N8. 456. Donderdag 18 Februari. A#. 1892. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL 6EDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag;- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden Voor den Bubo 80 Cts. Franco per post door ge heel Nkdkkland 46 Cts. - Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advcrtentiën vóór 10 unr op den dag der uitgave. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groots letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÈN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Texel. K ENNJSGE VIN G. De BURGEMEESTER van TEXEL maakt bekend, dat bij hem is ontvangen de navolgende kennisgeving JACIIT EY VISSCHERIJ. Do COMMISSARIS DER KONINGIN in Noord holland, gezien het besluit van Gedeputeerde Staten dier provincie van 27 Januari 1892 no. 11 Gelet op art. 11 der wet van 13 Juni 1857 (Staatsblad no. 87) Brengt ter kennis van belanghebbenden lo. dat de jacht op eenden in deze provincie zal worden gesloten den 29sten Februari e. k. met zonsondergang 2o. dat de jacht op ander waterwild zal worden gesloten den lsten April e. k., mede met zons ondergang 3o. dat het weispel van kwartelen met steek garen of vliegnet zal mogen worden uitgeoefend van l Mei tot 15 Juli e. k. 4o. dat de visscheryj, met uitzondering van die met aalkorven, aaldobbers en palingfuiken, van die met het schepnet of de gebbe om kleine vischjes te vangen voor de aaldobbers, en van die op snoek in de gemeente Texel, zal worden gesloten van 15 Maart tot 1 Juni e. k. 5o. dat gedurende den gesloten vischtijd ook het visschen met den hengel in de hand is verboden. En zal deze in het Provinciaal Blad worden geplaatst en voorts in elke gemeente van Noord holland worden aangeplakt. Haarlem, 2 Februari 1892. De Commissaris der Koningin voornoemd, SCHORER. Texel, 12 Februari 1892. De Burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. TEXEL, 17 Februari 1892. Zondagavond jl. gaf de Rederijkerskamer „Advendo" hare tweede tooneelvoorstelling. De opkomst van het publiek was niet zoo groot als bij de eerste voorstelling, hetwelk niet onwaarschijnlijk is toe te schrijven aan de om standigheid dat Vrijdagavond in „de Lindeboom" eer.e Soireé Amusante zal worden gegeven, alwaar de Holl. karakterkomiek de Winter zal optreden, en sommigen wellicht de voor keur er aan hebben gegeven om daarheen te gaan. Toch behoefde „Advendo" over de opkomst van het publiek niet ontevreden te zijn. Ten tooneele werden gevoerd een tweetal blijspelen De verzegelde burgemeester en Jozef in den bonten rokwelke stukken niet boven de krachten der werkende leden gingen. Van het ten tooneele gevoerde meenen wij aan het laatste stukje de voorkeur te moeten gevenvooral het eerste bedrijf daarvan werd in zijn geheel alleraardigst gespeeld. In het eerste stuk scheen iets ledigs te wezen, 't geen wel de schuld van den schrijver kan zijn, doch hetwelk door de vertooners veel had kunnen worden verholpen. Naar 't ons voorkwam verwierf echter ook deze tooneel voorstelling de tevredenheid van vele bezoekers. Mogen de leden van „Advendo" voortgaan met flinke studie, opdat zij nog eens met goed succes hunne krachten aan degelijker stukken kunnen wijden. Het voornemen is om eene herhaling van deze voorstelling te geven op Donderdag 18 dezer, de opbrengst zal alsdan strekken voor een goed doeldat de leden, aan het genoegen, ook willen paren het nuttig zijn voor anderen, verdient zeker alle lof en aan beveling. Moge niet alleen eene ruime inteekening op de lijst, doch ook het bezoek van velen uit de burgerij, eene waardeering zijn van het goede werk dat „Advendo" met deze voorstelling beoogt. De Cocksdorp, 16 Febr. De influenza-epidemie breidt zich nog steeds uit. De aard der ziekte wordt evenwel minder gevaarlijk. Tot nog toe heeft zij hier geene offers geëischt. Volgens het gerucht zou do dezer dagen te Rotterdam overleden groote kunstliefhebber, de heer Fop Smit Jr., niet minder dan 14 mil- lioen hebben nagelaten. Inzonderheid werd zijn bedienend personeel goed door den over ledene bedacht. Zijn huishoudster, die ruim 30 jaren bij hem in dienst was, ontving een legaat van f 20.000, terwijl de overigen een wekelijksche uitkeering in guldens werd toe gezegd naar het aantal jaren, dat zij in dienst van den overledene zijn geweest. Er zijn er, die een wekelijksche uitkeering krijgen van f 18. Van de 159 remonte-paarden, die in 1892 voor de bereden artillerie zullen worden aan geschaft, zullen 80 verkregen worden door aankoop in het binnenland, de