Buitenland. c 1 De uitslag der heden gehouden verkiezing van één Hoofd-Ingeland en één Heemraad voor den polder Waal en Burg, noodig door de periodieke aftreding van de heeren C. B. Bakker en A. Dalmeijer, was als volgt Uitgebracht waren 20 stemmen. Daarvan bekwamen voor Hoofd-Ingeland de heeren C. B. Bakker 10 stemmen, C. Cz. Eelman 3, S. Rz. Keijser 3, A. Dalmeijer 2, C. Rz. Keijser en C. Keijser Pz. ieder één stem. Eene herstemming zal dus noodig zijn tusschen de drie eorstgenoemde heerende herstemming is bepaald op 6 Jan. a. s. Voor Heemraad verkregen de heeren A. Dal meijer 13 stemmen, C. Bz. Bakker 4, C. Cz. Eelman 2 en P. Pz. Bremer 1 stem. Eerstgenoemde is alzoo verkozen. Een aantal bewoners van Stavoren, die zeilen, netten en tuigage borgen uit de Teselsche blazerschuit van de Wed. Tuinder, welk vaar tuig uit de haven was gedreven en bij Stavoren tegen den dijk kwam, eischen voor de verleende hulp een derde gedeelte der waarde van schuit en inventaris. Deze eisch mag des te meer onbillijk worden geacht, als men weet dat de weduwe zeer behoeftig is en eene maand geleden haar man heeft verloren. Het gezin werd sinds lang door vele ingezetenen van Oudeschildfinantieel gesteund. Wel is de schuit in de onderlinge Texelsche zee-assurantie, doch deze zou rechtens wellicht niet gehouden zijn tot schadever goeding in dit geval. Juist omdat het eene arme weduwe betreft zou echter de assurantie niet ongenegen zijn te helpen, doch nu de bergers van Stavoren zoo onredelijk zijn, bestaat er gevaar dat ook zij zich onttrekt. (P. C.) Bij de behandeling van Hoofdstuk IX, departement van Waterstaat der Staatsbe- grooting voor 1892, werd door onze afgevaar digde, de heer Land, de vraag gedaan, (welke vraag door den heer Reekers werd ondersteund), of 't niet zaak zoude zijn, te Oosterend op Texel een haven aan te leggen. Het antwoord door den Minister daarop was, dat „geen Rijks-belang schijnt, na de verbete ring der haven van Oudeschild, den aanleg van een tweede haven op Texel te vorderen." Helder, 22 Dec. Als een bewijs hoe wissel vallig de haringvangst is kan dienen, dat eergisteren zeven booten uitzeilden en met elkaar slechts tien haringen aanbrachten, die door een der vletten gevangen was. Zes booten keerden zonder vangst terug. Den dag te voren had een der visschers zooveel in zijn net, dat daarvan alle booten beladen konden worden. Men vermoedt dat de vorst de haring naar diep water heeft verdreven. De Schager Courant bespreekt de belasting hervormingen, die waarschijnlijk van dit minis terie te wachten zijn. Behalve afschaffing der accijnsen, der personeele belasting en van het patent, verwacht het blad, dat ook afschaffing der mutatierechten zal worden gesteld. Zonder nu op te treden als verdediger dier rechten, vraagt het blad toch, of daardoor nu in de eerste plaats de arbeidersstand en de kleine burgerij zullen worden gebaat. Dat kan het blad niet inzien. Veel liever zou het, als er geld beschikbaar is, de zegelbelasting en vooral de zoo gehate plakzegels door een betere belasting vervangen zien. Daarover wordt wel weinig geklaagd, maar de vele kleintjes, die er voor betaald worden, vormden te zamen toch een bedrag in 1888 van f 2,283,068. Door de afschaffing van dezen onbillijken last, die op kleine winkeliers vooral drukt, zullen zuiverder toestanden geboren worden en zullen velen worden gebaat. Vierhonderd duizend gulden wenschtde Vereeniging „Trouw aan Koning en Vaderland" als subsidie van het Rijk te ontvangen, ten einde aan de oud-strijders van '30 en '31 ieder f 100 's-jaars te kunnen uitreiken. Op dit oogenblik zijn er nog omstreeks 1400 in leven. Als Kerstgave krijgen bedoelde oud-strijders deze maand f 10 iederalleen zij, die in gestichten zijn opgenomen, krijgen f 5. Door den commandant van de brigade marechaussée te Oosterwolde werd een won derlijk persoon naar de gevangenis te Heeren. veen overgebracht. Het is Klaas Veen uit Elsloo, die voor on geveer 5 weken zijne echtelijke woning ver liet en omzwierf in de bosschen, waarin hij zich des nachts ook te slapen legde. Slechts nu en dan vertoonde