N#. 451. Zondag 31 Januari. A*. 1892. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL CEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor dsn Buna SO Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. - Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels $0 Cts. - Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, Parkstraat, Burg op Texel. KIEZERSLIJSTEN. De Voorzitter van den Gemeenteraad te Texel, noodigt by deze, naar aanleiding van art. 7 der wet van 4 Juli 1850 (Staatsblad no. 37). gewijzigd bi) art. VII der wet van 6 November 1887 (Staatsblad no. 193) de mannelijke inwoners der gemeente uit, om, zoo zij in eene andere gemeente in de personeele belasting, dienst 1890/91, ter zake van hunne woning naar eene hoogere huurwaarde dan die, welke volgens art. 1 letter, a en van de wet van 24 April 1843 (Staatsblad no. 15), ot in de grondbelasting dienst 1891 in eene andere gemeente of in meer gemeenten te zamen tot een bedrag van ten minste f 10.— in hoofdsom en rijks opcenten zijn aangeslagen, daarvan door overlegging der voor voldaan geteekende aanslag biljetten vóór 15 Februari a. s. te doen blijken. Evenzoo worden uitgenoodigd de mannelijke inwoners der gemeente, hoofden van gezinnen of alleen wonende personen zijnde, die van den inwonenden eigenaar of eersten huurder van een woonhuis of afgezonderd gedeelte van het woonhuis, waarvan de huurwaarde voor de personeele belasting ten minste op het dubbele gesteld is van het laagste in deze gemeente voor den vollen aanslag vereischte bedrag, zijnde f 46.—, gedurende 9 maanden voorafgaande aan den 15 Februari a. s., een gedeelte in huur hebben gehad en bewoond, waarvoor geen afzonderlijke aanslag in de personeele belasting geschiedt, maar waarvan de jaariyksche huurwaarde, ongestoffeerd, in ver houding tot de belastbare huurwaarde van het woonhuis of afgezonderd gedeelte van het woonhuis geschat het voormelde bedrag van f 23 bereikt, daarvan onder overlegging van de gevorderde be scheiden, vóór 15 Februari a. s. aangifte te doen. Ten slotte wordt herinnerd, dat de man geacht wordt te betalen den aanslag zijner vrouw in de grondbelasting, de vader dion zijner minderjarige kinderen, wegens de goederen, waarvan hij het vrucht genot heeft, en dat aanslagen in de grondbelasting wegens onverdeelde onroerende goederen, óók gelden voor den mede-eigenaar, wiens naam niet bi) den aanslag in het kohier is vermeld, mits zjjn aandeel in dien aanslag ten minste f 10 bedraagt, in hoofdsom en rijksopcenten. De modellen voor de aangiften, bedoeld bi) art. 1, letter c en het 4e lid van art. 7 in verband met art. 1, letter b der wet, zjjn kosteloos ter secretarie dezer gemeente verkrijgbaar. Texel, den 29 Januari 1892. De Voorzitter voornoemd, CONINCK WESTENBERG L. V. TEXEL, 30 Januari 1892. „In den nood leert men zijne vrienden kennen," luidt een spreekwoord, en dat spreekwoord bevat niet minder dan anderen eene groote waarheid. De ondervinding daarvan hebben in de laatste dagen velen kunnen opdoen, bij de moeielijke tijden welke werden doorleefd, wij bedoelen bij de heerschende ziekte. Waarlijk, die tijden deden de behoefte gevoelen aan een goeden vriendde tijd waarin velen geneeskundige hulp noodig hadden, waar in menig gezin de inkomsten geheel ophielden door ongesteldheid van den kostwinner, die tijd was zeker wel de geschikte om de vrienden te leeren kennen. En zulk een vriend vond menig nijvre werkman in het hier bestaande Ziekenfonds. Uit de ons verstrekte gegevens bleek ons dat bij het Ziekenfonds aan den Burg, gedurende de maand Januari 41 aanvragen om genees kundige hulp werden gedaan, terwijl tot heden reeds een bedrag van f 120 aan weekgelden werd uitgereikt. Zoo immer, dan voorzeker bleek in de ver- loopen maand het nut van dergelijke Vereeni- gingen van self help. En nu het doel waarom wij dit vermelden lo om allen, welke door handenarbeid hun brood moeten verdienen, aan te sporen lid van eene dergelijke Vereeniging te worden; het lidmaatschap toch eischt aan den Burg slechts eene uitgaaf van 10 cts. per week, waarvoor men het recht verwerft om bij ziekte geneeskundige hulp te bekomen vanwege het fonds, gedurende 12 achtereenvolgende weken, en desverlangd een weekgeld van 4 gulden; 2o om ook de gegoede ingezetenen aan te sporen dergelijke Yereenigingen te steunen door het lidmaatschap te aanvaarden, ten einde daardoor deze waarlijk nuttige Vereenigingen krachtig te maken tot het nakomen der ver plichtingen; uit de medegedeelde cijfers over Januari toch kan blijken dat, waar tegenover eene ontvangst van pl. m. f 70 eene uitgaaf als bovengenoemd