N#. 425. Donderdag 29 October. A". 1891. Nieuws- en Advertentieblad. El SEOEÊLTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag1- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor d?t Burg eO Cts. Franco psr post door ge heel Nsdsrlaitd 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op dsn dajr der uitgave. Prijs der Adverientièn. Vwi 1 tot 6 regels 30 Cts. - Iedcro regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uilgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Texel 9 01 Vrywillige oefening in den Wapenhandel. Dö BURGEMEESTER der gemeente TEXEL vestigt met aandrang de aandacht van belang- -hebbenden op de beschikking van den Minister van Oorlog, dd. 12 September 1.1., betreffende vrijwillige oefeningen in den wapenhandel. By die beschikking is o. a. bepaald, dat ook ia gemeenten waar geen garnizoen ligt en de oefeningen der schutterijen niet geschieden met medewerking van Instructeurs van het leger, de bedoelde oefeningen, mits uitsluitend voor het wapen der Infanterie, kunnen plaats hebben, zoo het aantal deelnemers voldoende groot is, om de daaraan verbonden bemoeiingen en kosten te wettigen en in of nabij de gemeenten geschikte localiteiten en terreinen, zonder belangrijke uit gaven voor het Rijk, kunnen worden beschikbaar gesteld. Onder opmerking dat de gelegenheid tot kos- telooze deelneming open staat voor jongelingen van 17 jaren tot aan den militie-plichtigen leeftijd, zoomede voor met onbepaald verlof gezonden milicien-korporaals tot voorbereiding voor den graad van milicien-sergeant, noodigt hij hen, die aan de oefeningen wenschen deel te nemen uit, om van hun verlangen vóór 1 November e. k. te doen blijken ter secretarie der gemeente. Texel, 20 October 1891. De Burgemeester voornoemd, C. M. KOOY. TEXEL, 28 October 1891. Ofschoon volgens bepaling door den gemeen teraad vastgesteld, de weekmarkten alhier worden gehouden van af de eerste Maandag na 15 Maart tot de laatste Maandag vóór 15 November, kan men toch wel aannemen dat de Maandag gehouden markt de laatste der weekmarkten is; in November toch is op die dagen geen aanvoer; wel blijft nog de oude traditie in eere, om de tweede Dinsdag in November eene scbeimarkt te houden. De aanvoer van vee, vooral jong rundvee, was Maandag dan ook nog al beteekenend; 't is een artikel wat voor stalling voor den winter wordt aangekocht; de prijzen er van varieerden van f 30 tot f 45, 94 kalveren werden aangevoerdverder 28 koeien, 13 scha pen, 78 lammeren, 5 paarden en 55 biggen. Een groot aantal belangstellenden was opgekomen bij de eerste vergadering voor dit saisoen, welke door ons Nutsdepartement Maandagavond werd gehouden. De spreekbeurt werd dien avond vervuld door den heer Tours, van Amsterdam, aan welke heer door het hoofdbestuur der Maatsch. voor dezen winter het doen van eenige lezingen in verschillende departementen is opgedragen. Het onderwerp van sprekers lezing was: „het kind en zijne opvoeders." Een verslag te geven van deze lezing, dui delijk genoeg ook voor hen, die de lezing niet bijwoonden, is even moeielijk als het onder werp zelve was; wij zouden daarvoor spr. rede geheel moeten overnemen, omdat het eene met het andere in verband was; genoeg zij het daarom te vermelden, dat de aanwezigen uit het gesprokene konden leeren dat ten opzichte der opvoeding van het toekomstig geslacht, nog niet de hoogste trap van volmaakt heid is bereikt. Een groot voorstander betoonde spr. zich van (ofschoon hij zulks een noodzakelijk kwaad noemde) bewaarscholen, mits deze zoodanig zijn ingericht dat ze in werkelijkheid de voor bereidende school kunnen genoemd worden, waar het kind werkelijk kind blijft en als zoodanig wordt behandeld, alzoo geen africhting in zaken waarvan het nog niets kan begrijpen. Ongetwijfeld bevatte het gesprokene zeer veel leerrijks, of allen het begrepen, willen wij echter niet beoordeelenhet vermoeden is echter zeker niet gewaagd dat op dat aan beeld nog veel malen zal moeten worden geklopt, voor en aleer allen, of laat ons liever zeggen het grootste deel der menschen, er van doordrongen zal zijn dat de opvoeding van het kind een taak is, welke wel degelijk een onder werp van ernstige studie moet zijnzij even wel ook ten deze opzichte toenemend verbe tering op te merken. Als bijdrage gat dezelfde spr. ten beste een schets aan de werkelijkheid ontleend, getiteld „de Zwerver." Deze bijdrage zouden we gevoege lijk kunnen noemen een vervolg op de gehouden lezing, daar hierin doorblonk de gevolgen van