hij zich. De bakker v. d. Heide vermiste gedurig eetwaren, nu brood dan erwten, welke geroofd werden met verbreking van afsluiting. Daar zich deze diefstallen steeds herhaalden, werden wakers aangesteld om zoo mogelijk den dief in handen te krijgen. Woensdagnacht gelukte het. Op heeterdaad werd de zonderling betrapt, in het bezit van een snoeimes, waarvan hij de herkomst niet wilde mededeelen. Wat de aanleiding tot zijn zonderling leven is, verzwijgt hij evenzeer, en niemand weet de reden er voor te vinden. Door zijn verblijf in de bosschen was hij zoo zwak, dat hij per rijtuig naar de gevangenis moest vervoerd worden. Ingevolge aan vragen, dio bij den Pruisischen minister van landbouw zijn ingekomen om den invoer van vee uit Nederland geheel vrij te laten, heeft de oberpresident der Rijnprovincie bij de overheden en landbouw-vereenigingon advies gevraagd, om te vernemen of, met het oog op de tegenwoordige gesteldheid der veefokkerij en de prijzen der levensmiddelen, de thans nog bestaande beperkingen in den invoer van rundvee uit Nederland bohooren te worden opgeheven. De eigenaren van den Noorderatal hebben besloten de Russische Harddraver Schimmelhengst „Endioux" in Noordholland ter dekking te statio neren en voor de afstammelingen daarvan f 1000 als prijzen uit te loven in de volgende orde: 500, 200, 150, 100 en 50 gulden. Hetdekgeldis bepaald op f 50 en er worden niet meer dan 40 merriën aangenomen. De voorwaarden waaronder dit besluit genomen is zijn vervat in 13 verschillende artikelen, waar in wij onder meer lezen dat de prijzen op driej arigen leeftijd der paarden verloopen zullen wordeD op nader te bepalen tijd en plaats en over een af stand van minstens achthonderd meter; dat de inschrijving van af heden is opengesteld en gesloten wordt op 15 Maart 1892, dat de hengst gestati oneerd zal worden van uiterlijk 1 April tot 15 Juli 1892, daar, waar de commissie de gelegenheid het geschiktst zal achten, enz. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij Daar de bovengenoemde volledige voorwaarden, die op aanvrage zeker p. ommeg. worden verstrekt door den heer Jn. Koster te Eelde, prov. Drente. Eindelijk heeft men dan toch een radicaal middel tegen zeeziekte gevonden! Ieder die op reis zeeziek wordt, moet nl. den dubbelen vrachtprijs betalen. Het middel helpt probaat, naar men zegt. Eenige dagen geleden zou te Leeuwarden een jongman van 24 jaren in het huwelijk treden. Alles was er voor in gereedheid gebracht, toen eensklaps de justitie tusschenbeiden kwam. Een ingesteld onderzoek naar een twee dagen te voren gepleegden diefstal van een schaap uit een stuk land bij Lekkum, had den bruidegom als dader aangewezen. Voor den rechtercommis saris gebracht, werden zooveel bewijzen tegen hem aangevoerd, dat bij weldra tot bekentenis kwam. Hij had, gelijk hij zei, het schaap gestolen en voor f 15 verkocht, om aan geld te komen, daar hij aan zijne aanstaande had opgegeven, meer geld te bezitten dan werkelijk het geval was, en hij haar niet had willen teleurstellen. In plaats van naar het stadhuis te gaan, werd hij nu naar het huis van bewaring gebracht. Een Udensch boertje zou twee vette varkens te Haps in ontvangst nementoen de krulstaarten in de hondenkar bezorgd waren, werden zij in 't café met de noodige spiritualiën ingewijd. Het ongeluk wil echter, dat onder dit bedrijf de kar opslaat, de honden in de lucht spartelen en zich ten slotte in 't gareel verhangen. Op het zien van zooveel ellende maken verbazing en schrik zich van den baas meester, bevreesd als hij is voor het sermoen, dat hem te huis te wachten staat. Met een zucht worden de trouwe dieren uit het netwerk verwijderd, de man spant zich zelf voor den wagen en legt den vier uur langen weg naar Uden brommend af, waar hij ten slotte te middernacht aankwam, i t „Generaal" Booth heeft eene statistiek opgemaakt, waaruit blijkt, dat de armoede in Londen voornamelijk wordt veroorzaakt door het afbeulen der arbeiders. Op de geheele Londensche bevolking beneden de zestig jaar zijn 4.6 percent pauperstusschen de 60 en 65 jaar 10,2 percent; boven de 