Buitenland. Marktberichten. De nieuwe postwet, die reeds dagteekent van April, is nog altijd niet in werking ge steld. Oorzaak daarvan is, dat er een omvang rijke arbeid vereischt wordt voor het samenstel len van verschillende voorschriften enz., daartoe noodig. Naar de Haagsche Ct. verneemt bestaat er kans op hare invoering met 1 November, terwijl men anders tegen 1 December denkt gereed te komen. De kruisbanden met inge drukte postzegels, op welker invoering bij de behandeling van do wet werd aangedrongen, zullen naar 't blad meent te weten niet komen. Wegens de kosten, hetzij voor het Rijk of voor de gebruikers, zou het postbestuur er van hebben afgezien. Naai- men aan de „Maasbode" mededeelt, moeten een aantal firma's te Rotterdam van plan zijn met 1 Januari a. s. hun personeel belangrijk te verminderen. Voor een groot gedeelte moet dit aan het dalen der koffie prijzen te wijten zijn. Naar aanleiding van het schenken van eene ridderorde aan leden uit het gevolg van den Italiaanschen Kroonprins, zegt de Arnh. Ct.": «Zulke benoemingen zijn zoo gebruikelijk, dat het niet nakomen van dit gebruik misschien zelfs tot internationale moeilijkheden zou leiden. De zaak is trouwena doodonschuldig; het is niet anders dan eene beleefdheid van hof jegens hof. Maar als het middel om die beleefdheid te bewijzen hetzelfde is als dat, waarmede ver diensten worden beloond, dan wordt de toestand onzuiver, want het bezit van eene ridderorde houdt op eene bepaalde beteekenis te hebben. Men kan dus niet weten of hij, die ze draagt, een verdienstelijk man is, dan wel met den een of anderen vorst een reisie heeft gemaakt, of eenige medodeeling betreffende een hof aan een ander hof heeft overgebracht. De opmerking is reeds meer gemaakt, maar nu er sprake is geweest van de instelling eener nieuwe ridderorde in den laatsten tijd hoort men er niets meer van zou het overweging verdienen eene orde in te stellen voor verdienste en eene voor het vertoon, of hoe men het noemen wil. Kan dit niet, dan ware het best de eerste rubriek maar op te heffen, want waarlijk, het heeft toch geene houding om den man, die aan het land groote diensten heeft bewezen, die zijn leven wijdde aan staatszorg, wetenschap of kunst, hetzelfde blijk van waardeering toe te kennen als aan hem, die er niets voor deed dan zich mooi aan te kleeden en te buigen, of kennisge vingen over te brengen, welke al lang in alle couranten hebben gestaan." Vrijdagmiddag ontdekte de machinist van trein 25 op den spoorweg tusschen Piet- gijzenbrug en Warmond een jongen stier op de baan; hij bracht den trein tot stilstand en met behulp van wegpersoneel werd het dier, dat vrij koppig was, na eenige moeite verwij derd. Terwijl men hiermede bezig was, zag men het vermakelijke schouwspel dat de koeien in het naburige land, onder het maken van allerlei vreemde sprongen kwamen aanloopen, als het ware om hulde te brengen aanharen broeder voor het heldenstuk, dat hij had uitgehaald. Aan acht en negentig stations der hoofd lijnen en veertien stations der locaalspoor- wegen van den Hollandschen IJzeren Spoorweg worden achtereenvolgend, naar gelang zij ge reed komen, verzonden de nieuwe verband- kisten met bijbehoorende instructie ter behan deling daarvan. Behalve die vorbandkist, die evenals de waterflesch van 10 liter inhoud, geplombeerd is met het zegel van den rijks opziener-geneeskundige, ontvangen de stations een klein verbandpakjo, waarmede hetzij ver wondingen van personeel of reizigers zijn te behandelen, ten einde het openen van de kisten op de stations zoo min mogelijk noodig te maken. Wanneer in een woonkamer eens gedurende acht dagen de stofdoek niet gebruikt werd, dan zou men gemakkelijk op alle meubelen zijn naam kunnen schrijven. Gelukkig echter dat vlugge handen dagelijks bezig zijn om in het woonvertrek alles van stof te zuiveren. Wat echter gewoonlijk daarbij vergeten wordt, het zijn de fraaie planten die in receptie- of huiskamer