N'°. 437. Donderdag 10 December. A". 1891. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt, Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnemen tsprijs per 3 maanden Voor den Borg 80 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advcrtentiëa vóór 19 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÈN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, Parkstraat, Buna op Tëxei.. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER van TEXELbrengt ter kennis van belanghebbenden, dat bij hem is ont vangen de navolgende kennisgeving JACHT. De COMMISSARIS DER KONINGIN in Noord- hollayid, gezien het besluit van Gedeputeerde Staten dier provincie dd. 11 November 1891 no. 14 Gelet op art. 11 der wet van 13 Juni 1857 (Staatsblad no. 87)tot regeling der jacht en visscherij Brengt ter kennis van belanghebbenden: dat de sluiting der jacht op kleinivild voor Noord- j holland is bepaald op Zaterdag 12 December 1891 met zonsondergang en dat alzoo, op grond van het bepaalde bij het eerste lid van artikel 27 der aangehaalde wet, het verkoopen, te koop uitstallen en het vervoeren van dat wild uiterlijk tot en met 2C December 1S91 zal I mogen plaats hebben. En zal dit besluit in het Provinciaal Blad worden geplaatst en voorts in elke gemeente |van Noordholtand worden aangeplakt. Haarlem, 17 November 1891. De Commissaris der Koningin voornoemd, SCHORER. Texel, 1 December 1891. De Burgemeester voornoemd, CONTNCK WESTENBERG 1. b. BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER der gemeente TEXEL; ■gelet op art 41 der Gemeentewet, brengt, naar laanleiding daarvan, ter kennisse van de ingezetenen jdat de vergadering van den Raad door hem is ■belegd tegen Zaterdag den 12 December 1891, des |voormiddags te 10'/j ure, in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer gemeente. Texel, den 9 December 1891. De burgemeester voornoemd, CONINCK WESTENBERG, L. B. TEXEL, 9 December 1891. Het jaarfeest van Sint Nicolaas behoort we- fler tot het verledene, en de herinnering er an zal, naar gelang de verrassingen welke pie dag bereidde, in korter of langer aandenken blijven bij hen, welke uit naam van den Sint por zijne gaven werden verblijd. Of er dat velen zullen zijn? Wij meenen faarop zeker wel een toestemmend antwoord mogen geven; het feest van Sint Nicolaas- feeft bij ons toch zoo'n burgerrecht, dat zeker veinigen zullen zijn uitgesloten van het goede hetwelk dien dag wordt uitgereikt. Verrassin- pn van vrienden aan vrienden en vriendinnen ff omgekeerd, van ouders aan kinderen en van finderen aan ouders, enz., ze behooren zoo leer tot de zaken van den dag, dat het waar- Ijk niet gewaagd is te onderstellen dat die lewoonte ook dit jaar weder in eere is ge houden. Eene andere vraag is het, of de meerge- loeden de taak van den „goed-heiligman" op zich hebben genomen om in de schamele wo ningen een bezoek te brengen en daar een juichtoon te doen opgaan voor de gaven door den Sint geschonken? Die vraag is zeker niet zoo gemakkelijk te beantwoorden, want het voorbeeld van den Sint volgende, zullen de gevers zeker wel in stilte hun liefdewerk hebben volbracht. Wij hebban echter grond te vermoeden dat dit niet geheel is verzuimd; wij meenen ze althans te hebben opgemerkt die onkenbaar in kleeding en gelaat, de woningen der min deren bezochten en van daar met verlichte handen wederkeerden; een woord van dank daarvoor; mochten er velen zijn geweest die op zoodanige wijze het Sint Nicolaasfeest heb ben gevierd, die zoo hun plichten als mensch vervulden. Behalve de reeds genoemden, en anderen van welke moeielijk was te gissen wat zij voorstelden, boodt de avond ons eene parodie op de thans zooveel geruchtmakende voorstel lingen tot hulp van rheumatiek-lijders. Zeekwah, zoo werd reeds des middags den volke vermeld, zou des avonds arriveeren de werkzaamheden zouden des avonds te 8 uur in de „Vergulde Kikkert" aanvangen, waartoe ieder vrije toegang werd gegeven doch waar met een bus zou worden rondge gaan tot inzameling van gelden, bestemd voor de armen. Tegen acht uur des avonds kwam de wagen van Zeekwah, met lampions verlicht, van die zijde van het dorp waar het reizend publiek doorgaans binnenkomt; gevolgd door lijders, op verschillende wijze vervoerd, werd eene optocht door hot dorp gedaandaarna toog men naar het lokaal „de Vergulde Kikkert," waar de