N°. 450. Donderdag 28 JanuariA0. 1892. Advertentieblad. Nieuws- en OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Advertentiën vóór 10 aar op den dag der uitgave. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 80 Cts. Iedere regel meer 8 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, Parkstraat, Burg op Texel. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per S maanden Voor dsn Bubo 80 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 46 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. KENNISGEVING. LOTING NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente TEXEL brengen ter openbare kennis lo. dat de loting der in het vorig jaar voor de Militie ingeschrevenen, voor deze Gemeente zal plaats hebben te Helder, op Donderdag den 11 Februari 1892, des voormiddags te 10 uren 2o. dat op Donderdag, den 18 Februari, des voormiddags te 10 uren, ter Gemeente secretarie aanvraag kan worden gedaan voor de getuigschriften, ter bekoming van vrijstelling wegens broederdienst, of als eenige wettige zoon, en So. dat, om vrijstelling wegens eigen militairen dienst of die van broeders te verkrijgen, moet worden overgelegd een paspoort of ander bewijs van ontslag of een uittreksel uit het Stamboek of een bewijs van werkelijken dienst; welke stukken bij den Burgemeester dezer Gemeente moeten zijn ingeleverd, ten minste 10 dagen vóór den dag, waarop de eerste zitting van den Militieraad wordt geopend, zijnde den tweeden maandag in de maand Maart. Texel, den 25 Januari 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, CONINCK WESTENBERG L. B. De Secretaris, STIKKEL. TEXEL, 27 Januari 1892. De bevolking te Texel was op 31 December 1890: 2953 Man.; 2954 Vrouw. Totaal 5907 en vermeerderde in 1891 door geboorten met 77 M. 71 V. totaal 148 waaronder 1 tweeliDggeboorte. Door ingekomen in de gemeente met 54 M., 85 V. totaal139 287 en verminderde in 1891 door overlijden met 44 M. 54 V. totaal98 Levenloos aangegeven 4 M. 2 V. door vertrek uit de gemeente met 85 M. 101 V. totaal186 284 De bevolking vermeerderde dus in 1891 met 3. Totaal der bevolking op 31 December 18915910 Er werden 50 huwelijken gesloten als: 40 tusschen jongmans en jonge dochters; 7 weduwnaars en 3 en weduwen. Dinsdag-avond werd de derde vergadering van ons Nutsdepartement in dezen winter gehouden. Als spreker trad dien avond op, de heer de Jongh van de Waal, die met eene novelle van de Buil, getiteld„Moeder de Vrouw", de talrijk opgekomenen geruimen tijd bezig hield. Na de lezing gaf dezelfde spreker nog een viertal bydragen ten beste, welke mede door de aanwezigen met genoegen werden aangehoord. Met een „tot weerziens" dankte de Voorz. den spreker, voor zijn optreden op dezen avond. Oudesohild, 26 Jan. De zee bood heden weer een bedrijvig schouwspel aan. De geheele garnalenvloot was weer werkzaam. Ook de stoomboot kon haar geregelde dien sten weer verrichten. De Noordzee-vloot zeilde reeds gisteren uit. Het is zeer te hopen, dat het ijs niet ander maal de vaart belemmert, want vooral voor de visschers is dit ze6r schadelijk. Over een onderwerp, dat ook hier veler belangstelling verdient, nemen wy het volgende over uit het VI. BI. „Door den landbouwer S. Krap van Anna Paulowna, werd jl. Zaterdagavond in het loge ment „Veerburg" aldaar voor eenige belangstel lenden een voordracht gehouden, waarin spreker op een duidelijke wijze deed uitkomen, dat de zoozeer gevreesde aardappelziekte met vlijt en goeden wil tot een minimum kan gebracht worden. Wie Krab hoort spreken, komt tot de overtuiging dat hier geen humbug in 't spel is, maar zijn behandeling bepaald op een achttien jarige ondervinding berust. Beginnende met toegevendheid te vragen, wan neer zijn voordracht niet aan de eischen van een uitstekende voordracht mocht voldoen, wist spreker zijn gehoor toch zoo te boeien, dat een elk gaarne met hem instemde, dat met zijn wijze van werken de aardappelziekte met goed gevolg zal kunnen bestreden worden. Zijn wyze van behandeling berust voornamelijk op vroeg planten met gekiemde planters, terwijl hij de middelen aangeeft om dit met goed gevolg en zonder last van te bevriezen ten uitvoer te brengen. Tot in de fijnste bijzonderheden