N#. 457. Zondag 21 Februari. A0. 1892. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per S maanden Voor D»n Bobo 80 Ct«. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Ambrtxa en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der nitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. por nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen by de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, Parkstraat, Bubg op Texel. TEXEL, 20 Februari 1892. De vergadering van de afdeeling Texel, der H. M. v. L.Woensdagavond in café Parkzicht gehouden, werd door 27 leden bijgewoond. De voorzitter opende de vergadering, de eerste in dit jaar, met een gepast woord, waarin hij den wensch uitsprak dat dit jaar voor landbouw en veeteelt in alle opzichten gunstig mocht zijn. Uit de rekening van den Penningmeester, welke bereids door eene commissie was nage zien, bleek dat de financieele toestand niet ongunstig was. De ontvangsten hebben bedragen f 326.99 De uitgaven- 252.38 Alzoo een batig saldo van f 74.61 Het ledental bedraagt 79. Tot lid van het bestuur (vacature Kooy), werd gekozen de heer C. A; Keijser, die zich deze keuze liet welgevallen. Namens het bestuur werd daarop voorge steld om in dit jaar geene tentoonstelling van wege de afdeeling te houdenals reden daarvoor werd aangegeven, dat het nog zoo kort geleden was dat eene tentoonstelling vanwege de afdeeling had plaats gehad, en dat, wanneer een ruimer tijdperk tusschen eene gehoudene en eene te houden tentoonstelling is, dezelve wat frisscher blijft; de vele moeite verder aan eene tentoonstelling verbonden, ook op financieel gebied, waren mede oorzaak van genoemd voorstel. Onverdeelde toejuiching ondervond dit voor stel niet; sommige leden meenden zich daar tegen te moeten verklarenbij stemming echter bleef de zege aan het bestuur dat zijn voorstel met 18 tegen 9 stemmen aange nomen zag. Het onderwerp „hoefbeslag" daarop ter sprake gebracht, lokte uit tot eene ruime gedachtenwisseliDg. Algemeen werd ten dien opzichte verbetering wenschelijk geacht en het voorbeeld van zoo menige gemeente in ons land, waar theoretisch en practisch onder wijs in het hoefbeslag wordt gegeven lokte den wensch uit, dat ook hier zoodanige cursus zou worden opengesteld; de heer RoelofFs verklaarde zich bereid het theoretisch gedeelte van zulk een cursus voor zijne rekening te zullen nemen, waarop besloten werd, dat het bestuur pogingen zal aanwenden om door een militaire hoefsmid of iemand voor dit werk gediplomeerd, het practische onderwijs te doen geven. Het paardenras scheen op deze vergadering veel aantrekkelijks te hebben, want na het „hoefbeslag" werd de vraag ter sprake gebracht, Naar 't ons voorkwam was do herinnering aan de feestdagen van September 1890, b(j de bestrijders van het voorstel nog al levendig, en beschouwden z(j wellicht eene tentoonstelling als eene zaak waar men gevoegelijk eenig volksfeest aan kon verbinden. W(j zouden hen willen opmerken dat ook zonder tentoonstelling zulks wel mogelijk is en dat b. v. de jaardag van onze jeugdige Koningin (31 Aug.) niet minder aanleiding geeft tot het organiseeren Tan een volksfeest. wat tot verbetering van het paardenras zou kunnen worden gedaan. Die vraag was niet zoo spoedig afgehandeld het voorstel van een der leden om te trachten een som van 2500 gulden bijeen te brengen en daarvoor een dekhengst aan te koopen was zeker wel een goed middel tot bereiking van het doel, maar 't werd nog volstrekt niet zoo gretig aangenomen. 't Bleek dat men het op dit punt niet zoo gemakkelijk eens zoude worden; de onder vinding sprak ook een woordje mee en die had geleerd, dat vele houders van paarden voor die verbetering geene offers over hebben. Daarbij komt dat paardenfokkerij hier niet het gewone bedrijf is enz. enz. enz. Volgens een der leden zou echter alle verbetering van het paardenras hier ijdel blijken te zijn, zoolang door de paardenhouders aan hunne jonge dieren niet meer zorg wordt besteed. De conclusie hiervan zou dus zijn, dat wel van buiten af verbetering kan worden aange bracht, doch eerstens de fout in eigen omgeving moet worden gezocht. (Een oude waarheid.) De veelvuldige discussiën hadden dan ook niet tot slot dat tot aankoop van een dekhengst werd besloten, maar toch, dat een tiental leden zich bereid verklaarden om deze zaak nog eens nader met elkander te bespreken. Nadat nog door