N°. 447. Zondag 17 Januari A°. 1892. Nieuws- en Advertentieblad. IFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland] ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOT.J, ParkstraatBukg op Texel. Rit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 80 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andero landen met verhooging dor porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Ct3. Iedere regel meer 6 Cts. Groots letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. B E KENDMAKING. Do BURGEMEESTER der gemeente TEXEL gelet op art 41 der Gemeentewet, brengt, naar aanleidingdaarvan,terkennisse van de ingezetenen dat de vergadering van don Raad door hem is belegd tegen Dinsdag den 19 Januari 1892, des middags te 12 ure, in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer gemeente. Texel, den 16 Januari 1892. De burgemeester voornoemd, CONINCK WESTENBERG, L. B. TEXEL, 16 Januari 1892. Donderdagavond hield de Maatschappij „Met een goed doel," beter bekend onder den naam van „Ziekenfonds," aan den Burg, hare jaar- lijksche vergadering in hot lokaal „de Vergulde Kikkert." Nagenoeg 70 leden waren opgekomen, in verhouding van het ledental niet veel; toch mag men die mindere opkomst niet toeschrijven aan te weinige belangstelling, integendeel blijkt in den laatsten tijd de belangstelling in deze Vereeniging meer en meer; de heer- schende ongesteldheid en het min gunstige weder, waren ongetwijfeld de oorzaak van niet talrijker opkomst. Uit het verslag en de rekening bleek dat het afgeloopen jaar voor de Vereeniging zeer gunstig mag genoemd worden. Uit het verslag merkten wij op dat het ledental in het afgeloopen jaar weder was toegenomen en aan het einde daarvan 158 bedroeg. 19 personen waren in dat jaar als leden toegetreden, ter wijl het verlies van enkelen slechts een gevolg was van verandering van woonplaats. Ook in het nieuwe jaar hadden alreeds weder eenige personen zich als lid aangemeld, waar onder sommigen van wien men niet kan verwachten dat zij om de voordeelen van het lidmaatschap, toetraden, doch meer om de Vereeniging te steunen. De toetreding van dezulken is niet enkel flnancieele, doch zeker ook zedelijken steun. De rekening van den Penningmeester wees mede een gunstig cijfer aau. Tegenover eene ontvangst van f 869.33, was slechts eene uitgaaf van f 615.85 noodig, zoodat de rekening sloot met een goed saldo van f 253.48. De ontvangsten bestonden grootendeels uit contributiën, verder renten van obligatië en effecten, zoomede van reglementen en bijdragen van begunstigers. Als uitgaven waren benoodigd voor week gelden f 136, aan heeron Doktoren voor het verleenen van geneeskundige hulp enz. f377.10; verder bode-loon en andere huishoudelijke behoeften. Met inbegrip van het saldo van het vorig jaar, wijst het kapitaal der Vereeniging thans een som aan van ruim f 1900, hetwelk in effecten is belegd. Tot commissaris voor de Vereeniging werd herkozen de heer A. Lange veld Pz. Ook het rapport van de afdeeling „vrijwillig dienstbetoon bij overlijden," waartoe vele leden zich hebben verbonden, luidde zeer gunstig; hieruit bleek dat geen enkel lid aan do Ver eeniging door overlijden was ontvallen. Het fonds van toelage bij overlijden, dat door de deelnemers van deze afdeeling afzonderlijk wordt beheerd, vorderde geene uitgaven en wees derhalve een gunstig cijfer aan. Wij kunnen niet eindigen zonder een woord van opwekking aan velen, om zich bij deze Vereeniging aan te sluiten; het nut er van springt ten duidelijkste in het oog. Ook hen die niet direct de voordeelen der Vereeniging benoodigd zijn, zij toch het lidmaatschap aan bevolen, tot steun. Wel wijst de rekening over het afgeloopen jaar een gunstig cijfer, wel bestaat er een goed reservefonds, doch reeds de eerste helft van deze maand eischte van de Vereeniging, door de vele ziektegevallen, belangrijke offers, en ook de kwade jaren moeten door de Vereeni ging kunnen worden doorstaan. Bedenken dit allen en moge het eene aansporing zijn voor velen om door het aan vaarden van het lidmaatschap, deze waarlijk nuttige zaak te steunen. 