N°. 420. Zondag 11 OctoberA0. 1891. Advertentieblad. Nieuws- en OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Advertentiëu vóór 10 aar op den dag: der nitgave. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 6 regels 80 Cta. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÈN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOU, ParkstraatBüeq op Texel. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Buna 80 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van TEXEL herinneren de veehouders aan het be paalde vervat in Art. 23 let. b. der Verordening van Politie voor deze gemeente, aldus luidende het is verboden rammen van 1 October tot 1 December d. a. v. in de weide te laten loopen, tenzij na verkregen schriftelijke toestemming van Burgemeester en Wethouders. Overtreding dezer bepaling wordt gestraft met eene geldboete van ten hoogste 125. Texel, 1 October 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. M. KOOY. De Secretaris, STIKKEL. TEXEL, 10 October 1891. 't Was slechts een eenvoudig man, wiens stoffelijk overschot gisteren middag op de begraaf plaats van het Oudeschild aan den schoot der aarde werd toevertrouwd, en geheel in over eenstemming met de eenvoud van het leven van dien mensch, was de laatste eer, welke zijn overschot werd bewezen. En velen bewezen daaraan de laatste eer; velen volgden de droeve stoet naar den dooden- akker, waar het lijk van den zeker bij allen bekenden stuurman S. T. Koning, van de „Ada van Holland," die op zoo nootlottige wijze om het leven kwam, ter aarde werd besteld. Eenvoudig doch indrukwekkend voorwaar was dat oogenblikwij zagen er mannen, die waar het moet, onverschrokken het doodsge vaar trotseeren, in wier oog thans een traan parelde, en die traan, zij zeide meer dan vele woorden. Een krans op de kist bevestigd, was de stille hulde, welko door den kapitein van de boot, namens de bemanning den ouden kame raad was gebracht. Was door den pred. der Doopsgezinden, de heer Kuperus, aan het huis der rouw een woord van troost tot de overblij venden gespro ken, aan de groeve bracht de heer Muller, namens de familie een woord van dank aan allen voor de belangstelling bij het droevig ongeval en bij de ter aarde bestelling betoond. Herinnerde de spreker nog aan de eenvoud en degelijkheid, die de eigenschappen waren van den overledene, terecht was zijn woord toen hij wenschte, dat die eigenschappen zouden blijven voortleven en worden versterkt bij allen die om de groeve verzameld waren. Aangedaan verlieten de aanwezigen den aoodenakker, en ongetwijfeld gevoelden velen het, dat een man, was henengegaan onder wiens eenvoudig kleed een hart van goud verborgen was. De oude stuurman, die met Nieuwjaar zijn zilveren jubileum als zoodanig zou hebben herdacht, is niet meer; als door een storm wind is hij op eenmaal weggerukt; zijn plaats zal door een ander worden ingenomen; doch zeker zullen nog velen, die een tochtje met de „Ada" doen, in gedachten zich den stoeren zeeman herinneren, die steeds voor elk bereid ter hulpe, tevens voor ieder een vriendelijk woord of inlichting over had. Wij herinneren onzen lezers, dat Dinsdag 18 October de verkiezing zal plaats hebben van een lid voor de Tweede Kamer der Staten- Generaal, voor het district Helder. De gelegenheid daartoe zal voor deze gemeente gegeven worden dien dag van des morgens 9 tot des namiddags 4 uren, ten raadhuize der gemeente. De opening der bussen en stembriefjes zal plaats hebben te Helder op Donderdag 15 Oct., 's morgens 9 uur. In de Beemster en de Schermer onder vinden een asntal landbouwers de naweeën van den strengen, langdurigen winter en den natten zomer. De hooibouw is, uitgenomen voor enkelen, die het hooi vroeg konden winnen, bijna geheel mislukt. Op sommige plaatsen broeit en op andere schimmelt het. Augurken, welke vooral in de Beemster worden geteeld, leverden veel minder op dan in vorige jaren. Ook de appelen en peren zijn schaars. Vooral in de laag gelegen landen is weinig gras. Schapen, welke vroeger f 80 en meer golden, moeten wegens ziekte, het zoogenaamde „bot", een gevolg van het natte weer en het koude voorjaar, door sommigen worden verkocht voor t 2,50 a f 3. Men hoopt nu nog, dat een mooi najaar en een late winter eenige vergoeding zullen brengen voor de door niet weinigen geleden verliezen. Door een ingezetene van Den Haag wordt getracht bij rechterlijke uitspraak te doen be slissen, of winkelhouders vruchten op alcoholi sche dranken in gesloten flesschen van minder dan 2 liter inhoud mogen verkoopen zonder de bij de drankwet voorgeschreven vergunning. Nadat Sequah Vrijdagavond door do menigte bij plebiscit had laten uitmaken, dat hij niet in wandeltoilet, maar in zijn „Mexi- kaansch pak" voor haar moest verschijnen, deelde hij mede, dat de firma, welke hij vertegenwoordigt, wilde, dat hij over tien dagen Amsterdam zou verlaten, om naar Frankrijk te vertrekkenmaar hij wilde dat niet. 