Buitenland. Gemeenteraad te Texel. Naar men verneemt, wordt aan het ministerie van Oorlog druk gearbeid aan de legerwet, die de minister Seyffardt vermoedelijk nog in deze zitting in de Kamer hoopt te brengen. Door vele ambtenaren wordt, met het oog daarop, ook des avonds aan het Ministerie gewerkt. De wet Seyffardt zal, met behoud van de schutterij, worden samengesteld uit het goede dat, volgens de meening van dezen minister, bestaat in de bestaande wetgeving, het stelsel- Reuther en de wet-Bergansius. Naar men uit Haarlem aan de N. R. Ct. meldt, heeft het publiek Woensdagavond de paarden van Sequah's rijtuig afgespannen en hem onder 't zingen van„Davenport gaat nooit verlorenen „lang zal hij levennaar zijn hotel gereden. Duizenden, onder welke zeer veel gegoede ingezetenen, brachten hem daar eene rumoerige ovatie. Zijne echtgenoote werd, eveneens onder gejuich, aan den arm van een adjunct-inspecteur van politie, naar het hotel geleid. Langs ieder der portieren van Sequah's rijtuig liep een politie-agent. Anders zag men geen politie. Na het brengen der ovatie ging alles in de volmaakste orde uiteen. De aanleiding tot de ovatie was een schrijven van den heer Sraidt, waarin hij beweerde, dat Sequah zilverzalf gebruikte, hetgeen door alle behandelde patiënten pertinent werd tegen gesproken. In het kiesdistrict Tiel is tot lid voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal gekozen de heer mr. M. Tydeman Jr. lmet 1547 stemmen, op den heer mr. JE. baron Mackay (a.) waren 798 stemmen uitgebracht. Gedurende de maand November werden te Nieuweschans uitgevoerd 603 waggons aard appelen. In de maanden September, October en No vember gingen er ruim 1500 waggons door. In sommige Drentsche dorpen en gehuchten bestaan nog zoogenaamde boer- of buurschap pen, waarvan de leden elkander wederkeerig bijstaan bij werkzaamheden op het land, het schapenhoeden enz. Sommige werzaamheden mogen ook niet aangevangen worden, voordat bij het blazen op den hoorn het boerhoorn de geburen zijn opgeroepen om te overleggen, wanneer men er mee zal beginnen. Onlangs nu onttrok een boer te Deurze zich aan zijne verplichting, toen het zijne beurt was een jaar lang een stier te houden. Hem werd toen bij deurwaarders-esploit aangezegd, dat hij uit de boerschap was uitgesloten, m. a. w. gebycott. Daar zijn toestand te Deurze nu onhoudbaar is, zal hij zich elders moeten gaan vestigen. De Haagsche corr. der Zutph. Ct. ver zekert, dat het ontwerp tot invoering eener vermogensbelaéting het Departement van Financiën nog niet heeft verlaten. In zoo verre met de uitdrukking „het Departement verlaten" bedoeld is: bij den Raad van State ingekomen, is dit juist, zegt het Vad. Maar het onderwerp was gereed en door den mi nister aan den tijdelijken voorzitter van den ministerraad gezonden.' Naar wij vernemen zullen vermogens tot f 100.000 met 1 per mille getroffen worden. In verband met dit ontwerp is men bezig een bedrijfsbelasting te ontwerpen, waarin ook tractementen van ambtenaren en andere gesalarieerde personen betrokken zullen worden. En tevens wordt een nieuwe regeling der personeele belasting ontworpen. De Nederlandsche Vereeniging van werk tuig- en scheepsbouwkundigen heeft aan H. M. de Koningin-Regentes een adres aangeboden met de strekking om het nieuwe oorlogsschip ten behoeve der Indische militaire marine niet in het buitenland te doen bouwen zonder mededinging van de binnenlandsche nijverheid. Het Vad. beschouwt het als een leemte in de onderwijswet, dat, bij de wetswijziging van 1889, met afwijking van den tot nu toe steeds gevolgden regel, met betrekking tot de vrije en orde-oefeningen voor de bestaande onderwijzers geen gunstige overgangsbepaling is gemaakt. De waarborg, dat het onderwijs daarin alleen door bevoegden zal worden ge geven, heeft men toch niet met het bestaande examen-programma waarom dan nog aan duizenden last opgelegd Waar de waarborg gelijk nihil en de last zoo groot is, daar is er alle reden, op de genomen