Buitenland. Ingezonden Stukken. Marktberichten. Naar het Hbl. verneemt, maakt het bij den minister van binnenlandsche zaken een punt van overweging uit, of met het oog op het voorkomen van mond- en klauwzeer onder het vee in de Belgische provincie Ant werpen, in het belang van den gezondheids toestand van den Nederlandschen voestapel de in- of doorvoer van de van vee afkomstige artikelen in ons land geheel moet worden gestaakt of beperktalthans uit Duitschland en België. Op de „eilanden" te Amsterdam is men ongerust, daar men zegt dat binnenkort een aantal werklieden der Landswerf wegens gebrek aan werk zullen worden ontslagen. In de provincie Groningen maken meer dan duizend personen zich reisvaardig om naar de Vereenigde Staten van Noord-Amerika te gaan. Velen die in de laatste jaren dit land verlieten, hebben aan hunne ouders, broeders of zusters geld en vrijkaarten voor de reis gezonden. De minister van waterstaat, handel en nijverheid, heeft aan het hoofdbestuur van den Nederlandschen Bond ter bestrijding van overdreven Zondagrust op het gebied van post- en telegraaf verkeer bericht, „dat in zoo ver aan het bezwaar van den Bond zal worden tegemoet gekomen, dat voor het vervolg op eenen tweeden christelijken feestdag, voor zooveel niet op een Zondag vallende, de kan toren der posterijen tevens zullen worden opengesteld voor het aannemen van pakketten hot verzenden van postwissels en de behande ling van quitantiën". WegeDS het voordurend verminderend getal sollicitanten naar onderwijzersbetrekkin gen in de provincie Friesland, gaan de gemeen teraden voort met het verhoogen der onder- wijzersjaarwedden. Thans heeft vóór eenige dagen weder de gemeenteraad van Utingeradeel besloten, de jaarwedde van den te benoemen onderwijzer met hoofdakte aan de openbare lagere school te Akkrum van f 600 tot f 700 te verhoogen. Naar men verneemt, worden door de stads-kolonie van het Leger des Heils te Amsterdam, pogingen aangewend om in het Gooi een stuk heidegrond van ongeveer 3 H.A. groot, in eigendom te krijgen. Te Oudenaarde is een gerechtelijke ver volging ingesteld tegen een woekeraarster, die geld leende tegen zeer hoogen interest, tot 50 percent toe. Zij had klanten door het geheele land. Ongeveer 600 menschen moeten het slachtoffer van deze afzetster geworden zijn. In de gemeente Schoterland, waar onlangs de Oudehornsche klok quaestie moest opgelost worden, is thans weder een klok-quaestie aan de orde, ditmaal van geheel anderen aard. Te St. Johannesga was een doodarm oud man overleden, en volgens het gebruik moest hij „beluid" worden. Dit kost echter 60 cents. Het armbestuur nu had f 4 voor de begrafenis beschikbaar gesteld, en daarvan konden niet meer dan 40 cents voor het klokluiden over schieten. De doodgraver, die tevens het ambt van klokluider vervult, weigerde voor dat bedrag te luiden, en nu nam een der buren die taak vrijwillig op zich, met toestemming van den president-kerkvoogd. Nog niet lang was hij met luiden bezig, toen hij gestoord werd door een Rijksveldwachter, die hem aanzeide, dat hij proces-verbaal tegen hem moest opmaken, wegens het onbevoegd luiden van de klok. Natuurlijk is men zeer nieuwsgierig te ver nemen hoe het met die vervolging zal afloopen. Iets wat in de maand Februari zeker niet alledaagsch is, was in 't begin dezer week te Wil- dervank te zien. Twee jongelieden zwommen in het boveneind der gemeente ten aanschouwe van een groot aantal omstanders door het Oosterdiep. 't Ging om een weddenschap. Hoe de Haagsche politie-verordening tegen de verspreiding van socialistische ge schriften werkt, bleek Maandag-avond. Terwijl de burgemeester het venten van „Recht voor Allen" heeft verboden, verkocht een colporteur op de dagelijksche Groenmarkt „Maria-biscuit" voor 3 cents per stuk en prees zijne waren aan met de bijvoeging„Je kunt ze desver- langd in een nieuwe krant gewikkeld krijgen Deze heimelijke verkoop van het socialistisch blad veroorzaakte een niet geringe volksoploop doch de politie was verstandig genoeg om den koopman in „kaakjes" niet in zijne negotie te storen. Het blijkt dus dat juist door de toepassing der verordening de oploopen, waar van men bij het uitventen van „R. v. A." nooit veel last had, nu uitgelokt worden. