Buitenland. Marktberichten. PREDIKBEURTEN. ADYERTENTIËN. Jl. Zondag werd in den Eilandspolder nabij Westgraftdijk een schuitje gevonden, waaraan een drenkeling door middel van een ketting, die om zijne boenen gebonden was, bevestigd was. Ook de handen van den drenkeling waren met een doek stevig vastgebonden. Het lijk werd naar het lijkhuisje te Westgraftdijk gebracht, waar men in den drenkeling K. d. G. van Graft herkende. Algemeen vermoedt men, dat hier zelfmoord heeft plaats gehad, zonder dat men de oorzaak daarvan kan gissen. Wij lezen in „De Visscherij," (uitgever J. H. van Balen, te Nieuwediep) het volgende, voor den viscbliandel zeker niet onbelangrijke bericht: Hamburg, 16 Jan. --De in de vorige week met spanning verwachte stoomer „Noordkaap" met 400.000 pond schelvisch, kwam 11. Dinsdag aan. De visschen waren hard bevroren, groot van stuk en zagen er niet zeer uitlokkend uit. De kwaliteit is niet van de beste, maar ze zijn door en door gezond. Den eersten dag werden deze visschen hoog betaald, den tweeden dag gingen de prijzen successievelijk terug. In het algemeen is men niet tevreden over de kwaliteit dezer visschen en bij rijkelijken toevoer van versche schelvisch zouden deze bevrorene bijna niet te verkoopen zijn. Tot heden is ongeveer de helft der lading verkocht. Het krankzinnigengesticht te Loosduinen, op te richten door de vereeniging tot christe lijke verzorging van krankzinnigen en zenuw lijders in Nederland, gevestigd te Utrecht, zal bestaan uit tien paviljoenen voor mannen, tien paviljoenen voor vrouwen en de noodige dienstgebouwen. Er mogen niet meer dan 500 krankzinnigen, 250 mannen en 250 vrouwen, verpleegd worden. De geneeskundige behandeling der verpleeg den wordt aan ten minste drie geneeskundigen opgedragen. Zoolang het aantal verpleegden niet meer dan 200 bedraagt, moet aan ten minste één, zoolang het aantal verpleegden meer dan 200 maar niet meer dan 350 be draagt, aan ten minste twee geneeskundigen de geneeskundige behandeling zijn opgedragen. Dr. P. J. Hollman, deelt in het Handels blad mede, dat de influenza niet bestand schijnt tegen Stokholmer teer. Dagelijks een lepel versche Stokholmer teer, even verwarmd, is voldoende om die dampen door het vertrek te verspreiden. Maandagnamiddag omstreeks half twee ure wist een welgekleed heer van jeugdigen leeftijd door te dringen tot het kabinet van den minister van buitenlandsche zaken. Hij sprak tot den minister in hoogst opgewonden toestand allerlei wartaal. Daarop heeft de man zich ijlings verwijderd en naar het politiebureau der le afdeeling be geven, alwaar hij zich aanmeldde als zich schul dig te hebben gemaakt aan hoogverraad. Het bleek daar aldra, dat de man niet wel bij het hoofd was en te Kampen thuis behoorde. Tegen den avond werd hij vrij woest en over gebracht naar het hoofdcommissariaat, alwaar men hem in de voor dergelijke lijders aanwezige cel bracht. Den volgenden dag is de ongelukkige door zijn familie afgehaald en onder geleide naar zijn woonplaats vertrokken. D Door een groot aantal vakvereenigingen belegd, werd Maandagavond te Amsterdam in het locaal „Plancius" eene groote meeting gehouden, die ten doel had om protest aan te teekenen tegen het langer gevangen houden van den sociaal democraat Geel, die indertijd een schot had gelost op den politie-commissaris Stork. Het houden van een demonstratie door middel van een optocht was door den burgemeester geweigerd. De zaal was meer dan vol. Veel nieuws werd er natuurlijk niet verteld. Alle sprekers waren 't er over eens, dat Geel moest worden vrijge laten, en het publiek dit bleek uit de luide toejuichingen stemde met de sprekers in. Toen de meeting was afgeloopen, verzamelden