N#. 440. Zondag 20 December. A°. 1891. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. BERICHT. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Bubo 80 Cta. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertenlièn Van 1 tot 6 regels 80 Cts. - Iedere regel meer 6 Cts. Gfroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Texel Aan onze lezers wordt bericht dat, aangezien het Kerstfeest (25 en 20 Decdit jaar invalt op Vrijdag en Zaterdag, het nummer van Zondag 27 Dec. d.a.v. niet zal worden uitgegeven. H.H. adverteerders maken wij daarop bijzonder opmerkzaam, wordende zij verzocht om hunne advertentiën op te zenden voor het nummer dat Woensdagavond a. s. verschijnt. Verder berichten wij dat in de week na Kerstmis, de Tex. Courant H9XDERDAG AVOXD in plaats van Woensdagavond zal verschijnen, ten einde de gelegenheid te bieden in dat nummer nieuwjaarsgroeten op te nemen. Als naar gewoonte berekeneu wij die adv. (nieuwjaarsgroeten) tegen 20 ctsmits niet meer dan 5 regels beslaande en betaling contant. Advertentiën voor dat nummer kunnen worden ingezonden tot op den Oudejaarsdag, vóór 's morgens 10 uur. De Uitg. TEXEL, 19 December 1891. De vergadering van de afdeeling Texel der H. M. v. L., welke Woensdagavond werd ge houden, had in hoofdzaak ten doel het houden van eene lezing door den lieer J. S. Dijt, die zich op verzoek van het bestuur, daartoe had bereid verklaard. Een goede gedachte was het zeker, om voor dezen avond de deuren iets wijder open te zetten, door aan de leden het reclit toe te kennen, een hunüer inwonende zonen mede ter vergadering te brengen. De opkomst mocht dus nog al bevredigend genoemd worden, in aanmerking althans nemende het minder uitlokkende weder der laatste dagen ook de Voorzitter scheen er zoo over te denken toen hij in zijn openingswoord de aanwezigen welkom heette. Daarop werd de heer Dijt het woord gegeven en betrad deze het spreekgestoelte om aan de door hem gedane belofte gevolg te geven. Het onderwerp, door den spreker tot zijne lezing gekozen, en in deze bijeenkomst zeker juist geplaatst, was landbemesting. Aan eene beoordeeling van de gehoudene lezing wagen wij ons niet, want als leeken op het gebied van landbouw zou dat zeker wel wat overmoedig zijn. Zooals we reeds aanstipten was het onderwerp van de lezing „landbemesting", alzoo iets op wetenschappelijk terrein, doch echter niet zoo hooggaande, of een gewoon menschenverstand was wel in staat het te volgen. De heer Dijt besprak achtereenvolgens ver schillende meststoffen, als de gewone stalmest, beerstoffen, asch, guano, phosphaatmeel, kalniet, en anderen. Van elk dezer meststoffen deelde hij mede' de verschillende bestanddeelon, ton einde te kunnön beoordeelen de waarde als be mesting, terwijl hij tevens mededeelde de oor sprong der verschillende kunstmeststoffen. Hieraan voegde hij toe, of juister gezegd had hjj doen. voorafgaan, eene bespreking van de grond welke aan bemesting behoefte heeft, als voedsel voor de planten welke aanwezig zijn of worden gezaaid; in verband met den grond besprak hij de meststoffen, om zoo te komen tot de conclusie, welke bemesting voor verschil lende gronden en tot voeding der planten noodig is. Verder toonde de spr. nog "aan, hoe do gewone stalmest op verschillende wijze kan worden behandeld. Heer zullen wij van de gehouden leziDg niet zeg gen, 'tzal ieder duidelijk zijn, dat maar niet in eenige regels eene lezing kan worden weergegeven van zoo uitgebreide strekking, als de hier be doelde; wij zouden daarvoor de geheele lezing moeten opnemen, waartoe onze ruimte echter te beperkt is; doch naar 't ons voorkwam, was voor ouderen en jongeren in 't vak, deze leziDg geenszins zonder waarde. Nu zegge men niet: „Och, V9el van hetgeen gezegd werd, woten we wel," want dan zoude men daarmede te kennen geven, dat men het doel van eene lezing niet begrijpt. Volgens onze meening zal wel in elke wetenschappelijke lezing iets voorkomen, dat men loet weet,maar toch ook zeker wel iets, wat men niet weet en wanneer men nu inde gelegenheid is iets nieuws op te doen, en hetgeen men weet (doch watzöo langzamerhand ietwat is verilauwd) weder op te frisschon, dan voldoet eene lezing zeker aan het geen er van mag worden verwacht, en o. i. vol deed de lezing in de vergadering van landbouw gehouden, aan die eischen. Met recht mocht dan ook zeker de Voorz. den spreker van den avond een woord