Buitenland. Aangaande de gezondheid van het Koning innetje hoort men nu en dan minder gunstige berichten. Deze zijn echter onjuist in zoover de algemeene toestand bevredigend kan heeten. Alleen schijnt het een feit te zijn, dat Wilhelmina, zoo als men dat noemt, niet tot de sterksten behoortde doctoren moeten op grond daarvan den raad gegeven hebben, haar zoo weinig mogelijk aan officiëele ontvangsten te laten deelnemen en alles te vermijden wat haar te veel zou kunnen vermoeien. Het Hbl. bevat h9t bericht, dat te Lulangs (Congo) de Ned. vlag die daar boven onze factory wapperde, op bevel van den nieuwen gouverneur, den Belgischen majoor Wahis, verwijderd werd en vervangen door de vlag van den Congo-Staat, eene handeling, strijdig met de Berlijnsche akte en met die, tusschen ons land en de Association Intern. Africaine gesloten. Het blad hoopt dat de minister van Tien hoven onze landgenooten aan don Congo vol doening zal verschaffen en onze rechten aldaar zal handhaven. Jl. Maandagmiddag omstreeks half drie ont stond te Amsterdam brand in een verbazend groot pakhuis op de Brouwersgracht bij de Korte Prin sengracht. Het besloeg de drie perceelen 174, 175 en 176 met ieder zes zolders en met uitzon dering van het middelste, waren ze bijna geheel met 10.000 pakken tabak gevuld van de firma Frits Olie Co. Aanvankelijk scheen deze brand weinig van beteekenis, maar te 3 uur stegen overal dikke rookwolken uit het groote gebouw op. Pogingen, om met brandladders zoo nabij moge lijk het meest bedreigde punt te komen, stuiten op de rookmassa af. De brandweer rukte onmiddellijk met veel materieel aan, onder commando van den heer Hoogeboom en den sectie-brandmeester Herder. Weldra waren 6 stoomspuiten en vier brandkra- nen aan het werk, om de smeulende tabak met overvloedig water te drenken, waarbij weldra de stoombarkas, „de Jan van der Heijden," met nog vier slaDgen kwam, en toch bleken deze 14 dikke waterstralen onvoldoende om de uit slaande vlam tegen te houden. Tegen halt 5 sloeg de vlam naar buiten uit, en brandde het kolossale perceel langzaam uit. Te 10 uren was men den brand volkomen meestor, maar er kon toen nog slechts een stoom spuit inrukken. De schade wordt op ODgeveer 1 millioen geschat. Naar men zegt, is alles op Beurspolis verzekerd. De boterfabrieken in Friesland, welke hoe langer hoe meer in aantal toenemen, zijn er steeds op bedacht om het voor hare meïk- leveranciers zoo gemakkelijk mogelijk te maken en beijveren zich om zelfs van zeer verafgelegen boerderijen melk te verkrijgen. Zoo heeft de boterfabriek te Oudega (Wijmbr.) besloten, een opzettelijk voor dit doel ingerichte stoomboot- dienst te openen op de wouddorpen in Friesland. Dat de kleine marktplaatsen op deze wijze zeer beginnen te kwijnen, is te begrijpen. Zaterdagavond begaven twee ingezetenen van Delft, vader en zoon, wonende in de Raam, zich naar den Hoven, onder Hof van Delft, waar in een koffiehuis een varken zou worden verloot bij gedeelten. Zij waren zoo gelukkig een ham te trekken en begaven zich te half elf uren op weg naar Delft terug; door de duisternis misleid,liepen zij regelrecht de vaart in en, ondanks spoedig toegeschoten hulp, verdronken zij beiden. Het lijk van den vader werd een uur daarna, dat van den zoon den volgenden morgen opgehaald. Van misbruik van sterken drank was geen sprake. In een der jongste vergadoringen van de Friesche Maatschappij van Landbouw was ter sprake gekomen de vraag, of het niet wenschelijk zou zijn, met krachtige middelen te verbieden het „op het volle uier" stellen van koeien, dat op markten en tentoonstellingen wordt aange bracht. De rijksveearts H. van Staa te Sneek, hierover door het hoofdbestuur om ad vies gevraagd, heeft in een uitvoerig rapport aangetoond, dat de beesten door het „op het volle uier" stollen worden gemarteld en er dikwijls zeer schadelijke gevolgen uit ontstaan. Bovendien leidt het tot groote knoeierijen. Het hoofdbestuur heeft alsnu de afdeelingen verzocht, in haren kring op het schadelijk der genoemde gewoonte te wijzen en het op bedoelde wijze aanbrengen van vee op van harentwege te houden tentoonstellingen te verbieden. Het hoofdbestuur