Buitenland. Marktberichten. In de 16e jaarlijksche algemeene verga dering der Vereeniging voor lijkverbranding, te houden op Zaterdag 21 November te Utrecht, zal o. a. mededeeÜDg worden gedaan betreffende de plannen tot het bouwen van een crema torium hier te lande, met een voorstel daar omtrent. In September 1889 besloot de vereeniging in beginsel, zoo spoedig mogelijk een lijkoven hier te lande op te richten. Men schrijft uit Noord-Brabant De vorst en het daarop gevolgd dooiweder zijn niet gunstig geweest voor de suikerfabri- catie, daar men nu tot de ervaring komt, dat veel bieten in qualiteit zijn atgenomen. In industriëele kringen wordt de suikerproductie van geheel Nederland op 35 a 40,000 tons suiker geschat, en dus ongeveer 20 a 25,000 tons minder dan verleden jaar. Uit Ellewoudsdijk keert zoo schrijft men aan de Middelb. Gt. binnen eenige dagen naar Noord-Amerika terug een persoon, die in de nieuwe wereld fortuin heeft gemaakt met het verbouwen van selderij, welke aldaar den naam heeft van delicieus te zijn. Zij wordt genuttigd bij het gebruik van brood, evenals bij ons de kaas of eenige andere toespijs. Genoemde cosmopoliet bracht gedurende zijn verblijf in voornoemde gemeente de Amerikaansche selderij in cultuur, waarvan een goede oogst werd verkregen. De Zeeuwen toonen echter minder ingenomenheid met het kostelijk product dan de Yankees. Een proei op de Londensche markt slaagde uitstekend doch de transportkosten bereik ten een te hoog percentage. Thans is een Zuid- Bevelandsche ondernemer eigenaar van het product geworden. Ten bewijze dat de vrucht in het overzeesche gewest hooge waarde heeft, kan dienen dat de heer J. Mol, zoo is de naam van vorenbedoelden persoon, voor zijn oogst van 200 oude roeden van de Amerikanen f 600 had kunnen bedingen. Uit Ede meldt men Voor eigenaars van uitgestrekte bezittingen en tevens liefhebbers van ontginnen op de Veluwe is zeker het volgende meldenswaard. Dezer dagen is bij inschrijving verkocht een dennenbosch, groot omstreeks 18 hectaren, staande op Ginkel onder Ede, eigendom van dr. Hart te Nieuwer-Amstel, dat voor ruim 30 jaren op toen nagenoeg waardeloozen grond gezaaid is, tot beteugeling van zandverstuiving en waarvoor nu door den heer Joh. Steeg bij Yenlo werd ingeschreven het bedrag van f 16,143, zijnde nagenoeg f 900 per hectare. Wanneer men hierbij in aanmerking neemt, dat het dunsel ruim de kosten van aanleg opgebracht heeft en de grond door dezen aanleg aanmerkelijk verbeterd is, spoort zoo'n resultaat, wanneer men daarvoor geschikte gronden te missen heeft, voorzeker tot meerdere ontginning aan. In deze dagen van algemeene verkoud heid moet met nadruk worden gewaarschuwd: men kusse kinderen niet op den mond! Men weet hoe licht bij kinderen verkoudheid en keelaandoeningen een ernstig karakter aanne men. Toch zijn vele volwassenen onnaden kend genoeg, hun eigen lievelingen en die van anderen aan dat gevaar bloot te stellen. Van daar onze waarschuwing. (Zijp. Ct.) Een bejaarde visscher, die als weerpro- feet een goeden naam heeft, voorspelt in 't aanstaande winterseizoen geen ijs, op grond dat de zoogenaamde „schiere" aal nog haar winterkwartier niet heeft opgezocht. Uit Wassenaar wordt als eene bijzonderheid gemeld dat aldaar bij den heer J, T. Vogels eene witte musch te zien is. Zij heeft slechts hier en daar een paar grijze veertjes. Overigens is ze wit. Zij had er den geheelen zomer al op de werf gezeten of er om heen gevlogen. Eindelijk is ze Zaterdag in de schuur gevangen en in eene kooi gezet. Een paar weken geleden trad de heer D. de Clercq uit Haarlem in „Constantia" te Amsterdam op als spreker over het onderwerp „Minimum loon en normale arbeidsdag." In het begin van zbne voordracht, maakte spr. aan de hand van Sidney Webb, een vergelijking tusschen den loonstandaard en de bestanddeelen van het arbeidsproduct honderd jaar geleden en nu. De heer De Clercq betoogde hierbij dat, aangezien het nationaal vermogen gedurende 100 jaren twaalfmaal is ver-, menigvuldigd en de bevolking slechts driemaal, iedereen viermaal meer dan een eeuw geleden moest verdienen. Een werkman, die toen f 10 loon 's weeks had, Z*u nu f 40 moeten hebben en hebben ook, als het arbeidsproduct billijker, meer ten bate van den arbeider was verdeeld. Waar voor een eeuw het arbeidsloon 52°/», de grondstoffen 