van dank bren gen voor de gehouden lezing, te meer omdat de spreker een onzer jongere Texelsche landbouwers was; strekke dat voorbeeld tot navolging aan anderen van het jongere geslacht. Nadat door den Voorz. nog waren uitgereikt prijzen voor Texelsch wolvee, door de lieeren Koning en Dikkers op de tentoonstelling te Alk maar behaald, zoomede nog een paar onderschei dingen aan hem (Voorz.), en de gebr. Dijt, (deze laatsten voor een automatische messenslijper, door hon op de tentoonstelling ingezonden), kwam ter sprake het nog steeds blijven voortbestaan van de besmettelijke ziekte (schurft) bij het wolvee van een onzer veehouders. Een flink on afdoend besluit werd hierop genomen, nl. om, aangezien door Rijk en gemeente hierin niet genoegzaam wordt voorzien, onderling h6t besmette vee te koopen en te doen vernietigen ten einde alzoo het gevaar van besmetting voor eigen veestapel te ontgaan. (Reeds den volgenden morgen werd aan dit besluit gevolg gegeven). Met een terugblik op het bijkans afgeloopen jaar en met de beste wenschen voor landbouw, veeteelt en ieders particuliere belangen, in het nieuwe jaar, werd deze bijeenkomst door den Voorz. gesloten. Waal, 17 Dec. Heden avond had de tweede bijeenkomst plaats van het gezelschap „tot Nut en Genoegen". Eene talrijke schare dames en heeren was opgekomen en smaakte zeer veel genot. Als spreker trad op de Heel de Braai van den Burg, die eene keurige lezing hield over „Spreken" en nog eene bijdrage ten beste gaf van Ds. Herderschee, getiteld „Sientje". Nog een 5 tal bijdragen volgde, en opgewekt verliet men om halfelf de vergadering. Oosterend, 18 Dec. De leden van „Nut en Genoegen", welke voor de vergadering van jl. Dinsdag schitterden door afwezigheid, hebben veel (in de letterlijke beteekenis van het woord) gemist. De spreker voor dien avond, de heer Hare maker, verkreeg te 7 uur 30 min. het woord en las onafgebroken voort tot 9 uur 50 min. Eerst toen wist men „Hoe Sjouke aan haar man kwam". Moge het spreekwoord „Niet het vele is goed, maar het goede is veel" waarheid bevatten, gelukkig is het omgekeerde daarvan nog niet altijd onwaar. Voor de levering van do vaste bijdrage was het intusschen te laat geworden, zoodat deze in portefeuille bleef. Met de voordracht van enkele dichtstukjes door eenige der leden werd de avor.d besloten, waarmede ook de derde vergadering in dezen winter tot het verledene behoort. Helder, 18 Dec. De haringvisschers van hier hebben in den afgeloopen herfst zulk een overvloedige vangst nog niet gehad als in den afgeloopen nacht. Ongeveer dertig booten, meerendeel gevuld met haring, liepen de haven binnen. De vangst werd tegen bevredigende prijzen verkocht. Sommige booten konden niet meer laden en moesten de rest wat nog in het net was weer prijs geven. Met de haringvangst wordt door menigeen uit deze gemeente brood verdiend voor de wintermaanden. Bij Kon. besluit is met het gezondheids onderzoek van uit zee aankomende schepen, voor Helder en Texel, voor den tijd van 3 jaren, belast de heer H. Bitter Jr.,arts te Helder. Men noemt voor de in te stellen betrek" king van inspecteur voor het landbouw-onder- wijs bij het departement van binnenlandsche zaken, den heer F. B. Löhnis, directeur der maatschappij van weldadigheid te Frederiksoord. Omtrent de in aantocht zijnde vermogens" belasting deelt men aan het N. v. cl. D. eenige bijzonderheden mede, welke het blad onder voorbehoud mededeelt. De inspecteurs der registratie zullen de kohieren opmaken, en zij zullen voor elke provincie het college van zelters uitmaken. Da oudste hunner zal president zijn. Zij stellen de kohieren ter invordering aan ontvan gers der registratie en domeinen ter hand. Het getal der inspecteurs zou daardoor met 15 a 20 moeten worden vermeerderd. De overgangsrechten thans 4 pCt., zullen nu worden 2 pCt. zonder opcenten, dus pl. m. 3Va pCt. minder. Eene algeheele herziening van de registratie zal hiervan het gevolg moeten zijn. Aan de vroeger wel eens besproken ophef fing van de direction schijnt men in Den Haag nog niet te denken. Te Groningen is de prijs der cokes tegen woordig goedkooper dan midden in den zomer. Van de gemeentelijke gasfabri k zijn deze week partijen bij publieke veiling verkocht voor 32 cents per HL. van 40 Kg. Het vorige jaar werd de HL. door de strengheid van den winter betaald met één gulden. n COURANT.

Texelsche Courant | 1891 | | pagina 1