N\ 426. Zondag 1 A®. 1891. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL BEIEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 nuumden Voor BfiN Burg 80 Cta. Franco per post door ge heel Nederland 46 Cta. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nor op den dag der nitgave. Pri/je der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewflanummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Texel. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER der gemeente TEXEL maakt bekend, dat bij hem is ontvangen de navolgende kennisgeving JACHT: De COMMISSARIS DER KONINGIN in Noord holland, Gezien het besluit van Gedeputeerde Staten van Noordholland van 21 October 1891 no. 3; Gelet op art. 11 der wet van 13 Juni (Staatsblad no. 87) Brengt ter kennis van belanghebbenden dat de jacht op patrijzen in dit gewest zal orden gesloten op Zaterdag 31 October 1891 met zonsondergangen dat alzoo op grond van het bepaalde bij het eerste lid van artikel 27 der aangehaalde wet, hot verkoopen, te koop uitstallen en het vervoeren van dat wild uiterlijk tot en met 14 November 1391 zal mogen plaats hebben. En zal dit besluit in het Provinciaal Blad worden geplaatst en voorts in elke gemeente van Noord- holland worden aangeplakt. Haarlem, 22 October 1891. De Commissaris der Koningin voornoemd, SCHORER. Texel, 28 October 1891. De Burgemeester voornoemd, C. M. KOOY. BEKENDMAKING. VERKIEZINGEN. De VOORZITTER van den Raad der Gemeente TEXEL maakt bekend, dat op Dinsdag den 3en November aanstaande, eene verkiezing zal gehouden worden voor Een lid van de Provinciale Staten, van des morgens 9 tot des namiddags 4 uur. De volgende bepalingen der Kieswet worden hierbij in herinnering gebracht Art. 37 (2e zinsnede). Den kiezer, die zijn stem briefje verloren, of er geen ontvangen heeft, wordt gelegeuheid verschaft, om er ter Gemeente-Secretarie een te bekomen. Art. 38 (le zinsnede). De inlevering van het stembrieije geschiedt in de Gemeente, waar de kiezer op de kiezerslijst is gebracht. Art. 39. Het stembriefje, schriftelijk ingevuld, wordt door den kiezer in persoon op de plaats voor de inlevering bestemd, in de aldaar aanwezige stembus gestoken. Art. 47. Tot de stembus wordt niemand toege laten, dan die, volgens de laatst gesloten kiezerslijst, bevoegd is tot de keuze mede te werken. Art. 61 (le zinsnede). Van onwaarde zijn de briefjesdie het vereischte zegel missendie onderteekend zijngeen persoon duidelijk aanwijzen niet ingevuld zijn andere stem briefjes omvatten, of daaraan opzettelijk zijn vastgehecht. Texel, den 30 October 1891. De Voorzitter van den Gemeenteraad, C. M. KOOY. TEXEL, 31 October 1891. Wij leven in een tijd dat jubileums niet ongemerkt voorbij gaan. Wanneer iemand 25 jaar in Rijks- of gemeente-betrekkingen is werkzaam geweest, aan vereenigingen of par ticulieren gedurende zoo'n tijdperk zijne dien sten heeft bewezen, dan meent men aan zulk oen feit eenige publiciteit te moeten geven. Over het meer of minder nuttige van die 'ekendmakingen zullen wij niet uitwijden, iOch medegaande met de sleur der jubileum vermeldingen, willen wij niet nalaten te ver melden de, naar wij van ter zijde vernamen, 25-jarige dienst-vervulling van den man onzer ,emeentereiniging, J. Zoetelief, op Zondag 1 November a. s. Wel is 's mans betrekking niet van zoo hoog aanzien, doch zeker niet minder nuttig dan van menig ander. Te wenschen, dat de man nog vele jaren zijne betrekking zal waarnemen, zou aanleiding kuunen geven tot velerlei ondeugende opmer kingen, wij zien dus van dien wensch af, doch wenschen hem toe de noodige krachten, zoo lang zijne diensten nog worden gevorderd. Zal de dag van 1 November voor