Buitenland. Te Kornwerd (Fr.) is Zaterdagavond een boerenplaatsafgebrand,bewoond door de weduwe Yntema. Het vee en veel van den inboedel werd gered. De oorzaak is het felle branden eener lamp, waardoor de zolder en het daarboven liggende hooi in brand geraakten. Vermoedelijk is het deze brand geweest, welke Zaterdagavond van hier werd waarge nomen en die voor een oogenblik het gerucht deed ontstaan dat ergens op het eiland brand was uitgebroken. Het nieuwe muntbiljet van f 10 zal niet worden ingevoerd, omdat de Minister van Financiën meende, dat het te gemakkelijk zou kunnen worden nagemaakt. De aanmaak is gestaakt en een nieuwe voorraad der biljetten van het tegenwoordig model besteld, terwijl onderzocht wordt of een nieuw muntbiljet van f 10, in den vorm van die van f 50, doch zooveel daarvan verschillende, dat verwarring niet te duchten is, zonder veel kosten zou zijn in te voeren. De „Java-Bode" bericht dat generaal Van Teyn zich weder beschikbaar heeft gesteld, hoewel zijn verloftijd nog niet is verstreken. Daar dit wel niet buiten ruggespraak met den minister baron Van Dedem zal zijn ge schied, kan hieruit opgemaakt worden, dat de generaal bereid is weder naar Atjeh te gaan of kans heeft leger-commandant te worden. Hij, zoowel als de vice-admiraal Ten Bosch, hebben den minister van Koloniën verzekerd, dat men naar hunne overtuiging met Atjeh zal klaar komen wanneer de in de laatste jaren gevolgde weg niet wordt verlaten. De VI. Ct. schrijft Een groot gedeelte der Duitsche visschers, die dezen zomer hebben deelgenomen aan de haringvangst, vertrokken dezer dagen met gevulden buidel als loon voor hun werk, naar hun vaderland terugeen onbedriegelijk ken- teeken, dat dit bedrijf alhier voor dit jaar ten einde loopt. De loggers die nog op zee zijn, komen langzamerhand verder aanin de laatste helft der week 11 loggers met matige vangst, maar zonder eenig netten-verlies. Een ander bedrijf gaat nu beginnende beugvisscherij. Drie schepen zijn daartoe vertrokken en andere volgen na korter of langer tijd. Sequah en de Rijksveldwachter. Onder dit opschrift schrijft het Geïllustreerd Politienieuws .Met het oog op den gespannen toestand tusschen de burgerij en de gemeente politie, werden tijdens de Sequah bijeenkomsten op ver zoek van den pachter van den Parktuin, onder scheidene avonden rijksveldwachters aangewezen om aldaar dienst te doen, ter voorkoming van mogelijke en zeer gevreesde ongeregeldheden. Menig warm uurtje hebben de veldwachters daar gehad. Sequah nu had f25 als belooning voor de manschappen beschikbaar gesteld, die zij echter op hooger last niet mogen aannemen, tot groote teleurstelling der belanghebbenden, voor wie met het oog op hun ongelukkige be zoldiging, elke gratificatie een ware verrassing is. Wij vermelden zulks; omdat het hoog tijd wordt eens te denken aan lotsverbetering voor de rijksveldwacht, die veel diensten, ook deur waardersdiensten verricht en waarlijk niet ver wend wordt door belooningen. Een minister zorgde voor het hoofd door een nieuw model pet, een ander minister voor een blauw linnen pantalon (model Harderwijk), maar tusschen hoofd en beenen ligt de maagstreek en als de tegen woordige minister nog eens rekening wilde houden met de eischen van de maag, dan zou hij zeker kunnen staat maken op den dank van honderden huisvaders, die nu bjj een zwaren dienst, hun trourig bestaan rekken, maar zich heel wat ont beringen moeten getroosten om in hun stand fatsoenlijk man te blijven." Een gezelschap jagers van Delft heeft do vorige week te Waarder (Zeelanl) een witte haas geschoten. Terecht mag dit een bijzonderheid heeten, daar deze diersoort hier te lande slechts hoogst zelden voorkomt, maar meer eigenaardig in do Poolstreken thuis behoort. In onderscheidene bladen, schrijft het N. v. d. D., komen in den laatsten tijd adverlentiën voor van Londensche firma's die kapitaal aanbieden tegen eenvoudige handtee- kening en zondor eenige