zich voor het gebouw in de Plantage ongeveer duizend menschen, die in optocht door de stad gingen. Een erfenis van 42 millioen. In 1792 werd, naar het schijnt, deze som door een aan zienlijk ingezetene van Gent (België), De Gruijter of Gruijters genaamd, nagelaten en de interest daarvan wordt door eene familie in België ge noten. Twee derde gedeelte dor som, 28 millioen, zou thans nog beschikbaar zijn voor erfgenamen die in Nederland schijnen te wonen. Aan tal van personen, een van bovenstaande namen dragend, is een oproeping gedaan, en Donderdag vergaderden te Eindhoven in een lokaal van den heer W. van Harten een klein veertigtal personen uit schier alle oorden des lands mot een paar Belgische heeren een advocaat uit Hasselt en een notaris uit Hamont, die voor de rechthebbenden deze zaak, zoo mogelijk, in het reine willen brengen. Zoo men daarmede niet terechtkomt, zijn geene kosten te betalen, zoo ja, moeten procenten aan deze makelaars worden uitgekeerd. Dat alle aanwezende Gruijters en De Gruijters erfgenamen in spe, gretig toebeten, laat zich lichtelijk begrijpen. Meier Ct.) Een groote werkstaking begon Zaterdag op de scheepswerven aan Tyne, naar aanleiding van oneenigheden tussclien machinisten en loodgieters. Er zijn 30.000 werkeloozen. Twee groote suiker fabrieken sluiten mede, wegens den hoogen prijs der ruwe suiker, waardoor de concurrentie met de Duitsche bietsuiker onhoudbaar is. In Duitschland heeft men van de vele sneeuw die in de vorige maand gevallen is gebruik gemaakt om te onderzoeken of bij een veldtocht in den winter een sneeuwwal eenige dekking oplevert tegen geweervuur. De proeven werden genomen met een sneeuwhoop van 2 meter breedte (diepten) en vijf voet hoogte, en gaven tot uitkomst dat een zeer groot getal schoten uit het geweer van klein kaliber op 500 meter afstand door de sneeuw heen in de schijven drong die er achter waren geplaatst. Het stoomschip „Eider," van New-York naar Bremen, is bij Wight gestrand, maar zal waarschyniyk met hoog water vlot komen: 12 zakken mails zijn geborgen; 57 balen katoen zijn overboord geworpen maar weder opgevischt. Aan boord van het gestrande stoomschip bevonden zich ongeveer driehonderd passagiers van New-York naar Bremen bestemd. Het woei hard en het stoomschip is lek geworden. Het zit gevaarlijk, dertien passagiers zijn eerst ont scheept, maar om meerdere van boord te halen werd moeielijk. Het stoomschip zat te ver van den wal om van het vuurpeiltoestel gebruik te kunnen maken om de opvarenden van boord te halen. Ongeveer tweehonderd passagiers zyn later van boord gehaald en geland. Het weder verbeterde niet, doch op de noodseinen gingen drie reddingbooten naar het gestrande schip, die er in slaagden ten slotte alle passagiers te redden. Succi, die eene weddenschap had aangegaan om thans 52 dagen aaneen te vasten, heeft het na den 44sten dag moeten opgeven. Zijne krachten waren zoo geducht afgenomen en zijn gewicht was zoo belangrijk verminderd, dat zijne genees- heeren hem gelast hebben de proef te staken. De mijnwerker te Myslowitz. die reeds4V2 maand achtereen geslapen heeft, ontwaakte Vrijdag 11. om, met een gebaar om bier te vragen. Men vroeg hem, of hij leed, waarop hij op zijne voeten wees. Na te hebben gedronken sliep hij weder in. Tegenover het eiland Ithaka, aan Grieken- lands westkust, is het pantserschip van den commandeerenden admiraal van het Engelsche eskader van de Middellandsche zee op eene rots geloopen. Het moet zeer beschadigd zijnhet voorschip ligt op de rots, het achterschip in het watervier waterdichte afdeelingen zijn met water gevuld geraakt. Met hulp van andere Engelsche schepen zjjn de lekken gestopt. Zware kanonnen twee zfln er van 111 ton die het schip aan boord had, zijn ontscheept. Er zfjn eene sleepboot, een kolenschip en vier lich ters naar de plaats van het ongeluk vertrokken. Het schip heeft twaalf millioen gulden gekost. Uit Calais wordt geseindEen goederen trein van 14 waggons is in de nabijheid van St.