C. KEIJSER h. VRIJZINNIGE KIESVEREENIGINC Tele Kiezers ie lei Heller. Buitenland. Marktberichten. Kiezers voor de Provinciale Staten van Noord-Holland. ^PREDIKBEURTEN. ADYERTENTIËN. ©ecu Bij de Noordbrabandsche Maatschappij van Landbouw is in voorbereiding de oprichting van eepe Algemeene Hagelverzekering-Maat- schappij in Noordbraband. Aanleiding daartoe heeft gegeven de ernstigo hagelslag, welke in dezen zomer den landbouw in een groot deel van dat gewest getroffen heeft. De ontwerp statuten zijn gezonden aan Gedeputeerde Staten, met verzoek aan do Prov. Staten voor te stellen, aan de onderneming eene jaarlijksche bijdrage te verleenen, gelijk staande met één opcent op de hoofdsom der grondbelasting op de ongebouwde eigendommen (geraamd op f 5000) tot het vormen van een reservefonds ten beloope van f 50.000. Door den burgemeester van Amsterdam zijn, volgens „De Tijd," in de afgeloopen week drie agenten van politie ontslagen, omdat zij kennelijk sterken drank hadden gebruikt in hun diensttijd. Vroeger, wanneer zij in eene herberg werden aangetroffen, werden zij gestraft met intrekking van hun vrijen dag. Dezer dagen werd door iemand uit Hazers- woude in het „N. v. d. D." een stel koetstuigen geadverteerd, waarop hij spoedig een brief ontving om inlichtingen en prijsbepaling van iemand uit de omstreken van Den Haag, gevolgd door een tweeden brief, vermeldende, dat de prijs naar genoegen was, doch aangezien mijnheer noch zijn koetsier kon komen, om de tuigen in oogen- schouw te nemen, verzocht hij, deze voor zijne rekening per Staat3- en Holl. Spoor toe te zenden, waarna - bij accoordbevinding direct betaling zou volgen. Voorgelicht door een op dat gebied ervaren en verstandig ingezetene, besloot bedoelde persoon zelf eens met genoemden heer te gaan spreken, eer hij iets afzond. Aan het bedoelde adres gekomen, wisten de naaste buren hem niet terecht te brengen en waarschuwden hem voor bedriegerij waarop hij bij het aangegeven huisnummer aanbelde en den bedoelden heer of zijn koetsier niet thuis treffende (sicmerkte hij uit de omgeving (eene bovenkamer) opperbest, dat deze wouldbe-rijke man het vooralsnog wel buiten een equipage en buiten Öjne koetstuigen zou kunnen stellen. N. R. Ct. Als een nieuw bewijs van het aanzienlijke vee-vervoer van Leeuwarden naar België en Duitschland kan dionen, dat Vrijdagen Zaterdag 16 en 17 dezer niet minder dan 97, en Zondag en Maandag 87 wagens met vee met bestemming naar die landen van het station aldaar zijn vertrokken. Onlangs kwam te Tilburg eene vrouw uit Loon op Zand onderstand vragen voor haar huishouden, bestaande uit man, vrouw en drie groote kinderen. Op de haar gestelde vraag hoe het kwam, dat ze den kost niet kon verdienen, antwoordde zeHaar oudste jongen zou gaan trouwen en zou reeds ondertrouwd zijn, maar hij moest eerst voor zes weken naar de „parapluie" wegens mishandeling en dronkenschap; vader moest voor veertien dagen naar de „parapluie" wegens smokkelarij, en als vader terug was, dan ging moeder, want „d& weette wel, samen gaat dat niet te gelijkertijd moest ook het jongste dochtertje naar de parapluie." De slotsom dezer rekening was, dat lui die zoo gratis aan den kost komen, geen onder stand noodig hebhen. Men schrijft uit Alkmaar: Sequah's vergulde reclame-wagen, zijne Turk- sche trom, zijne 4 paarden, zijn aapje, 2 geiten, 8 honden, 2 stalknechts en zijne beide koeriers van dienst, die reeds eenige patiënten cn de noodige localiteiten hebben uitgezocht, wachten op hunnen heer en meester, die Woensdag jl. om 3 uren Alkmaar met een bezoek zou be gunstigen. Het werd niet toegestaan dat Sequah zichzelven door een fanfare-corps deed verwelkomen. „De kwade tijd komt nu aan," zeide Sequah's eerste koetsier, menner van den reclame-wagen, „het wordt mij wel wat koud om op den bok te zitten." Blijkbaar was de man bevreesd voor rheumatici; hij had zooveel rheumatici reeds gezien, en wist wat 't zeggen wil, door deze ziekte gekweld te worden. „Ik heb te Rozendaal wel 50 patiënten op de wagen zien dragen," zeide hjj, „allemaal genezen, mynheer, allemaal!" Een modelmensch. De volgende zeker niet alledaagsche advertentie komt voor in het Zaanl. Advertentieblad „Die meent te staan, ziet toe dat hij niet valle. .