N°. 419. Donderdag 8 October A0. 1891 Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÊN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELI) DE ROOU, ParkstraatBurg op Texel. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per- 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Fr-anco per post door ga- heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advcrtentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentim Van 1 tot 6 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote lotters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. BEKENDMAKING. VERKIEZINGEN. De VOORZITTER van den Raad der Gemeente TEXEL maakt bekend, dat op Dinsdag den 13en October a. s., van des morgens 9 tot des namid dags 4 uur, eene verkiezing zal gehouden worden voor Een lid voor de Tweede Kamer der Staten- Generaal. Texel, den 6 October 1891. De Voorzitter van den Gemeenteraad, C. M. KOOY. TEXEL, 7 October 1891. Aan de markt van Maandag jl. waren aangevoerd 356 Lammeren, 227 Schapen, 24 Kalveren, 11 Koeien, 5 Paarden. 1 Veulen, 34 Biggen en _2 Jiorven JKippan. De handel was over het algemeen matig voor Schapen werd van f 12 tot f 17, voor Lammeren van f 8 tot f 11.50 besteed; Kalveren golden van f 22 tot f 28Biggen van f 3 tot f 6. Oudeschild, 6 Oct. Bij aankomst van de stoomboot „Kampioen", had heden te Nieuwe- diep een droevig onheil plaats. De wakkere stuurman, S. Koning, die met een kurkzak gereed stond, geraakte tusschen de boot en de steiger bekneld en bekwam deerlijke kwet suren aan het hoofd. Hevig bloedend werd hij aan boord gehaald, waar al spoedig een officier van gezondheid tegenwoordig was, die gelastte den gekwetste naar het hospitaal te vervoeren. Weldra werd Koning daar ver pleegd, doch het mocht helaas niet baten hem in het leven te behouden, 's Nachts tusschen twaalf en een uur is de kloeke zeeman aan de vreeselijke verwondingen bezweken, na eenige uren ontzettende pijnen te hebben geleden. Mist men voortaan aan boord van de „Ada" de onverschrokken stuurman, zeker zal hij lang herdacht worden als een toonbeeld van moed en ijverige plichtsbetrachting. Oosterend, 6 Oct. De Liberale Kiezersver- eeniging alhier heeft tot haren candidaat voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer der Staten-Generaal met algemeene stemmen ge kozen den Heer S. T. Land, Kapt.-Luit. Jl. Zaterdag werden alhier de brand- bluschmiddelen onderzocht en geprobeerd. Na verschillende exercitiën is het gebleken, dat zuig- en perspomp in goeden staat verkeeren, doch dat de verschillende slangen noodige herziening of vernieuwing vereischen. Ook de brandhaken zijn in minder goeden staat, dan wenschelijk is. De Min. van Marine brengt ter kennis van zeevarenden, dat de veranderingen aan het licht op het hooge Vuurduin van Vlieland zijn voltooid en den 15 October a. s. een vergroot en verhoogd licht benevens een wit geleide- licht, hetwelk met het veranderde licht inéén leiding zal geven naar de uiterton van het Stortemelk, zullen worden ontstoken. Wij ontvingen een afdruk van een open briöf, gericht aan ZEd. den Min. van Oorlog, door den heer Henry Tindal. De schrijver brengt daarin eerstens een woord van hulde aan dezen Minister, voor de reeds open baar gemaakte besluiten, waaruit blijkt dat afdoen de verbetering kan worden verwacht voor onze verdedigbaarheid. In de tweede plaats worden door de schrijver eenige punten aangegeven, welke naar z. i. in het oog behooren te worden gehouden. Een woord van afkeuring spreekt de schrijver uit over eene post van f 30.000, uitgetrokken voor tractementen enz. van Adj. en Ord.-off. van H. M. de Koningin, eigenlijk officieren welke aan den opperbevelhebber van zee- en landmacht waren toegevoegd, doch welke, doordien er thans geen opperbevelhebber is, geheel overbodig zijn. Nog keurt de schrijver af, dat actief dienende officieren worden aangewezen voor particuliere betrekkingen bij hooge personen, omdat daardoor veel krachten aan het leger worden onttrokken, en door de langdurigheid van vele dier betrek kingen, moeielijk kan worden geconstateerd of deze officieren al dan niet geschikt zijn voor den rang dien zij in het leger bekleeden, of om in rang te worden bevorderd, enz. enz. Afdrukken van die brief zijn a 10 cts. te bekomen bij Holdert Co. te Amsterdam. Bij het zware onweder dat zich Donder dag boven een deel van Noord-Holland ontlastte, is in den Anna Paulownapolder een 15-jarige jongen, Schot genaamd, in het veld door den