gekweekt worden. En men weet immers wel dat het stof eindelijk alle poriën der bladeren verstopt, waardoor de planten allengs zullen gaan kwijnen. Om dit te voorkomen moeten de kamerplanten om de 8 dagen met een spons, die met lauw water is bevochtigd, van het daarop rustende stof gereinigd worden, opdat de bladeren niet alleen hun glans herkrijgen, maar ook weder vrij zullen kunnen uit- en inademen. Te dikwijls wordt dit verzuimd, omdat men er geen waarde aan hecht. Toch zal men spoedig ontdekken, dat de wekelijksche reiniging goede gevolgen heeft. Volgens den berichtgever der „Times" te Parfjs wiens betrouwbaarheid niet boven twijfel verheven is zal eerlang eeu schriftelijk verdrag van bondgenootschap onderteekend worden tus schen Frankrijk en Rusland. Hij heeft reden om te gelooven, zegt hij, dat het (wat Frankrijk betreft) in al zijne bijzonderheden slechts aan vier personen bekend zal zijn, te weten aan president Carnot, den Franschen minister-president en minister van oorlog De Frycinet, zijn ambt genoot van buitenlandsche zaken Ribot en den Fran schen ambassadeur Hontebello te St.-Petersburg De Pruisische minister van Landbouw heeft aan een vertegenwoordiger van het departement van Landbouw te Washington beloofd, proeven te zullen laten nemen met brood, gebakken van maïs met ander meel vermengd. In het „maïs- roggebrood," zoo wordt gezegd, proeft men geen maïs en het is viermaal goedkooper dan het gewone roggebrood. Over geheel Frankrijk is thans het werk in de glasblazerijen (flesschen; zoo goed als volledig gestaakt. Wel wordt uit Saint-Etienne bericht, dat er arbeiders zijn, geneigd om niet mee te doen aan de werkstaking, maar zij durven niet aan den arbeid te gaan wegens hunne kameraden die hen streng in het oog houden. In Frankrijk worden jaarlijks gemiddeld niet minder dan 175 millioen flesschen vervaardigd. De ovens te Rive de Gier leveren alleen 40 millioen af. De werkstaking komt thans op het ongelegenste oogenblik, daar een gedeelte van den wijnoogst nu in flesschen overgegoten moet worden. De wijnbouwers zullen dus gedrongen zijn zich tot het buitenland te wenden. De eerste kolonie van Baron Hirsch, die den uit Rusland verdreven Israëlieten in Amerika een nieuw vaderland wil geven, is nu in wording. De vertegenwoordiger van den Baron heeft in Buenos Ayres 25,000 hectaren gronds gekocht en men i3 daar nu reeds bezig met hot vestigen van Israëlietische kolonisten. De nieuwe kolonie heet Mauritio. In het zuiden van Frankrijk zijn verschil lende dorpen en steden door overstroomingen geteisterd. De Rhóne rees binnen den tijd van enkele uren 11 '/s voet en sleepte eene brug, door een corps pontonniers over de rivier geslagen, mede; een groot aantal pontons werd geheel vernield. Uit Alexandrië verneemt de „Times," dat tengevolge van enkele cbolera-gevallen opnieuw eene quarantaine moest worden voorgeschreven. In den nu verstreken tijd der bedevaarten naar Mekka hielden in het quarantaine-kamp te Tor niet minder dan 12000 pelgrims tijdelijk verblijf. Van verschillende zijden werden de behoeftigen van levensmiddelen voorzien, waartoe ook de Khedive van Egypte zijn steun verleende. Had men de Mekka-gangers aan hun lot overgelaten, dan waren zeker velen hunner aan gebrek ten prooi gevallen, en zou daardoor hoogstwaarschijn lijk de gevreesde ziekte in het kamp zijn uitge broken. Aan de zorgen der liefdadigheid is het dus te danken, dat de epidemie tot de Hedjaz, waar zij destijds woedde, beperkt bleef. Men zegt dat Sarah Bernhardt uit Australië 60.000 pd. st. naar Parijs heeft gezonden, om te worden belegd, na aftrek van 500 pd. st. voor een tehuis voor arme tooneelspelers. In Engeland heeft de volgende bepaling kracht van wet erlangdGeen vrouw kan meer door haren man gedwongen worden, tegen haren wil, de woning met hem te deelen. Een dokter vertelt in de Duitsche bladen het volgende: In een klein hotel kwamen 's avonds twee handelsreizigers aan, terwijl er