N°. 422. Zondag 18 OctoberA0. 1891. Advertentieblad. N i e u w s- en Binnenland. Advertentiën vóór 10 uur op den day der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 6 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBubg op Texel. l)it blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 80 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. TEXEL, 17 October 1891. Voor de verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor het district Helder, Dinsdag jl. gehouden, werden 1216 stemmen uitgebracht; 62 waren van onwaarde. Van de 1151 geldige stemmen verkreeg de heer S. T. Land er 1099, zoodat deze als afgevaardigde is herkozen. Het aantal kiezers in het district bedraagt 3723, alzoo heeft nog geen derde deel der kiezers aan deze verkiezing deelgenomen. De bus van Vlieland was niet ter bestemder tijd aangekomen. De muziekinstrumenten voor het alhier opgerichte muziekcorps, kwamen in het begin dezer week alhier aan. Ze zagen er keurig uit en indien de innerlijke waarde der instru menten gelijken tred houdt met het uiterlijk aanzicht, dan kan de Vereeniging over deze aankoop zeker tevreden zijn. In de bijeenkomst op Dinsdagavond werden de instrumenten aan de werkende leden uitge reikt en zijn de oefeningen daarmede aange vangen. Gedurende de weken, welke tusschen de oprichting der Vereeniging en de aankomst der instrumenten voorbij gingen, werd in de gehouden bijeenkomsten onderwijs gegeven in de kennis der muziek en verdere voorberei dende oefeningen. Dat die tijd niet verloren is geweest, bleek nu alreeds bij de uitreiking der instrumenten. De werkende leden geven blijken van ernstige studie en van liefde voor hetgeen zij op zich namen. Moge dat zoo blijven, en mogen zij tevens doordrongen worden van de verplich tingen welke ieder lid eener Vereeniging tegen over dezelve heeft, nl. om door eendrachtige samenwerking het doel der Vereeniging te trachten te bevorderen. Wanneer allen dit willen begrijpen, en ter zijde stenen het on zinnige dat „ieders haantje Koning moet kraaien," (de ondergang van zoo menige Ver eeniging) dan meenen wij met grond te mogen verwachten, dat het Muziekcorps, niet alleen aan de beoefenaars daarvan, doch ook aan velen anderen opgewekte en aangename oogen- blikken zal verschaffen, en de Vereeniging tal van jaren zal toonen levensvatbaarheid te bezitten. Moge het zoo zijn. Het korte onweder van jl. Woensdag middag, bezorgde op ons eiland nog aleenige schade. Aan het Oudeschild werd de toren van de Hervormde Kerk door het hemelvuur getroffen, tengevolge waarvan brand ontstond. De brandweer was echter spoedig bij de hand eenige rappe mannen beklommen met de slang der brandspmt in de hand het kerkgebouw en van Jaar den toren en spoedig kon het vuur, jsitftoen gebluscht worden. op een hofstede in het Noorden sloeg de jliksem in, echter zonder brand te veroorzaken de aangebrachte verwoesting en schade moet twenwei nog al zeer belangrijk zijn. Door den heer J. de Jongh, H: d. S. te jfidden-Eierlaud, werd Donderdag te Amster dam met gunstig gevolg examen afgelegd voor de vrije en orde-oefeningen in de gymnastiek. De heer K. B. de Groen, ambtenaar bij de Dir. belastingen alhier, wordt als zoodanig met November overgeplaatst naar Amsterdam. In zijne plaats is tot ambtenaar bij de dir. belastingen alhier, benoemd de heer J. IJ. Lol- kema, thans in dergelijke betrekking teNijmegen. De verkiezing van een lid voor de Prov. Staten voor het district Helder, noodig gewor den, doordien de heer Loman zich buiten de provincie metterwoon heeft gevestigd, zal plaats hebben op Dinsdag 3 November a. s., van des voormiddags 9 tot des namiddags 4 uur. Oudeschild, 16 Oct. Niettegenstaande reeds voor eenige dagen de nieuwe haven is afge- schouwd en gepeild, schijnt zij nog niet in gebruik te worden genomen. In de oude haven liggen de vaartuigen stijf opeengepakt, tot groot ongerief der schipperij, 't Is zeer wen- schelijk dat althans voor den winter in den bestaanden toestand verandering moge komen. Oosteeend, 16 Oct. Jl. Woensdagmiddag sloeg de bliksem in de woning van P. Witvliet, in den polder het Noorden. De ramen werden verbrijzeldeen stoel, waarvan men eenige oogenblikken te voren een kind had afgenomen, werd vernield; kopjes en schoteltjes van de tafel rinkelden in stukken over den vloer; drie der zolderbalken werden gebrokenhet aarde werk, in eene der kasten aanwezig, werd vernieldde vloersteenen in den kelder rezen naar boven, terwijl het keldervenster verbrijzeld werdeen groot aantal dakpannen werd weggeslingerd. De bewoners, 7 in getal, bleven, meer dan wonder, ongedeerdalleen de vrouw des huizes kwam in onzachte aanraking met eene der deuren, waardoor zij eene lichte verwonding aan den arm bekwam. De schrik was bij allen echter groot. Men meldt uit Den Haag aan de „Prov. Ov. en Zwolsche Courant" Een nieuwe legerwet, die in de hoofdpunten eenigszins van de vorige afwijkt, is geheel gereed om naar den Raad van State verzonden te worden. Hiermede wordt niet bedoeld het noodwetje maar de legerwet, zooals die door den minis ter Seyffardt aan de Koningin zal aangeboden worden. Bij de vereeniging „Montefiore" te Rotter