borgstelling h 5 pCt. en in 5 jaar af te betalen. Ofschoon die aanbieding op zichzelve wan trouwen moet inboezemen, schijnen toch velen daarop in te gaan, om dan bijna geregeld ten antwoord te ontvangen, dat het benoodigde kapitaal zal gezonden worden, mits men vooruit do commissie en den interest zendt. De advertenties zijn in het Hollandsch gesteld en ook de correspondentie geschiedt in het Hollandsch. Nu zal men gemakkelijk inzion, dat geen enkele firma zonder eenige andere zekerheid dan de handteekening der schuldenaars geld zal leenen. Men zij dus op zijne hoede en zende vooral geen geld zonder eerst inlichtingen in te winnen. In de advertenties worden verschillende namen genoemd maar het ver moeden is gewettigd, dat men hier te doen heeft met eenzelfde bende van bedriegers. Noordwijk-Binnen zal weldra eene inrich ting rijk worden, waarop het dorp met trots mag neerzien. Voor rekening van graaf en gravin Van Limburg Stirum Noordwijk, wordt nl. eene spijskokerij gebouwd, waar, gedurende den wintertijd, den armen gratis soep zal verstrekt worden: Zijn onze inlichtingen juist, en we meenen dat dit het geval is, dan hebben de weldadige stichters er voor gezorgd, dat ook na hun dood de stichting kan blijven vooitbestaan. (L. D) -- Een in Holland nieuw middel om ons tegen woordig Ministerie populair te maken, is bedacht door den kleermaker Cohen. Deze deed aan de keurig opgedirkte heeren, die op zijn najaarsmo deprent afgebeeld staan, de gezichten der huidige Ministers geven. Zoo pronkt de Minister van Waterstaat in een waterproof, die van Oorlog op een steigerend paard, Tak van Poortvliet in een vlugge jacquette, Tienhoven in frac, Van Dedem in een koffiekleurig fantasiepak en Marine in een elegant reiscostuum. Het denkbeeld is lofwaar dig; jammer dat Braakensiek niet met de uit voering belast werd. Het klinkt bijna ongelooflijk, maar in Engeland, dat de eer heeft van de vinding van dergelijke modeprenten, hangt het debiet van een nieuwe snit dikwijls af van de meer of mindere popu lariteit van den staatsman, die, daarmee uit gedost, op de modeprent afgebeeld is. In deze dagen van achteruitgang van alle fondsen, nu er schoten knallen in de bureau's der Berlijn- sche bankiers en de keldering der aandeelen van Deli-tabakmaatschappijen alleen aan de Amster dammers reeds bij de 80 millioen moet gekost hebben, is het prettig eens te praten over een onderneming die goed gaat, al komen de aandeelen er van niet op de markt. (Ilbl.) De gemeenteraad van Breda is aan een groot gevaar ontsnapt. Tijdens men verleden week bezig was in de raadszaal het oude behangsel van de muren te halen, is het plafond naar Deneden gestort. Ware dit gebeurd terwijl eene raadszitting werd gehouden, dan zouden in het gewone verslag de woorden „gejammer" en „gekerm" zijn voorgekomen. Wij wenschon den raads leden van ganscher harte geluk! Volgens de nieuwste statistieke studiën bedraagt de jaarlijksche sterfte op de geheele wereld 33 millioen en sterven dagelijks 91,554, elk uur 3730 en elke minuut 62 menschen. De gemiddelde duur van het menschelijke duur bedraagt ongeveer 38 jaren. Een vierde van het menschdom sterft na 70 jaren, de helft voor het 17e jaar. Op 100.000 menschen komt er een voor, die 100 jaar oud wordt. De gehuwden leven in den regel langer dan de ongehuwdeD. Onder 1000 personen die 70 jaren oud worden komen o. a. voor 43 geestelijken en ambtenaren 40 landlieden, 33 handwerkslieden, 32 militairen 21 rechtsgeleerden en ingenieurs, 27 onderwijzers, en slechts 24 artsen. Kolonel Oliphant, de tegenwoordige leider van het Leger des Heils hier te lande, heeft te Utrecht het een en ander medegedeeld om trent hetgeen het Leger in de hoofdstad heeft verricht op sociaal gebied. Men heeft er thans 3 werkplaatsen en één slaapplaats voor de dakloozen, terwijl het getal dergenen, die er werkzaam zijn, reeds tot 87 is geklommen, waarvan sommigen tot sergeant enz. zijn be vorderd. De kolonel