N#. 433. Donderdag 26 November. A®. 1891. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBuna op Texel. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 80 Cts. Franco pe> post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentlën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentién Van 1 tot 5 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. TEXEL, 25 November 1891. Krachtens art. 38 der wet van 17 Aug. 1878 (Staatsblad no. 127) is o. m. aan P. H. Schreuder vroeger H. d. S. te de Cocksdorp, een pensioen verleend van f 457 's jaars. Bij de gisteren gehouden verkiezing van twee Hooid-Ingelanden voor het waterschap de 30 Gemeensch. polders op Texel, werdeD als zoodanig herkozen de periodiek aftredende leden, de heeren C. W. Bakker Jr. en K. T. Bakker die respectievelijk 168 en 146 stemmen bekwamen; verder waren stemmen uitgebracht op de heeren C. M. Yeegor 21, C. M. Zijm 5, K. Roeper 5 en K. W. Bakker 1een briefje, zeer geestig ingevuld met „hard gaat ie," werd van onwaarde verklaard. Nu dat is maar goed ook, want door de voorliefde voor zulke geestigheid ziju we op den goeden weg om onsj eiland in een bespottelijk daglicht te stellen; men leze daarvoor slechts de couranten, die als om strijd zich vroolijk maken met het bericht dat op Texel eene Zangvereeniging is opgericht met zulk een „zoetklinkenden" naam, en de toevoeging: „wat zal daar ge schreeuwd wordencommentaar overbodig. Oudeschild, 25 Nov. Voor de visschers der kleinere schuiten is het een ware uitkomst dat de garnalenkokerijen weer het werk hebben hervat. Voorloopig mag elke schuit vier manden per dag aanbrengen, die bij eenigszius gunstige gelegenheid spoedig boven water zijn. De opbrengst der garnalen in het buitenland valt echter zeer tegen. Voor Kerstmis wordt trouwens zelden voordeel behaald door de ondernemers der kokerijen. Volgens te Scheveningen aangekomen visschers zou de schuit, welke in de Noordzee ter hoogte van Texel drijvende is gezien, eene te Katwijk thuis behoorende haringschuit zijn. De afdeeling „Katwijk en Omstreken" van de „Veroeniging tot bevordering der Nederlandsche visscherij" besloot zich te wen den tot de Engelsche, Duitsche en Belgische zeevisscherij-vereenigingen ten opzichte van het rooven van netten, ten einde tot eene internationale vereeniging te geraken om eikaars belangen te behartigen. Door de slagersknechts te Haarlem is besloten, in het vervolg in de maanden Octo ber tot Mei op Zondag niet te werken en dit in de overige maanden van het jaar alleen te doen tot des voormiddags 11 uren. Zij geven daarvan aan het publiek kennis en verzoeken het, te willen zorgen dat de be stellingen voor Zondag op Zaterdagavond kun nen worden bezorgd. Te Medemblik had in de vorige week een droevig ongeval plaats. Eenige werklieden werkzaam aan het nieuwe havenwerk, waren bezig specie van een zolderschuit te lossen, toen, 't zij door dat de schuit te zwaar geladen was, of door eenig ander ongeval, de schuit kantelde en de werkman W. Mos beklemd raakte tusschen den muur en de schuit, met het treurig gevolg, dat hij in een oogenblik als 't ware werd doodgedrukt. Geneeskundige hulp kon geen dienst meer doen. Een ander werkman, van der Veen, word zwaar gekneusd in een mand naar zijne woning vervoerd. Door de kerkvoogdij der Ned. Hervormde gemeente te Tietjerk (Fr.), welke bezitster is van vele landerijen in den omtrek, wordt sinds eenige jaren aan dorpelingen, die door veldarbeid het noodige voor zich en huu gezin moeten verdienen, de gelegenheid aangeboden om tegen geringen prijs, f 0,10 de roede, een gedeelte bouwland van hen in huur over te nemen. Van dit aanbod wordt door ongeveer vijt en twintig arbeiders een vlijtig gebruik gemaakt. Deze maatregel werkt uitstekend. De min der gegoede man is in staat gesteld zelf zijn wintervoedsel te verbouwen, tegen een prijs, dien hij elders bezwaarlijk zoo laag zal aan treffen. Wanbetalingen zijn tot nog toe niet voorgekomen, want daarmede gaat afstand van grond gepaard, hetgeen door verreweg de meesten, zoo niet allen, als een groot verlies zou beschouwd worden. Aan het Hbl. schrijft men uit Alkmaar over Sequah Over zijn optreden wordt hier natuurlijk veel gesproken en ik moet erkennen dat afgescheiden van het opzichtig optreden over het algemeen het oordeel gunstig was. Menigeen zal door zijn vertrek een avond van groot genot minder hebben. Werkelijk men amuseerde zich bij hem, vooral over de wijze waarop hij zijn tegenstanders besprak en men bewondert zijn handigheid om de gunst van het groote publiek