OFFICIEEL GEDEELTE. N®. 459. Zondag 28 Februari. A®. 1892. Nieuws- en Advertentieblad. Binnen land. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burq 80 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. - Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nor op den dag der nitgave. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Texel. NIET SCHOOLGAANDE KINDEREN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente TEXEL, maken bekend dat de staat vermeldende de kinderen boven de zes en beneden de twaalf jaren, die zich op 1 Januari van het loopende tjaar in de gemeente bevonden en niet voorkomen op de lijsten der schoolgaande kinderen of van hen, die huisonderwjs genieten, op de Secretarie ter lezing is gelegd. Zij herinneren hierbij, dat ouders of verzorgers van op dien staat voorkomende kinderen geene ondersteuning, geneeskundige hulp uitge zonderd, vanwege de gemeente verkrijgen, tenzij zij aantoonen, dat hunne kinderen ten onrechte op dien staat zijn gebracht of het niet schoolgaan van deze aan hen niet te wijten is. Texel, 26 Februari 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN, Burgemeester. STIKKEL, Secretaris. TEXEL, 27 Februari 1892. Bij Kon. besluit van 23 Febr. is benoemd tot kantonrechter-plaatsvervanger in liet kanton den Helder Jhr. J. C. W. Strick van Linschoten, burgemeester van Texel. Aan de kinderen van de Alg. bewaar school alhier, was Donderdagmiddag e6n feestje bereid. Aanleiding daartoe gaf het eerstdaags ver laten harer betrekking, door de Directrice, Mej. A. Ponger, aan wien gedurende 5 jaren de leiding der kinderen van deze school was toevertrouwd. 's Middags te 3 ure vereenigden zich de I kinderen, tot dit afscheidsfeestje in het school- locaal, en met hen veie ouders en verdere belangstellenden, zoomede het bestuur der inrichting. Nadat door de kinderen eenige spelen waren uitgevoerd, werden zij onthaald op chocolade, koek en andere versnaperingen. Van deze gelegenheid werd door het bestuur gebruik gemaakt, om, bij monde van den presi dent, de heer Stam, een woord van dank te spreken tot de Directrice, voor de belangstelling en ijver door haar in hare betrekking steeds aan den dag gelegd. Namens de Vereeniging werd vervolgens door hem met een gepast woord, aan de aftre dende Directrice een geschenk in zilver aange boden, dat niet zoozeer door de geldelijke waarde, als wel om de daarop aangebrachte inscriptie, voor Mej. Ponger gewis een aangenaam souvenir zal zijn. Ook door de ouders der scholieren was een geschenk in zilver aangekocht, hetwelk de aftredende Directrice, bij deze gelegenheid, na mens de kinderen, als een aandenken werd aangeboden. Mej. Ponger ten zeerste gevoelig en verrast voor de haar betoonde waardeering, zeide daarvoor hartelijk dank. De Directrice verlaat met 1 Maart hare betrekking en wordt alsdan opgevolgd door Mej. Heeroma, van wien het bestuur de beste verwachtig meende te mogen koesteren en aan wie bij deze gelegenheid de belangen der school werden opgedragen. Wij herinneren onze lezers dat voor de verkiezing van een lid voor den Gemeenteraad, welke tegen Maandag a. s. is uitgeschreven, de gelegenheid tot inlevering van briefjes dien dag is opengesteld van des morgens negen tot des namiddags vier uur ten Raadhuize. Den Hoorn, 26 Feb. Gisterenavond hield het gezelschap „Leering en Genoegen", zijn laatste buitengewone vergadering in dit saison. Voor een dichtbezette zaal, zoowel buitendorpers als ingezetenen, trad als spreker op de Heer de Jongh van de Waal, die met een keurige Zeeuwsche novelle, getiteld Twee tegen één het publiek voortdurend boeide niet alleen maar ook gedurig een gullen lach ontlokte. Daarna gaf hij nog een paar gedichten van Laurillard ten beste en deed zich ook van die zijde kennen als een flink declamator, zoodat hem dan ook daverende toejuichingen ten deel vielen en hem tot weerziens werd toegeroepen. Besloten werd daarop de avond met het opvoeren van een paar tooneelstukjes getiteld: De verruilde overjassen en Betalen is deboodschap Beide stukjes werden flink opgevoerd en liepen goed van stapel. Na het sluiten der vergadering met een tot weerziens op den volgenden winter, werd alles met een gezellig bal besloten. Helder, 25 Feb. Heden liep, door den zwaren mist van de koers geraakt, de schuit van schipper Boon, wonende te Oosterend, hier tegen den zeedijk verzeild en bleef op de steenen zitten. Bij laag water zat het vaartuig niet buiten gevaar. Eenige andere schuiten poogden met den vloed haar af te slepen, 't Gelukte echter niet. Men hoopt