Vrijdag jl. werd voor het eerst een prachtig geleidelicht ontstoken op het n w. strand van Terschelling, dienstig voor het in den afgeloopen zomer gevonden en betonde zeegat, genaamd „het Thomas Smith gat." Het nieuwe zeegat is van het grootste belang voor de scheepvaart en de visscherij. Het licht is ruim 16 mijlen sterk. Men schrijft uit Eibergen aan de N. R. Gt. Op 23 December hoorde men hier den gehee- len dag een soort van kanongebulder in de richting van de Duitsche grens, en volgens gerucht zouden dit feestschoten zijn geweest tengevolge van het vinden eener aanzienlijke kolenlaag te Luntern in Westfalen. Sedert een paar jaar is men daar aan het boren op steenkool, en dag en nacht wordt er met 30 man gewerkt. Verschillende boor gaten zijn reeds gemaakt, en men vernam van tijd tot tijd geruchten dat er kolen gevon den zouden zijnmaar aan de arbeiders werd onder eede opgelegd dat zij niets mochten ver klappen, zoodat men op die geruchten weinig bouwen kon. Nu blijkt echter uit betrouw bare berichten, dat werkelijk te Luntern op eene diepte van 500 voet een kolenlaag van 3 voet 2 duim is gevonden, nadat men 100 voet geworsteld had in eene steenlaag, Boven de steenlaag was er reeds eene dunne laag steen kolen gevonden. De grondbezitters in den omtrek zijn bijeen geroepen om over den verkoop van gronden te onderhandelen; er is geboden 100 mark per Pruisischen morgen voor heide en 150 mark voor ontgonnen en boschgrond, wat gelijk staat met f 240 en f 360 per hectare. Men was echter ongenegen tot dien prijs te verkoopen. Men verwachtte binnenkort het bestuur van de Bergbau-Gesellschaft uit Essen, dat de boringen laat doen, en 11 Januari zullen de arbeiders een groot feest hebben. Men berekent dat de boring ongeveer 100 mark per dag kost, zonder nog de kosten van machinerie, toezicht en de storting voor het recht van boren te rekenen. In sommige boorputten heeft men over de 200 voet aan één stuk door leem geboord, welke leemlaag zich uitstrekt tot over de Hol- landsche grenzen in de gemeente Eibergen. Eene boring heeft plaats gehad onmiddelijk op de Hollandsche grens. Luntern ligt op 7» uur afstand van de Hollandsche grens in West- falen, in de richting Haaksbergen Ahaus. Door den gemeenteraad van Tilburg is aldaar eene [som van f 6000 toegestaan voor werkverschaffing, om personen, die werken willen en geen werk hebben, in staat te stellen den kost te verdienen. Tot dat einde zal een uitgestrekt perceel heidegrond worden ont gonnen. Eene commissie van toezicht werd daarvoor benoemd. De afstammelingen van den Orlofstam- hengst „Tabor" van den heer jhr. de Marees van Swinderen te Eede blijven nog altijd zeer in trek. De landbouwer B. van Bergen ver kocht een veulen van eene merrie, die door „Tabor" was gedekt, naar Noord-Holland voor een aanzienlijken prijs van f210. Veulens, geene afstammelingen van genoemden hengst, van dienzelfden leeftijd kunnen gemiddeld slechts f 60 a f 70 opbrengen. Al is het dekgeld van f50 ook hoog, toch maken de fokkers nog uitstekende zaken dooi den hoogen prijs, die ze voor de veulens kunnen bedingen. Eet schaap als lastdier. Onder de verschil lende doeleinden waartoe hier te lande het schaap wordt gebruikt, is zeer zeker het dragen van een pakzadel met daarbij behoorende vracht wel eene groote zeldzaamheid, zoo het al ooit ergens werkelijk in practijk gebracht of vertoond werd toch is de geschiktheid van het schaap daarvoor in Indië op doorslaande wijze bewezen. In het jaar 1874 zond de vice-koning van Engelsch-Indië een gezantschap naar Yarkand, bij welke gelegenheid al de benoodigdheden voor de begeleidende militairen door schapen over het Himalaya gebergte werden vervoerd. De geheele overtocht duurde een maand en gemiddeld droeg elk schaap 10 kilo; de Tartaren laden gewoonlijk 15 kilo, doch leggen slechts zes of zeven mjjlen per dag af. Het Engelsche gezantschap deed twintig mijlen per dag en ver minderde den last, om dien afstand geregeld te kunnen afleggen. De weg was zeer ongebaand en rotsachtig en toch verongelukte er slechts