wonschte o. a. te Amsterdam in de nabijheid der dokken een hotel te stich ten, zoogenaamd „30 cents hotel" voor arme menschen, die daar voor 30 ct. een goed bed, brood, koffie, enz. zullen kunnen krijgen. Verder verklaarde hij van plan te zijn hui zen te openen, waar arme zusters en alleen staande jonge meisjes een veilig toevluchtsoord zullen vinden. Sedert een paar dagon en nog gedurende slechts enkele dagen zijn te Amsterdam in een huisje naast het „Hotel Mille Colonne" op het Rembrandsplein te zien eene Amerikaan- sche dame, wier gelaat door eon geweldigen haarbos wordt ontsierd, bonevens een men- schenpaar, dat door don impressario wordt voorgesteld als behoorende tot de Azteken, een oer-stam van Mexico. Deze beide menschen, een heer en eene dame, zijn ongeveer 5 voet groot, olijfkleurig, tenger van lichaamsbouw en zwak van spieren en gestel. De uitdrukking van hun gelaat is goedig, maar erg onnoozel tevens. Het hoofd dezer menschen is buiten gewoon slecht ontwikkeld. De baardige juffrouw uit Amerika, die naai zij verzekert 26 jaren telt, heeft behalve de zwaar gevulde kin- en bakkebaard, nog een flinken knevel en zulk knevelharig, glanzend zwart hoofdhaar, dat het, los neerhangende, bijna op den grond sleept. Martiaal ziet do juffrouw er volstrekt niet uit, zij heeft een lenige gestalte, een zachten oogopslag en een welluidende stem. Bij den hoer W. J. van Hoogstraten te Rotterdam, verscheen een Menu-Kalender „Bon Appétit," die naar men meent voor zorgvuldige huismoeders zeker een uitkomst zal zijn. Op de verzuchting „Wat zullen we eten," geeft deze kalender dagelijks een antwoord, wat verbazend gemakkelijk is. Het schild in den vorm van een fraai bord, vertelt ons o. a. Hebt gij geen wiltbraet of kapoen Zoo eet dan moes of ander groen. Voor het a. s. St.-Nicolaasfeest is zulk een Menu-Kalender als feestgave aan huisvrouwen als geknipt. De Novoje Vremya heeft berekend, dat de Russische hongersnood het land minstens een milliard roebels kost. Door het mislukken van den oogst ging voor ongeveer 500 millioen dollars aan landbouwvoortbrengselen verloren. Tot onder steuning van de noodlijdenden zullen minstens 300 millioen gebruikt worden en daarbij komt dan nog het verlies, dat de staat lijdt door de onmogelijkheid, alle belastingen te kunnen innen, de waarde van het verhongerde vee en het nadeel, dat over het algemeen den handel door den hongersnood wordt getracht. Op de aanstaande electrische tentoonstelling te St. Petersburg zal een belangwekkende nieu wigheid, een electrische sprekende klok, door Edison vervaardigd, ter bezichtiging gesteld worden. De klok is voorzien van een phonograaf, die met een menschelijke stem ieder uur, halfuur en kwartier verkondigt. Een cijferplaat is er niet in de plaats hiervan is een gelaat, dat mechanisch den mond opent om den tijd aan te geven. De klok dient te gelijk tot wekker. Door een bijzonder mechanisme kan men de klok zoo stellen, dat op een bepaald uur in den nacht met luide stem meermalen geroepen wordtHet is tijd om op te staan. „Ook overdag kan de klok vermaningen geven, als bijvoorbeeld: „Ga aan het werk. „De schouwburg begint spoedig" enz. De jonge schoone Servische rooverhoofd vrouw Haidukin Mila, sinds 1880 door de justitie overal vervolgd en nagespoord, is eindelijk gearresteerd en veroordeeld. Mila, die als een prachtige vrouw wordt geroemd, was jarenlang de schrik van do Servische dorpen, waar zij met haar bende tallooze misdaden bedreef. Met eigen hand heeft de hoofd vrouw, die stipt gehoorzaamd werd door haar geheele beDde, meermalen menschen vermoord. En toch viel deze vreeselijke vrouw als een offer van hare liefde. Haar minnaar, een van de bende, was ernstig ziek in een grot gebracht, waar zfi hem met onuitputtelijk geduld en met de zachtheid van een moeder verpleegde. Ofschoon herhaaldelijk door haar bende gewaar schuwd, dat de politie uit een naburig dorp op

Texelsche Courant | 1891 | | pagina 2