N®. 438. Zondag 13 A®. 1891. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. «aha ABONNEMENTEN en ADVERTENTIEN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOÜ, ParkstraatBüeg op Texel. I)it blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 80 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Aroiïuka on andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regel3 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cta. per nummer. TEXEL, 12 December 1891. Ofschoon de weekmarkten te Texel worden gehouden van af de eerste Maandag na 15 Maart tot de laatste Maandag vöór 15 Novem ber, is voor de wintermaanden de gelegenheid tot markten niet geheel uitgesloten. Wij herinneren dat in het vorig jaar door den gemeenteraad gunstig werd beslist op een verzoek vanwege de Holl. Maatsch. v. Land bouw, afd. Texel, om ook gedurende de drie wintermaanden eens per maand markt te houden. Vergissen wij ons niet, dan werd daarvoor bepaald de tweede Maandag in de maanden December, Januari en Februari. Ingevolge die bepaling zou alzoo Maandag a.s. weder markt worden gehouden. Ofschoon in den vorigen winter van die markten geen gebruik werd gemaakt, zou het evenwel kunnen zijn, dat de behoefte daaraan zich thans zou doen gevoelen. Hoe het echter ook zij, eene herinnering er aan achten wij niet overbodig. In de gisteren gehouden vergadering door hoofdingelanden, is tot heemraad van de dertig gemeenschappelijke polders herbenoemd de heer C. R. Keijser. Oudeschild, 11 Dec. Hedenmorgen met het vloedgetij steeg het zeewater tot boven de kaden om de haven. Door den hevigen storm geraakten vele vaartuigen los van de touwen. De meesten wist men te behouden, doch het tjalkschip van de wed. P. Rab en de blazerschuit T.X. 133, van de wed. N. Tuinder dreven uit de haven. Andere vaartuigen bekwamen grootere of kleinere averijen. Later werd vernomen, dat de tjalk te Workum binnen was en de blazerschuit bij Stavoren was aangekomen. Men vreest evenwel dat laatstgenoemd vaartuig wel schade zal hebben bekomen. Overigens bracht de storm aan menig dak schade toe, doch veroorzaakte gelukkig geen persoonlijke onheilen. De Staats-Courant bevat een over do land verhuizing handelend uittreksel uit een alge meen verslag van dan cons.-gen. te Buenos- Ayres. In dit zeer uitvoerig stuk wordt gewezen op den toestand die op bijna elk gebied treurig is, en vele landverhuizers weder deed vertrekken. Maar al zijn de loonen gedaald, toch kan de flinke werkman er nog steeds zijn brood verdienen. Daarna wordt er op gewezen, dat het niet waar is dat de landverhuizers op valsche voor spiegelingen gelokt zijn. De groote stroom land verhuizers kwam dan ook van zelf. Het eerst in 1888 ingevoerd stelsel van kre diet-passage deed echter menschen komen, die niet geschikt waren voor vestiging in Argentinië, zoodat reeds spoedig, zelfs in den tijd van hooge loonen, geklaagd werd. Tegenover de lage loonen van thans staan echter zeer lage prijzen van levensmiddelen. Het verslag maakt verder melding van ge sloten overeenkomsten in de landbouwdistric ten, en deelt verder verschillende statistieken mede. Daaruit blijkt dat in 1889 en 1890 4007 Nederlandsche landverhuizers aankwamen en 395 Nederlanders vertrokken. De heer Schepel heeft de volgende motie ingediend ter behandeling bij de begrooting van het departement van binnenlandsche zaken in de Tweede Kamer „De Kamer, van oordeel, dat 's lands belang nog meer bevorderd zal worden door het instel len van een ministriëel departement van land bouw dan door het aanstellen van een inspecteur van het landbouw-onderwijs, verzoekt de regee ring de daarvoor noodige maatregelen te willen nemen, en gaat over tot de orde van den dag." De nieuwe haven te Wieringen is klaar zij is voor de eerste maal opgenomen en goedgekeurd. Eerstdaags kan de opening, met vele feestelijkheden, tegemoet worden gezien. Vooral voor de visschersvloot, die 200 vaartuigen telt, is deze haven van groot belang. De ligplaatsen, alsmede de laad- en losplaatsen zijn tot heden allertreurigst ge weest. Met niet minder welgevallen zal ook door het reizend publiek de opening worden vernomen. Te Maastricht nemen de danshuizen zoo danig toe, dat de gemeenteraad zich verplicht heeft gezien, de belasting op het maken van muziek te verhoogen en te bepalen, dat die voor eiken dag zal bedragen f 1,50 en f2,50, naar gelang die muziek makerij tot 10 of tot 11 uren des avonds