~0 w L.gen, en uaa 1 ^-.dergeteeKende den dag te herdenken, dat hij voor 25 jaren lid werd van de Chr. Ger. kerk, gemeente (Spoorstraat en hoe hij door Gods genade is bewaard gebleven, dat in die 25 jaren de eerste trap der kerkelyke tucht op hem niet mocht worden toegepast. Maar omijne en uwe blijdschap zal in hooge mate klimmen, dat in die 25 jaren door Gods genade niet eene keer hem het heilige avondmaal werd ontzegd geworden om eigene verkeerdheid, noch om eene in de zonde vallen van lastering, ontucht, misbruik van sterken drank, of eenige andere openbare zonde. „De genade des Heeren my bewezen, is groot en daarom kan die blijdschap ook groot zijn anderen in die blijdschap te doen doelen. Ziedaar het doel, dat ik met dat kleine stuksken mij had voorgesteld". Er volgt een gezangvers, dat veel te goed is om hier in dit verband overge nomen te worden. En dan teekent de man zijnen naamCorn. Dekker. AC.) Een vermakelijk voorval had te Wedde plaats; De heer H., van Oudepekela, heeft te Wedde nl. een jachtveld en geeft den rijks veldwachter voor elke bekeuring, welke daarop door hem wordt ingesteld, een premie van f 5. Nu was de heer H. zelf met een ander persoon op dit veld om te jagen en wel op een ver boden dag, terwijl het geval wil, dat ook de rijksveldwachter aldaar verschijnt, die den jager onder het oog bracht, dat het thans een verboden dag was om te jagen en deswege tegen hem bekeuring moest instellen. De heer H. ziet zich dus bekeuren op zijn eigen jacht veld en moet bovendien des rijksveldwachters premie betalen. (Ass. Crt.) „Een geneeskundige" adverteert in de N. R. Ct. dat hij een ontdekking heeft gedaan, waardoor langdurige en levensgevaarlijke ziek ten genezen en een zeer hooge leeftijd kan bereikt worden. Ter bevordering van dit doel zijn echter doelmatige inrichtingen en senato- riums noodig, waarvoor kapitaal vereischt wordt. De winsten, daaruit voortvloeiende, zullen nogal belangrijk zijn, en daar de steller der advertentie niet graag met vreemden wil deelen, zoekt hij een meisje of weduwe met een flink vermogen tot echtgenooteDat is iets nieuws langs den „meer en meer ge- bruikelijken weg." Volgens de jongste berichten van Curaqao heerscht daar groote droogte en zijn over het geheele eiland, tengevolge van de sterke zonne warmte en het gemis van regen, de velden verschroeid, zoodat van den maïsoogst niet veel verwacht wordt. Het vee lijdt veel, wegens gebrek aan voedsel en drinkwater. Het aanzienlijke Zwitseische dorp Meiringen bij het meer van Brienz, in 1878 door een brand geheel vernield, maar sedert fraai herbouwd, is Zondag andermaal geheel in de asch gelegd. Station, post- en telegraafkantoor, de hötels, alles is vernield en alles ging, dank zij het blazen van de Föhn, zoo snel in zijn werk, dat men schier niets heeft kunnen redden. -- Er is te Philadelphia een nieuwe maatschappij gevormd, welke zich ten doel stelt, dorpen te stichten, uitsluitend voor de verpleging van long- zieken uit alle standen. Het eerste van die dorpen zal op het schiereiland Florida gebouwd worden, aan de Golf van Mexico. Alles wordt er gemakkelijk en naar de eischen der gezond heidsleer ingericht en de zieken vinden er natuurlyk goede geneeskundige behandeling. Bij het spoorwegongeluk te Kohlfurt, waarbij zes personen het leven lieten, deed zich het volgende voor; Ruim een half uur na de vreeselijke botsing, verscheen in een der portierramen van den verongelukten trein het zeer verbaasde gezicht van een passagier, die de naïeve vraag deed wat er eigenlijk