één enkel dier. Een man leidde de kudde van dertig stuks; zij marcheerden van een tot drie mijlen in het uur, wat hoofdzakelijk afhing van de gesteldheid van den weg, daar men ze niet van te voren gewend had graan te eten en ze wel des middags en avonds in het kampement hun hoofdmaaltijd gaven, maar hunne gewoonte volgend, onderweg elk grashalmpje meenamen wat ze konden machtig worden; was er dus veel gras, dan vorderde de stoet langzaam. De grootste moeielijkheid deed zich voor bij den overgang van rivieren of beken, daar het water in de wol bleef hangen, en dikwijls des nachts in ijskegels daaraan vast vroor. Het hoogste punt door den stoet bereikt was 19,280 voet boven de oppervlakte der zee. Kaptein J. Biddulph, die het gezantschap be geleide, heeft zeer gunstig over dien tocht en de groote bruikbaarheid van het schaap als lastdier gerapporteerd en der Indische Regeering ernstig aangeraden, het bergschaap in waarde te houden daar dit in staat was de troepen te begeleiden en lasten te vervoeren op wegen, waar elk andor dier geheel onbruikbaar zou blijken. Door do uitgevers Erven B. van dei- Kamp, te Groningen zal, aanvangende 15 dezer, een Maandblad worden uitgegeven, getiteld „Hippos," gewijd aan paardenkennis en paar denfokkerij. De uitgevers stellen zich voor Hippos den 15den van iedere maand uit te geven, in groot 4o formaat, terwijl ieder nummer acht bladzijden zal beslaan. Het voornemen bestaat om minstens zes en hoogstens twaalf keer per jaar aan het blad toe te voegen een fraaie plaat, voorstellende een bekenden hengst of een goede merrie, in Nederland voorkomende. De heer A. W. Heidema, rijksveearts te Groningen zal als redacteur van het blad optreden, terwijl vele andere paardenkenners en fokkers hunne medewerking hebben toe gezegd. De prijs van het Maandblad is fr°. per post f 3.00 per jaar. Te 's-Hertogenbosch is Donderdag de zitting van het Gerechtshof niet kunnen doorgaan, daar bijna alle leden van dit college ziek waren (influenza)de getuigen werden afgetelegrapheerd. Men schrijft uit Schermerhorn Het bestuur van het heemraadschap Mijzen, den polder, die door zijne jongste overstrooming zulk een droeve vermaardheid verkreeg, mag voorzeker met voldoening op zijn werk terug zien. De zwakke omringdijk toch is op zulk eene afdoende wijze verbeterd, dat het geschokt vertrouwen in genoemden polder geheel hersteld is, hetgeen vooral blijkt uit de kortelings gehouden verhuring van kerkelanden, die ruim f 80 meer opbracht dan het vorige jaar. Nader verneemt men, dat in de roofdieren galerij van Art-is te Amsterdam zijn overleden een leeuw, eene leeuwin en vijf tijgers, alle oude beesten, en een jonge tijger. Naar men opmerkt, is het sterven van oude wilde dieren in dezen tijd van het jaar niets ongewoons. De andere dieren zijn alle welvarende. Bij Hagebeeck te Hamburg zijn in een week 29roofdieren gestorven, vermoedelijk een gevolg van influenza of het ongunstige weder. Men schrijft uit Nederhorst den Berg, aan de „Haarl. Crt.": „In deze gemeente is een persoon naar het krankzinnigengesticht ,,Meer-en-Berg" vervoerd, die de politie eenige angstige oogenblikken heeft doen beleven. Deze persoon, reeds jaren lijdende aan epilepsie, had dezer dagen opnieuw een aanval van die kwaal, hetgeen thans tot waanzin bij hem over sloeg. Na getracht te hebben zijne stiefmoeder te worgen en zijnen vader, die haar ontzette, mishandeld te hebben, begaf hij zich naar de woning van den gemeente-geneesheer, wist op de gewone wijze daarin toegelaten te worden, maakte zich meester van alle sleutels der binnen deuren, verwijderde de dienstbode op eene gevoe lige wijze uit de keuken, waarin hij onder donde rend geraas eene barricade tegen een mogelijken aanval opwierp. De gemeente- en de rijksveld wachter waren spoedig met een paar buren bij de hand om de noodigo hulp te verleenen. Met voreende klachtsinspanning gelukte het hun de deur der keuken, die van binnen niet gesloten kon worden, een weinig geopend te krijgen. Door deze opening trachtte de waanzinnige aan zijn