65 jaar 38,4Daarom stelt Booth voor, een pensioen van vijf shilling (f 3. per week te verloenen aan alle mannen en vrouwen, die 65 jaren oud zijn, zonder onderscheid van stand of bezitting en zonder dat zij voer dit pensioen iets gestort hebben. De kosten hiervan zouden voor Engeland en Wales jaarlijks omstreeks 17,000,000 pst. bedragen, of 1,7 pCt. van het geheele volksinkomen. Door den gemeenteraad van Treffin werd zekere Hoff benoemd tot politieagent. Reeds langen tijd had men last van wilddieven, geen haas was meer veilig, en de jachtliefhebbers klaagden steen en been over de brutaliteit der stroopers, die zelfs niet bang schenen te zijn voor Hoff. Er werd eindelijk een premie van 200 mark uitgeloofd aan hem, die den wilddief snapte. Lui, die graag de premie verdienden, zwierven dag en nacht door de velden, tot eindelijk een hunner den wilddief te pakken kreeg 't was de politieagent Hoff zelf. Onlangs overleed te Salzburg een Prinses Saarhembergh. Men bracht het stoffelijk over schot naar Affording om aldaar in den grafkelder der familie te worden bijgezet. In de laatste 15 jaar was er geen sterfgeval in de familie voorgekomen, zoodat gedurende dien tijd de kelder niet bezocht was. Toen nu de geestelijke aan het hoofd van den stoet het gewelf binnentrad, struikelde hij over iets, dat een geraamte bleek te zijn. Spoedig ontdekte men toen dat de graf kelder geplunderd was. Al de kisten waren opengebroken en de zwaarden, sporen, kleederen en sieraden verdwenen. De dieven hadden de geraamten op een hoop geworpen. Daar de mis daad jaren geleden gepleegd kan zyn, zal het zeer moeielijk worden de daders op te sporen. Onder het 125 M. bieede gedeelte van de rivier de Clyde, dat de haven van Glasgow vormt, wordt een tunnel gemaakt, bestemd voor ry tuigen en voetgangers. Er was namelijk eene nieuwe verbinding noodig tusschen de beide rivieroevers op een punt, verwijderd van de bestaande bruggen; het scheepvaartbelaDg liet intusschen den bouw van eene nieuwe brug ter plaatse niet toe, tenzij zij op een zoo aanmerkelijke hoogte werd gelegd, dat zij feitelijk voor het rijtuigen- en voetgangers verkeer ongeschikt zou zyn. Het werk bestaat uit drie afzonderlijke, onderling 0.60 M. van elkander verwijderde tunnels waarvan k twee bestemd zijn voor de rjjtuigen, één voor de f voetgangers. Aan eiken oever loopen deze drie 2! schachten uit in een gemeenschappelijken put met f trappen en hydraulische liften, tot een vermogen n van ten hoogst 10 ton. f' De put op don noordelijken oever is 22 M. diep, die op den zuidelijken oever 23 M. De tunnels liggen met den bovenkant op 4.50 M. onder het hoogste punt van den rivierbodem. Met de werken, in Mei 1890 aangevangen, denkt men in den zomer van 1892 gereed te komen. De heer Johnson, directeur van een doof- stommengesticht te Indianapolis, is op hot denk beeld gekomen, te beproeven of zijn verpleegden de klanken uit een phonograaf konden opvangen, en verkreeg daarmede de beste uitkomsten. Bij 27 jongens en 29 meisjes waren er slechts drie, wier oor ook voor den phonograaf ongevoelig was. De anderen konden door middel van het instrument hoorenDeze ontdekking leidt tot de theorie, dat bij dooven het innerlijk ooi; ook gevoelig kan zijn, hoewel het trommelvlies abnormaal is. De phonograaf zal dus spoedig een grooten omkeer in het onderwijs aan doof- 60 stommen teweegbrengen, Dezer dagen werd op het kerkhof van Biesendahl (Pruisen) een rentenier begraven, die- een belangrijke rol heeft gespeeld in het lever; van Bismarck. Het was een zekere Bannewitzj die den 7en Mei 1866 als schildwacht op post? stond bij de Russische ambassade te Berlijn, toen Karl Blind op Bismarck twee pistoolschoten; loste. De schildwacht ontwapende den moorde naar, die, in verzekerde bewaring gebracht, zich! zeiven het leven benam. Bismarck heeft dit bewijs van trouw nooit vergeten. Hij beloonde den schildwacht Bannewitz, die slechts een arnj boekbindertje was, op vorstelijke wyze en bezorgde hem verscheidene eervolle onderscheidingen. 1 1 1 t a f a a 12 0,1 0,! Ee Ee j j i

Texelsche Courant | 1891 | | pagina 2