is voorts van mee ning, dat art. 254 van het wetboek van strafrecht, straf bepalende op de mishandeling van dieren, hier waarschijnlijk zou kunnen worden toegepast. Dr. P. J. Hollman schrijft aan het Hbl. „Telkens melden ons de bladen, dat hier of daar kinkhoest heerscht en slachtoffers eischt, gelijk nu wederom te Streefkerk het geval is. Zoudt u niet zoo goed willen zijn in het belang der kleine lijders in uw courant te doen afdrukken, dat, naar mijn jarenlange ervaring, niets beter en sneller helpt dan het inademen van een weinig teerdamp. Dit is een zeer onschuldig middel onder het bereik van elkeen. „Men doet een weinig bruine Stockholmer teer op een schoteltje, zet er een lichtje onder, zoodat het voorzichtig verdampt en laat de kinderen in dien zoo gevormden dampkring verwijlen. Men kan het schoteltje ook 's nachts in hun bed zetten. Het teer mag slechts even warm worden en het is noodig dagelijks ander te nemen. Binnen weinige dagen ziet men de gunstige resultaten." Dinsdagmorgen zoo verhaalt het Rott. Nbl. viel op de Nieuwe Markt te Rotterdam een vrouw, die door een langen mageren knaap vergezeld werd, naar het heette tengevolge van den geeuwhonger, op straat. Men had reeds aar dig het medelijden van een paar omstanders opgewekt, toen de knaap een agent van politie in 't gezicht kreeg. Terstond zei de jongen tot de vrouw: moeder, je moet beter worden, en in minder dan een minuut tijds was zij beter en liepen beiden, in hun vuistje lachend, heen. Te Zundert, bij Breda, begaf enkele dagen geleden eeno vrouw zich naar hetbosch om hout te sprokkelen. Nauwelijks hiermede bezig zijnde, had zij het ongeluk uit te glijden, met het treurig gevolg, dat zij haar been brak. Daar sij buiten machte was op te staan, riep zij om hulp, maar te vergeefs. Eerst na twee dagen en een nacht aan weer en wind bloot gesteld te zijn geweest, werd zij in zeer deerniswaardigen toestand aangetrof fen. Sequah is te Alkmaar en werkt daar. Niet tegenstaande de dringende waarschuwingen van het Maandblad tegen de kwakzalverij en eene advertentie van die vereeniging geplaatst in de Alkmaarsche couranten, stroomt het volk naar hem. De entrëe, welke op 10 en 5 cent bepaald is, is bestemd voor de armen in Alkmaar, en Maandag avond werd eene som van f170 ver deeld tusschen de diaconie der Herv. gemeente en de commissie voor spijsuitdeeling aan armen gedurende de wintermaanden. Om een staaltje mede te deelen hoezeer Sequah het volk op zijn hand heeft, diene, dat Maandag bij gelegenheid der koemarkt, toen een paar marskramers met „onfeilbare middelen" voor kiespijn hun waan aanprezen met de kennisgeving „dat hunne waar geen kwakzalversmiddelen waren, gelijk die van Sequah", het volk partij koos voor den Engelsch- man, en hun een ongemakkelijk pak slaag toe diende, hunne fleschjes met olie stuk sloeg en hen van de markt verdreefdit alles onder het aanheffen van een liedje dat ter eere van Sequah was gecomponeerd. (Hbld.) Ten gevolge van aanhoudenden sneeuwval is het spoorwegverkeer in Bulgarije voor een groot gedeelte gestremd. De „Orient-expres" bleef Zondag jl. in den pas tusschen Slivitza en Dragoman steken, waar de sneeuw 10 M. hoog lag, en keerde naar Safia terug. Locomo tieven, die van Jamboli naar Varna waren ge zonden, konden in het bergland niet vorder on stuitten op sneeuwmassa's van 3 meter hoogte. In bijna geheel Italië is het zeer koud. Verscheidene steden hebben van sneeuwstormen te lijden gehad. In de provincie Messina zijn de bergen met sneeuw bedekt, een aldaar zeer zeldzaam geval. De zeven millioen acres land, welke baron Hirsch in de Argentijnsche Republiek hoeft aangekocht, zullen verdeeld worden in stukken van honderdvijftig acres, op elk waarvan een gezin zal worden gevestigd. Het eerste jaar zullen de kolonisten den noodigen onderstand ontvangen om in hun onderhoud te voorzien hot tweede jaar wordt er verondersteld dat het gezin zichzelf onderhouden kan het derde jaar zullen zij eene kleine pacht moeten opbrengen. Er zal gelegenheid worden gegeven om de stukken land in eigendom te verkrijgen, maar ten einde alle speculatie met opkoopen en over dragen te voorkomen, zal er geen