N#. 452. Donderdag 4 Februari. A0. 1892. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor dkn Buna SO Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar AnncRnr a en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParitstraatBubg op Texel. BESMETTELIJKE VEEZIEKTE. De BURGEMEESTER van TEXEL, verzoekt allen die iets te vorderen hebben betreffende de besmettelijke veeziekte, over het jaar 1891, hunne rekening vóór 10 Februari 1892 by den gemeente ontvanger in te leveren. Texel, 2 Februari 1892. De Burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. TEXEL, 3 Februari 1892. De ovatie aan den burgemeesterRuw en somber was het in de natuur, toen Texels burge meester ons eiland betrad op den dag waarop hij in eene daarvoor expresselijk belegde zitting van den gemeenteraad als burgemeester zou worden geïnstalleerd. Ook al als een gevolg van het ongunstige weder, zoomede door de onverhoopte komst des burgemeesters, was de ontvangst hem bereid geen ander dan gewone beleefdheid. Wij willen er ons niet over uitlaten of die ontvangst een meer feestelijk karakter had moeten hebben, doch wij vragen zou het wonder zijn geweest indien de nieuwe burgemeester boven dien nog indachtig aan de oorzaak waardoor de eerstbepaalde installatie was verhinderd een yzig denkbeeld had gekregen van de plaats rondom in het water liggende, die zijne toekomstige woon plaats zoude zyn? Wy mogen niet gissen wat in hem is omgegaan, doch waariyk men behoeft geen sterke verbeel dingskracht te hebben om te kunnen veronder stellen dat het harte voor de nieuwe gemeente niet zoo warm koDde zijn. Eene goede gedachte (ofschoon zeer gewaagd, door den korten tijd van bes taan j was het daarom zeker van het muziekcorps aan den Burg, om van meerder leven blijk te geven, door aan den avond van dien dag den burgervader eene ovatie te brengen. En zoo geschiedde het. 's Avonds te 8 uur trok het corps, onder directie van den heer Borstlap van Schagen, van uit haar gewoon oefeningslokaal naar het hótel de Linde boom, alwaar de burgemeester vertoefde, om dezen te begroeten. Het bestuur, waarbij zich vele andere personen hadden aangesloten, complimenteerde den nieuwen burgemeester (toen deze buiten was gekomen), bij monde van den heer Dikkers, die den burge meester een welkom toeriep, hem toewenschte dat de tijd van zyn hierzijn voor hem en zijn gezin even zonnig zoude zyn als de dag waarop hij met zijne echtgenoote voor het eerst het eiland bezocht en eindigde met een „lang zal hy leven." De burgemeester dankte voor de eer welke hem werd bewezen, eene eer welke hy niet had kunnen verwachten; geheel onvoorbereid op de ovatie hem gebracht, bepaalde hij zich tot slechts weinige woorden, n. 1. een dank aan allen, een hulde aan het muziekcorps voor het flink optreden na zoo korten tijd van oefening, een woord tot aanmoediging om te trachten te bereiken het doel wat men met de oprichting van het corps zich had voorgesteld en de wensch dat het muziekcorps aan den Burg steeds moge bloeien. Fanfare's, volksliederen en hij leve lang, door de muziek aangeheven, wisselden het gesprokene af en besloten deze eerbewyzing; terwijl de leden van het corps aftrokken naar hun oefening lokaal, waar hen iets zou worden aangeboden, werden in de Lindeboom verschillende personen aan den burgemeester voorgesteld. Een en ander was in een uur tijds afgeloopen moge 't op onzen burgemeester den indruk hebben gemaakt dat 't hier niet alles koel en koud is, doch ook warmte en leven onze eilandbewoners niet vreemd zijn; moge 't eene goede gedachte bij hem hebben doen ontstaan, omtrent het eiland en deszelfs bewoners. Dat het publiek by deze ovatie zeer ruim tegen woordig was, behoeft geen betoog. Wij mogen van dit onderwerp niet afstappen zonder een enkel woord te wijden aan het muziek corps, dat dezen avond optrad. Wij noemden het hierboven gewaagd, en die meening zal zeker ieder met ons deelen, die weet hoe kort nog het leven was van deze Vereeniging. Den "8 September des vorigen jaars n. 1, werd tot de oprichting besloten en den 15 October werden voor het eerst de instrumenten ter hand genomen; vele van de leden hadden bij de oprichting zelfs geene muziekkennisterwyl slechts een enkele met een muziekinstrument bekend was. Neemt men daarbij in aanmerking dat de oefeningen tot Dog toe in het orkest en bij voldoende verlichting plaats vonden en bij de serenade die gemakken absent moesten blijven, dan zal men zeker beamen dat het optreden zeer gewaagd was. Aangenaam