echter met hooger getij beter te slagen. Als er geen krachtige Oosten- oi Noordenwind opsteekt, heeft de schuit voorloopig geen gevaar. De Minister van BinneDlandsche Zaken heeft de aandacht der districts-veeartsen geves tigd op de kal ver ziekte en op de verliezen, daardoor geleden, en hun verzocht daaromtrent een nader onderzoek in te stellen en de middelen aan te geven ter bestrijding dezer ziekte. Ongeveer 12 millioen gulden aan goud en specie moet zich nog bevinden op het wrak der „Luthine". Door de „Nederl. Vereeniging van Werktuig en Scheepsbouwkundigen" is thans een Com missie benoemd, die onderzoeken zal in hoever de uitvinding van den heer W. H. ter Meulen uit Bodegraven, waardoor een duiker in staat is zich tot 30 voet in het zand vrij te bewegen, kan worden toegepast om dien schat uit d© in de vorige eeuw gezonken „Luthine" op te halen. Te Kolhorn is men reeds druk bezig met toebereidselen tot de ansjovisvangst, die half April gewoonlijk aanvangt. Algemeen verwacht men betere vangst dan ten vorigen jare, op grond dat meer andere visch dan toen wordt aangetroffen. Bot b. v. wordt al vrij wat ge vangen. Vrijdag zakte te Nieuwepekela een jongen tje van den mandemaker Haneman door bet ijs. Er stonden aan weerzijden tal van mannen op de wal te kijken, maar geen van allen durfde zich op het brooze ijs wagen. Eindelijk kwam de dienstmeid van den landbouwer J. Lingbeek er bij en ondernam het waagstuk, met goed gevolg. Dat de mannen en jongens, onder wie ook eenige aankomende krijgslieden op hun neus keken, is geen wonder. De nieuwe Post wet de wet van 15 April 1891 tot regeling van de brievenposterij treedt, ingevolge van Kon. besluit van 11 Februari jl. (opgenomen in de St.-Ct. No. 44), in werking op 1 April a. s. Deelden wij in ons vorig nummer mede, de belastingvoorstellen, zooals die aan de leden der Tweede Kamer zijn rondgedeeld, niet minder belang rijk is zeker het omvangrijke herzieningsplan der Regeering, waarvan het „Hbl" het volgend kort overzicht biedt: lo. Afschaffing van den zeepaccfjns, die 10 cent por kilo bedraagt. Deze hooge „belasting op de zindelijkheid" heeft tot het gebruik van tal van vaak schadelijke surrogaten aanleiding gegeven, waar van het gevolg is dat de burgerij nadeel lijdt zonder dat de schatkist iets ontvangt. Deze accijns komt dan ook wel allereerst voor afschaifing in aanmerking. 2o. Verlaging der registratierechten op de over dracht van onroerend goed, door alle evenredige rechten, die hooger zijn dan 2 pet., tot dat percen tage te verminderen en de opcenten af te schaffen, en de hypotheekrechten te verminderen van 0 75 tot 0.15 pet. Do rechten op de overdracht van onroerend goed zullen daardoor dalen van 6,27 tot 2,15 pet., en bij overschrijving binnen het jaar van 1,095 tot 0,4 pet. 3o. Verlaging van den zoutaccjjns van f9 tot f4 per 100 kilo. 4o. Verlaging van het gezamenlijk bedrag der grondbelasting op de ongebouwde eigendommen, waardoor bij invoering der pereaquatie, volgens de nieuwe schattingen, in plaats van 7 pet. zal worden geheven 6 pet. zonder opcenten. 5o. Afschaifing der tollen op de rijkswegen en vaarten. 6o. Wijziging der personeele belasting, o. a. door van lage huurwaarden een mindere percentage te heffen dan van hoogere (dus progressieve regeling), de grootte van het gezin in aanmerking te nemen, enz. Ook de heffing wegens de deuren en vensters „van lucht en licht" zal wel verdwijnen. 7o. Verandering van de patentbelasting in eene gedeeltelijke inkomstenbelasting of bedrijfsbelasting, welke ook de buitenlandsche hier gevestigde onder nemingen treft en ook aan de gemeenten ten bate zal komen waar men een bedrijf uitoefent, ook al is men er niet gevestigd. Bjj deze belasting zal gelet worden op de regeling van de vermogens belasting, opdat niet dubbel worde betaald. 83. Invoering van een belasting uit het inkomen op het vermogen na aftrek van schulden. De heffing is progressief, van 1/13 tot 11/2 per mille en strekt tot gedeeltelijke vervanging der af te schaffen heffingen. Vrijstelling van vermogensonder f 13000, verlaagde heffing van die tusschen i 13000 en f 25000, langzame verhooqinq van die tusschen f 100000 en f 500.000. 9o. Verhooging van den accijns op gedistilleerd van f 60 tot f 65. Van deze regelingen worden die onder 1, 2, 8 en 9 reeds nu voorgesteld; de overigen zullen volgen. Daarbij komt dan wellicht nog lOo. eene verhooging van het successierecht in de zijlinie en llo. eene algemeene herziening der registratie rechten. TEXELSCHE COÜEAJST. 9

Texelsche Courant | 1892 | | pagina 1