't Was hom toch bekend, dat in Holland „stilte asjeblieft, dames!" voegden hij hier een paar ginnegappende meiden toe, tot hilariteit van het publiek zooveel lijders aan rheu- matiek waren, en hij zou derhalve blijven tot het einde van de maand. Daarna zou hij nog eenige andere steden van Nederland bezoeken, doch daar niet langer dan 14 dagen vertoeven. De directeur der N. A. S. M. heeft bepaald, dat de bereiding van spijzen voor de passagiers 3de klasse aan boord der schepen voortaan geheel volgens de voorschriften der Israëlietische godsdienst zal geschieden. Te Kolhorn kwam dd. een vaartuig aan met drie-en-twintig veulens, met bestemming naar Schagen. Dat schapen zich beter laten drijven, dan veulens, bleek bij aankomst te Schagen, want er waren maar weinigen over. Door de duisternis had men niet kunnen zien, hoevelen men juist vermistewel had men ontdekt, dat het koppel kleiner werd. Bij het aanbreken van den dag werden boden uitge zonden, en was men zoo gelukkig, de verlorenen terug te vinden, welke in alle richtingen waren verspreid. De machinist van de kaasfabriek in de Baarsdorpermeer had den 30 Sept. 's avonds den stoomketel gevuld, maar door een of andere oorzaak was de kraan opengeraakten al het water er uit geloopen. Den 1 October 's morgens ging hij aan het stoken om stoom te makon, doch kreeg wel den ketel gloeiend, maar geen stoom. Toen hij dit bemerkte, pompte hij er onmiddelijk koud water in met het natuurlijk gevolg, dat de ketel barstte. Alzoo geene kleine schade. Te Grouw (Fr.) hebben de kerkvoogden der Ned. Herv. gemeente besloten, vooral wegens de aldaar bestaande behoefte aan werk, de landerijen dier gemeente, ongeveer 800 pondemaat, te doen inpolderen. OnderwijzersnoodDit woord, dat een negental jaren geleden gebrek aan onderwijzers beduidde en thans nog altijd gebrek der onderwijzers beteekent, schijnt zoo schrijft een der correspondenten van de Midd. Ct. weer zijne oorspronkelijke beteekenis te zullen herkrijgen. Er is eene kleine rijzing in de traktementen te bespeuren, en dat de behoefte aan personeel groot is blijkt daaruit, dat het onderwijsblad de Vacature geregeld 30 50 annonces bevat, waarbij onderwijzers worden gevraagd. Eens telde ik er drie-en-vijftig, waaronder zeventien uit Limburg alleen. Donderdag-middag ten 12 ure, liep op het Vreeburg te Utrecht een jongen, dragende in een doek het middagmaal van zijn vader, die aan den spoorweg werkt. Om er spoedig te zijn, ging hij achter een vigelant loopen, die naar het station reed en haakte zijn doek aan een der aangebrachte ijzeron pinneD. Dit ging uitstekend. Plotseling echter merkt de koetsier, dat de brug zal worden opgehaald. Hij legt de zweep over het paard, de jongen struikelt en valt en eenige oogenblikken later ziet men een opgehaalde brug en daarvoor een jongen staan, die in zenuwachtigen toestand verkeert en met argusoogen een rijtuig nakijkt, dat wel lang zichtbaar is door een achter aangehecht voorwerp, maar toch weldra uit het oog verdwenen is. Dat zijn makkers hem met een „hard gaat-ie in de maling namen, laat zich beschrijven. Het „diner" kwam met veel moeite toch in de maag, waarvoor het bestemd was. Als een zeldzaamheid vermeldt men, dat iemand te Oudkarspel dezer dagen zeven jonge hazen in één nest gevonden. De officier van Justitie bij de Rechtbank te Heerenveen heeft een vervolging ingesteld tegen den heer G. A. Zwart, handelaar in ijzerwaren te Gorredijk, wegens het plaatsen van de volgende advertentie in „De Klok," het orgaan der Volkspartij. „Stroopers Wij hebben steeds in voorraad eenloops achterlaadgeweren, kal. 12, voor slechts f 9. Onbreekbaar hazenstrikken-draad. G. A. Zwart Gorredijk". Den 15n dezer zal deze zaak behandeld worden. Mr. P. J. Troelstra, te Leeuwarden, zal als verdediger optreden. Een Hollandsche vrouw, Maria H., geb. Vreeswijk, werd dezer dagen voor den politie rechter in Noord-Londen gedaagd, om zich te verantwoorden wegens het veronachtzamen van twee kinderen. De vereeniging ter bescherming van kinderen had zich de zaak aangetrokken en vervolgde de beschuldigde. De kinderen liepen altijd verwaarloosd op straat en schenen den hongerdood nabij. Verscheidene malen was opge merkt, dat ze naar de vuilnisbakken gingen, waaruit ze stukken haring haalden en opaten. Als de buren den katten of honden een been toewierpen, had men gezien, dat de kinderen de beenderen weghaalden en afkloven. Het huis, waar vrouw H. woonde, was zeer vervuild. Het oudste kind (4 jaren) woog slechts 22'/, en het jongste (2 jaren) 15V« Engelsche ponden. In acht dagen tjjds hadden ze respectievelijk 6 Vs eu 41/, ponden in gewicht gewonnen. Toen de inspec teurs van genoemde vereeniging, door eenige buren gewaarschuwd, naar het huis gingen, vonden ze het longste kind bijna naakt op een bed, bestaande uit stukjes onreine vloerkleeden. Het oudste kind was eveneens zeer verwaarloosd en leed aan het hoofdje. In het vertrek, waar in ze waren, heerschte eene afschuwelijke lucht. Het verhoor werd ver daagd en vrouw II. moest een borg van 20 pd. st. geven, dat ze opnieuw zou verschijnen. Daar ze dezen niet geven kon, werd zij in hechtenis genomen. De kinderen in quaeatie zijn die van den broeder der vrouw, die te Amsterdam woon achtig is. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1891 | | pagina 1