K°. 428. Zondag 8 November. A0. 1891. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL CEQEELÏE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per S maanden Voor den Bubs 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nor op den dag der uitgave. Prijs der Adverteniièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. - Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, Parkstraat, Burg op Texel. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente TEXEL, herinneren belanghebbenden aan het bepaalde vervat in art. 24, al. 1 der Veror dening van Politie voor deze gemeente, luidende als volgt Het is verboden honden in de gemeente te laten losloopen van 1 November tot 1 Hei. Overtreding dezer bepaling wordt gestraft met eene geldboete van ten hoogste f 25.-. Texel, 4 November 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. M. KOOY. De Secretaris, STIKKEL. TEXEL, 7 November 1891. De Vrijzinnige Kiesvereeniging te Burg op Texel, vergaderde Woensdagavond in „de Ver gulde Kikkert," ten einde te bespreken de punten (zie adv. in ons nummer van Zondag jl.) voor deze vergadering aan de orde gesteld. De Voorz. lichtte in zijn openingswoord deze punten nader toe, daarbij zijn leedwezen uit sprekende, dat zulke feiten (het ageeren van leden der Vereeniging tegen de besluiten dei- vergadering) hadden plaats gehadhet bestuur had het noodig geoordeeld om daarom eene vergadering te beleggen en wel op dezen avond, nu de uitslag der stemming nog niet bekend was, met het oog ook op eene herstemming welke vermoedelijk zal moeten plaats hebben. Het voorstel van het bestuur was: lo. om de leden, die openlijk tegen de beslui ten van de vereeniging hadden geageerd, als leden te schrappen 2o. om in het reglement zoodanige aanvul ling te brengen, dat daarin wordt voorzien, hoe in dergelijke gevallen moet worden gehandeld. Naar aanleiding van het eerste punt ontstond nog al discussie tusschen den Voorzitter en andere leden met ^en lid (onderteekenaar van eene adv. waarbij een andere candidaat dan die der Vereeniging werd aanbevolen), waarbij deze laatste trachtte zijne handelwijze te ver dedigen. De discussiën te vermelden, achten wij niet noodig, gonoeg zij het te melden dat de ver gadering geen genoegen nam met de aange voerde verdediging, en de verdediger van zijne zijde, voor zijne handelwijze genoegzame bewij zen meende bij te brengen. Met groote meerderheid van stemmen werd het voorstel van het bestuur, om de leden, welke tegen de besluiten van de Vereeniging hadden geageerd, als zoodanig te royeeren, aangenomen; een stem was daartegen, vier in blanco. Aan het reglement werd toegevoegd dat ieder lid der Vereeniging zedelijk verplicht is de door de Vereeniging gestelde candidaat te stemmen, alsmede dat by blijkbaar ageeren tegon de besluiten der Vereeniging, door leden, de zoodanigen daardoor van hun lidmaatschap vervallen worden verklaard. Nog werd in het reglement de bepaling j opgenomen dat nieuwe leden eerst na een i maand lidmaatschap het recht verkrijgen tot j bijwoning der vergaderingen. Tot lid van het bestuur, iu plaats van den heer Aug. Keijser, welke als zoodanig heeft bedankt, werd gekozen de heer Jb. Jb. Roeper. De benoeming van onzen burgemeester, in ons vorig nummer medegedeeld, wordt in de Staatscourant als volgt gemeld: Bij Kon. besluit van 2 November is C. M. Kooy, burgemees! er der gemeente Texel, met ingang van 15 November, benoemd tot burge meester der gemeente Hengelo (O.), met toe kenning van eervol ontslag uit eerstgenoemde betrekking. De uitslag der verkiezing van een lid voor de Prov. Staten, voor het district Helder, was als volgt Aan de verkiezing werd deelgenomen te Heldor door 489, te Texel door 387, te Vlie land door 27 en te Terschelling door 23 kiezers. Uitgebracht werden alzoo 876 stemmen, waar van echter 15 van onwaarde werden verklaard. Van de geldige stemmen waren uitgebracht op de heeren G. J. O. D. Dikkers 251,1. Kor- ver 234, C. Keijser Pz. 203, Joh. Eelman 111. D. Reedeker 29, A. P. Koorn 9, C. M. Kooy 4 stemmen, terwijl verder verschillende andere personen met 1 of 2 stemmen waren bevoor recht. Aangezien de volstrekte meerderheid van stemmen (431) door geen der candidaten werd