38% en diverse bestanddeelen 10% van het arbeidsproduct uitmaakten, was daarin thans het arbeidsloon slechts voor 20% begrepen, terwijl 80% voor grondstoffen, interest, tusschenpersonen, mili tairisme, concurrentie, verspilling, werkstaking en winst werd verslonden, ten nadeele van het loon. Het nationaal vermogen op 4600 millioen gulden gerekend, buiten het geld in naamlooze vennootschap gestoken, en de rente van dit kapitaal op 3% gesteld, zoude ieder inwoner van Nederland f 150 per jaar moeten opbrengen, om die rente te vormen, voor en alleer hij een penning voor eigen levensonderhoud kon besteden. Vervolgens weerlegde de heer De Clercq wat z.i. een dwaling is. dat nl. de productie de consumtie regelt, terwijl j uist omgekeerd, meerder vraag, meerder productie doet ontstaan. Hoeveel beter de toestand wezen zoude, wanneer hooger loon de koopkracht der arbeiders deed vermeerderen, wanneer van de 800,000 gezinnon in Nederland niet 700,000 zich bijna alles, behalve het broodnoodige moesten ontzeggen, trachtte spreker met menig voorbeeld duidelijk te maken. Dan toch zouden de 100 millioen gulden, die nu jaarlijks aan vee en zuivelproducten alleen naar Engeland worden uitgevoerd in het land besteed en het uitgevoerde hier gebruikt kunnen worden. Met tal van voorbeelden, ontleend aan de binnen- en buitenlandsche nijverheid, schetst spr. den invloed welke het gebruik van stoomkracht op het lot gehad heeft van den arbeider, die er proletariër door geworden is. In enkele takken van nijverheid is de opslorping en concentratie van arbeid door stoomwerktuig zóó groot, dat W3ar voor 100 jaar 100 man noodig waren, nu slechts één man gebruikt wordt. Om de nieuwe debouches te vinden, ondernemen de Mogendheden handelsoorlogen in China of Atrika. Als men ieder Duitscher 1 mark meer had laten verdienen, zei sprhad Duitschland niet behoeven te gaan vechten in Birma, Thibet ot Loudan. Heeft men in Engelanden Australië door de vakvereenigingen, in Zwitserland door de wet, den begeerden maatregel bereikt, in Nederland, meende de heer De Clercq, moesten beide wegen worden ingeslagen kon de arbeidsdag overal op 8 uur worden vastgesteld, wat het minimum loon betreft moest op plaatselijke toestanden worden gelet. Spr. hoopte, dat de Amsterdamsche werklieden flink zouden requestreereu om een minimum loon en een maximalen arbeidsdag. Aangezien van de gelegenheid tot debat geen gebruik werd gemaakt, sloot de voorzitter de bijeen komst met een woord van dank aan den spr. voor zijne leerrijke voordracht. „D. A De storm heeft in geheel Engeland groote schade aangericht, vooral door nieuwe over stroomingen, waarbij veel vee verdronk.*-: Dertig kleine schepen zijn gestrand of tegen de rotsen te pletter geslagen, waarbij vele menschenlevens verloren gingenook door het instorten van daken, het omslaan van schuttingen en boomen zjjn vele menschen gedood of gewond. Wells, de gelukkige Engelschman, die te Monte Carlo schatten won met behulp van een stelsel, dat hij zoo onfeilbaar noemt als menschelijk vernuft het maken kan, heeft met 720.000 gulden winst in den zak Monte Carlo verlaten. Den avond voor zijn vertrek, won hij nog even 120.000 gulden en brak de bank vijf keer. De bankbil jetten lagen anderhalve voet hoog vóór hem, maar Wells verloor zijn bedaardheid niet en toen hij zijn laatsten franc had opgestreken, ging hij kalm naar het hötel de Paris en sliep met de bankbiljetten onder zijn hoofdkussen. Op een vraag hoe hij het aanlegde, antwoordde Wells, dat hij jaren aan zijn stelsel gewerkt had en voortdurend met geduld het spel had gade geslagen. Thans bracht hij zjjn stelsel in praktijk en dat het goed was bleek hieruit, dat hij in Juli alleen 384.000 gulden had gewonnen. „Maar indien het stelsel onfeilbaar is, waarom dan niet de bank geheel geruïneerd?" vroeg men Wells en het antwoord was, dat alleen lichamelijke vermoeienis dit belette, daar hij van 's middags 12 tot 's avonds 11 uur aan het spel zat. „Maar ik zal terugkomen en opnieuw winnen," ver zekerde hij. Volgens het „Neue Wiener Tageblatt" zouden in Zevenbergen goudmijnen ontdekt zijn, waaruit op één dag 100 kilogram goud werd gehaald. Het bericht wordt zeer terecht met twijfel ontvangen. Zekere May White, een jeugdige onderwij zeres te Munith, Mich., verkeert, naar van daar bericht wordt, in een schijnbaren