hem geen feestdag zijn; (feestdag in den zin opgevat als waaraan men bij jubileums denkt), toch kan 't hem een voldoening zijn te herdenken, dat hij gedurende zulk een tijdsverloop voor de burgerij nuttig is geweest. Die herinnering zal hem gewis tevreden stem men en mocht nu somtijds iemand der gemeen tenaren door een flink stuk gebraad of iets dergelijks, 's mans reukorganen eens eenige afwisseling willen bezorgen, voor de dagelijks mindere welriekende geuren, wij houden voor zeker, dat hij zich daardoor geen vijandschap op den hals zal halen. De heer J. Daalder, onderwijzer te Oosterend, deed Woensdag met gunstig gevolg examen voor de Vrije- en ordeoefeningen in de gymnas tiek; met denzelfden goeden uitslag deed de heer K. van 't Veer te Oudcarspel, dien dag dat examen. Oüdeschild, 31 Oct. Door schipper S. Kuijper zijn hier heden aangebracht twee stuks rondhout, waaraan eenig gescheurd zeildoek, touwwerk en ketting bevestigd zat. Een en ander was achter Texel op de Noordzee opgevischt. Men verzoekt ons te melden dat in de volgende week in druk zal verschijnen het Tooneelspel: „Moderne Zeden" van den heer J. Hora Adema. De raise en scène is van den heer Henri van Kuijk. Uit de rekening en verantwoording over 1890—1891 der „Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, door de commissie tot nazien goedge keurd, blijkt dat het kapitaal der Maatschappij voor f2500 is aangesproken. De ontvangsten hebben in het geheel bedragen: f 37,237,73. Het saldo in kas was op het einde des jaars f 141.65. De kosten van bestuur hebben bedragen f 8159, die der algemeene vergadering f 5000, de almanak, die dit jaar voor het laatst verschijnt, heeft eene uitgaaf gevorderd van ruim f 4200; met f 5300 zijn de departementen ondersteund in zake onder wijs de voordrachten van wege het hoofdbestuur gehouden hebben f 1830 gevorderd, het onderzoek in zake begrafenisfondsen, en in zake arbeiders woningen ieder ongeveer f2000; het schoolfonds heeft f 2000 gevorderd. Aan contributie werd f 26000 ontvangen. De begrootiDg voor 1891-1892 is vastgesteld op het eindcijfer van f 43.872.40; wordt dit besteed, dan zal van het kapitaal der maatschappij f 8400 gevorderd worden, maar gewoonlijk wordt op de uitgaven van het een en ander bezuinigd intusschen wordt door de commissie aangedron gen op versterking der middelen, daar de uitgaven noodzakelijk zfjn, wil men den ingeslagen weg om nuttig te zijn voor het algemeen blijven bewandelen. Het kapitaal der maatschappij is ruim f 200.000 hoofdzakelijk ingeschreven op het grootboek der nationale schuld. Het volgende vermakelijk voorval wordt uit Didam gemeldBij gelegenheid der kermis werd aldaar een verloting gehouden. Een Arnhemmer, die de kermis bijwoonde, had een lot. Onder het afroepen der nummers en prijzen, dat met eenig rumoer gepaard ging, verstond onze Arnhemmer, dat op zijn lot een mestvarken was gevallen. Vol vreugde ijlde hij naar het telegraaafkantoor aan het station, zijn wederhelft het heugelijk nieuws mede te deelen. Na afloop der verloting vervoegde hij zich bij de commissie, om het mestvarken in ontvangst te nemen, doch vernam tot zijne groote verba zing en teleurstelling mestvork was„Ik riep hij uit„ze zou de deur uitgooien Eindelijk bedacht hij heusch mestvarken koopen voor f 22, en met de aangekochten dat het mestvarken een durf niet te huis komen." me met mestvork en al Goede raad was duur. van een boer, die een gewonnen had, dit te nu trok hij gerustgesteld prijs naar vrouwlief. Tot dusverre is aan de provinciale com missie van hulpbetoon voor de noodlijdenden van den hagelslag in Limburg, aan bijdragen van 541 collectanten in verschillende provin ciën, toegezonden