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben de loting voor de nationale mililie, dit jaar te Leiden gehouden en waartegen bezwaren waren ingebracht, vernietigd en eene nieuwe loting bevolen. Te Coquimbo is de Engelsche bark „Lizzie Bell" met belangrijke schade binnengeloopen. Het schip was met eene lading buskruit en ander oorlogsmateriaal, voor Victoria op Vancou- ver's-eiland bestemd, uit Liverpool vertrokken. In volle zee bespeurde men dat het achterschip brandde. Snel grepen de vlammen om zich heen, en meer naderde het vuur de laadruimte, waar het buskruit geborgen wa3. Met de kracht der wanhoop streed de bemanning dagen lang tegen het vuur, totdat het grootste gevaar voorbij was, en eerst na verloop van weken was de brand geheel gebluscht. Op den 3den dezer werd de bark gepraaid door de „Vale of Nith" en kon de gezagvoerder van de „Lizzie Bell" zich van eenige noodige zaken voorzien, daar de meeste zijner instrumenten door den brand verloren waren gegaan. In Spanje begint men zich ongerust te maken over toenemende gevallen van melaatsch- heid, niet alleen aan de Middellandsche Zee, maar ook te Santander en Asturië. In sommige dorpen moeten acht of tien gezinnen zfjn aangetast. De Regeering schijnt reeds maatregelen te nemen, gedachtig aan eene schrikkelijke epidemie in Tarragona in 1820. Te Queenstown, in Ierland, werd gedurende den jongsten storm een merkwaardig natuurver schijnsel waargenomen. Terwijl groote golven over de rotsen braken, vormde zich eensklaps eene watermassa in den vorm van een spiraal en rees tot eene aanzienlijke hoogte. Op hetzelfde oogenblik daalde uit de wolken eene dergelijke watermassa. Toen de klimmende en de dalende spiraal met elkaar in aanraking kwamen, spatten zij uiteen en vielen in zee. De vertegenwoordiger der maatschappij „Sequah" in België, is over de grenzen van dat rijk gezet. Uit St. John's wordt dd. 15 Febr. gemeld De schoener Avenger werd door stormweder op de klippen gedreven op 15 mijlen van deze haven en begon in de hooge branding op te bre ken. De scheepboot sloeg, onmiddellijk nadat die overboord gezet werd, ten onderste boven. Toen bood een der matrozen aan om te trachten, met eene lijn om het lijf, zwemmende den oever te bereiken en sprong daarna in zee. Hij werd door een berghooge zee tegen de klippen geworpen, doch kon er niet op komen, en na veel geworsteld te hebben om zijn doel te bereiken, werd hij aan boord teruggetrokken. Na een uur gerust ts hebben, beproefde hij het nogmaals. Ditmaal werd hij door de zee in eene opening tusschen de klippen geworpen, waar het hem gelukte vasten voet te krijgen en met de dunne ljjn, welke om zijn ljjf was gebonden, een zwaardere tros van het schip tot zich te halen, waarlangs de bemanning en de gezagvoerder behouden den wal bereikten. Op een trein van den New-York Central- spoorweg is op 21 dezer eene poging tot diefstal gedaan. Gedurende den rit van Syracuse naar Rochester werd de conducteur door het alarm-signaal ge waarschuwd; onmiddelijk begaf hy zich langs den trein en zag in den postwagen een gemaskerd man, bezig met den brievenzak te openen. Toen de man bemerkte dat hij ontdekt was, trok hij eene revolver en richtte deze op den conducteur" Deze trok zich terug en deed den machinist verstaan, zoo snel mogelijk naar het eerstvolgend station door te rijden. Dd&r aangekomen, opende men den postwagen en vond men de pakketten over den vloer verstrooid en den postbeambte bewusteloos en uit verscheidene wonden bloedende. De misdadiger scheen ontsnapt te zjjn. Maar op een der platforms zag men een man van verdacht uiterlijk. Toen men hem wilde vatten, sprong hij op eene locomotief en begon eene vlucht lang3 de spoorlijn. Zijne vervolgers zetten hem evenwel met een tweede locomotief op het tweede spoor na, en haalden hem spoedig