verkregen, moet eene herstemming plaats hebben tusschen twee, welke de meeste stem men bekwamen, de heeren: G. J. O. D. Dikkers en I. Korver. De heer C. Schaap, H. d. S. te den Hoorn op Texel, heeft Donderdag met gunstig gevolg examen gedaan voor de vrije- en ordeoefeningen der gymnastiek. Den Hoorn, 6 Nov. Gister had alhier in het Loodsmanswelvaren de algemeene verga dering plaats van het, sedert Oct. 1884 bestaande onderlinge begrafenisfonds. Uit de verslagen van secretaris en penningmeester bleek, dat de vereeniging zich voortdurend in bloei mocht verheugenhet ledental breidt zich gestadig uit en de kas toonde een batig saldo van f 1721,03. Deaftetreden commissaris J.J. Witte werd, met meerderheid van stemmen herkozen en ten slotte sloot de directeur de vergadering met een woord van dank aan secretaris en penningmeester en met de beste wenschen voor den voortdurenden bloei van Unitas. Het nut van onderlinge vereenigingen, blijkt dus ook hier weer ten duidelijkste, zoo dat dan ook, waar bewijzen spreken, het overbodig kan worden geacht, een woord van opwekking nog toe te voegen. Helder, 6 Nov. Een onzer torpedobooten, de „Batok", heeft weer eens hare ramkunst geprobeerd op de koopvaardijsluis. Het gevolg is geweest dat aan een der deuren belangrijke schade werd toegebracht. Bij de Prov. Staten van Noord-Holland is een verzoek ingekomen van het Gemeente bestuur van Texel, waarin wordt aangedrongen op steun voor den aanleg van een haven aan het Oosterend aldaar. De te late inzending, waardoor het niet bij Ged. Staten kon worden onderzocht, was oor zaak, dat het in handen werd gesteld van dat college tot het uitbrengen van nader advies. De Tweede Kamer is tegen 10 November bijeengeroepen. Het volgende is ontleend aan de Haagsche kroniek van de N. Gron Ct. Een zeer belangrijk staatsstuk kan dezer dagen worden tegemoet gezien, nl. het rapport der staatscommissie tot onderzoek naar den toestand van het materieel onzer marine. Ben ik wèl ingelicht, dan zou die commissie een waar, doch daarom ook zeer treurig tafereel over onze scheeps macht opgehangen hebben en krachtige verster king van onze vloot aanbevelen binnen een niet al te ruimen termijn, ik meen van vijf jaren. Zij zou daarvoor een opzettelijke leening van 60 millioen willen sluiten. Met dit inderdaad niet al te bescheiden, maar ook geenszins over dreven bedrag zou men dan een voldoende scheeps macht kunnen verkrijgen voor de verdediging van onze kusten en zeegaten en tevens enkele groote vaartuigen voor de bescherming onzer overzeesche bezittingen. Verder zou het getal onzer kleine schepen en torpedo booten tót een voldoend cijfer worden opgevoerd, terwijl er mogelijkheid zou bestaan, dat wij na een jaar ot vijf een vloot zouden bezitten van schepen, die, zoo al niet allen van de nieuwste typen, toch zeker door moderne constructie, snelle vaart en bewapening, met 't beste, wat thans in Europa wordt aangetroffen, zouden kunnen wedijveren. Men zegt, dat de nieuwe Minister van Marine, de voorstellen der commissie grootendeels tot de zijne makende, met een zoodanig grootsch plan zal voor den dag komen. Onder de verschillende ziekten, die bij den veestapel nogal eens voorkomen, treft men aan melkziekte. Meestal zijn het de beste melkkoeien, die er door worden aangetasten doorgaans met doode- lijken afloop. Geen wonder dan ook, dat er al tijd veel werk van is gemaakt en vele middelen worden beproefd om deze ziekte tegen te gaan. Als een goed en eenvoudig voorbehoedmiddel tegen de melkziekte en dat, zoover bekend, nog steeds met gunstig gevolg is aangewend, wordt ons het volgende medegedeeld. Men doet on geveer drie kop roggemeel in een emmer, vult dezen aan met gekookt water en na dit mengsel goed te hebben omgeroerd, giete men er een hal ve liter raapolie op. Dit drinken moet het rund lauw,d. i. niet te warm, terstond na het kalven worden toegediend. EnkhCt.) Naar de „N. R. Ct." verneemt, zou, in verband met de voorgenomen overbrenging van de behandeling van verschillende land bouwbelangen naar het departement van bin- nenlandsche zaken, de aanstelling van een af zonderlijken inspecteur voor het landbouw onderwijs te verwachten zijn. URANT.

Texelsche Courant | 1891 | | pagina 1