dam meldde zich Dinsdagavond aan zekere Wolf uit Rusland. Op het belastingkantoor te Wilna, waar de man gekomen was om zijne belasting te betalen, werd hem aangekondigd, dat hij met zijne vrouw binnen eene week het land moest verlaten. De man, die eene groote manufactuurzaak had, kon niets redden. Alles werd hem afgenomen, en zijne schuldenaren, die hem ruim 20.000 roebels schuldig waren, weigerden te betalen. Zóó kwam deze banne ling, die vroeger een welgesteld man was, hier aan in het bezit van f 35. Zijne vrouw wilde hare kleeren verkoopen, om reisgeld naar Amerika te bekomen. In het „N. v. d. D." komt het volgende ingezonden stuk voor, geteekend: Een wissel - wachter der H. IJ. S. M. „Bijna dagelijks leest men van spoorwegonge lukken. Zeer vele geleerden houden zich bezig om iets te vinden, tot voorkoming of verzachting dezer ongelukken. Mag ik als wissel wachter b(j een der groote maatschappijen hier te Amsterdam een goeden raad geven? Ik, als wisselwachter, heb dezen zomer altijd dienst gehad van 6 uur 's morgens tot 6 uur 's morgens, dus 24 uur staan en zitten in een klein huis. Was het nu een groot wonder, als ik, door slaap overvallen zijnde, twee treinen tegen elkander laat loopen en een paar honderd menschen laat verpletteren? Waar een loon van 900 centen betaald wordt en zulk een zware dienst wordt verlangd, is 't geen liefde voor de zaak, maar is men als huisvader verplicht, gedron gen door den nood, het armzalig baantje te behouden. Neen, mijnheer 1 geve de maatschappij een flink loon en behoorlijke rust aan den wisselwachter en honderden ongelukken zullen er door worden overwonnen." Een huisschilder te 's Gravenhage, die onlangs een huis in de Korte Hoogstraat aldaar had gekocht, om het voor eene werkplaatsin te richten, heeft, bij het wegnemen van het behangsel eener kamer, een gelukkige vondst gedaan. Het bleek namelijk, dat achter het bestaande behangsel en onder eene dikke laag van oude couranten en andere papieren een fraai Gobelin-behangsel verborgen was, ter grootte van 4 bij 2 V» meter, benevens nog twee van kleinere afmetingen. Het kunstwerk moet nog zeer goed bewaard zijn. Hem is reeds door een kunstkooper f 2000 geboden, doch de gelukkige vinder heeft dat bod nog niet aangenomen. Volgens een later bericht is het behangsel voor f 10000 verkocht. Te Ulvenbout bij Breda hebben de ambte naren eene groote bende zoutsmokkelaars ontmoet, die toen zij bemerkt werden, de vlucht namen, hunne 36 zakken met 1700 kilo zout wegwerpende. Het gelukte den ambte naren echter, één hunner in handen te krijgen. Een besteller bij het Hollandsche spoor te Sneek, vader van zeven kinderen, kreeg Maandag-avond, naar men veronderstelt door te haastig eten, een stuk vleesch in de lucht pijp, en was binnen weinige seconden een lijk. Te Waalwijk gaat het met de schoenmakerij in de Midden-Langstraat en omstreken gansch niet naar wensch. Deze tak van nijverheid, vroeger daar zoo bloeiend, lijdt tegenwoordig een kwijnend leven. De meeste fabrikanten hebben hunne magazijnen overvol met schoenen die geen aftrek vinden. En zij die, om aan geld te komen, zoo nu en dan eene partij weten te verkoopen, kunnen dit niet dan met verlies doen. De reden van dit verschijnsel is daarin gelegen, dat ons land door machinale fabrieken voldoende van goedkoop schoenma- kerswerk voorzien wordt, dat in degelijkheid niets te wenschen overlaat, en waartegen de mededinging door handenarbeid, zelfs bij de meest mogelijke krachtsinspanning machte loos staat. Natte zomers brengen 't is al regel geworden groote hoeveelheden zieke aardap pelen mede, die voor waardeloos goed op den mesthoop geworpen worden, of op het land blijven, om op een volgend jaar de ziektesppren nog veelvuldiger overal te verspreiden. Om nu zulke aardappelen als veevoeder te bewaren, het geen wellicht voor vele boeren van groot belang is te weten en zoodoende de schade voor een groot deel op te heffen, kan het volgende middel met gerustheid worden aanbevolenmen verzaméle de zieke aardappelen, nadat ze gewasschen, ge kookt en fijngestampt zijn geworden in vaten. Op elke ingestampte laag, ter dikte van ongeveer 1 d. M. wordt een weinig zout gestrooid en einde lijk de op deze wijze gevulde ton zooveel mogelijk luchtdicht gesloten. Dit kan men b: v. doen door op het deksel een laagje weeke klei of leem aan te brengen. De op deze wijze ingemaakte aardappelen worden door de dieren gedurende den geheelen herfst en winter met graagte gegeten en zijn onschadelijk voor de gezondheid, wat niet beweert kan worden, wanneer men ze rauw aan het vee voedert. Ernstig dient voor dit laatste gewaarschuwd. Gevaarlijke ziekten bij het dier kunnen er het gevolg van zijn. De moeite, aan het gaarkoken verbonden, wordt alzoo ruim beloond, te meer nog, daar men bovendien voorkomt, dat er dik wijls aanzienlijke hoeveelheden, tot groote schade van den landman, totaal verrotten. De stoomdorschmachines in het Old-Ambt (Gr.), welke in andere jaren ongeveer dertien weken volop werk hadden, draaiden dit jaar slechts gedurende vijf weken. De treurige oogst is daarvan de oorzaak. TEXELSCHE COURMT.

Texelsche Courant | 1891 | | pagina 1