N°. 430. Zondag 15 November. K\ 1891. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. ABONNEMENTEN en ADVERTENTEËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBüf.g op Texel. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 80 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. 4dvertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. por nummer. TEXEL, 14 November 1891. De storm, welke Woensdag woedde en waarschijnlijk die geweest is, welke volgens de „New-York Herald" tusschen 12 en 14 November de Europeesche kusten zou bestoken, richtte in onze omgeving gelukkig geen groote onheilen aan wel werden dakpannen, stukken schoorsteenen of andere voorwerpen, welke niet stevig genoeg bevestigd waren, door den wind naar beneden geworpen, doch zoover ons be kend is, veroorzaakten deze geene persoonlijke onheilen. In dezen geest luiden ook de berichten uit verschillende deelen van ons landook daar werd door den storm op verschillende wijze schade aangebracht, doch persoonlijke onge lukken worden niet vermeld. In het buitenland woedde de storm niet minder hevig, waardoor, volgens berichten uit Londen, in het Kanaal en op de oostkust van Groot-Brittannië nog al schipbreuken werden veroorzaakt. Yan onheilen op zee in onze omgeving, vernamen wij nietde vloot was tengevolge de ongunstige barometerstand niet uitgezeild en bleef alzoo gelukkig gespaard. De „Ada van Holland" had dien middag alreeds een moeielijke reis van hier naar het Nieuwediep en wijselijk werd besloten, om den tocht te 5 uur van het Nieuwediep naar Texel, niet te aanvaarden. Toen het weder iets bedaarde, werd evenwel de reis toch ondernomen en kwam de „Ada" des avonds te 11 uur in de haven. Gelukkig dat geen ernstiger voorvallen moeten worden geconstateerd. Volgens een in het „Yl. BI. voorkomend be richt, moet de storm op het naburige Vlieland nog twee menschenlevens geëischt hebben. Drie personen, die een bootje in veiligheid wilden brengen, sloegen er mede om, met het noodlottig gevolg, dat er twee verdronken. De derde werd gered, doch verkeerde reeds in bewusteloozen toestand. "Wij herinneren onzen lezers dat Dinsdag 17 November a. s. de herstemming zal plaats hebben voor een lid van de Prov. Staten voor het district Helder. Voor deze gemeente zal daartoe dien dag gelegenheid zijn ten raadhuize der gemeente, van des voormiddags 9 tot des namiddags 4 uur. De herstemming zal plaats hebben tusschen de twee personen, welke bij de verkiezing de meeste stemmen bekwamen, de Heeren G. J. O. D. Dikkers te Texel en I. Korver te Helder. De opening der bussen en opname der stemmen is bepaald op Donderdag 19 November, voormiddags 9 uur in het hoofdkiesdistrict. Oüdeschild, 13 Nov. Gisteren hield de vereeniging „Neptunus" alhier hare eerste winterbijeenkomst: De Heer Kroon hield eene lezing over „Kermis", terwijl de Heer Muller eenige beschouwingen ten beste gaf over „Kwakzalverij." De opkomst der leden met hunne dames liet veel te wenschen over, zooals gewoonlijk bij eene eerste vergadering. Waal 11 Nov. Pleden werd door een 21-tal burgers van ons dorp eene vereeniging opge richt met het doel eenige (een 4 of 5-tal) avonden per winter genoegelijk door te brengen door het houden van lezingen, bijdragen en het opvoeren van 1 of meer tooneelstukjes. Tot leden van het Bestuur werden gekozen de Heeren J. de Jongh (Voorzitter), J. J. Roeper (Vice-Voorz.), K. Roeper (Secret.-Penningm), H. H. v. d. Vegt en G. Geus. De IV. R Gt. meldt, als een klein bewijs welke ontzettende sommen ook bij onze marine door de artillerie worden verslonden, het vol gende. Dezer dagen zijn bij de directie der marine te Willemsoord een aantal kanonnen van 23 cM., die voor eenige jaren, ongerekend de daarbij behoovende kostbare affuiten, onge veer 25.000 gulden gekost hebben, thans in het publiek verkocht voorf 26. Deze stukken brachten dus slechts ongeveer het duizendste deel op van hetgeen zij gekost hebben. Volgens de Haagsche Gt. zal de postwet niet met 1 December in werking treden, tenge volge der bemoeiingen door de Weener confe rentie veroorzaakt. In verband met de nieuw- jaarsdrukten zal nu hoogstwaarschijnlijk eerst den 15en Januari de nieuwe wet worden ingevoerd. De afd. Rotterdam van het alg. Ned. Werklieden-verbond heeft zich per adres tot de Tweede Kamer gewend