Buitenland. Ingezonden Stukken. Marktberichten. ""predikbeurten. Den 15 November a. s., ADY ERTENTIEN. Naar men verneemt, is uit door de Duitsche Regeering gevraagde en door onze Regeering haar te verstrekken opgave gebleken, dat zich hier te lande 26,000" Duitschers bevinden. Te Amsterdam had Zaterdag-middag de laatste uitvoering van Sequah plaats. Nauwelijks was de voorstelling afgeloopen, of een groot deel van het publiek stormde op het rijtuig aan. Daar de politie 7.00 goed als afwezig was, en zelfs geene versterking in de buurt was opgesteld, begon men terstond de paarden af te spannen. De koetsier poogde een oogenblik met de zweep ruimte te maken, maar tevergeefs. Toen beloofde hij, om schade te voorkomen, te te helpen. De paarden werden weggebracht, maar Sequah verscheen op het achtertrapje van het gebouw. Op de luide hoezees antwoordde hij met eene weigering om weg te gaan, zoolang de paarden niet waren teruggebracht. Men bracht de paarden maar het volk joeg ze weg. Een halfuur lang duurde dit spel, toen Sequah in onderhandeling trad. Als men beloofde de paarden met rust te laten, zou hij langzaam laten rijden. Dit werd goedgevonden en tien minuten voor halfvijf begaf de stoet zich op weg. Het publiek, uit de heffe des volks bestaande, omringde het rijtuig, onder het zingen van allerlei deuntjes: „Sequah gaat nooit verloren", „Rijden, rijden, rijden in een wagentje" en alles wat verder voor den mond kwam. Men schrijft uit het WestlandKan men met volle gerustheid zeggen, dat het ongunstige weer van 1891 in bijna alleopzichten schadelijk is geweest voor den tuinder, nevens hem zijn er tal van anderen, die insgelijks hebben moeten ondervinden hoe het weer, ook in de beurs, kan mee of tegenwerken. Tuinderij, landbouw en veeteelt hebben alle drie den nadeeligen invloed in ruime mate ondervonden. Men schrijft uit Ter-Apel aan de N. G-r. Ct Dat lang borgen geen kwijtschelden is, onder vond dezer dagen zekere S. in het naburige Rhütenbroek. Genoemde persoon was tijdens de annexatie van Hannover, om zich aan den Pruisischen militairen dienst te onttrekken, met meer jongelieden naar Amerika vetrokken. Het gelukte hem aldaar door vlijt en spaarzaamheid zich een goed bestaan te verschaffen. Yoor eenigen tijd nu kwam hij terug, om familie en vrienden eens weer te bezoeken. Yoor een paar dagen kwam hij dan ook in eene herberg, op den zoogenaamden „Zwarten berg"; toevallig ont moette hij daar een politieagent; zij maakten spoedig kennis met elkaar, en menige „snaps" werd op zijne behouden terugkomst gedronken. Toen echter de tijd van vertrekken daar was, zeide onze gendarme heel lakoniek„Jetzt sind Sie mein Arrestant", en er bleef den jongeling dan ook niets over, dan den man der wet naar Meppen te volgen. De heer S., vischhandelaar te 's Bosch, werd in de vorige week door een snoek in den vinger gebeten en reeds den volgenden dag overleed hij aan bloedvergiftiging. De Zondagswet en de publieke verma kelijkheden. Zondagmiddag jl. waren bijna alle publieke vermakelijkheden te Amsterdam gesloten. In de café-chantants werd niet gezongen, de dames kapel in het Panopticum liet te vergeefs op zich wachten, in de „cafó's" in de Nes werd geen muziek gemaakt. De houders van publieke vermakelijkheden kregen Yrijdag te voren een aanschrijving van den burgemeester, in 't vervolg 's Zondag middags hun inrichtingen gesloten te houden. Enkele directeuren gaven geen gehoor aan dit bevel, dat op de Zondagswet gegrond is. Tegen hen werd echter proces-verbaal opgemaakt. Aan de „Daily News" wordt gemeld, dat er overvloedige regen gevallen is in Zuid-Rusland daardoor verbeterden aanmerkelijk de vooruit zichten