enkele handeling van dien aard mogen geschieden zonder goedkeuring van het bestuur, waarin op het oogenblik bijna alleen Engelschen en slechts zeer weinig Joden zitting hebben. Er zijn winkels en magazijnen van de emigratie-maatschappij, waarin alle benoo- digdheden en voorwerpen van geriefelijkheid tegen den kostenden prijs te krijgen zijn, zoodat er voor do kolonisten geen aanleiding bestaat om zelf nering te drijven. Het is de vestiging eener laudbouw-kolonie welke uitsluitend bedoeld wordt; hard werken zal een vereischte wezen, en wie zijn land niot naar behooren bebouwt zal ver wijderd worden. Russisch. De gouverneurs ontvingen onlangs de volgende aanschrijving van den Czaar: Ongetwijfeld is in den laatsten tijd een vriend schappelijke verhouding tusschen het Czareurijk en Frankrijk ontstaan, maar dat is nog geen reden om, zooals thans geschiedt, bij elke gele genheid de Marseillaise te spelen en te zingen. Naar deze aanschrijving hebben zich alle onze getrouwe onderdanen te richten" enz. En toen men dit besluit uit Finland naar Parijs wilde telegrafeeren, weigerde het telegraaf béstuur het telegram aan te nemen. Uit St.-Petersburg meldt de „Standard," dat honderden adellijke heeren uitstel voor de betaling der belasting vragen, dewijl zij anders geëxecuteerd moeten worden. Baron Hirsch heeft de door hem aange kochte circa 3 millioen bunders land in de Argen tijnsche Republiek bestemd om al de derwaarts overgeplaatste Joden tot landbouwers te vormen. Hij zegt: „ik kan niet voorspellen, wat ons plan zal uitwerken, maar ik handhaaf de begin selen, die ik heb vastgesteld met het doel om van de Joodsche landverhuizers landbouwers te maken. Over 20 of 30 jaren kunnen diegenen onzer kolonisten, die goede zaken met hun land gemaakt hebben, kooplieden, ambachtslieden, rechtsgeleerden of doctoren van hunne kinderen maken, als zij daar lust in hebben, maar het thans levende geslacht der emigranten moet genoopt worden den landbouw te leeren en lief te hebben, om met andere menschenrassen gelijk te staan. De hongersnood in Rusland neemt telkens grootere afmetingen aan. De „Novosti" schat het aantal noodlijdenden op reeds twintig millioen. Berekent men nu voor ieder twaalf roebels onder steuning noodig te hebben, dan komt men tot een cijfer waarbij alle reeds ingekomen giften in het niet verzinken. Dezer dagen werd men 's nachts te Buda- pesth verontrust door 't gerucht van een vreese- lijk spoorwegongeluk in de nabijheid. Honderden personen ijlden naar het station, waar men zich bijna verdrong om op 't perron te komen. Weldra bleek het slechts een gefingeerd onheil te betref fen de Minister Barosz had gelast een proef te nemen om te zien in hoeveel tijd uit Pesth aan de slachtoffers van eene op 40 a 50 kilometer voor gekomen spoorwegramp hulp kon worden verleend. Te Manchester heerschte Vrijdag jl. onder het stationspersoneel een paniek. Het was name lijk gebleken, dat zich in een der „boxes" van den trein, die voor het grootste gedeelte bestond uit waggons, voor paarden vervoer bestemd, niet een paard maar een leeuw bevond. Een der beide beambten, die deze ontdekking hadden gedaan, viel flauw; de andere nam de vluchten maakte alarm. De waggon met den gevaarlijken inhoud werd uitgehaakt en in afzondering gebracht. Een telegram werd aan de directie van den dierentuin gezonden met het verzoek, eenig per soneel at te staan, dat met dergelijke zendingen beter vertrouwd was. In den loop van den dag merkte een stoutmoedige echter op, dat de leeuw voortdurend dezelfde houding bleef behouden en bovendien een gewone adreskaart aan den hals droeg. Spoedig bleek, dat men met een opge zette koning der dieren te doen had, en werd hetgewoon doorgezonden. Een geval van afschuwelijke wreedheid is te Parijs in het Quartier St. Martin ontdekt. Een meisje van negen jaar. Adolphine Borlet, kwam 's morgens het schoolgebouw binnen, toen de onderwijzeres onmiskenbare teekenen vanzwak te bij haar ontdekte en bovendien meende te bemerken, dat het kind erge pijn leed. Toen zij het meisje ondervroeg, verhaalde het kind dat, om de eene of andere reden haar ouders een

Texelsche Courant | 1891 | | pagina 2