g6eft hij verder aan, hoe de grond bewerkt en de aardappel geplant moet worden. --Met cijfers toonde spreker aan dat het door hem behandelde V6ld, vooral in jaren dat de ziekte erg heerschende was, juist eens zooveel mudden aardappels opbracht, dan het daaraan grenzende land, waarop zijn methode niet toegepast was, terwijl de qualiteit naar evenredigheid was. Het was voor een ieder, maar bepaald voor de aardappelverbouwers een zeer leerrijke voordracht en wij juichen het plan van den spreker, om in de environs, waar zulks gewenscht wordt ook dergelijke voordrachten te houden, ten zeerste toe, daar het niet anders kan of de bloei van dit voor een ieder zoo on misbare product zal hierdoor zeer bevorderd worden." Dr. V. v. d. P. zegt in het „N. v. cl. D." dat Amsterdam van de hier te lande in ver schillende plaatsen met vrij groote hevigheid woedende of gewoed hebbende influenza tot dusverre vrij wel verschoond is gebleven. Wel heerscht ook aldaar de ziekte, doch gelukkig zijn die ziektegevallen, in vergelijking met andere plaatsen, zoo weinig talrijk, dat er althans van een epidemie geen sprake is. De ziekte komt er wat men noemt sporadisch voor en is daarbij zoo ongeveer door de geheele stad verspreid. De geheele sterfte is bovendien niet bijzonder groot: zij bedroeg in de week van 3—9 Januari, met in begrip van 19 leven loos aangegevenen, 236, zijnde dit op 1000 in woners per jaar berekend 29, terwijl het ge middelde cijfer in de daarmede overeenko mende week van de jaren 1882 1891 31.2 bedroeg. De sterfte was dus nog iets lager dan het gemiddelde der laatste jaren. Wat oude paarden soms taai zijn, schrijft iemand in de Sport- Welt naar aanleiding van eene pas gestorven 35-jarige Peicheron-merrie, die tot zijn laatsten dag toe de zwaarste arbeid verrichtte. Deze merrie was in 1870 op ruim 12-jarigen leeftijd uit Frankrijk geimporteerd. Eerst werd hij als koetspaard, later tot zwaar lastwerk gebruikt. Het werk, dat de oude merrie nog in hare laatste dagen schijnbaar zonder moeite ver richten kon, wordt nu door twee jonge paarden volbracht, daar het bleek, dat één alleen het niet af kon. Er worden plannen gemaakt om het Suameerder-meer (Fr.) droog te maken. De grond, dien dit meer bevat, is over het geheel van goede hoedanigheid. De droogmaking en bereiding van den drooggelegden bodem zouden aan vele arbeiders gedurende langen tijd werk verschaffen. Dit laatste moet vooral geleid heb ben tot het maken van de plannen. Donderdagnamiddag in de vorige week vertrok van Haarlem een lange extratrein naar Amersfoort. Even halfeen Hilversum gepas seerd zijnde, liep hij daar naar men zegt door onvoorzichtigheid van een wisselwachter op een stilstaanden locomotief, met zooveel kracht, dat de beide locomotieven zeer beschadigd werden, vier wagens in elkaar werden gedrukt, en alzoo een belangrijke schade werd aange richt. De machinist, die nog alles had aange wend om zijn trein tot stilstand te brengen, sprong, evenals de hoofdconducteur, bijtijds er af, doch de stoker en een remmer bekwamen belangrijke hoofdwonden. Hot „Leidsch Dagblad" ontvangt uit ver schillende oorden des lands bericht, dat de influenza afneemt. „Wat schoone moestuin!" is de titel van een boekske„eene beknopte handleiding voor de meest winstgevende bewerking der Tuingronden en het kweeken van groenten," hetwelk versierd met 25 illustratiën, door den tuin-, bloem en landbouw-zaadhandelaar A. Dek ker te Hazerswoude wordt verkrijgbaar gesteld. Zoowel over de behandeling van den grond, als over vruchten en bloemen, geeft dit werkje vele nuttige wenken voor iedere maand van het jaar. Uit Beverwijk vertrokken onder geleide van den heer C. A; Douwerstein, naar Lake Carles in de Yereenigde Staten van Noord - Amerika, negen jongelieden, die daar voor rekening van dien heer het land- en tuinbouw bedrijf gaan beoefenen. Naar men mededeelt, is de politie van Esschen en Nispen er in geslaagd de vermoe delijke daders van den diefstal bij den land bouwer J. van Dorst te Rozendaal op te sporen. De gestolen effecten zijn niet teruggevonden. Ruim f 22,000 wordt nog vermist. De toestand van J. v. D. is beter. TEXELSCHE COURAMT.

Texelsche Courant | 1892 | | pagina 1