Buitenland. Te Groningen is het wolvee tegenwoor dig zóó laag in prijs en het beste schapen- vleesch zoo goedkoop, dat het door den slager voor 15 cent per V2 kilo verkocht wordt. Door de Koninklijke Utr. Fabriek van zilverwerk van C. J. Begeer is bij gelegenheid van het historisch feit, dat H. K. H. de prinses Wilhelmina, koningin der Nederlanden werd, eene medaille vervaardigd. De medaille stelt aan de voorzijde een uitstekend portret van H. M. de koningin voor, de achterzijde het wapen van II. M., daarnevens een Oranjetak en dealoude spreuk: Florira 1' Orangier, een spreuk van een der voorvaderen der koningin, waarom heen Koningin der Nederlanden 23 Nov. 1890, geb. te 's Gravenhage 31 Aug. 1880. Te Maastricht is een telephoonaienst ingericht, die den 15n dezer in werking zou worden gesteld. Toen men daartoe wilde overgaan, bleek echter, dat men eenvoudig vergeten had de vereischte machtiging van de regeering te verzoeken. Deze is nu ge vraagd. Eenigen tijd geleden werd in de dagbladen melding gemaakt van het optreden te Amsterdam en het in zijne praktijk toepassen van de veel besproken Sequah olie, door dr. F. Vestdijk. Men heeft niet nagelaten den dokter, die zich tusschen het publiek en de wetenschap scheen te plaatsen, na te gaan. Thans meldt men ons dat uit alle oorden van ons land patiënten door zijne methode genezing hebben gevonden. Dr. Vestdijk houdt, hoe ook van verschillende zijden aangevallen, vol, dat in de Sequah-olie heilzame bestanddeelen aanwezig zijn die, door een bevoegde hand op den patiënt aangewend, belangrijk tot de door hem verkregen resultaten hebben bijgedragen. Aan hen die door Rhuma- tiek lijden, kunnen wij dan ook aanbevelen eens kennis te maken met dr. Vestdijk. Hij is naar wij vernemen een welwillend en bescheiden man, die zeker gaarne eiken vrager om inlichtingen vriendelijk zal ontvangenzijne kostelooze be handeling van onvermogende patiënten moge daarvoor een bewijs zijn. (P. C.) Een nieuw „argument" tegen den persoon lijken dienstplichtEen boer uit Nederover Heembeek heeft onlangs een poging-tot zelf moord gepleegd, uit verdriet omdatzijn zoon in de volgende maand moest loten voor de militie. Hij sprong in het kanaal van Wille- broeck en werd slechts met veel moeite gered. Er moeten, volgens de „Maasbode" te Rotterdam in de laatste dagen gouden tien guldenstukken in omloop zijn gebracht, die, hoewel niet valsch, toch in waarde belangrijk minder zijn. Bij een winkelier was er een in betaling gegeven, waar van de oppervlakte eene kleine hoeveelheid scheen afgenomen te zijn, zoodat het gewicht met een gram ver minderd en de waarde dientengevolge f 1.50 gedaald was. Men zij op zijne hoede, vooral daar de klank niets van dit bedrog verraadt In de N. Rolt. Ct. wordt het volgende tegen de varkensziekte aan de hand gedaan Dat middel bestaat in hot voederen van steenkool. BU den kleinen burger en arbeider wordt de big gevoed met allerlei huiselijken afval ook eendenkroos en waterpest het dier krijgt daarbfj het water waarin de aardappelen gekookt zijn hetwelk vanwege het zoutgehalte zeer nuttig werkt. Zoodra het varken groot genoeg is om met vetmesten te kunnen aanvangen, worden gekookte aardappelenmeelsoortenerwten enz., en daarbij soms karnemelk, wei en bijpro ducten uit fabrieken gevoederd. Wanneer het dier daardoor krachtiger is geworden, begint het gewoonlijk te wroeten en zelfs het hok af te breken. Dit geschiedt niet uit lust tot ver nielen, maar om te kunnen knabbelen. Een zachte steen is een begeerlijk voorwerp waarvan stukken afgebeten en opgegeten worden. De boer zegt „het dier moet schuring in de maag hebben", en voegt dan soms zand bjj het voeder. In plaats daarvan geve men den dieren slakken steenkool, geen fijn gruis, die gretig verslonden worden, nog eerder dikwerf dan het lekkerste meel als men dat gelijktijdig geeft. Eene meer dan dertigjarige ervaring heeft geleerd dat varkens, die nu en dan, b. v. om de vijf dagen, een stuk steenkool verorberen, van de gevreesde ziekte verschoond blijven. Daarbij moeten echter de noodige voorzorgen genomen worden. Men beweert echter dat de varkens- Ziekte niet besmettelijk