-Just ontspoord. Verscheidene uren lang bleef de weg dientengevolge versperd, zoodat de sneltrein naar Parfja eene vertraging van zeven uren ondervond. Vrijdag, Zaterdag en Zondag jl. heeft te Weenen een zware storm gewoed, die aan tal van gebouwen belangryke schade toebracht. Vele personen werden gekwetst door afgewaaide steenen en dakpannen; lytuigen werden door den krachtigen wind omgeworpen, de scholen stonden leeg omdat de ouders hunne kinderen niet over straat durfden zenden. Een droevig lot trof een spoorwegbeambte, wien een locomo tief passeerde juist op het oogenblik, dat een windvlaag zijnen mantel losrukte, deze haakte in de locomotief en de man werd zoo ongelukkig op den grond geworpen, dat de wielen hom over beide beenen gingen. Reizigers tusschen Spanje en Frankrijk zien aan het station te Hendaye, op Fransch gebied, een eigenaardig schouwspeleen ware vlakte bedekt met 100000 vaten wijn, verleden week nog uit Spanje, tegen het verstreken van het handelsüactaat, aangebracht. Men rekent dat er ongeveer 70 millioen liter Spaansche wijn over Hendaye en de haven van Passages in de laatste weken zijn ingevoerd. Aan „Le Temps" wordt uit Porto-Novo gemeld De Dahomeyanen hebben de streek van Popos, in de nabijheid van de kust, geplunderd en platgebrand. Zy maakten zich van 3000 slaven meester. De bevolking is naar het aan Duitschland behoorend gebied gevlucht. De handel staat stil. Leiden, 5 Feb. Ter markt werden heden aangevoerdOssen stuks f 140 a f 275 22 Stieren f 92 a f 210 Veulens stuks a f 108 kalikoeien f 110 a f 265; Melkkoeien f 110 a f 265; 52 Varekoeien 88 a 190; 86 Vette koeien f 140 a f 275; 12 Vette kalveren f 52 a f 85, 23 Magere kal veren f4, a f 14 GrasKaiveren f a f 220 Vette Schapen f 16 a f 29,— 72 Magere Schapen f 11,— a f 20 2 Paarden f 28 a f 41 Magere Lammeren f a f Vette jarige 24 Magere Varkens f 13 a f 25 Vette Varkens a. 74 Biggen f4.— a f 12. Londen, 4 Feb. Ter veemarkt zyn aangevoerd 200 Runderen, 2000 Schapen en lammeren, 90 kalveren, 30 Varkens. Men noteert: Runderen 0,45 0,70 Schapen en lammeren 0,67, a 0,85 kalveren 0,47s a 0,90 varkens f 0,40 a 0,60. Zondag 7 Februari 1892. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. half tien Ds. van Schaick. Koog. Voorin. 10 uur Ds. de Mazure. Den Hoorn. Voorin, half tien Ds. Leffef. Oudeschild. Nam. 2 uur Ds. Leffef. Oosterend. Nam. 2 uur Ds. de Mazure. De Cocksdorp. Nam. 2 uur Ds. Van Schaick. Doopbediening.) DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. Geen dienst. Woensdag 10 Februari. HERVORMDE GEMEENTE. De Cocksdorp. 's Avonds 6>/3 uur de Hr. Niessink. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor TEXEL en de, daar onder ressorteerende, hulpkantoren werd ge durende de maand Januari Ingelegd f 2807.84; Terugbetaald f 1697.36 Het laatste, door dat kantoor uitgegeven, boekje draagt het nummer 1009. V Bevallen van een Meisje, A. KIKKERT—Lanqeveld. Burg, Texel, 3 Febr. 1892. Heden overleed, in den ouderdom van ruim 59 jaren, onze geliefde Vader en Be- huwd-vader J. OOSTERHAVEN, in leven Geneesheer te Franekeb. R. S. KUPERUS. K. KUPERUS—Oosterhaven. Burg, 4 Februari 1892. Heden oveileed tot ons aller droefheid, onze geliefde Moeder, Behuwd- en Groot moeder, Mejuffrouw A. KEIJSER - DIJKSEN, in den ouderdom van 76 jaar. Uit naam der familie C. KEIJSER. J. KEIJSER. Burg, Texel, 5 Feb. 1892.

Texelsche Courant | 1892 | | pagina 2