duurt. Verreweg het grootste gedeelte der haringvloot is te Scheveningen thans terug gekeerd. Geen der aangekomen schippers heeft van de schuit „Zeven Gebroed ors", schipper D. Verbaan, reeder W. v. d. Zwan, iets ontdekt oi gezien, zoodat thans het ergste omtrent dien bodem wordt gevreesd, te meer nog omdat na den storm van 11 November 11. zijn ankertuig en een deel zijner netten reeds te Scheveningen zijn aangebracht. In verschillende varkens, die teDinxperloo geslacht werden, heeft men groote wormen, zoo groot als een meikever, bemerkt. Het is een onbekend verschijnsel, doch een des kundige verklaarde het vleesch voor de con sumptie onschadelijk. Men schrijft uit Enschedé In de fabriek van de heeren Van Delden Co. te Gronau had een vrij ernstig ongeluk plaats. Eenige smeden waren bezig met het opruimen van een oude stoommachine. Om nu een stalen stang beter uit een koperen ventil te kunnen krijgen, legden zij dat stuk op het vuur in de smederij. In het ventil, dat hol is, scheen op de een of andere wijze eenig water te zijn doorgedrongen, want plotseling spatte hot met een vreeselijken knal uiteen, waardoor vele gaslichten in de fabriek uitgingen. Twee van de smeden worden met kracht op den grond geworpenhet gelaat van den een zag er uit als ware 't door een lading schroot getroffen, hij moest dan ook onmiddellijk geneeskundige hulp inroepen. De dokter hoopte het gezicht te behouden de ander kreeg een kneuzing aan den schouder. De overigen kwamen met den schrik vrij. De vele branden, welke in den laatsten tijd in sommige streken der provincie Gronin gen hebben gewoed, verontrusten de bevolking in hoogo mate. Meer en meer wint het ver moeden veld, dat in de meeste gevallen de brand aan kwaadwilligheid is toe te schrijven. In het „N. v. d. D," komt het volgende ingezonden stuk vooi Ik ben een oud kruidenier, die zooals men zegt, zijn schaapjes op droog heeftdit neemt echter niet weg, dat ik nog belang stel in het vak en zoo nu en dan bij groote en kleine krui deniers nog eens naar do uitgestalde artikelen en prijzen ga kijken. Zoo heb ik in de laatste tijden een soort van studie gemaakt van de suikerprijzen, hier en daar eens een half pondje gekocht en zulke rare ondervindingen opgedaan, dat ik dacht, dat het geen kwaad kon, deze in uw veelgelezen blad mede te deelen. In mijn tijd verkocht ik alles duurder dan ik het inkochteen andere manier om geld te ver dienen kende ik niet. Dit schijnt nu heel anders te gaannu verkoopen sommige kruideniers goedkooper dan ze inkoopen en verdienen nog geld. Ongelooflijk en toch waar. In hoeveel winkels kunt u niet suiker koopen a 24 cent of 24'/a ct.? En wat kost de suiker (ik spreek van witte sui ker) aan de beurs bij partij, dat wil zeggen bij eenige duizende kilo's Negen 6n veertig en een kwart gulden of ruim 24Va ct: Hoe kan nu een kruidenier zonder knoeien voor 24 of 24 Va cent bij een paar pond verkoopen Diezelfde vraag stelde ik mij en ik vond geen ander antwoord dan dit: of wel ik krijg mijn gewicht niet of ik krijg geen zuivere suiker. Ik zocht mijn oude schaaltjes op, woog de gekochte halve pondjes, en jawel, het gewicht was er in de meeste gevallener bleef dus niets anders over dan de tweede veronderstelling, nl. vervalsching. Ik heb heel wat gezocht, voordat ik het vond, maar ben toch eindelijk tot de wetenschap gekomen, dat de gewone witte suiker, die ongeveer 25 ct. per pond kost, maar al te dikwijls wordt vervalscht met een in de laatste tijden hier in groote hoeveelheden ingevoerd artikel, met name druiven- of, beter gezegd aardappelsuikerdat goedje kost ongeveer tien centen per pond. Ik heb een monster goedkoope suiker laten onderzoeken en er werd 10 percent aruivensuiker in gevonden. Een ander monster bevatte gemalen krijt en een derde eene soort harde stof, die veel weg had van gemalen maimer, Woensdagmorgen was een jong paartje op het Stadhuis te Utrecht gekomen, toen de vader van de bruid werd vermist. Na eenig wachten ging de bruidegom, op aauraden van de bruid, eens zien waar vader bleef. Na eenige herbergen te hebben bezocht, begaf hij zich naar 's vaders woning, waar deze was, maar niet in staat om mede te gaan. De bruidegom keerde terug naar het Stadhuis, maar zijn bruidje was, toen de trouwtijd voorbij was, ook maar heengegaan en de bruidegom ging, begeleid van een troep jongens van de beslommeringen van den dag uitrusten in eene herberg.

Texelsche Courant | 1891 | | pagina 1