te verwerven. Een som van f 920 de opbrengst der entrée's, werd onder de armen verdeeld op eene wijze die de algemeene goed keuring wegdroeg en daarbij gaf hij nog wel eens uit eigen middelen. Gaat men op dit oogenblik de resultaten na van zijne behandeling, dan moet men, om eerlijk t6 zijn, getuigen dat de behandelden nog flink en ferm zijn, zelfs zij, die in den aanvang van zijn optreden onder zijn handen zijn geweest. Zijn succes bij het publiek was dan ook vol komen, toen hij een te Alkmaar, woonachtige zeer geachte dame van 73 jaar, die ('t is algemeen bekeDd) de helft van haar leven in een wagentje werd gereden of aan den arm van haren man voortstrompelde, op een avond zoo ver bracht, dat zij nu ferm langs de straten wandelt. Zulke feiten beteekenen 1 zegt het publiek. Uit Vlissingen wordt gemeld: Loods Antheunissen, de eenige die sinds den laatsten storm nog niet binnen was, is Vrijdag middag liier goed aan wal gekomen. Hij had, na den dag vóór den storm op eene Noorsche bark in het Kanaal overgezet te zijn, deze bijna op de reede van Vlissingen ge bracht, doch moest tengevolge van den storm weer zee kiezen. Het schip, dat een paar zeilen verloor, raakte verwaaid tot op de Noorweegscho kust, en kwam Vrijdag ter reede. Q. N. schijft aan de N. R. Ct. betreffende het bericht dat kanonnon, die voor eenige jaren f 25,000 hadden gekost, nu warèh verkocht voor f 26. Zou men nu meenen dat dit de werkelijke waarde is? Geloof het niet. Wees verzekerd, dat aan die oude kanonnen eene massa geld ver diend wordt, maar de Staat kan er niet meer voor krijgen, omdat de koopers het eens zijn. Die maken conclave en óf zij deelen de winst, df zij koopen elkander uit. Zoo gaat het ook met aanbestedingen voor den Staat. De liefhebbers spreken vooraf met elkander af voor hoeveel het werk gemaakt kan worden; dan gunnen zij het onderling aan hem, die er het meeste behoefte aan heeft, hetzjj omdat hij juist geen ander werk heeft, of omdat hij veel materieel of volk beschikbaar heeft; dan wordt afgesproken hoeveel op de aannemingssom zal worden gelegd, en hoeveel aan hen, die niet zullen concurreeren, zal worden uitgekeerd als premie; deze wordt berekend in evenredigheid naar het vermogen van de zich onthoudende liefhebbers. Om een voorbeeld te noemen, spreek ik over een mij bekend werk, doch ik zal de namen en de sommen niet juist vermelden. Stel echter, dat de raming van het werk is geweest 1 millioen. De minste inschrijving was f990.000, maar het werk kon met berekening van flinke winst en risico gemaakt worden voor de som van f 890,000; de gezamenlijke liefnebbers beslo ten toen er f 100,000 op te leggen om onderling te verdeelen. Dit gebeurde; de minste inschrijving bleef nog beneden de raming, want de andere liefhebbers schreven veel hooger in; het werk werd dus ge gund; de aannemer verdiende er flink aan, en de andere heeren deelden te zamen eene ton gouds; sommigen hadden voor hun hoofd meer dan f 10,000 Zulke knoeierijen gebeuren telkens, en ik weet zeker, dat reeds vooruit alle moge lijke liefhebbers worden opgezocht en uitgenoo- digd om mee te doen aan het conclave. Op die wijze worden sommigen schatrijk ten koste van den Staat. Op een der avonden in de vorige week, stond een nog jeugdige, schamel gekleede vrouw, met een zuigeling op den arm en een driejarig jongske aan de hand, bevende van de kou, op het trottoir in de Paleisstraat te Amsterdam te weenen. Op de vraag wat haar deerde gaf zij geen antwoord. Kort daarna kwam een metselaar, die blijkbaar te veel had gedronken, uit eene tapperij in de buurt. De arme vrouw kwam naar hem toe met de woorden „Daar blijft nou je weekgeld, Willem, en je vrouw en kinderen lijden gebrek." Dat was te veel voor het dronkenmanseergevoel vloekende en tierende greep hij haar aan en zeker zou hij haar ernstig mishandeld hebben, als niet eenigen der voorbijgangers de vrouw hadden ontzet. De brave huisvader wist zich in tijds uit de voeten te maken maar wie weet wat der arme vrouw in de schamele woning nog wachtte? De rietdekker Hessel Zandbergen te Tietjerk, die boven uit een in aanbouw zijnde schuur viel en daarbij zeer ernstig verwond werd, is gestorven. Het bestuur van het St. Anthony-gasthuis te Leeuwardeu, op wier last de huizin ge gebouwd wordt, had den uitvoer der van het werk bij de aanneming verplicht zjjne ondergeschikten, tijdens den duur daarvan, tegen ongelukken te verzekeren. Dientenge volge zal aan de weduwe van Zandbergen eene som van f 1000 worden uitgekeerd. COURMT.

Texelsche Courant | 1891 | | pagina 1