N#. 455. Zondag 14 Februari. A®. 1892. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- cu Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Bubo 80 Cts. Franco per post door go- heel Nedebland 46 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advcrtentiën vóór 10 unr op den dag der nitgave. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, Parkstraat, Burg op Texel KENNISGEVING. GRONDBELASTING. De BURGEMEESTER van TEXEL brengt ter kennis van belanghebbenden, dat ter Secretarie dezer gemeente, vanaf heden gedurende 30 dagen voor een ieder ter inzage ligt, eene opgave der schattingen en metingen in deze gemeente over het dienstjaar 1891. De verzoekschriften om hermeting ofherschatting ten koste var. ongelijk, die om vernietiging van schattingen, welke geacht worden in stryd met de wet te zijn verricht, de bezwaarschriften tegen ambtshalve verbeteringen van misstellingen in de belastbare opbrengst en van onjuiste me tingen en berekeningen, zoomede de bezwaar schriften omtrent de onderwerpen, bedoeld in art. 43 der wet van 26 Mei 1870 (Staatsblad no. 82), behoorende luidens de artt. 16 no. 1,19 no. 2, 23 derde lid en 44, bij Gedeputeerde Staten dezer provincie te worden ingediend, binnen dertig dagen na heden. Texel, 10 Februari 1892. De Burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER van TEXEL maakt bekend, dat bij hem is ontvangen de navolgende kennisgeving JACHT EN VISSCUERIJ. De COMMISSARIS DER KONINGIN in Noord holland, gezien het besluit van Gedeputeerde Staten dier provincie van 27 Januari 1892 no. 1 i Gelet op art. 11 der wet van 13 Juni 1857 (Staatsblad no. 87): Brengt ter kennis van belanghebbenden lo. dat de jacht op eenden in deze provincie zal worden gesloten den 29sten Februari e. k. met zonsondergang 2o. dat de jacht op ander waterwild zal worden gesloten den lsten April e. k., mede met zons ondergang 3o. dat het weispel van kwartelen met steek garen of vliegnet zal mogen worden uitgeoefend van l Mei tot 15 Juli e. k. 4o. dat de visscherij, met uitzondering van die met aalkorven, aaldobbers en palingfuiken, van die met het schepnet of de gebbe om kleine vischjes te vangen voor de aaldobbers, en van die op snoek in de gemeente Texel, zal worden gesloten van 15 Maart tot 1 Juni e. k. 5o, dat gedurende den gesloten vischtyd ook het visschen met den hengel in de hand is verboden. En zal deze in het Provinciaal Blad worden geplaatst en voorts in elke gemeente van Noord holland worden aangeplakt. Haarlem, 2 Februari 1892. De Commissaris der Koningin voornoemd, SCHORER. Texel, 12 Februari 1892. De Burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. BEKENDMAKING. VERKIEZING. De Voorzitter van den Raad der gemeente TEXEL maakt bekend, dat op Maandag den 29 Februari 1892 eene verkiezing zal plaats hebben voor Een lid van den Gemeenteraad, ter ver vulling der bestaande vacature. De volgende bepalingen der Kieswet worden hierbij in herinnering gebracht: Art. 37 (2e zinsnede). Den kiezer, die zijn stem briefje verloren, of er geen ontvangen heeft, wordt gelegenheid verschaft, om er ter Gemeente-Secre tarie een te bekomen. Art. 38 (le zinsnede). De inlevering van het stembriefje geschiedt in de Gemeente, waar de kiezer op de kiezerslijst is gebracht. Art. 39. Het stembriefje, schriftelijk ingevuld, wordt door den kiezer in persoon op de plaats, voor de inlevering bestemd, in de aldaar aanwe zige stembus gestoken. Art. 47. Tot de stembus wordt niemand toege laten, dan die, volgens de laatst gesloten kiezers lijst, bevoegd is tot de keuze mede te werken. Art. 61 (le zinsnede). Van onwaarde zijn de briefjes: die het vereischte zegel missen; die onderteekend zijn; geen persoon duidelijk aan wijzen; niet ingevuld zijn; andere stembriefjes omvatten, of daaraan opzettelijk zijn vastgehecht. Texel, 12 Februari 1892. De Voorzitter van den Gemeenteraad, STRICK VAN LINSCHOTEN. TEXEL, 18 Februari 1892. Bij de dezer dagen gehouden landver huringen bleek een williger geestover het algemeen toch werd een hoogeren huurprijs besteed, dan bij de laatste verhuring van die perceelen. Ook de verkooping van land, welke Donderdag werd gehouden, getuigde volgens sommigen van verbeteringgemiddeld werd f 1000 per bunder betaald. Nadat de veelvuldige damwedstnjden welke