bliksem gedood. De bliksem sloeg ook in een boerenhofstede en een baanwachterswoning, zonder echter brand te veroorzaken. Sedert eenige dagen was Koningin Wil- helmina licht ongesteld en had zelfs Woensdag avond een weinig koorts. Thans meldt men uit 's-Hage dat H. M. hersteld is en zich weder in het paleis beweegt. De koorts is geheel geweken en bij gunstig weder mag de Koningin in de buitenlucht gaan. Volgens de N. Prov. Gr on. Ct. zou in een te houden bijeenkomst van Sequah te Amsterdam, het woord worden gevoerd door den praktizijn, den heer D., uit Groningen. De spreker wenschte te laten uitkomen, dat de Nederlandsche Regeering gehouden is om Sequah's middel, indien de geneeskrachtige "werking wordt bewezen, bij het publiek aan ;e bevelen, evenals Duitschland deed met loch's middel tegen tuberculose. Mocht echter fiijken, dat Sequah een kwakzalver is, dan igt het op den weg van de Regeering hem zoo spoedig mogelijk uit het land te verbannen. Te Oosterwolde is Zaterdagnacht een 'andbouwer overleden aan bloedvergiftiging, ontstaan door met huismiddelen een wonde aan de duim te behandelen. Toen de geneesheer werd geroepen, gaf deze nog slechts ééne hoop, nl. door het amputeeren van den arm, die zeer was opgezwollen. Dit wenschte de patient niet, en spoedig daarna was hij een lijk. Om aardappelen* in kelders tegen bederf vrijwaren, plaatst men midden in den hoop aardappelen, mandjes met ongebluschte kalk- gevuld. Deze kalk neemt al het vocht op, dat niet naar boven ontwijkt, en houdt den hoop inwendig geheel droogvergelijkende proeven hebben bewezen, dat geheele partijen aardappelen daardoor volkomen gaaf bleven. De kalk komt later als goede mestspecie op den akker. Naar wordt medegedeeld, zullen erdoor den minister van oorlog binnenkort belangrijke bepalingen, ten gunste van de trage promotie bij het wapen der infanterie, in het leven worden geroepen. Door den barbier J. Husselman te Har- lingen, een liefhebber en kenner van duiven, werden onlangs vier zijner duiven verkocht aan een opkooper, die ze naar Engeland zond, waar zij zouden dienen om aankomende jagers in het schieten te oefenen. Een dezer vier nu kwam dezer dagen vermagerd en hongerig weer thuis, zoodat dit beestje den tocht over de Noordzee hoeft moeten maken, om zijn oude tehuis terug te vinden. Nu de brieven uit Argentinië bijna zonder uitzonderingen niets dan treurigheden verhalen van het leven der Nederlanders aldaar, steekt een schrijven van S. Hindertsma, vroeger te Franeker, thans in Corboda, daarbij gunstig af. Deze brief werd ontvangen door den burgemeester van Franeker en handelt over allerlei zaken. Het belangrijkste daaruit volgt hieronder „Aan mondbehoeften heeft het ons nooit ont broken en op dit oogenblik hebben wij zeven koeien. Thans zijn wij weer aan het tarwe zaaien en hopen op beteren oogst dan vroeger, te meer, daar ook wy aandeel hebben in de opbrengst. Voor een week is onze patroon (ook een Hol lander) hier geweest; wy hebben toen met hem een nieuw accoord getroffen en zijn overeenge komen, dat de helft van den oogst aan ons be hoort, eene voorwaarde, die een Frieschen boer vreemd zal doen ophooren. Het land is hier niet zoo goed als in Friesland maar als we onze krachten inspannen en de natuur meehelpt, is er veel te verbeteren. Wij wonen in een huis (hut zou men in Holland zeggen) van ongebakken steen. De steen ver vaardigen wijzelven en drogen ze in de zon. Muren metselen wijzelf, het benoodigde hout halen we uit de bosschen. Het dak wordt gemaakt van riet of biezen. Bedsteden of kasten hebben wj] niet, wij slapen in losse kribben. Om te zitten maken wij houten banken, onze tafel bestaat uit twee planken, rustende op 4 paaltjes. Maar op dien disch komt driemaal per dag vleesch, meestal rundvleesch. Dat is hier de hoofdschotel met eenmaal soep of melkpap. Het drinken bestaat uit jerba of matthee. Wij ver langen dan ook volstrekt niet, naar Franeker terug te keeren byna 15 jaren waren we getrouwd eer we herwaarts gingen, in het eerste jaar hier hebben wij meer vleesch gegeten dan in de vroegere 15 jaren te zamen. Het gebruik van dat voedsel geeft ons kracht om flink te werken. Toen wij den 5den April 1889 aan boord van de stoomboot „Zaandam" de Hollandsche kust uit het oog verloren hadden, telden we ons geld en hadden over één gulden en 85 cents te be schikken. Met die geringe som kwamen we hier aan, maar nooit heeft het ons aan het noo dige ontbroken."

Texelsche Courant | 1891 | | pagina 1