quasi-hulpbehoevenden zouden worden geholpen. De voorstelling bestond in een toe spraak, het zingen van een lied, enz. enz., en was spoedig afgeloopen; het publiek amu seerde zich natuurlijk met de vertooning voor zoover men in de gelegenheid was om iets te zien en te hoorenvolgens sommigen echter voldeed hot laatste gedeelte van deze parodie niet zoo goed als het eerste, hetgeen mogelijk is toe te schrijven aan te weinige voorbereiding. Met dans in de verschillende daarvoor inge richte lokalen, werd door velen verder den avond doorgebracht, en voor zoover ons bekend is, werd de orde niet verstoord. De verwachting van sommigen, dat de St. Nicolaasdag ons het verrassende bericht zoude brengen, wie we voortaan als burgervader zullen moeten eeren, werd niet vervuld; wel bezorgde die dag aan velen een minder wel kome verrassing in den vorm van een waar schuwing wegens niet op tijd betalen van directe belastingen; ook een St. Nicolaas- verrassing Oudeschild, 8 Dec. Door de stemgerechtigde lidmaten der Herv. gemeente alhier is een kies college benoemd, bestaande uit de volgende 14 personen J. Kooger, S. Kuijper, W. Mets Tz., D. Vos, H. Koppen, J. Blom, L. Duinker, C. C. Backer, P. Vos, 0. C. de Wijn,J.K.G. Muller, J. Zwanenburg, J. Vos en C. Blom. Bij Kon. besluit is aan den heer C. M. Kooy, (oud-burgemeester van Texel) op zijn verzoek eervol ontslag verleend als kantonrechter plaatsvervanger in het kanton Helder. Uit Haarlem meldt men dat Sequah Zaterdagmiddag ruim 400 gulden uitdeelde aan de behoeftige weduwen uit die stad. Verder gaf hij aan de Mariastichting, school D, de Israëlitische school en het buitenhuis ieder 50 pond St. Nicolaasgebak. Een viertal netgekleede manspersonen, die er echter verdacht uitzagen, evenals eene hen vergezellende dame, hebben te Amsterdam ge poogd met de St. Nicolaasdrukte een goeden slag te slaan en zijn daarin nogal geslaagd. De heer Weill (NieuweDdijk 189) ontving Zater dagmiddag eene niet onbelangrijke order aan een adres in de Jan-Steen-Straat bij do Van-der- Helst-straat. De bediende, die de kostbare bonten met quitantie bracht, werd voor de deur echter aangehouden door een agent van politie, die den bediende voor de bewoners waarschuwde. Van dezen toch was bekend geworden dat zij de be stelde goederen wel in ontvangst namen, doch den brenger met een pak slaag betaalden, waarom de chef der politie-afdeeling het geraden had ge oordeeld, in afwachting van krasser maatregelen, de winkeliers voor schade te vrijwaren door voor het huis een vasten post te plaatsen. De bende scheen nog een tweede adres te hebben, want 's avonds toen per rijtuig nog meerdere bestellingen werden gedaan, werd eene woning Potanusstraat als adres opgegeven. De heer Weill slaagde er in 6en paar zijner collega's te waarschuwen, zoodat dezen er zonder schade afkwamen. Een groot magazijn in de Vijzelstraat was 's middags echter reeds voor f50 opgelicht. Uifc Zwolle is de Italiaansche paarden- kooper Corbella per spoor naar Milaan ver trokken met tien paarden, welke hij in de omstreken van Zwolle had gekocht en waar voor hij van f 600 tot f 900 per stuk betaald heeft. Mejuffrouw de weduwe Ploofs, oudste inwoonster van Amstenrade, is op ruim 99-jarige leeftijd overleden. Naar aanleiding van het epidemisch verklaren der typhus te Scheveningen wordt van daar het volgende gemeld: Reeds maanden achtereen heeft de ziekte zich sporadisch vertoond, bijna uitsluitend onder de visschersbevolking. De ge vallen van doodelijken afloop waren echter zeld zaam en in de laatste vier maanden stierf er slechts één aan die ziekte. Nu echter sedert een paar weken de typhus de armoedigste woningen te Scheveningen in het Vredehofje de zoogenaamde Bloedpoort is I binnengedrongen en enkele gezinnen heeft aan- 1 getast, achtte het Geneeskundig Staatstoezicht het oogenblik gekomen tot het epidemisch ver--- klaren over te gaan en terecht. Het is niet het groot aantal gevallen, dat tot die verklaring noopte, maar de noodzakelijkheid om de ziekte met alle maatregelen te bestrijden, die de wet aan de hand geeft nu zij de armoedigste gezinnen heeft aangetast; gezinnen, die gebrek hebben aan alles, aan licht en lucht, aan behoor lijk voedsel, aan een behoorlijke ligging enz., en die toch weigeren naar een ziekenhuis of een barak te worden overgebracht. COURANT.

Texelsche Courant | 1891 | | pagina 1