De tail van zuiver onieMi BROOD, Soiree Muziekale, vet Varken. Buitenland. Marktberichten. DAGMEISJE. PREDIKBEURTEN. ADYERTENTIËN. Na afloop bal. TE KOOP worden aangebrachtbij beenbreuk, ontwrichting, brandwonden, bloeding enz. Wat wordt te dien opzichte in Nederland gedaan. Het jaar 1891, waarvan weinigen op 31 December met dankbaarheid afscheid genomen hebben, was in één opzicht eenig voor Midwoud. Als eeno bijzonderheid wordt van daar ge meld, dat enkel op 2 Februari '91 een kind is begraven. Do doodgraver, die sedert 1854 deze functie waarneemt, weet zich niet te herinneren, dat er in zijn tijd een jaar geweest is, waarin zoo weinig sterfgevallen voorkwa men als in het afgeloopen jaar. Het kleinste aantal was tot nu toe twee in een jaar. Een razende koe van den landbouwer W. te Sijbecarspel bracht den 4on dezer gansch Hoogwoud in opschudding. Het woedende dier holde in blinde vaart tegen do herberg van Mej. de Wed. Goot aan, maar beschadigde gelukkig niets. Toen men het even daarna greep en het een ader had opengesneden om het wat tot bedaring te brengen, geraakte het weer los en ging vreeselijk bloedende verder. Eindelijk wist de slager D. de Jong het met behulp van anderen te grijpen, waarna het dier onmiddelijk werd afgemaakt. Iemand te Schiedam wilde een kleinen handel op Engeland drijven. In den loop van dezen zomer zond hij daarheen eeuige manden met aalbessen en eenige manden met kippen. Nieuwsgierig naar den afloop is meermalen om inlichtingen gevraagd, doch zonder resultaat. Eindelijk kwam dezer dagen bericht, dat voor de goede regeling en om abuizen te voor komen geheel deze bezending tegen elkander geplaatst was, zoodat de kippen bijna al de bessen hebben opgepikt, en daardoor zoo ongesteld zijn geworden dat zij bijna alle dood aankwamen en die nog leefden onverkoopbaar waren M b. Een boer had een paard dat zichtbaar steeds magerder werd. Hij wist niet waar dat van kwam, en vertelde het aan zijn buurman die hem aanried, den pastoor er over te raadplegen. Hij ging dezen bezoeken en vertelde hem de zaak, ei bijvoegende dat hij geloofde dat het paard behekst was. De pastoor zond hem heen met de aanbeveling, den volgenden dag eens terug te komen. De boer keerde huiswaarts en vertelde de toedracht der zaak aan zijn buurman, die zich bij voorbaat verkneukelde, dat het raadsel opgelost zou worden. 's Anderen daags ging de boer naar den pastoor, die hem mededeelde dat hij de heks gevonden had. Een rilling van aandoening was op het gezicht van den boer te zien. „Waar is zij riep hij ongeduldig. „Een weinig geduld," zei de pastoor. Toen beval hy de dienstmaagd een emmer water te hal6n, en zei tot den boer: „wilt ge het gezicht van den heks eens zien „Ja zei de b06r. Nu verzocht hem de pastoor eens in den emmer te kijken. De boer keek, maar zag niets dan zijn eigen gezicht. „Dat is de heks", zei de pastoor. „Geef uw paard beter voer, dan zal het ook beter tieren." (De N. Koerier.) Het uitdrijven van Joden begint in Rusland weder met nieuwe hevigheid. Door den gouverneur- generaal te Moskou wordt aan de daar gebleven Joden geweigerd hun verblyfpas te verlengen. In de gouvernementen Wilna en Kieuw worden zjj streng uit de dorpen verwijderd, en in Bessa- rabië en Podolië worden zij, op grond van daar bestaande verordeningen, verjaagd uit alle plaatsen welke minder dan vijftig wersten van de rijks grenzen liggen. Door deze maatregelen worden weder tienduizenden ongelukkigen op straat gezet. 