f28.671.30. Volgens opname bedraagt die schade niet minder dan f 800.000. De reeds meermalen besproken aardappel, „de Hallummer geele," mag nog steeds bogen op de be langstelling van velen iD den lande. Aan een verslag, voorkomende in de Enkh. Ct., van een bezoek door een drietal landbouwers, als com missie, den heer van der Weg te Hallum gebracht, ontleenen w(J het volgende: „Aan diens woning minzaam ontvangen, vonden zfj daar reeds een viertal vreemdelingen, met ongeveer geiyk doel als z(j hadden,naar H. getogen. Die werden eerst geholpen en toen kwamen z(j aan de beurt. De Hallummer geele, de aardappel van welks invoering als eetaardappel hier sprake zal zyn, werd hun vertoond en daarvan meegedeeld, dat die is: best van kwaliteit, niet te groot, melig, geelachtig van kleur, maar niet zoo geel als de Friesche jammen. Zijn geheele voorraad van deze soort was gerooid. De aardappelen zyn flink van stuk, mooi van vorm, niet langwerpig, ook niet kogelvormig, maar platachtig rond, en hebben niet veel envry opper vlakkig geplaatste oogen. Zy leveren een goede opbrengst. Hij teelde van l'/s bunder 1000 zak. In het geheel had hy 13 bunders van deze soort geoogst 'tWas op z(]ne bezittiug dan ook één aardappel al. Zijn volk was dagelijks druk aan het inbalen voor de verzending. Den vorigen dag was nog een lading afgezonden, voor 83 adressen bestemd. Poters, in den zin als hier daaronder verstaan wordt, waren niet meer te koop, wel grooter soort. 409 mud van de grootste hield hy zelf voor poters. Die lagen aan een lange zwaai of kuil om te over winteren. Daarby volgde hy een eigen weg. Hy maakt zyn zwaai niet gedeelteiyk in, maar heelemaal op den grond, met niet breeder voet dan 70 Meter (schraal 3 voet) en bedekt die met een Meter dik aarde. Zoo houdt hy zyn aardappelen geheel van de lucht afgesloten, koel en toch geheel vorstvry. Zelfs in den vorigen winter was by hem geen aard appel bevroren. De prys waarvoor deze aardappelen te bekomen zyn, is f 6,— per half mud. Op de vraag, of hy zyn land ook bemestte en waar mee, kreeg men ten antwoord, dat bemesting ook daar noodzakelyk was en hy by voorkeur stalmest gebruikte Opmerkeiyk was, dat hyzyne aardappelen zoo wyd uitzette, 2ya voet van elkander. Een andere soort, ook van zaad gewonnen, en waaraan nog geen spoor van ziekte was ontdekt geworden, stond nog te wassen. Hy vermoedde dat die voor eetaardappelen vooreerst veel te groot zou den zyn, maar er was nog geen aardappel van te koop. Het gelukte aan onze commissie, op haar dringend verzoek, een stuk of wat kleine present te krygen. Eindeiyk zag deze een verhoogd rond perk, waarop het aardappelgewas verleden week nog zoo groen on glanzig stond als in het beste van den zomer. Dat was één stoel, van niet minder dan elf voet in doorsnede, die voor aardigheid voortdurend werd verzorgd en die hy wou laten doorgroeien zoo lang mogeiyk. Daaraan zaten aan de zystengels reeds aardappelen van kolossale grootte en men schatte zonder overdryving de opbrengst van dien eenen stoel wel op een half mud. „WirT Aardappelen zoc10 eaHtoö wynflesch waren er volstrekt geen byzonderneden, maar die waren voor de fabrieken. Van een niet alledaagsche kattenliefde kan men tegenwoordig getuige zijn bij den logementhouder Terpstra ln het dorp Oudkerk. De herbergier bezat eene hen, die zich mocht verheugen in een groot toom kiekens. Mis schien om de moeder van een deel harer zorgen te ontlasten ontfermde zich de huiskat over de hulpelooze jongen. Zij koestert ze aan hare zijde, past op, dat hen geen leed genaakt, kortom, doet al het mogelijke om hen voor ramp en ongeval te bewaren. TEXELSCHE COURANT,

Texelsche Courant | 1891 | | pagina 1