volk bij deze proefneming aanwezig, eerstens zeker door de ruime oproe ping (alle mannelijke ingezetenen van 18 60 jaren) tweedens uit nieuwsgierigheid. Dat dat groote aantal personen evenwel niet bevor derlijk is aan de goede orde, is zeker niet minder waar; het gevolg er van toch was dat de spuitplichtigen vaak werden bemoeielijkt in hunne werkzaamhedenterwijl men ander zijds te vergeefs rondzag naar de mannen welke er moesten zijnmisschien een gevolg van de nieuwigheid: „de aanjager." Die nieuwe verschijning op brandblussching- gebied is echter voorzeker reeds een groote aanwinst voor onze gemeente, en afgaande op de prijzenswaardige zorg in deze, meenen wij met grond verder te mogen verwachten eene flinke reorganisatie van onze brandweer. In de vergadering van de Vrijzinnige Kies- vereeniging te Burg op Texel, welke gisteren avond werd gehouden, liepen de werkzaam heden vlug van stapel. Aan de orde was het stellen van een can- didaat voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, doordien de afge vaardigde, de heer Land, tengevolge van bevor dering in staatsdienst als lid van de Kamer moet aftreden. Aangezien de heer land echter ook in zijn tegenwoordige rang, weder herkies baar is, leidde het stellen van een candidaat tot geene discussiën, doch werd ZEd. met algemeen e stemmen weder als candidaat ge proclameerd. Oudeschild, 3 Oct. In hare vergadering van eergisteren heeft de kiesvereeniging „Nieuw Leven" alhier, de heer S. T. Land op nieuw kandidaat gesteld voor het lidmaatschap der S. G. In den afgeloopen nacht is eene woning door brand vernield geworden: Te middernacht zag iemand de vlammen, maakte gerucht en wekte de brandmeesters. Aanstonds trok de omroeper met zijn bel laDgs de straat, de kerkklok klepte en de brandspuit werd door een troep kloeke handen naar het bedreigde punt gereden. Voor zij daar aankwam kon de spuit weer inrukken, want men was de vlammen meester. De geheele bevolking was inmiddels op de been en alles in rep en roer. Het uitgebrande perceel werd bewoond door twee varkens en grensde aan een mest- hok. In dit laatste is vermoedelijk eenig vuur aanwezig geweest, hetwelk zich aan het var kenshok heeft medegedeeld. Een der beide varkens is een weinig ge schroeid. Gelukkig mag het heeten, dat het onheil in tijds ontdekt werd, anders hadden de gevolgen hoogst ernstig kunnen zijn. De heer S. F. Kleinbentinck, is bij Kon. besluit van 28 jl. benoemd tot leeraar in de Fransche en Engelsche talen aan het Kon. instituut voor de Marine te Willemsoord. De benoemde, laatst te Tiel, was voor dien tijd H. d. s. met uitgebreid leerplan aan den Burg. In het Extract uit het reisrapport van den kommandeerenden officier van Hr. Ms. gaffel- schooner Argus, over den kruistocht in de Noordzee van 17 Aug. tot 14 Sept. jl., opge nomen in de Staatscourant van 27 en 28 Sept. jl. komt o. a. het navolgende voor: „Kruiste tusschen de haringvisschers tot den lOden. Bij de talrijke Hollanders werden enkele Fransche en Duitschers aangetroffen. Eene bom ziende met eene Hollandsche vlag en eene blauwe vlag daaronder, hielden er op aan. Zij bleek van de Argus geneeskundige hulp te verlangen, die verleend werd. De schip per wist niet, welk sein hij moest hijschen, om aan de Argus te kennen te geven, dat hij hulp noodig had. „Het ware ook daarom te wenschen, dat elk visschersvaartuig in het bezit was van het seinboekje voor de Nederlandsche visschers- schepen, samengesteld door Albert Verheij en Huibert Fillekes." In een correspondentie aan de Zutf. Ct. uit den Haag wordt dengenen, die meenen, dat een nieuwe kiesrechtregeling wel binnen korten tijd haar beslag zal krijgen, een weinig bemoedigende mededeeling gedaan. Als zij zelf in de bureaux van binnenlandsche zaken moesten werken, schrijft hij, zouden zij wel schielijk van die dwaling genezen. Aan het Departement is men van meening, dat er heel hard gewerkt moet worden, indien binnen een jaar alle voorbereidende werkzaamheden zullen zijn afgeloopen en het ontwerp het Depart, van Binnenl. Zaken verlaten kan. OURANT.

Texelsche Courant | 1891 | | pagina 1