op den oogst. Ook heerscht er eene betere stemming jegens de Joden in de beamb tenwereld en in de pershet heet dat er plannen ontworpen zijn om landerijen aan de Joden af te staan in den Trans-Ural en in het Amur-gebied. Uit Spanje komen nieuwe overstroomings- berichten van hoogst ernstigen aard. In de zuide lijke provincie Granada is de rivier Cadia buiten hare oevers getreden en ook andere gezwollen bergstroomen zetten de vlakten onder water, met het treurig gevolg, dat de oogst geheel vernield is en allerwege de grootste ellende heerscht. Uit Londen wordt gemeld, dat tengevolge der overvloedige stortregens der laatste dagen de Theems over een lengte van 50 kilometers buiten hare oevers is getreden en het omringende land heeft overstroomd. Men vreest dat deze over strooming voor de bevolking de verhoudingen eener dreigende catastrophe zal aannemen. Uit Angoulême en andere plaatsenin Charente komen berichten omtrent een hevig uitbreken der influenza. Te Larochefoucauld werden niet minder dan 300 personen aangetast en in het Seminarium van Richemont, bij Cognac, zijn zes leeraars en meer dan zestig leerlingen ziek. - Een paar genezingen door Koch's tubercu lins, waarvan men in Europa nagenoeg niets meer hoort, worden thans uit Australië gemeld. Volgens een bericht uit Sydney aan de „Frankf. Zeitung", zijn aldaar eenige longlijders door inspuitingen met het middel van Koch genezen. VRIJE en ORDEOEEEMXGEX. Aan de onderwijzers in Nederland. Naar aanleiding van verschillende ingezonden stukken in dag- en schoolbladen, waarin onder meer ook de wenschelqkheid wordt uitgesproken, dat er eene beweging op touw worde gezet in zake de instelling der acte voor vrije en orde-oefeningen, bedoeld by art. 65bis der Wet op het L. O., brengen ondergeteekenden ter kennis van belang hebbenden, dat door het Hoofdbestuur van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers reeds een adres aan den Min. v.B. Z. verzonden is, waarin behalve op drie andere zaken ook de aandacht van den Minister wordt gevestigd op de gevolgen der bepaling in genoemd artikel. Het gedeelte van het adres, dat op deze zaak betrekking heeft, luidt als volgt „De instelling der akte voor de vrije en orde-oefe ningen voor de gymnastiek, bedoeld bfj art. 65bis heeft eene licht verklaarbare beroering in de onder wijzerswereld ten gevolge gehad. Verschillende gemeentebesturen richtten, op 't voetspoor van dat van Enkhuizen, eene aanschrijving tot de onder wijzers hunner gemeente, waarbij dezen gelast werden de bovengenoemde aanteekening vóór een bepaalden datum te behalen. Vooral met het oog op den betrekkelijk gevorder den leeftijd van vele onderwijzers, en op de absolute onmogelijkheid, waarin een groot aantal verkeert, om zich praktisch te oefenen, vragen adressanten U ten dringendste, de onrust uit veler gemoederen weg te nemen, door te bepalen, dat de niet-verkrij- ging der aanteekening, bedoeld bi) art. 65bis, geen reden mag wezen tot ontslag. Waar immers ook voor het nieuwe vak teekenen geen dergelijke eisch gesteld wordt, meenen ondergeteekenden, dat ook voor de vrije en orde-oefeningen der gymnastiek zulks onbillijk is." Het Hoofdbestuur acht het echter zeer in 't belang der zaak, dat dit adres worde gevolgd door eene schriftelijke of mondelinge toelichting bi) den be trokken Minister. Het wenscht in deze toelichting op te nemen de mededeeling a. van het aantal adhaezenten aan genoemd adres b. van de moeielijke omstandigheden, waarin vele onderwijzers verkeeren, zoowel met betrekking tot hunnen leeftijd, als tot de gelegenheid om zich practisch te oefenen, waardoor het hunbijna onmogelijk wordt bedoelde akte te behalen; c. van