beslissing alsnog terug te komen en een kleine wijziging der overgangsbepaling er behoeft slechts één enkele letter ingevoegd te worden aan den onhoudbaren toestand een einde te maken. Daarbij hebben allen belang, niet alleen de openbare, maar ook de bijzondere onderwijzers want ook dezen zullen weldra onderwijs moeten geven in een vak, waarvoor zij niet bevcegd zijn. In „Brieven uit de Hofstad" van de Arnh. Crt. lezen wij Wij hebben hier alweder de influenza. Ten minste de menschen zijn allen verkouden, het geen niet te verwonderen is met het afwisselend winterweder, en ze klagen meest allen over rheumatiek en jicht. Ik geloof, dat, zoo de veel besproken Sequah met zijn roodhuiderigen hum bug, op zijn terugreis uit het noorden van Neder land, ook den Haag zal aandoen en hiereenigen tijd verblijf komt houden, de man beste zaken zal maken en lang niet alleen bjj de lagere, onverlichte klasse. Wanneer men weet hoeveel van de eerste Haagsche families gebruik maken van de in diverse kleuren verkrijgbare „electriciteit" van den bologneezer graaf Matteï, en hoeveel freules en dames uit den hoogen stand (zonder de heeren uit te sluiten) om de „besproken" papiertjes tegen de rheumatiek zenden van den gewezen tuinbaas De Jong, dan zal men wel niet tegen mij willen houden, wanneer ik de weddenschap voorstel, dat Sequah in veertien dagen tijd uit den Haag meer geld zal wegsleepen dan de twee eerste modedokters in een gansch jaar aan hun aristocratische patiënten verdienen. Het hoofdbestuur der Ned. Maatschappij van Geneeskunde heeft zich andermaal tot de regeeiing gewend met het verzoek art. 23 der gemeentewet in dien zin te wijzigen, dat in het gevolg niet langer geneeskundigen onbevoegd worden verklaard in de gemeente raden zitting te nemen, omdat zij met de armenpraktijk, inënting of doodschouw, of met het leveren van geneesmiddelen ten behoeve van de armenpraktijk zijn belast. De kleinste inwoonster van Leiden is niet meer. Zij, de bij elkeen daar ter stede bekende „Wimpie", heetende inderdaad Wil- helmina Ju, is overleden in het Hópital wallon aldaar. Zij bereikte den leeftijd van 52 jaren en was slechts zeer korten tijd ongesteld. Zij was sleehts 0.8 M. lang, de lengte dus ongeveer van een zes jarig kind: Haar gelaat had echter niets jeugdigs, veeleer altijd iets oudachtigs, reeds met vele rimpels. Menigmaal werden haar aanbiedingen ge daan om zich op kermissen te laten bekijken of zich te doen tentoonstellen in eenig gebouw, maar met verontwaardiging wees zij zulke vernederende aanbiedingen af. Men beweert wel eens, dat de katten behalve door het muizenvangen ook nog door andere eigenschappen, vooral bij sommige ontaarde restaurateurs en hotelhouders, in den hazentijd in hoog aanzien staan. Deze zoogen. „dakhazen" hebben natuurlijk het voordeel, dat voor hun bemachtiging geen kruit of lood noodig is, zoodat dit metaal ook niet in hun lichaam dringen kan. Poes zal daarom voor sommige jagers nog meer in waarde stijgen alhoewel wij sterke tegen standers van dezen „sport" zyn indien zij vernemen, dat zich te Parijs een ernstig vergifti- gingsgeval heeft voorgedaan, tengevolge van het gebruik van hazepeper waarin zich hagelkorreltjes bevonden. Deze waren door de gebezigde azijnzuur opgelost geworden en hadden aldus het vergiftigt lood-acetaat doeD ontstaan. Wij begonnen dit stukje eenigszins schertsend, doch wfj eindigen ernstig met den raad: zorg vooral de hagelkorrels te verwijderen bij de bereiding van hazepeper met azijn 't is een kleine moeite, die noodlottige gevolgen voorkomt. (Mdbld tegen de Vervalsching). De Czaar heeft, naar de „Jewish Chronicle" uit zeer goede bron verneemt, toen hem onlangs nieuwe besluiten voor de Jodenvervolging werden voorgelegd de stukken verscheurd. Het blad heeft reden de schoonzuster van den Czaar, de Prinses van Wales, die langen tijd aan het Russisch Hof logeerde, daarvoor dankbaar te zijn. Een vreeselijke ontploffing heeft plaats gehad in een steenkoolmijn te Nifka, in