slaap, welke reeds 129 dagen geduurd heeft. May Whitt, heeft altoos een goede gezondheid genoten alvorens de slaap haar gestel verzwakte. Zij kan alleen vloeibaar voedsel genieten, zoodat haar krachten sterk afnemen en haar lichaam geheel uitteert, zoodat zij nu reeds weinig meer is dan een ge raamte. Haar toestand blijft voor de genees- heeren een raadsel. Zij is 20 jaren oud. Wij zijn nauwelijks op de helft van Slacht maand, of reeds heeft het ijs een slachtoffer gemaakt. Twee jongens te Kohlscheid, bij Aken, waagden zich op het Meibladdunne ijs, dat een vijver be lekte. Zij zonken in de modder en ondanks de krachtige pogingen der toegesnelde ouders, om beiden te redden, kwam één der waaghalzen om het leven. Het nieuwste op 't gebied van scheepsbouw is een stoomboot, dio zoowel te water als te land zich kan voortbewegen. Deze treinboot is voor het verkeer tusschen tweo Zweedsche binnenzeeën bestemd, die door een landengte gescheiden zijn. Over de landengte heeft men rails gelegd, de boot wordt door een kraan op de rails geheschen en dan door haar eigen machine in beweging gebracht. Zij rijdt evenals een locomotief over de landengte en gaat vervolgens te water. De stoomer is te Lunggren gebouwd, bied voor 60 personen plaats aan en heeft eene machine van 10 paardekracht. De proeven geven reden tot tevredenheid. Uit Berlijn wordt gemeld, dat aldaar, vooral in het noorden en oosten der stad, de griep zich weder epidemisch vertoont. Inmiddels is uit Posen het bericht ontvangen: „De influenza verspreidt zich hier meer en meer, in verscheidene gevallen met doodelijken afloop. Een groot aantal schoolkinderen moeten te huis blijven doordien zij aan iDfluënza liggen; ook verscheidene onderwijzers liggen ziek." Volgens de laatste officiëele berekeningen, zoo meldt een correspondent der „Daily News", is er 300,000,000 roebels noodig om de noodlijdenden in Rusland in het leven te houden. De voeding van het leger vereischt 150,000,000 roebels méér dan geraamd is en de inkomsten zullen 500,000,000 roebels minder bedragen. Ook 'n rare. Sedert eenige dagen hadden de bewoners van de rue d'Auberoilliers te Parijs een van hunne buurinnen, mej. Louise Cousin een vrjjstertje van 56 zonnen niet gezien. Men deelde dit mede aan den commissaris van politie, die door een smid de deur liet openen. De vrouw lag dood op haar bed en zij moet daar minstens reeds sedert acht dagen gelegen hebben. Op 't lijk zat een groote kat, met vier jongen, en 't kostte vrij wat moeite de familie uit 't ledikant te krijgen. By 't opmaken van den inventaris werd in een bloempot eene som van 6000 fr. gevonden. Erfgenamen zijn niet bekend. De Gouverneur van Simbirsk (Oost-Rusland) gebruikt krasse middelen om het oproer onder de hongerlijdende bevolking te smooren. Hij laat de oproerigen met den knoet slaan. Die van Starodub ontvingen ieder 500 slagen en drie boeren bleven dood onder de strafoefening. In de steppen heeft men een groot aantal paarden gedood, om tot voedsel te dienen. Do geraamten laat men maar liggen. Alleen in den omtrek van Voronesh lagen ongeveer 5000 paarden- geraamten. De nood is zeer groot op vele plaatsen. Maar voor de pogingen tot hulp is men lang niet altijd dankbaarvooral niet als die van Duitsche zijde komen. Een oproeping tot hulp van de Russische noodlijdenden, te Berlijn gedaan door de hoogleer- aren Bergmann en Harnack en den predikant Dalton, wordt door Russische bladen zeer kwalijk genomen. „Het Russische volk," zeggen die bladen, „heeft geen hulp of liefdegiften uit den vreemde noodig, en het aannemen daarvan is Rusland onwaardig. Rusland heeft wel erger beproevingen doorstaan en altijd is het sterker dan ooit daar uitgekomen." De beide hoogleeraren vroeger te Dorpat en de predikant worden „vijanden van Rusland en de orthodoxe kerk" genoemd. Hun aangeboden ondersteuning moet dus geweigerd woiden. Zij moeten hunne liefdadigheid maar in Duitschland oefeneD. „Daar heerscht even groote nood als in Ruslandmaar men tracht dien te bemantelen, terwijl Rusland oprecht genoeg is, zijn nood te bekennen. Alkmaar, 13 Nov. Graanmarkt. Aangegeven, totaal 4650 Hectoliters, als 476 Tarwe f 6,50 a f 9,50 323 Rogge 7,50 9.- 657 ®er3*' 001 id. chev. „6, 6,60 2450 Haver 4,— 4,75 399 Paardenboonen 7,25 7,50 Bruine boonen duiven 11, 7.75 14,50

Texelsche Courant | 1891 | | pagina 2