in. De vluchteling schoot op zfjne hardnekkige vervolgers, maar sprong eindelijk van de locomotief en joeg met een paard en kar, die dicht bij den spoorweg stonden het veld in. Ook toen achter volgde de politie hem op dezelfde wijze, en kreeg hem eindelijk na veel moeite in handen. De man beweerde William Cross te heeten, maar men meent in hem een beruchten spoorwegdie f Oliver Porry genaamd, gevat te hebben. Nieuw-York en Chicago zijn door een spoor lijn van 900 Engelsche mijlen verbonden. De kortste tijd, waarin op het oogenblik deze weg wordt afgelegd, is 24 uren, maar dat vinden de Amerikanen toch nog niet vlug genoeg. Thans zal men een nieuwen sneltrein laten loopen, welke 's namiddags om halfvijf uit Nieuw- York vertrekt en te halfelf 's morgens te Chicago aankomt, en dus den weg in achttien uren aflegt De brievenbestellers zullen dan aan het station gereed staan en onmiddellijk van daar de brieven en drukwerken gaan bestellen. Om dit mogelijk te maken, zal een groot aantal postbeambten op den trein meerijden, om de post te sorteeren. M. de Redacteur. Naar aanleiding van het ingezonden stukje, voor komende in het nummer van Zondag, 21 Febr., betreffende de uitbreiding der influenza-epidemie te De Cocksdorp en in Eierland heb ik de eer U mede te deelen, dat zich, naar ik uit zeer goede bron ver nomen heb, wel degelijk nieuwe ziektegevallen hebben voorgedaan. Door „een opmerker" wordt beweerd, dat het aantal HJders zeer gering was. Ik veroorloof mij de opmerking te maken, dat dit bezijden de waarheid is. Wel is waar is het aantal ziektegevallen in Eierland geringer geweest dan te Den Burg, De Waal, Oosterend, Oudeschild en Den Hoorn, doch dit neemt niet weg, dat in den polder en te De Cocks dorp veel personen zijn aangetast. Wat dunkt U van de omstandigheid, dat van zeer bevoegde zijde wordt verzekerd, dat aan vier lijders de H. H. Sacra menten zijn toegediend? Is dit niet een bewijs, dat er veel ziektegevallen hebben geheerscht? „Een opmerker" plaatst zich op een hoog standpunt. Hij bezigt uitdrukkingen als „zeer weinig" en „in de verste verte niet." 't Is alsof hij alleen de zaak weet en niemand anders. Hoe is de toestand aan den ouden postweg geweest? Huis aan huis waren lijders. En aan den voet der duinen en te De Cocks dorp? „Een opmerker" doe navraag, niet aan een' oningewyde, maar aan bevoegden en hij zal ervaren, dat hij gedwaald, grovelijk gedwaald heeft. Genoemde feiten geven mfj dan ook aanleiding de beweringen van „een opmerker" krachtig te weerspreken ter wille der waarheid. Ten slotte zou ik „een'opmerker" den raad willen geven zijne opmerkingen zoolang voor zich te houden, tot hij werkelijk goed opmerken heeft geleerd, en hiermede basta. Met de opname van deze regels zult U verplichten Uw correspondent Wy zullen het hierbij laten. De Uitg. Schagen, 25 Feb. Aangevoerd12 paarden f 50 a 150; Stieren f af—,; 43 Gelde koeien f 66 a f 180 5 Kalfkoeien f 140 a 200Vaarzen f a Graskalv. f af; 125 Nuchtere Kalveren f 4 a 18 Schapen f a f - Bokk. en Geit a gld.25 Varkens f 10 a f 14 18 Biggen f 7 a f 10 Kippen 40 a 120 ct. Eenden a ct Boter per KG. f 1,30, a 1,50 Kaas per kilogram a ct.Kipeieren per 100 250 a 275 ct.Eend-eieren per 100 a ct. Lammeren f a Ossen a Rammen f af. 486 Overhouders f 10 af23.50 Leiden, 26 Feb. Ter markt werden heden aangevoerd: Ossen stuks f 138 a f 276 26 Stieren f 68 a f 215 Veulens stuks af ,144 kalfkoeien f 98 a f 262 Melkkoeien f 98 a f 26272 Varekoeien 90 a 18684 Vette koeien f 138 a f 27615 Vette kalveren f 49 a f 95, 77 Magere kal veren f4, af 9,50GrasKaiveren f a f 70 Vette Schapen f 16 a f 25,— 94 Magere Schapen f 10,— a f 20 Paarden f af Magere Lammeren f a f Vette jarige 136 Magere Varkens f 18 a f 40 Vette Varkens a. 124 Biggen f 6 a f 14. Londen, 25 Feb. Ter veemarkt zijn aangevoerd 100 Runderen, 1000 Schapen en lammeren, 40 kalveren, 70 Varkens. Men noteert: Runderen 0,46 0,70 Schapen en lammeren 0,60 a 0,85 kalveren 0,47* a 0,85 varkens f 0,40 a 0,60.

Texelsche Courant | 1892 | | pagina 2