een der aanwezigen de wenschelijkheid was uitgesproken om in deze gemeente eene vee-bascule te hebben, ten dienste van de mesterij en andere zaken, sloot de Voorz. de vergadering met een woord van dank aan allen, inzonderheid aan den Secretaris, voor diens veelvuldige bemoeiingen in het afgeloopen jaar. Donderdagavond gaf de Rederijkerskamer „Advendo" eene herhaling van hare tooneel- voorstelling van den vorigen Zondag, thans echter voor een weldadig doel. Hierdoor was de opkomst van publiek zeker nog al bevorderd, zoodat een goed gezelschap aanwezig was. De beide blijspelen werden met niet minder ijver dan den vorigen keer ten tooneele gebracht. De voorstelling bracht netto f 70.33s op. Hiervan zal wekelijks 5 gulden aan het gezin worden uitgekeerd. Aan de leden van „Advendo" brengen wij gaarne een woord van dank voor hun liefdadig werk. De wederom ingetreden winter was oorzaak dat gisterenavond het bestuur van de IJsclub met de comm. voor werkverschaf fing enz. te zamen kwam om te bespreken wat thans zou kunnen worden gedaan. Besloten werd om het saldo wat van de vroegere werkzaamheden is overgebleven en op de Rijkspostspaarbank is geplaatst, (zie ons nummer van 7 Februari) weder op te vragen en onder de meest behoeftigen te verdeelenbij aanhouden van den winter zullen verdere maatregelen genomen worden. Verder werd besloten ora, ijs en weder dienende, op Zondag a. s. eene hardrijderij op schaatsen te doen houden, door personen boven 16 jaren oud. (Zie adv.) Een telegram meldde de ongesteldheid van den heer A. de Winter, zoodat de Soirée op Vrijdagavond niet kon doorgaan. Voor den heer Bruijn is dit zeker een groote schadepost. Naar men van hier aan verschillende bladen meldt, werkt het sinds eenige weken in Frankrijk geheven inkomendrecht van 20 francs per 100 KG-. visch uit het buitenland ingevoerd zeer belemmerend op den vischhandel met dat Rijk. Vooral op den handel in haring en garnalen, welke in dezen tijd des jaars door kooplieden van Helder en Texel op vrij grooten schaal gedreven wordt. De garnalen- kokerijen verzenden nu hare waren bijna uit sluitend naar Engeland en België. Waal, 18 Feb. Heden avond had de laatste bijeenkomst plaats van „Nut en Genoegen". Een groot aantal dames en heeren was opge komen en smaakte door de voordrachten van de heeren E. Vlessing en de Jong, K. Roeper en D. Geus alsook door eenige 3 stemmige liederen, door een 20-tal dames en heeren gezongen, zeer veel genot. Een geanimeerd bal besloot deze laatste vergadering en niet dan noode scheidde men, elkander toeroepende: „tot weerziens in den volgenden tomter". Oüdeschild, 19 Feb. 'tOntbreken van steunpun ten aan de palen der nieuwe haven, waarlangs de schipperij aan en van boord kan komen, had heden oorzaak kunnen zijn van 't verdrinken van twee menschen. Een knaap viel te water en zonk reeds, toen een jongeling hem na sprong en beet pakte. Nu poogden beiden bij de gladde palen op te komen, doch gleden telkens weer in 't ijskoude water terug. In dien het hulpgeroep niet tijdig door andere personen was gehoord geworden, zouden beide jonge personen ongetwijfeld zijn verdronken, 't Is zeer te hopon, dat spoedig door 't aan spijkeren van dwarsklampen in het ongerief worde voorzien. De kosten kunnen slechts gering zijn. Woensdag vergaderde hier de kiesver- eeniging „Nieuw Leven", tot het stellen van een candidaat voor het lidmaatschap van den raad. Na eenige dicussie werd de heer A. P. Koorn bij acclamatie tot candidaat geproclameerd. Oosteeend, 19 Feb. De leden der beide hier bestaande vereeDigingen bekend onder naam van „Ziekenfonds" en „Begrafenisfonds" hielden jl. Dinsdag hunne gewone jaarlijksche vergadering. Voor het eerste fonds sloot het jaar 1891 met een klein nadeelig saldo, het tweede' daarentegen leverde een nog al aardig over schot, niettegenstaande ook nu weder voor slechts 6 maanden contributie geheven was. Beide vereenigingen mogen zich in voortdurend toenemende belangstelling verheugen. De Cooksdorp, 19 Feb. Voor de tweede maal in dit seizoen gaf het fanfare-corps „Concordia" van de Waal, onder directie van zijnen ijverigen directeur, den heer Boonacker, eene uitvoering in het logement „de Hoop". Het programma, hetwelk vrij uitvoerig was samengesteld, werd zeer ten genoege van het flink opgekomen publiek ten uitvoer gebracht. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1892 | | pagina 1