4800 gulden voor een enkele haar. Een rijke Brit trad een kapperswinkel binnen, waar eene knappe jonge vrouw, ofschoon zeer armoedig gekleed, in druk gesprek gewikkeld was met den eigenaar der zaak. Zij bood hem hare weelderige lokken te koop aan voor één pond (12 gulden), terwijl hij niet meer dan pond wilde geven. Eindelijk stemde de arme vrouw, met tranen in de oogen, toe, doch op hetzelfde oogenblik legde de Engelschman zijne hand op haar schouder, uitroepende„Wacht even 1" Hjj ondervraagde haar naar de redenen, waarom uil tot dien verkoop moest overgaan en vernemende dat zij dit offer bracht om hare ouders te helpen haalde hij een portefeuille te voorschijn, zeggende.' „Wilt ge mij toestaan uw haar te nemen ik bied u er 400 pond (48u0 gld.) voor. De jonge vrouw weigerde natuurlijk dit voorstel niet, en, nadat de heer haar de genoemde som overhandigd had, knipte hij één enkele haar af, en legde die zorgvuldig in zijne portefeuille, waarop hij zich haastig verwijderde. Met het nieuwe Duitsche geschut, dat bin nen kort zal worden ingevoerd zijn namelijk in Beieren proeven genomen. Dit nieuwste wapen der artillerie heeft oneindig meer vernielkracht dan het vorige, dat in den FranschDuitschen oor log is gebruikt. Proofnemingen hadden in tegen woordigheid van den Keizer plaats, die evenals de overige toeschouwers verbaasd stond over de werking van het wapen. Een schot werd gelost op een schijf, die 750 passen verwijderd was van een bosch. De bom miste de schijf, maar schoot 500 meter ver door het woud, zoodat weldra een groot deel er van in brand stond. De samen stelling van het kruit, waarmede het schot ge laden was, is een geheim der Duitsch regeering. Een andere bom met dit kruit geschoten wierp splinters in een kring van bijna 300 M. Een derde maakte duizenden gaten in een zware pant serplaat. Een batterij van dit geschut moet vol doende zijn om een goheele divisie te vernielen! Een locomotief met 15 ledige wagens reed op den 1 sten dezer van de Egerton-dokken naar het Birkenhead-dok. Een der vier bruggen, die de trein moest passeeren, was opengedraaid, het geen de machinist door de duisternis niet be merkte. De geheele trein stortte in het 25 voet diepe dok. De machinist had zich nog intijds door een gewaagden sprong gered. De stoker werd in de diepte meegesleurd, maar als door een wonder kwam hij ongedeerd aan de opper vlakte van het water, en wist zich boven te houden tot hij gered werd. De Amerikanen hebben een stoomschip van nieuwen vorm uitgevonden, dat zij „steam-pig" noemen. De uitvinder acht een kiel nietnoodig voor een stoomschip. Zijn nieuw vaartuig is plat, met een ronde, in een kiel uitloopende voordekking, zoodat het veel heeft van een onderst boven gekeerd schip. De spits toeloopende uiteinden, zijn hoogen rug en de twee metalen torens (voor het verblijf der bemanning) voorop, rechtvaardige van terzijde gezien, den varkens- naam, dien men eraan gegeven heeft. Het blijkt, dat het .„stoomvarken" zeer goed zee kan bouwen, bij het onstuimigst weder slechts weinig slingert en snel varen kan. Een merkwaardig geding werd dezer dagen te Weenen gevoerd. Een vrouw, die haar man vergiftigen wilde, wendde zich tot een verdrijver van ratten en muizen, en vroeg van hem wat rattenkruit, omdat haar huis vol ratten zat. Om de een of andere reden kreeg de muizen jager achterdocht en gaf haar, in plaats van vergif, een onschadelijk middeltje. De vrouw mengde dit in het eten van haar man, natuurlijk zonder 6enig gevolg. Evenwel, haar bedrijf kwam aan het licht, de zaak werd vervolgd en het boos opzet der beschuldigde werd door den rechter „als wettig en overtuigend bewezen" aangenomen. Yolgens de te Weenen van kracht zijnde recht spraak