N\ 445. Zondag 10 Januari. A". 1892. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Buro 80 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nur op den dag der nitgave. Prijs der Advertenlièn Van 1 tot 5 regels 80 Cts. Iedere regel meer 8 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTEËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, Parkstraat, Burg op Texel. TEXEL, 9 Januari 1892. De commissie voor werkverschaffing, waar van we reeds in een vorig nummer melding maakten, vergaderde Woensdagavond tot op name der lijsten welke voor bijdragen hadden gecirculeerd, en om te bespreken wat verder zal moeten worden gedaan. Het bleek, dat op de lijsten voor een bedrag van nagenoeg 300 gulden was geteekend. Besloten werd om een deel daarvan te gebruiken voor de werkverschaffing, een ander deel voor het uitreiken van gaven aan hen, voor wien zulks noodig mocht blijken en die niet geschikt zijn om deel te nemen aan het werk waartoe de afdeeling werkver schaffing de gelegenheid zal openstellen. Voor beide afdeelingen „werkverschaffing" en „het verstrekken van ondersteuning" werden afzonderlijke commission benoemd. Verder werd nog besloten, dat de gelegenheid tot het bekomen van werk (houtzagen) Maandag 11 dezer zal worden opengesteld. De aanmelding tot het bekomen van werk zal moeten geschieden bij den opzichter voor die afdeeling, J. Gomes. Als commissie voor deze afdeeling werden aangewezen, de heeren Dikkers, A. P. Koorn, T. Timmer, J. Flens en P. P. Boon. Voor de tweede genoemde commissie werden verzocht, de heeren: P. Keijzer Tz., D. Daalder, D. Bruin, D. P. Bakker en A. de Rooij. Bij de Donderdag gehouden herstemming van een Hoofd-Ingeland voor den polder Waal en Burg, werd herkozen de heer C. B. Bakker met 18 stemmen; op den heer C. C. Eelman waren 11 stemmen uitgebracht. Wij herinneren onzen lezers dat Maandag 11 dezer, zijnde de tweede Maandag in Januari, weder gelegenheid is tot het markten van vee. De volgende opgave wordt ons verstrekt omtrent het aantal der op Texel behandelde telegrammen gedurende het jaar 1891. Den Burg4583 Oudeschild858 De Cocksdorp 664 Oosterend447 Vuurtoren te Eierland 153 Den Hoorn (geopend 6 Aug.) 32 Dat te Oudeschild, Oosterend en den Hoorn bij aanbieding 10 ct. en bij bestelling 25 ct. boven het gewone tarief van ieder telegram gevraagd wordt, is ongetwijfeld van invloed op het aantal op die kantoren behandelde telegrammen. Te den Burg, de Cocksdorp en aan den vuurtoren geschiedt de aanbieding en bestel ling kosteloos. Wij willen hierbij duidelijkheidshalve nog opmerken, dat onder het bovengenoemde cijfer (4583) van den Burg, de overige volgende cijfers zijn inbegrepen't zou kunnen zijn dat men alle cijfers bij elkander ging samen tellen en dan zou men een te groot cijfer verkrijgen. 't Was in ons nummer van 29 Nov. dat wij onze lezers de voorloopige mededeeling deden van een te wachten avond van kunst genot: een concert, te geven door eenige solisten van de Kon. Ned. Marine en de heer J. Borstlap. Dat concert liet echter op zich wachten, naar men ons mededeelde doordien de meeste deel nemers, daartoe geen verlof konden bekomen. Nu we hebben 't er buiten gered. Thans echter is weder iets, geheel afwij kende van onze gewone winter-amusementen, in aantocht, cl. eene Soirée Amusante, te geven door den heer v. d. Spek, pianist te 's Hage. De heer Bruijn, in het hötel „de Lindeboom," die bij gelegenheid van de kermis een gezel schap had laten komen tot het houden van Café Chantant in zijn lokaal, en zich toen zeker niet had te beklagen over de belang stelling van het publiek, zal naar wij vernemen op Zaterdag 23 dezer nog weder eene derge lijke avond bieden. Geleerd echter door de ondervinding, dat „niet alle hout goed timmerhout" is, deed de heer Bruijn voor deze gelegenheid een zeker betere en zeer gelukkige keuze. 