met het verzoek, om bij de Rageering er op aan te dringeD, dat zij de ongelukkige Ned. landverhuizersin Argentinië ter hulp komt en zoo mogelijk in staat stelt naar het vaderland terug te keeren. Niet alleen via Lobit worden aardappelen naar Pruisen verzonden. In den tijd van ongeveer twee maanden zijn niet minder dan 400 waggons, elk van 10,000 Kg., aldus 60,000 hectoliter, via Nieuwe-Schans, behalve die met de booten van Groningen op Hamburg, naar Duitschland verzonden. In Pruisen is de aardappeloogst bijna geheel mislukt. Ten einde, bij een mogelijk oorlogsgevaar, de militie te bespoedigen, zijn door den Minister van Oorlog bevelen gegeven, om de miliciens, die zich met onbepaald verlof bevinden in pro vinciën, ver verwijderd van de standplaatsen, waarin zij in geval van mobilisatie van het leger moeten opkomen, te doen verplaatsen bij die korpsen, die meer in de nabijheid zijn gelocaliseerd. De neutrale Timmerlieden-Vereeniging: „Door Eendracht Verbetering" te Amsterdam, van oor deel dat tot verbetering van aller toestand noodig is een eendrachtig samenwerken der vakgenooten in ons land, noodigt besturen of afgevaardigden van alle timmerlieden-vereenigingen uit tot eene bespreking, te houden op een of zoo noodig beide Kerstdagen a. s., terwijl plaats van bijeenkomst zoo mogelijk het centrum zal zijn van het uitgangs punt der afgevaardigden, hetwelk echter tijdig genoeg zal worden bekend gemaakt. Ook kunnen zich doen vertegenwoordigen die plaatsen waar geen vereeniging bestaat, hetzij elke plaats afzonderlijk of kleinero plaatsen gecom bineerd tot besparing van kosten. In ieder geval worden alle timmerlieden verzocht zich te doen vertegenwoordigen, op welke wijze dan ook. De besprekingen zullen uitsluitend gewijd zijn aan de belangen der timmerlieden. Gaarne zoude men in behandeling zien de volgende punten lo. Wat is de oorzaak der treurige toestand van vak en vakgenooten 2o.Welke zijn de middelen tot verbetering daartoe Iedere deelnemende vereeniging of groep heeft het recht punten van behandeling op de Agenda te brengen. Zij die aan dit Congres willen deelnemen, worden verzocht hiervan kennis te geven uiterlijk 1 December 1891 aan P. Shitt, Focke Simons- straat 76a Amsterdam. Het hoofdbestuur van het Ned. Ond. Gen. heeft naar aanleiding van het feit, dat het tegen woordig Ministerie het uitzicht heeft geopend op de indiening van eene wet op den leerplicht, tot de afdeelingen een elftal vragen gericht, ten einde deze gewichtige aangelegenheid met ernst en aandacht te overwegen. Van het resul taat der gedachtenwisselingen zal een algemeen overzicht worden opgemaakt, en dit zal ten grondslag strekken van de discussie over dit onderwerp, dat in de eerstvolgende algemeene vergadering aan de orde gesteld onbehandeld zal worden. Het is zeker betreurenswaardig, dat de boer tegenwoordig uit de anders zoo voordeelige varkensfokkerij zoo goed als niets kan maken dit neemt echter niet weg, dat er zich soms aardige tooneeltjes door ontwikkelen. Zoo heeft voor een paar weken de arbeider J. K. te Stieltjes kanaal vfjf biggen gekocht a f 0.10, zegge een dubbeltje per stuk. Een andere boer, die dit hoorde, zeide„Jan, voor twee borrels ku je mien acht biggen d'r bij kriegen." „Akkoord," zegt Jan. Jan had zoodoende 13 biggetjes en eiken dag ging een der diertjes in den pot. Het twaalfde bigje had voor dit doel reeds zijn einde gevonden, toen Jan op den loer lag om een haai te schieten, hetgeon hem wonder wel gelukte. Daar Jan nu reeds een paar weken niet dan spek had gegeten, kreeg hij ook eens zin in vleesch maar ,,'n haso is een Pruisische daalder weerd", dacht Jan. Goede raad was duur. „Gevonden", riep hij en fluks werd de haas het vel afgestroopt, kop en pooten laten zitten, 't overgebleven big uit 't hok gehaald, en spoedig in 't vel van den haas genaaid. Schemeravond naar Nieuw-Amster dam, bij zeker iemand aangebeld en vijf minuten later had Jan f 1,80 in zijn portemonnaie voor zyn bijzonder dikke haas. (Ons Noorden). Hoe de spraakmakonde gemeente vreem de woorden verhollandiceert. Bij een oploopje te Rotterdam vroeg iemand, wat er aan de hand was. O meheer, der heit er een zijn been gebroken, en nou wordt ie mit het brandkarretje (rader -brancard) naar het Gasthuis gebracht.

Texelsche Courant | 1891 | | pagina 1