Rus sisch Polen. In de instortende gangen werden 180 werklieden en 40 paarden begraven. Waar schijnlijk zijn menschen en dieren allen omge komen. Onderzeesche vulkaan. Door het stoom schip „Arizona", van Nieuw-York te Queenstown aangekomen, werden bijzondere berichten ont vangen betreffende een vermoedelijk onderzee- schen vulkaan, waardoor het barkschip „Hesper" op reis naar San-Francisco werd in gevaar ge bracht van te verongelukken. Op ongeveer 15 mijlen van de Japansche kust werd plotseling een rommelend gedruisch gehoord en werd het schip plat op zijde geworpen. In het volgende oogen- blik werd het schip door hooggaande golven, welke op het schip van alle zijden aanliepen, als het ware overstelpt. Het overkomende zeewater was zeer heet. De bemanning klom in het want, waar zij genoodzaakt was meer dan vijf uren te blijven. Al dien tijd stroomden zwavelachtige gassen uit den kokenden oceaan en wel zoodanig, dat de bemanning in het want er bijna van stikte. De uitstrooming dier gassen was niet aanhoudend, maar bij tusschenpoozen, waardoor de manschap pen het leven behielden. Door het kokende water is het pek in de naden van het dek gesmolten en was men later genoodzaakt die te verbreewen en van pek te voorzien. Het slingeren van de „Hesper" was zóó zwaar, dat de groot bramzaling soms de zee raakte en men ieder oogenblik ver wachtte dat het geheele tuig er uit zoude worden geslingerd. Uit St.-Paul (Minn.) wordt gemeld, dat de dienst op de spoorwegen van het Westen en Noordwesten van Amerika voor een groot gedeelte gestaakt is door de hevige sneeuwstormen der laatste dagen. Verscheidene treinen zijn inge sneeuwd en andere moesten terugkeeren. Te Inglewood, in Kansas, is zekere Harding, een veekooper, uit een put gehaald, waarin hij gevallen was en negen dagen had doorgebracht. Hij had geleefd van het lichaam van een wolf, die er vóór hem ingevallen was. In Stephen's Hall te Londen kunnen de liefhebbers van schaatsenrijden zich sinds eenigen tijd vermaken op een kunstijsbaan, die met ge wone schaatsen bereden kan worden. Een Ar- - meniër, Dr. Calantariento, is de uitvinder van het nieuwe kunstijs. Als een warme vloeistof wordt het ter dikte van l3/. inch op eene asphalt- vlakte uitgespreid. Afgekoeld, krijgt het dan het voorkomen van kamfer, is bijzonder hard en bijna even glad als natuurlijk ijs. De baan is 113 voet lang en 46 voet breed en wordt reeds druk be reden. De championrijder van Duitschland, de heer Stiegert, nam ook reeds een proef. Zitplaatsen voor toeschouwers zijn langs de baan aangebracht, zoodat de „Crystal Ice-rink" in Stephan's Hall een gezellige uitspanning biedt. Nieuwe schokken van aardbeving niet minder dan 730 in 20 uur tijds hebben zich doen gevoeleD in Japan. Er is geen gebrek aan levensmiddelen, maar 400,000 personen zijn zonder dak en voldoende kleeding. Zouden doofstommen in staat zjjn tooneel- stukken te vertolken In Frankrijk, waar de pantomime tegenwoordig weder zeer in de mode is, heeft zich eene vereeniging gevormd, welker doel is het organiseeren van pantomime-vertoo ningen door doofstommen. Vergadering Zaterdag 12 Dec. 's morgens 10 V* uur. Tegenwoordig 9 leden, de heeren Coninck Wes tenberg, F. Kefiser, Boon, Z(jm, Roeper, Dros, C. Ke(jser Pz., Koning en Bakker. Afwezig de heer Brouwer. Eén vacature. Voorzitter de heer Coninck Westenberg (Weth.) Na opening der vergadering worden de notulen gelezen en goedgekeurd. De Voorz. doet mededeeling van de volgende ingekomen stukken: Prov. bladen en circulaires; Schrfiven Comm. d. Kon., dat aan den heer C. M. Kooy eervol ontslag is verleend als burgemeester van Texel; Bericht van den heer C. M. Kooy, dat hfi ontslag neemt als lid van den gemeenteraad en waarbij hfi afscheid neemt van den raad; Schrijven van den inspect, voor de rijkstelegraaf, dat mej. C. C. Daalder is toegelaten als plaatsver vangster aan het telefoonkantoor den Hoorn van den heer van 't Veer, berichtende de aanne-

Texelsche Courant | 1891 | | pagina 2