isen toch is men ver plicht wanneer een varken in een hok gestorven is, nl. aan de ziekte, zoodanig hok goed te boenen en te reinigen, en met carbolzuur of andere middelen te desinfecteeren om het uit breken der ziekte te voorkomen. Verder moet niet vergeten worden dat het varken om gezond te blijven en goed te groeien zindelijk moet gehouden worden door telkens versch strooisel in het hok te brengen, en het dier van tijd tot tyd te boenen fen te wasschen. Kan men een zoogenaamd loophok hebben dat is eene ruimte aan het hok grenzende, buitenshuis die hoewel afgeperkt toch lichaams beweging aan het dier veroorlooft, des te beter. Men moet maar gelukkig zijn. Nau welijks is de in den laatsten tijd bekend ge worden Duivelshoeker W. door zijne erfenis van f17000 heen, of een nieuw buitenkansje, een erfenisje van f6000 viel hem ten deel. Of liever niet hem, maar den „Duvelshoek", (eene buurt in Amsterdam), want, tenzij hij in de dagen na zijne kortstondige weelde pijnlijke ervaringen van de zijde der door hem beweldadigden, vanwege de |ondankbaarheid, mocht hebben opgedaan, zal het daar wel weer voor een paar weken Luilekkerland zijn. (Tijd.) Naar men verneemt, is eene antieke kruik, die in 1883 door een arbeider van Twijzel gevonden werd bij de vergraving van het stroomkanaal te Lits onder Oostermeer, en eerst als waardeloos werd weggeworpen, dezer dagen overgegaan in handen van een Engelschen lord voor de som van f 2000. Zij droeg te midden van wapenafbeeldingen en lauwerkransen in basreliëf het opschrift: peter: svartzenbvrgh vnde: margret: van: nechtrsem: g: r: sin hvsfrav: anno. 1586. Kapitein W. Bade, die voor eenige jaren te Amsterdam in het Aardrijkskundig Genootschap een voordracht hield over zijne ervaringen in de Poolstreken, heeft thans in de Vereeniging voor Handelsgeographie te Leipzig eene lezing gehou den over de rijkdommen der Poolwereld en de beteekenis daarvan voor Duitschland in het licht gesteld. Op grond zijner reiservaringen betoogde hij, dat in het hooge noorden nog een rijk veld voor exploitatie open is De zeeën bevatten on der den levenwekkenden invloed van den golf stroom millioenen visschen, Spitsbergen en het Beren-eiland bezitten rijke steenkolenbeddingen en ontelbaar zijn de vogels, rendieren, vossen en hazen, die op deze eilanden wonen. Hier is in overvloed voorhanden het materiaal voor fabrie ken van lijm, geconserveerde visch, levertraan, geconserveerd rendiervleesch, vogelsnaren, pels werk, enzalleen de guano, die hier ligt opge hoopt, is schatten waard. Nog is Spitsbergen zonder eigenaar, maar de tijd zal niet verre meer zijn, dat de beteekenis van dit eiland beter begrepen zal worden. Kapitein Bade, die het klimaat en de natuur van Spitsbergen met levendige kleuren schilder de, stelt zich voor, van den zomer met eenige dames en heeren een soort gezelschapreis naar dit eiland te ondernemen. In de „N. Bred. Crt." leest men de vol gende advertentie: „Ik ondergeteekende verzoek vriendelijk mij niet den titel van „Mevrouw" toe te voegen, daar ik niets liever verlang dan „Juffrouw" genoemd te worden. Met achting, mejuffrouw Kwisthout—Yan Goch, Ginnekenstraat, Breda." Mijn vader is mijn broeder en mijn zuster is mijn moeder. Ik ben mijn vrouws oom en dus de oud-oom van ons kind; en de groot moeder van mijn jongentje is ook zijn tante. Ra, ra! hoe kan dat? Antw.Als mijn zuster trouwt met mijn vrouws vader. 't Geval deed zich dezer dagen in de gemeente Hemelumer Oldephaart en Noordwolde voor. De liefde op het ijs. Wat men op het ijs al niet kwyt kan raken „Mooi Elsje, een boerin netje, poezel en malsch, verloor onder 't rijden de boot van haar hals" dat weten wfj uit onzen Tollens. En dezelfde autoriteit verzekert ons, dat Koenraad hy heette immers Koenraad „de flinkste gezel van het oord", by die ge legenheid zijn hart kwijt raakte, iets dat op het ijs meer pleegt te gebeuren. Nurksche menschen beweren, dat men op het ijs ook zijn gezondheid kan kwjjtraken, en zelfs zijn levenhet laatste meestal onder het ijs. Over het algemeen schijnt het Ijsvermaak aanleiding te geven tot een zekere zorgeloosheid, getuige de lange lyst