Ingezonden Stnkken. In 1892 bestaat voor twee jongelingen gelegenheid om te worden aangenomen, ten einde ODder het genot van een subsidie van f 5100 te worden opgeleid tot militair apotheker bij het Ned.-Indische leger, overeenkomstig de bepalingen van het reglement, van welk regle ment bij hot Departement van Koloniën koste loos afdrukken zijn te verkrijgen. De aanvrage om toelating (bij gezegeld request) moet voor den eersten Juli e. k. bij het Depart, van Koloniën zijn ontvangen. Naar aanleiding van een bericht, dat te Amsterdam in erwtensoep een menigte insecten (kevers) zou gevonden zijn, meldt het Landbouw Weekblad dat de erwten daarvoor gebruikt, uit het buitenland zijn aangevoerd, liet blad waarschuwt om voorzichtig te zijn, wanneer men van deze erwten mocht willen aankoopen voor zaaizaad. Gelijk een onderzoek geleerd heeft, is dit toch de bekende erwtenkever, die met het zaaizaad op het land gebracht (tot zoolang blijft de kever gewoonlijk in de erwten), zich opnieuw voortplant. Zijne nakomelingen zullen alzoo een gunstige gelegenheid vinden, weder nieuwe verwoestingen aan te richten. De vraag, of de quaestie: „de onderwijzer staatsambtenaar" bij de afdeelingen van het Nederlandsch Onderwijzersgenootschap aan de orde zal gesteld worden, is met overgroote meerderheid bevestigend beantwoord. Ingevolge dit besluit houdt het hoofdbestuur zich onledig met het samenstellen van een leiddraad bij de bespreking van dit onderwerp, welke leid draad in den loop van Januari aan de afdeelingen zal worden toegezonden. Te 's Hertogenbosch is de influenza sedert een paar dagen gelukkig aan 't afnemen. De sterfte over de afgeloopen maand December, heeft ruim 70 per 10000 inwoners bedragen, een cijfer, dat zelfs bij de cholera-epidemie in 1866 niet werd bereikt. Uit Scheveningen meldt men: Tengevolge van de jongste stormen is het strand van .den vuurtoren af tot voorbij het Kurhaus afgenomen, of beter gezegd bloot gelegd. Vele visschers, die thans nog niet aan de bezigheden zijn, zoeken nu op die ontbloote plaatsen, en evenals vroeger worden er verschillende voorwerpen gevonden, het meest Hollandsch geld. zooals guldens, kwartjes en dubbeltjes, ook wel enkele centen oude en duiten. Een jongen vond een goudstuk, wat voor een rijder wordt aangezien, een ander een gouden ring enz. Een der werklieden-getuigen, die dezer dagen voor de staatscommissie in zake de Arbeids-enquête opgeroepen waren te ver schijnen, heeft een buitengewoon plichtgevoel aan den dag gelegd. De man, die in een der Noordbrabantsche steden woont, was des ochtends even na 9 uur eerst gehuwd en nam toen, zonder zich van zijn Echtgenoote te doen vergezellen, het spoor naar Den Haag. Op de gebruikelijke vraag van den voorzitter of hij gehuwd was, gaf hij ten antwoord: ja, juist heden ochtend. Gelijk men weet wordt te Amsterdam de sneeuw weggeruimd gedeeltelijk door zoogenaam de „losse" werklieden, waarvan een 600 tal in dienst wordt genomen. Men zou wellicht meenen, zegt het N. v. d. D., dat dit aanstellen van losse arbeiders zeer een voudig in zijn werk ging, dat er zich eenige werk6loozen aanmelden, mannetje na mannetje, die dan in dienst werden genomen, tot dat het gewenschte aantal was aangevuld. Het heeft er echter niets van. Des morgens tegen zes uur verzamelen zich op de zoogenaamde appèlplaatsen enkele honderden ruwe gasten, dringende en schreeuwende in een dichten hoop, om het kantoortje te naderen, waar een opzichter gereed zit om de arbeiders aan te nemen en hunne namen op te schrijven. Het aantal liefhebbers is echter zóó groot, dat geen tiende deel hunner in aanmerking kan komen. Wanneer de opzichter verklaart slechts 40 te kunnen aannemen, begint de geheele menigte te brullen en verzekert, dat ze hem den nek zal breken, want dat ze werk „moeten" hebben. Woensdagmorgen hadden op het Oudo Kerks- plein, in de Gieterstraat en op andere plaatsen dergelijke opstootjes plaats. Achtervolgd door eenige honderden, ging de opzichter van het Oude Kerksplein, dien men in hot water wilde gooien, nadat men hem mishandeld had, overhaast op de vlucht en redde zich in het politiebureau