't Laat zich aanzien dat we den nieuw- benoemden burgemeester van Texel, spoedig als zoodanig zullen zien optreden tegen Dins dag a. s. toch is eene vergadering van den gemeenteraad uitgeschreven en het vermoeden is alleszins gewettigd dat in die vergadering Jhr. Strick van Linschoten als burgemeester zal worden geïnstalleerd. Wanneer ZEd. voor die plechtigheid op het eiland zal arriveereD, is ons niet bekend, evenmin of daaraan eenig officieel karakter zal worden gegeven. Wij vermoeden evenwel, dat dit laatste wel zal achterwege blijven, niet uit mindere sympathie voor de persoon van den nieuwen burgemeester, als wel om andere oorzaken, welke niet zijn weg te cijferen. Eerstens toch leeft nog steeds in de herinnering de teleurstelling toen voor een paar jaren geleden de heer Kooy tot burgemeester van Texel werd benoemd in de plaats van den heer Loman en zulks met voorbijgaan van enkele onzer ingezetenen. Niettegenstaande die teleurstelling, bewezen de bewoners van Texel hunnen nieuwen bur gemeester de achting welke hem toekwam en zeker is het dat het degelijk optreden van den heer Kooy in zijne betrekking, velen verzoenden met de aanvankelijke teleurstelling, welke door het passeeren van enkele inge zetenen was veroorzaakt. Het spoedige vertrek echter van den heer Kooy, deed velen weder onaangenaam aan, en is niet onmogelijk de oorzaak, dat de be noeming van iemand van elders, tot burge meester van ons eiland, niet met onverdeeld genoegen is vernomen, bevreesd als men wellicht is, dat ook dit optreden van korten duur zou kunnen wezen. Die omstandigheid zou eerstens oorzaak kunnen züd, van eene minder officieele ontvangst. Tweedens werkt de tijd daartoe ook niet medeonze eilandbewoners komen niet zoo gemakkelijk in extace, en om nu met het ongunstige weder eene beweging op touw te zetten tot eenige feestelijke ontvangst aan de haven, daartoe zal menigeen zich wellicht niet geneigd gevoelen. Toch beschouwe onze nieuwe burgemeester dit niet als eene mindere belangstelling in zijn persoon. De eilandbewoners zijn te veel „van goeden wille" om de uitdrukking bij een vroegere installatie te bezigen dat zij het hoofd hunner gemeente niet zouden welkom heoten en achten. Het gastvrije, het hartelijke dat ieder vreem deling hier aantreft, zal gewis aan onzen burgemeester niet worden onthoudendie ondervinding zal ongetwijfeld onze eerste burger wel opdoen. Moge de kennismaking nu maar van beide zijden van dien aard zijn, dat zij een goeden indruk teweegbrengt en deze blijve bestaaD, ongetwijfeld zal de nieuwe burgemeester met zijn gezin zich dan spoedig op ons eiland en in zijne betrekking tehuis gevoelengaarne voegen wij daaraan de wensch toe dat die kennismaking dan tal van jaren tot veler ge noegen zal bestendigd worden. Met deze woorden roepen wij aan den heer Strick van Linschoten, diens echtgenoote en gezin, een welgemeend welkom toe op Texel's bodem. Vergeet de vogelen niet. Een beroep op allen, om, nu een sneeuwkleed de aarde dekt, de vogelen niet te vergetenmeenen wij wel te mogen doen, wat kruimkens brood of eenig overschot van de middagtafel, is voor ons geen noemenswaardig offer voor de vogelen een rijkdom. Waal, 14 JaD. Hedenavond had de derde bijeenkomst plaats van „Nut en Genoegen". Aan de opkomst der leden met hunne dames was het te zien, dat de influenza ook hier geducht heerschende is. Toch werd de avond genoegelijk doorgebracht. De heer de Jongh trad als spreker op met „de gulzighoid" door Dr. E. Laurillard. Een zevental bijdragen volgde, en ten 10 uur scheidde men opgeruimd en vroolijk, elkander totwederziens toeroepende op 11 Februari e. k. Oudeschild, 15 Jan. De influenza blijft hier nog steeds heerschen. Gelukkig heeft de ziekte meestal een gunstig verloop, doch ouden van dagen die aangetast worden, hebben het zwaar te verantwoorden. Reeds een viertal hoogbejaarden is hier dit jaar gestorven. Eene vrouw woonachtig in de Jacob van Campenstraat te Amsterdam, heeft uit een trekpot zooveel „thee" gedronken, dat zij aan een brandewijnberoerte is overledeD. Ze was gewoon eiken morgen in haar trekpot vier maat jes brandewijn te halen, terwijl zij in den loop van den dag ook nog bezoeken in de kroegen aflegde.

Texelsche Courant | 1892 | | pagina 1