is het ons daarom te mogen getuigen 'dat dit eerste optreden zeer goed is geslaagd; zoowel by het marcheeren, als staande voor het hötel de Lindeboom, toonden de leden van het corps dat zij hun tyd goed hebben besteed; en die meening is niet enkel de onze, doch hoorden wy ook door velen uitspreken. Gaarne brengen wij de leden van het muziek corps een woord van hulde voor het behaalde succes, hetwelk zij hebben te danken aan hun yver en aan hun goeden wil. Niet het minst echter meenen wij hulde te moeten brengen aan den ijverigen directeur van het gezelschap, den heer Borstlap van Schagen, aan wiens uitstekende leiding het zeker is te danken dat zulk een gunstig succes werd behaald, hy heeft getoond een voortreffelyke leermeester te zijn; en na hem aan den onder-directeur, den heer R. Moojen, aan wiens vele bemoeiingen en leiding by de oefening, als de directeur niet aanwezig was, zeker ook wel is te danken het behaalde succes. Wij eindigen met den wensch uit te spreken dat het corps zich nog lang zal mogen verheugen in de voortreffelyke leiding van de heeren Borstlap en Moojendat de leden van het corps, die trots kunnen zijn op het behaalde succes daardoor niet overmoedig zullen worden, doch het hun een spoorslag moge wezen tot voort durende yverige studie, opdat het corps steeds meer en meer moge bloeienbiyve onder de leden dien goeden toon wonen, welke hunne by een komsten steeds kenmerkte en die zoozeer geschikt is om eene harmonische toon aan hunne instrumenten te ontlokken, en geve ten slotte het publiek van zijne belangstelling bewijs, door aan het muziekcorps financiëelen steun te ver- leenen, zoo onmisbaar voor de instandhouding en wie zou die instandbiyving niet wenschen? wy weten het immers dat muziek verbroedert en veredelt, dat muziek door het volk wordt bemind, getuige daarvoor de menschenmenigte, welke by eene muziekuitvoering steeds precent is. Naar men ons mededeelt is den 15 Januari door W. Dalmeijer en G. J. Vos respectievelijk te Koog en te Oudeschild, te Amsterdam m^t gunstig gevolg examen afge legd voor leerl.-klerk der telegraphie bij de Holl. IJ. Sp. Maatschappij. Beiden waren leerlingen aan de school van M. U. L. O. te den Burg; De commissie voor de werkverschaffing enz. vergaderde gisterenavond tot het opmaken barer rekeningeen verslag daaromtrent denken wij in ons volgend nummer op te nemen. Sedert geruimen tijd heerscht ook in de gehuchten van Beilen (Dr.) in hevige mate onder de schapen de galziekte. Honderden dezer dieren zijn reeds daaraan bezweken, en het is te vreezen, dat van sommige scha penhouders, de geheele kudde er aan bezwijken zal. De ziekte komt het meest voor onder schapen, die in den afgeloopen herfst op voch- tigen grond hebben gegraasd. De minister van waterstaat heeft aan de Eerste Kamer medegedeeld, dat geheele opheffing van bestelling op Zondag van pakjes, met de pakketpost aangebracht, bezwaar vindt, en dat de nieuwe postwet spoedig ingevoerd zal worden, nu het besluit ter uitvoering van die wet van den Raad van State ontvangen is. Er heeft zich te Zieriksee een geval van pokken voorgedaan bij een man uit Noord- Brabant, die daar was gekomen om met postpa pier, enz., het land af te loopen. De man is opgenomen in het gebouw voor besmettelijke zieken. Ook te Rotterdam heeft zich een geval van pokken voorgedaan, en wel bij een 27-jarig rondreizend koopman, tijdelijk verblijvende in eene slaapstede aan de Delfschevaart. Kapitein Harris, van de „P and O" stoom boot „Pekin", heeft weder bewezen hoe dienstig een geringe voorraad olie by stormweder kan zyn. De „Pekin" werd kort geleden op hare vaart van Honkong naar Singapore door een hevigen storm aangegrepen, welke het schip met ondergang bedreigde. Door de hooge zeeën was het onmogelijk het roer naar behooren te han- teeren. De kapitein liet toen een vat olie door een lap zeildoek met een kleine opening leeg- loopen. Onmiddeiyk werd de zee kalm, de golven sloegen niet meer over het dek en men was weder meester over het roer. Kapitein Harres verklaart dat een half gallon olie voldoende is, om de felste zee den geheelen dag lang in be dwang te houden. Eene in de vorige week te Rotterdam gehuwde vrouw, wier man door hare ouders in eene zaak was gezet, waarvoor door haren vader f 1700 was betaald, kwam dezer dagen bij hare ouders terug, mededeelendo dat haar man zich verwijderd had, nadat hij eerst den geheelen inboedel voor f 200 had verkocht. (Tijd,) TEXELSCHE COUEAMT.

Texelsche Courant | 1892 | | pagina 1