overigen door aankoop in Engeland en Ierland. De klokkengeschiedenis te Oudehorne is thans opgelost door het volgende besluit, door den Gemeenteraad van Schoterland genomen „Het gemeentebestuur van Schoterland In aanmerking nemende dat in het dorp Oude horne eene algemeens teleurstelling zich uit over de verwijdering van een der klokken uit dit dorp overwegende dat het al te stoutmoedig, even zeer onrechtmatig optreden van de ingezetenen ten zeerste moet worden gelaakt en niet alleen afkeuring verdient, maar ook eene gestrenge bestraffing zou moeten ten gevolge hebben. Heeft In dezen zich grootmoedig wenschende te betoonen, omdat hier valt te rekenen met een algemeene dorpsgehechtheid, die zou voeren tot een verzet dat ernstigs gevolgen voor de inge zetenen zou kunnen hebben en waarvoor zij zoo mogelijk moeten blijven bewaard; besloten: de verwijderde klok aan Oudehorne terug te geven."' Te Diever was onlangs een jong paar voornemens in 't huwelijksbootje te treden, 't Huis geschikt voor de affaire, was gehuurd, zelfs een kar aangeschaft, waarmee de waren zouden rondgevent worden. Doch niet steeds is de liefde bestendig van duur; ook hier. Bij de ouders van den geliefde moesten de goede ren executoriaal verkocht worden. De boel werd dus opgeschreven, ook de kar van het j paartje. Of dit de liefde deed bekoelen, is niet bekendmaar wel, dat d.d. na afloop der verkooping een hevige strijd werd gevoerd om 't bezit der karwelke strijd met de nederlaag der vroegere dulcinea eindigde, die onder een vloed van tranen hare woonplaats weer opzocht. - In het Leidsch Dagbl. van 15 dezer, lezen wij: Men zal zich herinneren dat de Hollandsche Maatschappij van Landbouw na jarenlange onder handelingen er in geslaagd was eene prachtige Zuivelschool te Oudshoorn op te richten met subsidie van Rijk, provincie, enz. De vroegere Voorzitter dier Maatschappij, mr. D. Visser van Hazerswoude, stond aan het hoofd der zaak en had zich den bloei dier school tot levensdoel gekozen. "Na den dood van den heer Visser was het bestuur voornemens eenige wijziging in de alge meene richting der school te brengen met het doel om die minder kostbaar te maken en meer binnen het bereik te brengen van den geringen boerenstand. Het bleek echter dat de erfgenamen van den overledene de moreele verplichtingen, door den heer Visser ten aanzien der school op zich genomen, niet wilden overnemen, zoodat hot Bestuur zich genoodzaakt zag zijn ontslag in te dienen. Gisteren werd te 's-Hago eene vergadering belegd, bijeengeroepen ter benoeming van een nieuw bestuur en om, indien dit niet mogeiyk zou blijken, voorstellen tot liquidatie in behandeling te nemen. Door jhr. Van Merlen, te Heemstede, die over de aandeelen van wijlen den heer Visser beschikt, werd echter onmiddelijk het voorstel ingediend om dadelijk tot liquidatie te besluiten. Ofschoon de leden van het bureau zich met kracht daartegen verzetten, werd door de houders van aandeelen, van welke die van den heer Visser op verschillende personen waren overge schreven, bij meerderheid van stemmen het voorstel aangenomen en zijn de heer Van Merlen, diens zoon en diens schoonzoon met dezelfde meerderheid tot commissie van liquidatie benoemd. Het vakonderwijs in de zuivelbereiding in de provinciën Holland is alzoo voor langen tijd weer vernietigd. Dat dit besluit in landbouwkringen groote teleurstelling heeft gewekt, is te begrijpen, te meer, daar jhr. Van Merlen onlangs zich de benoeming heeft laten welgevallen van lid van 't hoofdbestuur der Hollandsche Maatschappij van Landbouw, wier stichting hij thans heeft vernietigd. Een Engelschman, die in den winter een bezoek aan ons land bracht, spreekt in een tijdschrift zijn oordeel uit. Hij zegt het volgende Van de drie provinciën, die ik op schaatsen doortrok, Friesland, Groningen en Drenthe, geloof ik, dat de laatste, die in het vereenigd koninkrijk als de armste bekend is, mij het meest beviel. Niet, dat zij op fraaie natuur- tafereelen kan bogen. Doch haar ver uitge strekte heidevelden en haar betrekkelijke verlatenheid gaven den indruk of men in een afzonderlijke wereld vertoefde, ver van het dagelijksch gewoel. Mijlen achtereen zag ik geen menschelijk wezen, nog eenigteeken er van. Een liefelijke paarsche nevel hing over de besneeuwde rossige heide. Nu en dan een raaf en een paar eksters, die verdrietig aan het strooachtige riet der kanaaloevers zaten te pikken, was het eenige teeken van leven, dat ik zag. TEXELSCHE COURAKT.

Texelsche Courant | 1892 | | pagina 1