van verloren voorwerpen (harten uitgezonderd), die eiken dag op de Amsterdamsche IJsclub voor den recht- matigen eigenaar terug te verkrijgen zijn. Maar dat op zulk eene lijst eene trouwacte stond vermeld, zooals deze week geschiedde, was zeker iets nieuws. Was de gelukkige bezitter van het document, dat men gewoonlijk niet in zijn jaszak pleegt te dragen, direct na de voltrekking der plechtigheid met zijn wederhelft naar het ys gesneld, om zijn huwelijksreis te maken op de gladde baan Of achtte hij het vertoonen van dit bewijsstuk aan de gestrenge heeren commissarissen noodig, om met de uitverkorene zijns harten te kunnen opleggen Dit laatste zal wel niet het geval zijn geweestdan zou hij wel beter op zijn papiertje hebben gepast. Het incident verdient de aandacht van onze dichters. Welk blijspel steekt reeds in den titel De verloren trouwakte of de huwelijksreis op het ijs En welk een heerlijke romance, teeder, (maar vooral niet smeltend) laat zich daarvan maken(Amst. Ct.) Meer dan eens reeds is er gewezen op het groote gevaar, dat dat door het dragen van gekleurde kousen kan ontstaan. Toch hoort men nog telkens weer, dat deze of geene daar van het slachtoffer geworden is. Ook te Goïn- garijp (Friesland) heeft deze gewoonte nu weer bijna het leven gekost aan een aanvallig vijf jarig meisje van den arbeider J. H. Een onbe duidend wondje aan den voet en roodgekleurde kousen, ziedaar de oorzaak van eene ernstige bloedvergifting. Door de doelmatige behande ling van dr. R., van Joure, bij wien de ouders geneeskundige hulp inriepen, zal het misschien mogelijk zijn de kleine nog in het leven te behouden. In de Rijnprovincie worden door vele vee houders bfj de Pruisische regeeringjadressen inge diend, tegen de opheffing van de beperkende be palingen omtrent den invoer van vee uit Neder land. Zij beweren, dat de vrije invoer van Hol- landsch vee zeer schadelijk zou zijn voor de vee teelt in hun eigen land. Ook wordt, volgens de klagers, op de bepaling omtrent „invoer van vee tot rasverbetering" door veehandelaars en boeren zóo weinig gelet en wordt die bepaling door de autoriteiten zóo slordig ge handhaafd, dat de tegenwoordige toestand onge veer gelijkstaat met geheel vrijen invoer. De Engelsche regeering is voornemens eene commissie te benoemen tot het instellen van een onderzoek naar de oorzaken van - en de behoeds- middelen tegen de influenza. Hevige overstroomingen hebben in Schotland groote schade aangericht. Eenige spoorwegbrug gen zijn vernield en een groot aantal paarden en koeien is door den stroom meegesleept en verdron - ken. Onlangs werd medegedeeld dat de Spaansche briefschrijver, die reeds twintig jaar lang aanbiedt een verborgen schat met onbekende menschen- vrienden op te graven en te verdoelen, gevaDgen is genomen. Als tegenbericht kan dienen dat hjj in den laatsten tijd niet minder dan 10 brieven aan verschillende Parijsche ingezetenen schreef, met aanbod een te Saint Cloud begraven schat aan te wjjzen tegen vergoeding van frs. 2000. Onlangs stierf te Wisconsin, in Noord-Ame rika, een gierigaard, die tot zyn dood zijn geld, zijn karakter en zijn goed humeur had weten te bewaren. Thomas Rocker was zyn leven lang een verschrikkelijk schraper en niemand wilde in zijn vaderstad met hem te maken hebben. Toen zyne buren hem echter eenige dagen ge leden 's morgens vroeg nog niet uit zijn huis zagen komen, vermoedden zy dat hem iets over komen was, waarschuwden de politie, sloegen de ramen stuk en vonden den gierigaard in een klein vochtig kamertje, dood op een stroomat liggen. Aan zijn rechterzijde had hy een hoop goud stukken opgestapeld en links lagen verscheiden zakjes met papieren geld. Op een tafeltje en onder het bed lagen papieren van verschillende soort, in het geheel vond men twee en een half millioen gulden. Allerzonderiykst was het testament dat Rocker, weinige uren voor1 "zyn dood, met potlood op een stuk stroopapier had geschreven en toen op het tafeltje gelegd. Het luide aldus„Als in Indië een voornaam man sterft, mag zyn lievelingsvrouw hem niet over leven en ze wordt mede verbrand. Ik ben wel

Texelsche Courant | 1892 | | pagina 2