nog slechts een kamer beschikbaar was. De twee vreemden maakten kennis en besloten de kamer te deolen. In den nacht roept de een, die hypochonder was den ander wakker, met den kreet: „Lucht, lucht, ik stik." De opgeroepene kan echter zijn lucifers niet vinden en zoekt te vergeefs in de stikdonkere kamer naar het venster. De zieke kermt steeds om lucht en roept: „sla de ruiten dan maar stuk, lucht ik stik." Ten laatste voelt de zoekende glas, hij neemt zijn laars en slaat de ruiten stuk. De asthma-ljjder voelt zich dadelijk beteren en na eenigen tijd slapen beiden in. En wat bleek 's ochtends? De vensterruiten waren alle onge schonden, maar de glazen van een boekenkast waren stukgeslagen. Duur van den slaap. Een Duitsch specia liteit, dr. Cold, heeft onlangs in het Deutsche Med. Wochenschrift gepleit voor het toestaan van meer slaap aan jongelieden. Een gezonde zuigeling slaapt gedurende de eeiste weken bijna aanhoudend, en gedurende de eerste jaren is men geneigd om kinderen zoo lang te laten slapen als zij willen. Maar van het 6de of 7de levensjaar komt er door het schoolgaan eene groote veran dering. Op den leeftijd van 10 of 11 jaren slaapt het kind slechts 8 of 9 uur, terwij] het ten minste 10 of 11 uur noodig heeft, en naarmate het ouder wordt is zijn rusttijd verkort. Dr. Cold gelooft dat de jongelieden tot hun 20ste jaar 9 en een volwassene 8 of 9 uur slaap noodig hebben. Bij onvoldoenden slaap, wanneer het zenuwstelsel en bepaaldelijk de hersenen geen rust genoeg hebben, vinden wij uitputting, prikkelbaarheid en intellectueels storingen langzamerhand de plaats innemen van lust tot werken, algemeen gevoel van welzijn en den geest van initiatief. Alkmaar, 9 Oct. Graanmarkt. Aangegeven, totaal 4725 Hectoliters, 296 650 Tarwe 263 Rogge 952 ®eT3i ld. chev. 1991 Haver Paardenboonen Bruine boonen duiven witte 64 Rood Mosterdzaad geel 9 Koolzaad 51 Karweizaad 65 blauw Maanzaad Erwten groene 384 grauwe vale f 7,127a 7,50 5, 5,75 3,25 5,75 12, 7.25 16.- 13.50 8.- 10,50 9, 13, 10,75 16,50 8, als f 12. 9. 5,25 6,25 4,10 6,35 15. 7.60 17.- 16.60 9,- 10,50 13,50 18- 19,50 15, Amsterdam, 12 Oct. Aangevoerd 222 Run. deren, le kwal 76 k ets, 2de kwal 66 ets., 3e kwal. 56 ct. per KG; Melk- enkalfkoeien f 140 a 255; graskalv f A 22 nucht. kalv. 6 k 9 Schapen f k f Lammeren f k f 375 vette Varkens 38 45 ets per KG. Purmerend 13 Oct. Aangevoerd 144 vette kalveren 65 &85 ct. per kg.; 112 nucht. kalv. f 10 24 234 vette Varkens 32 50 ct. per kg. 95 magere Varkens f8 k 14; 392Biggen f2a f5, 4097 Schapen en Lammeren, 283 Runde ren en 7 Stieren f a kip-Eieren f 5,— a f6. per 100. Vette koeien liooger in prijs, handel vlug, f 0,60 a f 0,76 per k. g. Vette kalveren prijshoudend, handel vlug. Nuchtere kalveren prijshoudend, handel traag. Vette varkens, prijshoudend, handel vlug. Magere varkens en biggen prijshoudend handel stug. Vette schapen lager in prijs handel stug, 16 a 28.— gld. per stuk. Magere schapen lager in prjjs handel stug, 8 a 12 gld. per stuk. Lammeren, lager in prijs, handel stug, f 9 a f 16 per stuk. Londen, 12 Oct. Ter veemarkt zijn aangevoerd 300 Runderen, 11000 Schapen en lammeren 30 kalveren, 65 Varkens. Men noteertRunderen 0,471/3 f 0,75 Schapen en lammeren 0,50 a 0,86l/j kalveren 0,45 a0,80; varkens f0.40a 0.626. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. van 7 13 dezer ONDERTROUWDLeendert Griek, weduwnaar van Antje van der Wal en Willempje Bakker, weduwe van Teunis Buis. Willem Hendrik Donkersloot en Harmina Former. GETROUWDJolian Philippus Bakker en Maria Visser. GEBORENReyjer, zoon van Jacob Zuidewind en Neeltje Eelman. Neeltje ear Jacob, dochter en zoon van Simon Daalder Pz. en Doortje Bakker. Antje, dochter van Pie ter Vermeulen en Pieternella Kees. Pieter, zoon van Dirk van der Wielen en Cornelia Adriana Buikes. OVERLEDENWillem van der Vis, 65 jaren, weduwnaar van Trijntje Eelman. Ambtshalve ingeschreven één.

Texelsche Courant | 1891 | | pagina 2