aan de Oudebrug. Tegenover zulk een menigte is de politie feitelijk machteloos. Een zestal agenteu, die zich in de buurt vertoonden, werden op den grond gelegd en met erger bedreigd, indien zij niet onmiddolijk weggingen. Onder dergelijke omstandigheden wordt de taak der opzichters niet alleen zeermoeilijk, maar zelfs levensgevaarlijk, Een kelner te Rotterdam leefde sedert het begin van December jl. gescheiden van zijne vrouw, en had relatie aangeknoopt met eeno nog jougdige weduwe in de Schoolstraat. De verlaten vrouw wachtte een d6zer avonden omstreeks 6l/2 uur haren ontrouwen echtge noot in de Schoolstraat op en wierp hem uit eene flesch eenig bijtend vocht (waarschijnlijk vitriool) in de oogen. De man is, voor het oogenblik althans, van zijn gezichtsvermogen beroofd en heeft zich onder geneeskundige behandeling gesteld. NRott. Gt.) Het Ned. Landbouimoeekbl. meldt Van veeziekten wordt door ons in den regel om bokondo redenen geene melding gemaakt, althans niet van besmettelijke, niet officieel bekend gemaakte. Daarentegen kan het soms wel van belang zijn te wijzen op die veeziekten, waartegen door den landbouwer zelf maatregelen genomen kunnen worden, althans tot verhoeding dor ziekte. Dit is os a. het geval met de lever botziekte of het ongans. Daaromtrent schrijft ons Agricola „In d9 omstreken van Kampen en vooral op de gomeente bezittingen komen gevallen van botziekte onder het rundvee voor. Dat de scha pen, die in gering getal worden gehouden, bijna alle aan die ziekte lijden, zal geen betoog behoeven en niemand verwonderen. Er zijn landbouwers, die reeds drie runderen verloren hebben, terwijl andere beesten alle verschijnselen van botziekte vertoonenbij andere boeren is het reeds het derde jaar, dat zij beesten verliezener schijnen besmette weiden te bestaan. Men weet, dat deze ziekte veroorzaakt wordt door eene soort worm, de leverbot (Distoma eu D. lancolatum), dat vochtige weiden daartoe aanleiding geven en dat eene betere drooglegging het beste middel daartegen is. Bij dieren, die eenmaal aangetast zijn, en in Januari gewoonlijk in de gevaarlijkste periode verkeeren, wordt vooral eene krachtige voeding en soms ook een geneesmiddel aanbevolen. De vrijwillige jager-compagnie, die vóór 61 jaren aan de roepstem van wijlen Z. M. Willem I gehoor gaf om de eenheid van het vaderland te verdedigen, is ontbonden en de goederen en waarden der compagnie zijn aan de universiteit te Amsterdam in eigendom aangeboden. De compagnie, die don llden November uittoog, was 253 jongelieden sterk, terwijl nog 15 anderen zich vóór dien tijd bij andere legerkorpsen aansloten. Zij ontvingen, bij het plechtig afscheid, van de dochters der professoren een prachtig vaandel, dat huu dooi de dochter van den burgemeester werd aange boden. 22 dier oudstrijders zijn nog in leven. In het hospitaal te Halle a/d Saaie werd verleden week eene jonge weduwe met afgebeten neus opgenomen. Zij had vele aanbidders en toen zij onlangs van een huiselijk feestje terugkeerde, door twee hunner begeleid, schoot een derde toe, omhelsde haar en beet haar de punt van don neus af, nog voordat de arme vrouw tijd had zich tegen dien aanval te verweren. De dader, een schoenmaker, is in hechtenis genomen. De 14de Januari is voor het Engelsche volk een rouwdag, op welk6n het tegelijkertijd den dood te betreuren heeft van een geliefden Prins en van een hooggeplaatst en hooggeacht geestelijke. De hertog van Clarence en karnidaal Manning zijn beiden aan hunne longontsteking bezweken. De jonge prins Albert Victor Christiaan Eduard, hertog van Clarence en Avoniale, in 1864 geboren, was de oudste zoon van den Prins en de PriDses van Wales, dus na zijnen vader de vermoedelijke troonopvolger. Hij vierde eerst kortelings zijne verloving met de jonge prinses May, en het huwelijk had reeds op het eind van Februari moeten worden voltrokken. In steê van de aldus verwachte blijdschap, is er thans rouw gekomen over het Vorstelijk Huis en zijne getrouwe onderdanen. Van Kardinaal Manning kan niet gezegd worden dat hij in den bloei zijns levens werd weggerukt., want hij was in zijn 84ste jaarmaar toch