was gebeurd. Hij had in zoo diepen slaap gelegen, dat hij van het groote gevaar, waarin hij verkeerd had, niets had bespeurd. Het Berlijnsche Tagebl. zegt: „hoe licht had 't dien man niet kunnen gebeuren, dat hij by zyn ontwaken dood was geweest. De Klinische Wochenschrift bevat mededee- lingen van professor Julius Sommerbrodt uit Breslau, omtrent zijn proeven met creosoot als middel tegen de tering. Hoewel hy niet gelooft dat zijn middel in alle gevallen afdoende zal biyken te zyn, hebben zijne proefnemingen hem toch de overtuiging geschonken, dat in de meeste gevallen de aanwending van creosoot in groote hoeveelheden (één tot viör gram per dag) beter invloed oefent dan iets anders. Torpedo netten ter bescherming van voor anker liggende schepen tegen torpedo's, zullen, is het bericht eener nieuwe uitvinding in de Engelsche bladen waar, spoedig tot het verleden behooren. Kapitein Wilson zou namelijk een soort van schaar hebben uitgevonden, die, aan den neus der Whitehead-torpedo bevestigd, de stalen ringen van het net doorsnijdt. Bij een proef, hiermede genomen, ging dit zoo snel in zijn werk, dat do vaart der torpedo nauwelyks vertraagd werd. Leiden, 30 Oct. Ter markt werden heden aangevoerdOssen stuks f af 32 Stieren f 58 a f 160 Veulens stuks a f 494 kalrkoeien f 98 a f 260 Melkkoeien f98 a f 260; 346 Varekoeien 86 a 181240 Vette koeien f 141 a f 27029 Vette kalveren f 38 a f 78, 11 Magere kal veren f6,— a f 15 292 Grasxaiveren t4 a f 47 986 Vette Schapen f 16 a f 28,— 486 Magere Schapen f 9,— a f 24 4 Paarden f 42 a f 63 Magere Lammeren f a f Vette jarige 190 Magore Varkens f 13 a f 33 Vette Varkens a. 188 Biggen f 2 a f 11.50. Zondag 1 November. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. half tien Ds. van Schaick. Waal. Voorm. 10 uur Ds. de Mazure. (Avondmaal). Ben Hoorn. Ds. Leffef. Oudeschild. Voorm. half tien Ds. Leffef. (Avondmaal.) Oosterend. Nam. 2 uur Ds. de Mazure. (Dankzegging). Be Cocksdorp. Voorm. half tien de Hr. Niessink. (Hervormingsdag,) DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Ds. Kuperüs. Ben Hoorn. Nam. half twee Ds. Kuperüs. CORRESPONDENTIE. Eene advertentie, tot aanbeveling van een der candidaten, in de bus gevonden, nemen wij niet op, omdat de inzender verzuimde zijn naam op te geven. De Uitg. hopen onze geliefde ouders, F. HEEROMA en M. S. MARKS, hunne 25 jarige Echtvereenigmg te herdenken. Namens hunne dankbare kinderen. Koog, Texel, 31 October 1891. Ondertrouwd; A. A. ELLEN en G. VIS M AN. Eenige en algemeene kennisgeving. Texel, 30 October 1891. Getrouwd: J. RU IJS Jz. en F. METS. Texel, 29 Oct. '91. V Door Gods goedheid voorspoedig bevallen van een welgeschapen ZOON, H. H. STENEKER, geliefde echtgenoote van F. A. VAN SCHAICK. Texel, 29 Oct. 91. te DEN BURG OP TEXEL verzoekt hen, die genegen zyn om na het eventueel ontslag der tegenwoordige Directrice als zoodanig op te treden, zich schrifteiyk aan te melden voor 15 Nov. e. k. by den Voorzitter M. STA ffl. te DEN BURG OP TEXEL. Vergadering van Leden op WOENSDAG 4 NOV a. s. 's avonds 8 uur, in „de Vergulde Kikkert." Punten van behandeling: le. Bespreking van de vraag wat te doen, nu leden der Kiesvereeniging tegen de besluiten der vereenigiug ageeren? 2e. Voorstel tot wijziging der voorwaarden, waarop nieuwe leden kunnen worden aan genomen. 3e. Benoeming van een lid van bet Bestuur. HET BESTUUR. Waarom nog gedraald en geweifeld om uwe stem uit te brengen op een man, die ons ader keuze waardig is. De Heer C> KEIJSER Pz., lid van den Gemeen teraad te Texel, bewees toch, dat hy een bekwaam man ishij werd toch door de hooge regeering benoemd als lid in de Commissie voor herziening van onbebouwde eigendommen, wel een bewys dat de Regeering overtuigd is hy een alleszins knap man is. Komt daarom allen trouw ter stembus en vult uwe stembiljetten in met den naam van

Texelsche Courant | 1891 | | pagina 2