Buitenland. Als eene bijdrage van de verregaande brutaliteit, waarmede in den laatsten tijd door de Atjehers wordt opgetreden, wordt aan de Deli-Ct. uit Oleh-leh gemeld, dat den 17 Jan., omstreeks 9 uur, een Atjeher de poort te Pendeti binnen kwam. Als naar gewoonte werd door den inlandschen politie-oppasser aan den Atjeher verzocht zijn pas te vertoonen. Hij tastte in zijn gordel, doch in stede van een pas kwam daaruit een rentjong te voor schijn, waarmede hij bliksemsnel een der in- landsche fuseliers, vervolgens ook den tweeden en daarna den Europeeschen sergeant-wacht commandant, die inmiddels was ter hulpe gesneld, zwaar verwondde. Daarna wilde hij het hazenpad kiezen, doch werd neergeschoten, juist op het oogenblik dat hij het hek weder wilde uitgaan. Een schot in de hersenpan maakte hem voor goed onschadelijk. De Atjeher behoorde tot een bevriende kampong binnen de linie Zooals w(j in ons vorig nummer mededeelden zal op 1 April de nieuwe Postwet worden ingevoerd. Wij laten hier de voornaamste bepalingen er uit volgen Het port der brieven bedraagt, b(j vooruitbetaling, voor elke briefkaart 2cent; voor eiken anderen brief, van een gewicht van niet meer dan 15 gram 5 cent; boven 15 tot en met 200 gram 10 cent, boven 200 tot en met 500 gram 15 cent, en voorts voor elk meerder gewicht van 500 gram of een gedeelte van 500 gram 5 cent daarboven. B(j bestelling echter van een brief van een gewicht van niet meer dan 200 gram binnen den kring van het post- of hulpkantoor, waar die ter post is bezorgd, bedraagt het port voor eiken brief: van een gewicht van niet meer dan 15 gram 3 cent, boven 15 tot en met 200 gram 5 cent. Het port der gedrukte stukken bedraagt vooreen gewicht van: niet meer dan 25 gram leent; boven 25 tot en met 50 gram 2 cent; boven 50 tot en met 75 gram 3 cent; boven 75 tot en met 100 gram 4 cent; boven 100 tot en met 150 gram 5 cent; boven 150 tot en met 250 gram 7V2 cent; boven 250 tot en met 500 gram 10 cent; boven 500 tot en met 750 gram 12 '/aboven 750 tot en met 1000 gram 15 cent, en voorts voor elk gewicht van 1000 gram of gedeelte van 1000 gram 2cent daarboven. De berekening van het port geschiedt naar het gezamel(jk gewicht van elke verzending onder een afzonderlijk adres, de omslagen en alles wat verder dient tot beveiliging van den inhoud daaronder begrepen. Het port van nieuwsbladen, met of zonder bijvoeg sels, bedraagt per nommer of exemplaar voor een gewicht van: niet meer dan 40 gram l/3 cent; boven 40 gram tot en met 150 gram 1 cent, en voorts voor elk meerder gewicht van 50 gram of van een gedeelte van 50 gram '/s cent daarboven. Hetzelfde port in verhouding tot het gewicht is van toepassing op de bijvoegsels bij afzonderlijke verzending. De heffing van het bovenvermelde port kan, op te bepalen wijzeu, mede bij abonnement geschieden. De frankeering van nieuwsbladen kan echter ook geschieden naar het tarief, voor de gedrukte stukken bepaald. Het port der monsters bedraagt 2'/j cent per 75 gram of gedeelte van 75 gram. B(j aanteekening is verschuldigd boven het gewone port: een vast recht van 10 cent; bij afgifte van geldswaarde een opklimmend recht niet hooger dan 21/, cent voor elke 100 gulden of gedeelte van f 100. Éi) postwissels zal niet meer mogen worden gehe ven dan 5 cent voor een bedrag van f 12 50 of gedeelte van f 12.50, met dien verstande echter dat voor bedragen tot f 5 geen