eene verkeerde opvoeding. Met de voordracht van nog een drietal kleine gedichtjes door denzelfden spreker, was de leesbeurt van dezen avond vervuld. De Voorz. dankte den spr. voor hetgeen door hem ten gehoore was gebracht, en de aanwezigen voor de ruime opkomst en de onverdeelde aandacht. Hiermede behoort de eerste voorlezing van het Nut tot het verleden e. Bij de verkiezing van vijf leden voor het kiescollege bij de Herv. Gem. aan den Burg, gisteren avond gehouden, werden ge kozen de heet. en P. M. Stiggelbout, C. M. Kooy, A. Geus Hz., P. Keijzer Tz. en P.Eelman. De Cocksdorp, 27 Oct. De „Dunrobin" is eenige dagen na hare stranding reeds uiteen geslagen. Van schip en lading is thans geen spoor meer te ontdekken. Oosterend, 27 October. Zaterdagavond j.l. vergaderde de Lib. Kiezersvereeniging alhier, tot het stellen van een candidaat voor het lidmaatschap van de Prov. Staten. Voorgesteld werden de heeren G. J. O. D. Dikkers, Joh. Eelman en C. P. Eeijser. Na eenige besprekingen werd tot stemming overgegaan. Bij de eerste stemming werden 11 stemmen uitgebracht op den heer Eelman, 10 op den heer Dikkers en 2 op den heer Keijser. Nu volgde eene tweede vrije stemming, waarbij de heer Eelman 13 en de heer Dikkers wederom 10 stemmen verwierf, zoodat eerstgenoemde de candidaat van de vereeniging is. Dr. Van Hamel Roos heeft dezer dagen te 's Hage een lezing gehouden over de vraaghoe en door wie worden onze levensmiddelen vervalscht?" Achtereenvolgens wees de heer Van Hamel op de vervalschingen vanmelk, kaas, meel, peper, l kaneel, kruitnagelen, saffraan, amandelen, koffie- boonen, thee, gist, bier, wijn, cognac, honig, frambozensap, groenten, zg. groene likeuren en soda. Dat melk bijvoorbeeld door water vervalscht wordt, is vrij algemeen bekend, evenals boter vervalscht wordt met reuzel, doch m9n is zeker minder vertrouwd met de vreemde bestanddeelen in kaneel en saffraan. Spreker had in eerstge noemde specerij zaagsel van sigarenkistjeshout gevonden en in de saffraan draadjes uit hammen. Zeer moeielyk noemde spreker het om de ver- valschte waren, als zij „afgewerkt" zijn, van de goede te onderschijden. Nagemaakte amandelen of koffieboonen zonder koffie worden met andere goede vermengd, zoodat d9 vervalsching niet zoo spoedig aan het licht komt. Het antwoord op de vraag: Door wie wordt nu eigenlijk vervalscht, achtte spreker hoogst moeielijk, daar men bij het ontdekken van ver- valschte waren zeer zelden achter den naam van den eigenlijken fabrikant komt. Meestal geeft de leverancier den tusschenpersoon de schuld, terwijl dezen zich weder op publieke veilingen beroepen, terwijl artikel 330 van ons Strafwetboek de vervalschingen in de hand werkt, omdat het alleen dan den verkooper strafbaar stelt, als hy weet dat hij vervalschte waar verkoopt, en spr. achtte juist dit element zoo bezwaarlijk vast te stellen. De heer Van Hamel betreurde het, dat, terwyl de omliggende landen alle scherpe gezondheids wetten bezitten, Nederland zijn grenzen openzet voor de vervalschte producten, die in andere landen niet verkocht mogen worden en alzoo de vergaarbak wordt van afgekeurde artikelen, terwijl de uitvoer van in ons land vervaardigde schadelijke stoffen naar het buitenland onmogelijk is, Op Urk is bij het afbreken van een zeer oud huis een aarden pofje in den grond gevouden, bevattende honderd één en twintig Spaansche en Duitsche munten uit den tijd van Maximiliaan, Karei V en Philips II. De meeste hebben de grootte van een kwartje, maar een viertal heeft de grootte van een rijksdaalder en eenige andere die van een gulden. De Spaansche munten maken verreweg de meerderheid uit. De Haagsche correspondent van de Zutph. Ct. deelt mede: Ben ik goed ingelicht, dan zal de minister Pierson binnenkort komen met een omvangrijk plan, waardoor o. a. een einde zal worden gemaakt aan het privilege van het roerend vermogen. Tevens is in bewerking eene nieuwe belasting op het personeel. Uit Oostellingwerf schrijft men: Gedurig melden zich - vooral in den laatsten tijd personen, die uit Veenhuizen zijn ont vlucht, bij de politie of marechausées aan, welke dan niets beters heeft te doen dan de vluchtolingen naar de kolonie terug te brengen. Als reden waarom ze ontvluchten, wordt bijna altijd opgegeven, dat ze liever in Hoorn zijn en door deze wijze van handelen hun doel knnnen bereiken. Veel kolonialen schijnen „het land" aan 't landwerk te hebben, waar mee ze in Veenhuizen veel worden bezig gehouden. COURA

Texelsche Courant | 1891 | | pagina 1