zal hij, behalve als prelaat, wegens zijne bemoeiingen en zijnen invloed op sociaal gebied, door velen ook buiten de Katholieke Kerk gemist worden. Sedert 1 Januari moeten in geheel Duitschland allo geneesmiddelen voor uitwendig gebruik in zeshoekige fleschjes of glaasjes worden afgegeven. Fmnde of ovale fleschjes mogen slechts medicijnen bevatten voor inwendig gebruik. Als men bedenkt, hoeveel ongelukken reeds zijn veroorzaakt doordat in slecht verlichte ziekenkamers, door slaapdronken, of slecht ziende oppassers, in plaats van de goede medicijn, eene voor uitwendig gebruik werd toegediend, dan verdient de genomen maatregel, waardoor men eene vergissing in 't te nemen fleschje terstond handtastelijk bemerkt, zeker alle aanbeveling. Een buitengewoon hevige brand heeft te Leeds gewoed, Om vier uur 's morgens sloegen de vlammen uit eenige pakhuizen, die gelegen waren onder de stations van vier spoorwegen. Het was de felste brand die te Leeds ooit is voorgekomen. Do plaats waar het vuur begon, is bokend als The Dark Arches, groote onderaard- sche gangen, waarboven de spoorwegstations gelogen zijn. Zij zijn uit steen gebouwd en dienen voor pakhuizen. In de afdeeling van de heeren Watson and Sons was o. a. eene menigte pek, teer, olie, talk enz. opgehoopt. Toen de brandweer ter plaatse kwam, stonden drie bogen reeds in lichtelaaie, en weldra sloeg het vuur naar boven uit, op do spoorweglijnen. Twee spoorbruggen storten met geweldig geraas in. Een groot aan tal stoomspuiten was aan 't werk, maar het duurde tot laat in den avond, voor men den brand eenig- zins bedwongen had. Het station zal geheel moeten worden herbouwd. De schade wordt op f 60,000,000 geschat. Een man van de brandweer die op een der perrons aan het werk was, viel toen plotseling het perron onder eene geweldige uitbarsting van vlammen wegzakte, in de diepte en werd door de vuurzee verslonden. Zooals algemeen bekend is, is het den Israëlieten verboden op den Sabbath vuur of licht aan te steken. In de „Jewish Chronicle" heeft nu een strenggeloovig jood de vraag gesteld of hij, wanneer hij op den Sabbath electrisch licht ontstak door het drukken op een knopje, tegen het gebod zou behandelen. Prof. Crooker beantwoordde deze vraag ont kennend. Bij de oude Oostersche godsdiensten staat de heiligheid van vuur en vlammen steeds in nauw verband met verbranding van stof. Het gloeien van een electrisch licht kan als zoodanig niet beschouwd worden. Uit Straatsburg wordt gemeld, dat in Pohiyodowo, Pruisen, eene familie van tien personen in een soort van kelder woont, die niet meer dan 40 vierkante meters groot is. Maar niet alleen bergt deze kleine ruimte tien mensclien, ze verschaft ook herbergzaamheid aan een paard, eene koe, twee varkens, kippen, eenden en ganzen. Al deze levende wezens zien er goed gezond uit in hunne onderaardsche woning, die niet meer dan 2'/3 meter hoog is. In het Pmssische dorp Kemenetz, gouver nement Podolië, zijn niet minder dan 23 honderd jarigen. Men vindt daar 16 mannen en 7 vrouwen, die van 105 tot 114 jaren oud zijn. 0\ Z lT1E R EU.) 11E V. Kinderrijmen staat er boven dit stuk, kinderrijmen een schijnbaar onbeteekenend iets, maar dat toch geruimen tijd onze aandacht heeft geboeid en ons leven vervulde. Kinderrijmen, ieder heeft ze juichend meegezongen, als hy met de anderen ronddanste in üen vroolfjken kinderkring, ieder herinnert zich nog de pret van op vaders knie te mogen paardreden, ieder weet, dat moeder hem zachtkens in slaap heeft gesust met welbekende wiegeliedjes. Maar als kind gaven wij er ons geen rekenschap van, dat die rijmpjes, waarmoe wij aftelden, slechts onbegrflpelfike klanken waren, en dat er slot noch zin was aan de versjes, die moeder ons voor zong; doch ouder geworden merkten wij dat op en menig onzer heeft toen de schouders opgehaald over onzin als: „Lau3i, lausi, Finemanepempe, Violente, Finekapisjole, Fio, toe, Foelie in de soep Dat smaakt goed," over wartaal als„Zwanen, witte zwanen, Wie wil er mee naar Engelland varen? Engelland is gesloten, De sleutel is gebroken, Vette Kapoen, wat doe je hier?

Texelsche Courant | 1892 | | pagina 2