't Is de heer Abr. de Winter, welke dien avond in het lokaal „deLindeboom" zal optreden. Wie ken Abr. de Winter, de Holl. karakter komiek, niet, althans niet bij name? zeker ook zullen velen hem weieens hebben zien optreden, b. v. te Alkmaar of te Schagen, waar bij feestelijke gelegenheden de heer Abr. de Winter een onmisbaar persoon schijnt te wezen. Uit de verschillende recensiën over den heer de Winter, halen wij dit aan: „Verbeeldt je niet in hem een flauwe, „ja soms zelfs walgelijke coupletzanger aan „te treffen, integendeel, door zijn fijn beschaafde „taal, vol humor en satire, onverbeterlijke „mimiek, gepaard aan duidelijke uitspraak, „boeit hij ieder die hem hoort," enz. Meer hierover uit te weiden achten wij niet noodig; wij willën er slechts aan toevoegen dat het programma voor dien avond zeer goede nummers aangeeft en twijfelen niet of velen zullen gebruik maken van de hier zoo zeld zame gelegenheid om op dit gebied iets goeds en aangenaams te hooren, en zich een genoe- gelijke avond te bereiden. Oosterend, 6 Jan. Dezer dagen is bij den Directeur van het Ziekenfonds alhier van een onbekenden gever ingekomen eene som van 5 gulden ten behoeve van het fonds. Dat zulk eene gift, vooral in de dagen van influenza, zeer welkom is en met grooten dank aanvaard wordt, behoeft wel geene nadere vermelding. Eene dergelijke handeling bij den aanvang des jaars is zeker meer waard dan een bloot „Gut Heil De heer G. E. A. Hall, directeur der Prins Hendrik Stichting, schrijft „Al mochten wij ons in het afgeloopen jaar er over verheugen, dat bijna geen ernstige ziekten ons teisterden en op ruim 100 oude zeelieden slechts vier sterfgevallen voorkwamen nu is dit geheel anders. Tegelijk met het nieuwe jaar deed de influenza haar intocht binnen onze muren. Van tien klom het aantal patiënten op heden (Zondag) reeds tot 23, waaronder tot nog toe bij 3 hunner de ziekte een ernstig verloop nam. „Op een geïsoleerd plekje als Egmond aan Zee, waar men op dat bezoek niet rekende en waar niet alles dadelijk bij de hand is, doet zich dit geval dubbel gevoelen." Men verzekert, dat door de regeering ernstig overwogen wordt, om, ter gemoet- koming aan de bezwaren in de afdeelingen der Tweede Kamer tegen de uitbreiding van den militiedienst tot tien jaren kenbaar gemaakt, de aanhangige noodwet in dien zin te wijzigen, dat de diensttijd gebracht wordt op 8 jaren. Na eenige weken van vrees en hoop om trent het lot der Katwijksche bomschuit KW. 67, met opvarenden, bekwam men eindelijk zekerheid en wel door de mededeeling van het Dagblad „Scheepvaart" dat de stranding bericht te der KW. 67 te Rinkjöbing, met nadere bij voeging dat het achterschip was verbrijzeld en dat eenige vaten, breels, alsmede een lijk ge vonden waren. De reeders M. Haasnoot C. overtuigden zich persoonlijk, van het onmogelijke om het vaartuig weder zeevaardig te maken, wijl het geheele achterschip verloren was, waarschijnlijk door het aanvaren eener groote stoomboot, zoodat voor hen een bomschuit van twee jaar met toebehooren verloren is. Het lijk, reeds op Chr. wijze begraven zijnde doch op verzoek van de reeders weder opge graven, werd nog herkend als te zijn P. MOL van Katwijk a/Zee. Deze droevige gebeurtenis, kostte het leven aan tien visschers, welke 37 kinderen nalaten. Het Leidsch Dagblad meldt: Voor een dubbeltje kon men in de zaal van „Vondelhoven" gisteravond (Dinsdag) ander maal een amusant uurtje doorbrengen. De opkomst van het publiek was, niet tegenstaande het ongunstige weer, groot nu de heer C. Davenport (Sequah) na de operatie zelf opnieuw zou optreden. Het aantal personen werd op ongeveer 1000 geschat. Toen Sequah klokke acht zich op het tooneel vertoonde, ging er een luid hoezee voor hem op. Hij zag er beter uit, dan bij zijn laatste op treden, ruim twee weken geleden. Hij was vol dankbaarheid over de uitste kende behandeling, door hem van prof. Van Iterson en dr. Van Stockum ondervonden. Aan het eind van de séance verkondigde hij nog maals den lof van genoemde heeren en hij wist niet, hoe hij hun zijne erkentelijkheid voldoende zou kunnen betoonen. Hij gevoelde zich duizendmaal beter dan vóór de op hem toegepaste gevaarlijke kunstbewerking. Door een in November te Naarden gepleegden effectendiefstal zagen twee oude luitjes, die daarvan het slachtoffer waren, zich plotseling tot armoede vervallen. Zij hebben zich de ramp zoozeer aangetrokken, dat zij ziek werden en dezer dagen zeer kort na elkander zijn overleden. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1892 | | pagina 1