voor een paar jaren geleden bier nog al aan de orde waren, door eene algeheele stilte op dat gebied was gevolgd, had gisteren avond weder een damwedstrijd plaats, thans in het hotel „den Burg." Zulk een wedstrijd, waar in tegenstelling van vele anderen de meest mogelijke stilte en aandacht gewenscht is, is wel e^ns aardig gade te slaan, en zoo waren dan ook gisteren avond velen in het hótel „den Burg" tegen woordig om daarvan getuige te zjjn. 13 personen namen aan den strijd deel, waarin na menige ernstige kamp overwinnaar bleef de heer C. W. Koning, die met den heer J. B. Bakker de laatste partijen speelde. Met de bergers van de opgebrachte katoen is als accoord getroffen een bergloon van f 18 per baal. Naar men ons mededeelt is aan het strand achter de Koog eene witte boot aangespoeld. Oudeschild, 12 Feb. Nadat de garnalen vloot binnen de zeegaten dag aan dag een buiten gewoon schrale vangst had, ging zij heden haar geluk eens buitengaats beproeven. Deze poging slaagde naar wensch. Sommige schuiten hadden zelfs zeven manden gevangen. Heden keerde hier in zinkenden staat uit zee terug, de blazerschuit van schipper M. Timmer. Zij was, terwijl zij op de Noordzee vischte, door een Helderschen botter zoo geweldig aangevaren, dat de bemanning ijlings oversprong. Toen eenige Texelsche schuiten ter hulp opdaagden, ging men weer aan boord, wierp de ballast in zee en pompte wat men kon. Zoodoende mocht het gelukken het vaartuig te behouden. De schuit heeft echter belangrijke averij bekomen en moest terstond op de werf worden gedraaid. In het laatst van December werd melding gemaakt van eene door den minister van marine genomen beschikking, waarbij aan een jongen van de marine op verzoek zijner ouders ontslag uit den dienst werd verleend, onder voorwaarde, dat het ontvangen handgeld werd teruggestort. Zooals te begrijpen is, zijn tengevolge daar van verschillende adressen aan den minister gericht, waarbij op dezelfde voorwaarde voor andere jongens, die eveneens berouw hadden van hun op zoo jeugdigen leeftijd (13 A 15 jaar) genomen besluit om den lande tot hun 26e jaar te dienen, eveneens ontslag uit den dienst werd verzocht. In tegenstelling met de beschikking van December 1891 is op deze aanvragen ongunstig beschikt. Ook te Amsterdam is op de vischmarkt bevroren schelvisch aangevoerd. Reeds dagen te voren (zoo meldt het Handelsblad), had men het druk gehad over den verwachten aanvoer van dit artikel op onze markt. Er zou een heeie stoomboot met dat goed komen uit het hooge Noorden, uit het land waar geen land meer achter is. En nu de visch er was, dacht men schier niet aan zaken doen. Er werd ge juicht, geschreeuwd, zelfs gedanst. Niet omdat men zoo blij was met het nieuwe artikel. Och neende meesten vonden het zelfs een erg verdacht iets. Maar men maakte pret omdat er aanleiding was eens extra uit de slof te schieten. En zoo keek men de nieuwe visch wantrouwend aan. Wat ziet ze zwart, wat is ze hard. En zou ze wel gezond zijn Nu dat laatste hadden de keurmeesters de heeren V. v. d. Laan en P. de Ruijter, onderzocht. En hun verklaring dat de ontdooide schelvisch voldeed aan alle eischen welke men aan versche visch mag stellen, werd door belanghebbenden op ruime schaal verspreid. Toch was er nog aarzeling genoeg. Hoe zou ze smaken Het bleek echter, dat ook de smaak niets te wenschen liet zoodat er werkeiyk moeite toe noodig was niet te gelooven, dat de visch niet versch was- De Nordkap is geheel tot het vervoer van de bevroren visch ingericht. Deze wordt, na ont daan te zijn van de ingewanden, op een tempe ratuur van 50 a 60° C. onder nul gebracht, dan ingeladen en op een temperatuur van 18° C. gehouden. Deze lage temperatuur weet men te bereiken, door krachtige luchtpompen, welke lucht samenpersen, waarna de ontspanning eene belangrijke temperatuursverlaging doet onder gaan. De visch wordt door deze behandeling zoo hard als een plank en krygt uitwendig een iets donkerder kleur dan de versche visch. In bevroren tosstand kan men ze zoolang be waren als men wil. Voor het gebruik moet men ze ontdooien, waartoe men ze een nacht in koud water zet. Den volgenden dag is de v sch ontdooid en wordt dan op de gewone wyze behandeld. TEXELSCHE COURANT, "W 4

Texelsche Courant | 1892 | | pagina 1