moest de moordenares echter worden vrijgesproken. Als bijtende satyre op deze jurisprudentie, wijzen de bladen er op, dat eigenlijk de eenige schuldige in dit geding de muizenvanger is, die zich aan vervalsching van koopwaren heeft schuldig gemaakt, door, inplaats van arsenicum, een onschadelijk surrogaat te verkoopen. Terwijl we hier niet weten in welken tijd we leven en menigeen denkt, dat we met een vergissing te doen hebben, klaagt men in Napels steen en been over de koude. De spoorlijn van Campo Basso naar Termini is door de sneeuw versperd en verscheidene reizigers zijn uit moeten stappen in de langs de lijn gelegen dorpjes, om te wachten tot de weg vrij was. Ook in de provincies Brindise en Tarente zijn al de werk zaamheden gestaakt wegens de koude en de weenen. Amsterdam, 4 Jan. Aangevoerd 493 Run deren, le kwal 74 a 79 c.ts, 2de kwal 69 ets., 3e kwal. 59 ct. per KG; 110 Melk-enkalfkoeien f 145 a 275; 4 graskalveren f 57 nucht. kalv. 7 10 7 Schapen f Af Lammeren a f 459 vette Varkens 42 45 ets per KG, Purmerend 5 Jan. Aangevoerd 82 vette kalveren 70 90 ct. per kg.; 82 nucht. kalv f 8 18239 vette Varkens 34&50 ct. per kg. 18 magere Varkens f 5 9; 170 Biggen f2a f 5, 1820 Schapen en Lammeren, 91 Runde ren en 8 Stieren f a kip-Eieren f 4,50 a f5.50 per 100. Vette koeien, prijshoudend, handel matig, f 0,70 a f 0,79 per k. g. Gelde koeien, prijshoudend, handel vlug, f 100 a f 160 per stuk. Melkkoeien prijshoudend, handel matig, f130 a f 180 per stuk. Vette kalveren prijshoudend, handol vlug. Nuchtere kalveren dalende in prijs, handel traag. Vette varkens, prijshoudend, handel vlug. Magere varkens en biggen, prijshoudend, handel stug. Vette schapen, prijshoudend, handel matig, 20 a 32.— gld. per stuk. Overhouders, prijshoudend handel matig, f 10 a f 18 per stuk. Magere schapen prijshoudend handel vlug, 9 a 18 gld. per stuk. Londen, 4 Jan. Ter veemarkt zijn aangevoerd 1800 Runderen, 12000 Schapen en lammeren, 15 kalveren, 95 Varkens. Men noteert; Runderen 0,55 0,75 Schapen en lammeren 0,527a a 0,90, kalveren 0,45 a 0,85 varkens f 0,417, a 0,60 Zondag; 10 Januari 1S92, HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. half tien Ds. van Schaick. Waal. Voorm. 10 uur Ds. de Mazure. Den Hoorn. Voorm. half tien Ds. Leffef. Oudeschild. Nam. 2 uur Ds. de Mazure. Oosterend. Nam. 2 uur Ds. van Schaick. De Cocksdorp. Voorm. half tien de Hr. Niessink. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur Ds. Kuperus. Burg. 's Avonds half zeven Ds. Kuperus. Burgerlijke Staud der Gemeente Texel. van 30 Dec. tot 4 Jan. ONDERTROUWDj p GETROUWDj Ueen6, GEBORENHendrikje, dochter van Hendrik Kikkert en Elisabeth Dop. Hendrik, zoon van Jacob Boogaard Hz. en Guurtje Witte. Pieter, zoon van Willem Boon en Aafje Duinker. OVERLEDENJan Burger, 84 jaren, eerder weduwnaar van Trijntje Schreur laatst van Aagje Smit. V Voorspoedig bevallen van een Zoon, G. VISSER-de Vos. IJmuiden, 3 Januari 1892. Regenten van 't Algemeen Weeshuis op Texel zijn voornemens bij enkele inschrijving aan te besteden ten behoeve van genoemd Weeshuis, van 1 Febr. 1892 tot 1 Febr. 1893. Inschrijvingsbiljetten in te zenden aan het WEESHUIS, vóór of op Donderdag 7 Januari a. s. voor 's morgens 10 uur. door het gezelschap „CONDORDIA" te Waal op Texel, op Zondag 10 Januari) 1892 des avonds ten half acht ure, in het lokaal „Belleveu" alhier. In een klein gezin aan Den Bur& word een net DAGMEISJE gevraagd. Beneden 16 jaar. Aanbiedingen onder letter L. Bureau Tex. Courant. Te bevragen Hofstede Locristy, Eierland, Texel. rimesuaa

Texelsche Courant | 1892 | | pagina 3