wordt gevorderd, die steun ten zeerste gewenscht is. Melden wij hierboven slechts de cijfers van het Ziekenfonds aan den Burg, als daarmede bekend zijnde, ook op de overige dorpen van ons eiland zullen die cijfers vermoedelijk niet gunstiger zijn. Ook in het belang dier Vereenigingen meenen wij de daar wonenden ernstig te mogen wijzen op hetgeen wij onder sub. 2 hierboven schreven. Oudeschild, 29 Jan. De bewoners der haven, die tijdens de vorst ook weer eens het voorrecht genoten langs begaanbare paden hunne woning te kunnen bereiken, zijn er sinds het invallen van den dooi nog erger aan toe dan te voren. Niet alleen dat de weg, waar men ook gaat, buitengewoon mod derig is, maar het eischt alle beleid om 'top de been te houden. Menigeen maakte op 't glibberige pad reeds eene buiteling en kwam er met een ontoonbaar pak af. In den avond is het niet mogelijk de zeilmakerij of scheeps werf zonder ongevallen te bereiken. Wie misschien aan overdrijving denkt, haaste zich, zich persoonlijk van den toestand te overtuigen. Moge de aannemer van het havenwerk zich over de goïsoleerden ontfermen en zoo spoedig mogelijk den weg beharden, die sedert maanden reeds onbegaanbaar was. Naar men verneemt zijn de innundatie- werken te Kudelstaart (gem: Aalsmeer) ge staakt. Niet het weder, maar de weinige verdiensten noodzaken de arbeiders tot staking over te gaan. Er kon bij hard werken, van 's morgens 7 tot 's avonds half vijf uur, slechts vijf en zestig cents daags verdiend worden. De Ned. Bakkers Ct. waarschuwt hare lezers tegen een zoogenaamden reiziger in cacao, die hij levert, volgens zijn zeggen, met vanille, tegen 80 cent, Een monster van zijn „cacao", door do heeren Kuyt en Farenbach onderzocht, bleek geen spoor van cacao te bevatten. Het bestond uit de fijn gewreven houterige deelen van een zaadkorrel. De man, die deze „cacao" had verkocht, is lang en schraal; zijn houding heeft iets militairs; hij had een blonden snor, langen hals en ging gekleed in een grijzen demi-saison. Het antwoord, door den burgemeester van Amsterdam gegeven op het verzoek om eene demonstratie te mogen houden ten behoeve der invrijheidstelling van J. H. Geel, luidde als volgt: „De burgemeester der gemeente Amsterdam, overwegende dat het verzoek van de achttien werkliedenvereenigingen, nl. om op 1 Februari aanstaande eene demonstratie te houden, ten einde te doen zien dat invrijheidstelling van J. H. Geel is de wensch van genoemde ver eenigingen, in strijd zou zijn met de openbare belangen en vrij verkeer, en dat tevens voor adressanten andere gelegenheid openstaat, waarbij met die oelangen rekening wordt ge houden, hunne wenschen bij de bevoegde macht kenbaar te maken, heeft dat verzoek gewezen van de hand." De heer Davenport (Sequah) heeft weder iets nieuws bedacht. Te Dordrecht heeft hij Woensdagmiddag in het hotel Pousen aan 50 armen een maal verschaft, bestaande uit soep met brood, en daarna hutspot met vleesch en een glas bier. De heer Davenport hielp zelf bedienen en na den maaltijd rookte men gezamenlijk een sigaar, en werd medegedeeld, dat er Vrijdag visch zou wezen voor de katho lieken en dat Zaterdag 100 kinderen zouden worden onthaald; zoo mogelijk zou eiken middag een maaltijd worden gegeven. Eene familie uit Delft had zich dezer dagen naar Oud-Beierland begeven om eene erfenis in ontvangst te gaan nemen van een overleden bloedverwant. Op den terugweg kreeg men twist over de verdeeling van het geld; deze liep zóó hoog, dat de bewaarder van het luttele sommetje, in toorn ontstoken, dit voor de oogen zijner mede-erfgenamen in de Maas wierp. De man, voorzeker door dit geval van streek gebracht, ging nu te Rotter dam aan de zwier, met het gevolg, dat hij niet alleen zijn horloge verpanden moest, doch bij slot van rekening ook zijne jas om de reiskosten van Rotterdam naar Delft te kunnen bestrijden. Zeer voordeelig! Te Utrecht is een vrek dood gevonden, wiens nalatenschap op f95.000 wordt geschat. De grijsaard, wonende op den Malie-Singel aldaar, bracht eiken nacht door op den zolder van zijn tuinhuis, waar hij zijn kapitaal in effecten en bankpapier, verborgen had. Een beroerte schijnt een einde aan zijn leven te hebben gemaakt. Bovengenoemd bericht wordt echter op de volgende wijze tegengesproken De bejaarde v. d. S., te Utrecht, van wiens overlijden werd melding gemaakt, is, naar men thans mededeelt, niet dood. Er is wel iemand van ongeveer denzelfden naam gestorven maar niet de zuinige bezitter van het groote vermogen, misschien op een halve ton te schatten. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1892 | | pagina 1