moordlust bot te vieren, door onophoudelijk met een groot mes op de politie te steken en naar haar te snijden, Eensklaps liet hij de deur los, greep den gemeente veldwachter aan en wilde dezen den wellicht doodelijken steek toebrengen, doch de aangevallene, die in dit hachelijk oogonblik zijne tegenwoor digheid van geest behield, greep nog juist bijtijds de hand, die het moordend staal omkneld hield. Thars werd het een vechten op leven en dood; de gang bood te weinig ruimte aan om voldoende hulp te kunnen verleenen, zoodat het eenigen tijd duurde eer men den woesteling meester was. Na zich hierop schijnbaar goedwillig over te hebben gegeven, snelde hij ijlings naar zijne woning, waarin hij zich op den zolder verborg, terwijl hij den toegang voor een ieder afsloot. Toen hij later voor den dag kwam, gelukte het een tweede mes, dat hij nog in zijn bezit had, machtig te worden, waarop hij, na verkregen machtiging van den officier van justitie bij de arrondissements-rechtbank, onder voorwendsel van met zijne bewakers en den gemeenteveld wachter een uitstapje te gaan maken, in het gesticht Meer-en-Berg werd binnengesmokkeld." Door de socialistische jongelingen in de provincie Friesland, welke dit jaar moeten deelnemen aan de loting voor de nationale militie, zal 7 Februari te Heerenveen eene meeting gehouden worden als protest tegen den door hen genoemde „bloedwet". Deze meeting wordt georganiseerd door de socialistische jongelingsvereenigingen in Fries land en gesteund door den Centralen Raad van den Soc. Dem. Bond in Nederland. De Haagsche correspondent van de Zutph. Ct. schrijft, met het oog op de verwerping door de Tweede Kamer van het Billiton-con- tractWat er nu zal gebeuren weet niemand, maar velen vermoeden, dat geen der partijen het op een proces zal laten aankomen en dat de Billiton-Maatschappij wel opnieuw met de Re geering zal gaan onderhandelen. Het eerste gevolg van de verwerping is geweest, dat de aandeelen van genoemde maatschappij aanzien lijk gedaald zijn. Vier weken geleden kon men ze verkoopen voor f 2800, na het verschijnen van de ongunstige memorie van antwoord daal den ze tot f1800 en na de verwerping van het contract door de Tweede Kamer waren ze voor f 1600 niet meer te plaatsen. In Februari en Maart 1892 zal, op nader te bepalen tijd en plaats, een vergelijkend examen gehouden worden a. voor 80 plaatsen als commies der 4de klasse der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen, op eene belooning van f 480 's jaars. Voor deze betrekking kunnen alleen in aanmerking komen zij, die een gezond lichaamsgestel hebben, onge huwd en niet beneden 23 noch boven 29 jaar oud zijn. De hoogste leeftijd is echter voor ge- pasporteerde onderofficieren, die minstens 12 jaren militairen dienst hebben, 34 jaar en voor gepas- teerde onderofficieren of andere militairen, die minsten 6 jaren militairen dienst hebben, 30 jaar. Het examen loopt over lezen en schrijven, de vier hoofdregels der rekenkunde met geheele getallen en tiendeelige breuken en het stelsel van maten en gewichten b. voor de betrekking van deurwaarder der directe belastingen. De verzoekschriften om toelating tot voorge schreven examen moeten uiterlijk voor 1 Febr. 1892 bij het departement van Financiën zijn ingekomen en kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van do controleurs der directe belastingen, invoerrechten .'en accijnzen, bij wie ook nadere inlichtingen te bekomen zijn omtrent de verdere vereischten en de stukken, welke bij de verzoekschriften moeten worden over gelegd. Een maatregel, waarop reeds sinds jaren van verschillende zijden in Nederland werd aangedrongen, om namelijk de spoorweg beambten in staat te stellen de eerste hulp te verleenen bij spoorwegongelukken, is in Duitschland thans toegepast. Aldaar is thans voorgeschreven, dat de spoor wegambtenaren een cursus zullen doorloopen, jaarlijks door de geneesheeren der maatschappij te geven, waarop zij theoretisch en practisch onderricht zullen ontvangen hoe de hulp moet

Texelsche Courant | 1892 | | pagina 2