do vermoedelijke nadeelige gevolgen, welke genoemd artikel zal hebben voor hen, die niet aan de gestelde eischen kunnen voldoendit laatste in verband met de aanschrijving van eenige gemeentebesturen tot de onderwijzers hunner ge meente in den geest als dat van Enkhuizen. Het Hoofdbestuur noodigt daarom allen, die zich met de strekking van bovenstaand adres kunnen vereenigen, met aandrang uit, hunne bewezen van adhaesie aan dit adres in te zenden uiterlijk vóór 10 November a. s. aan den tweeden ondergeteekende, en hierbij tevens die inlichtingen te voegen, welke strekken kunnen om de toelichting bij punt b en c zoo volledig mogelijk te maken. Namens het Hoofdbestuur voornoemd, H. TEGELAAR, President. Th. M. KETELAAR, Algemeen Secretaris v. Oldebarneveldstr. 39. Amsterdam, 26 October 1891. Purmerend 27 Oct. Aangevoerd 138 vette kalveren 65 85 ct. per kg.; 110 nucht. kalv. f 10 24 274 vette Varkens 32 47 ct. per kg. 70 magere Varkens f 8 A 12; 307 Biggen f2 a f 5, 2768 Schapen en Lammeren, 328 Runde ren en 14 Stieren f a kip-Eieren f 5,50 a f6.- per 100. Vette koeien, prijshoudend, handel matig, f 0,58 a f 0,75 per k. g. Gelde koeien prijshoudend, handel matig 100 a 140 gld. per stuk. Melkkoeien geen aanvoer. Vette kalveren prijshoudend, handel vlug. Nuchtere kalveren prijshoudend, handel vlug. Vette varkens, lager in prijs, handel stug. Magere varkens en biggen, laag in prijs, handel stug. Vette schapen, lager in prijs, handel matig, 16 a 28.50 gld. per stuk. Overhouders, lager in prijs, handel stug, f 7 a f 16 per stuk. Magere schapen lager in prijs handel stug, 8 a 16 gld. per stuk. Londen, 26 Oct. Ter veemarkt zjjn aangevoerd 2000 Runderen, 12000 Schapen en lammeren, 90 kalveren, 105 Varkens. Men noteert: Runderen 0,41 V. f 0,75 Schapen en lammeren 0,52' a 0,867. kalveren 0,45 a 0,80; varkens f 0.40 a 0.60. Zondag 1 November. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. half tien Ds. van Schaick. Waal. Voorm. 10 uur Ds. de Mazure. (Avondmaal). Den Hoorn. Ds. Leffef. Oudeschild. Voorm. half tien Ds. Leffef. (Avondmaal.) Oosterend. Nam. 2 uur Ds. de Mazure. (Dankzegging). De Cocksdorp. Voorm. half tien de Hr. Niessink. (Hervormingsdag,) DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Ds. Kuperus. Den Hoorn. Nam. half twee Ds. Kuperus. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. van 21 27 dezer. ONDERTROUWDFrederik van der Vis en Jannetje Bakker. Pieter Bakker en Antje van der Bijl. GETROUWD Cornelis Helder en Trijntje Boon. GEBOREN: Corneliszoon van Thomas Thomassen en Trijntje Arkema. OVERLEDEN Klaasje Zeevat, 69 jaren, geh. met Pieter Nannings. Maria Eiisabeth Haakman, 5 maanden, dochter van Barnardus Casper Hendrich Haakman en Martha Smit. LEVENLOOS AANGEGEVEN Êén. hopen onze geliefde ouders, MATTHIJS V. d. KLOOT en TRIJNTJE SMIT, te Chicago (N.-America), hunne 40-jarige echtvereeniging te herdenken. Hunne liefhebbende kinderen en behuwdkmderen A. v. d. KLOOT. M. v. d. KLOOT-Tanis. Chicag0' K. v. d. KLOOT. rv rx 1 j G. v. d. KLOOT-Thomassen. DeCocksdorP- M'. v. d. KLOOT. M. v. d. KLOOT-Boon. Chlca8°- H. KOOGER. )n A. KOOGER-v. d. Kloot. Groot-Schermer. P. v. d. KLOOT. B. v. d. KLOOT-Dros. ChlcaS°- P. ZEIJLEMAKER. j M. ZEIJLEMAKER-v. d. Kloot.) De CocksdorP- MAT. v. d. KLOOT. Chicago, J. EELMAN. J. EELMAN—v. d. Kloot. p. - 0. v. d. KLOOT. Chlcag0- J. v. d. KLOOT. V Bevallen van een ZOON, G. SPIERDIJK—Zuidscherwoude. Texel, 25 October 1891. Eenige en algemeene kennisgeving. Heden overleed ons jongste kindje, MARIA ELISABETH, in den ouderdom van ruim 5 maanden. H. HAAKMAN en Echtgenoote. Burg, Texel, 25 October 1891.

Texelsche Courant | 1891 | | pagina 2