hooger recht kan worden geheven dan van 2V2 cent. Door de Internationale Sporttentoonstel- ling enz. te Scheveningen is een zeilwedstrijd op zee uitgeschreven, welke aldaar in het bad seizoen zal worden gehouden. De leiding er van is opgedragen aan en welwillend aanvaard door de Koninklijke Nederlandsche Zeil en Roei- vereeDiging te Amsterdam en de Roei en Zeil- vereeniging „de Maas" te Rotterdam. Er zijn daarvoor aanzienlijke prijzen uitge loofd. Omtrent een brand in de Jacob van Lennep- straat te Amsterdam wordt aan het Nbl. v. N. het volgende bericht Toen de bewoner van de bovenverdieping zag, dat de uitgang was afgesneden, behield hij, gelukkig, al zijn tegenwoordigheid van geest. Het kleine kind pakte hij tusschen twee kussens, bond het stevig vast en wierp het zoo uit het venster. Het kwam ongedeerd op straat terecht. Zijn vrouw liet hij door middel van een beddelaken zoo ver mogelijk uit het raam zakkentoen hij het eindelijk moest loslaten, werd zij door omstanders, ge lukkig, opgevangen. Eerst daarna dacht hij aan zich zei venhij klom uit het venster, trapte een raam van de lager gelegen verdieping in en kwam op die wijze tot aan de lijst. Toen kwam hij met een sprong zoo goed als onge deerd op straat. Zooveel kalmte en overleg bij gevaar ver dienen vermelding. Als een blijk van de laagte waartoe de dagloonen in Friesland zijn gedaald, kan dienen, dat in den Groote n Veeupolder van Weststel lingwerf door sommige arbeiders per dag 1 vim riet wordt gemaaid voor 45 cent. Rekent men nu voor onderhoud van gereed schappen, kleeding en schoeisel vijf cent, dan blijft de som van 40 ct. per dag of f 2.40 per week over, om een huisgezin te onder houden. Geen wonder dat armen voogden het druk hebben. De politie te 's Gravenhage is er dezer dagen in geslaagd, een einde te maken aan bedriegelijke handelingen, die in den laatsten tijd door drie winkelknechts van kruideniers aldaar, werden gepleegd. De feiten droegen zich als volgt toe. De drie winkelknechts ontvreemden uit de pak huizen van hunne patroons verschillende winkelwaren en brachten die bij een klein handelaar, die ze opkocht, maar bovendien zelf ook in den prijs, dien hij er voor betaalde, meedeelde. Door deze handelwijze wordt laatstgenoemde dus niet alleen verdacht heler te zijn maar ook zich aan diefstal te hebben schuldig gemaakt. Dat hier niet van kleine diefstallen of verduis teringen sprake is, bewijst het groot aantal kruidenierswaren, dat in de woning van den opkooper werd gevonden. Geheele kisten thee, balen rijst, koffie, meel, suiker enz., werden door de politie aangehouden. Alle vier personen zijn achter slot en grendel gebracht. Onze Voeding. Kort voor zijn overlijden heeft prof Brücke, te Weenen, onder den titel „Wie beschütet man Leben und Geaundheid zijner Kinder een boek geschreven, waarin allerlei wenken over het grootbrengen van kin deren voorkomen, welke in vele opzichten afwijken van de tot dusver heerschende begrippen. Dit is vooral het geval met de voedingswijze, en om te beginnen is de geleerde een tegenstander van groote vleeschporties en van het gebruik van fijn gehakt rauw vleesch. Dat rauw of bloederig vleesch krachtiger zou zijn dan gekookt, wordt door Prof. Brücke betwist. Bovendien is het gebruik van'zulk voedsel, wegens de vele daarin voorkomende pa rasieten, bepaald gevaarlijk, nog daargelaten dat het moeielijk verteerbaar is. Visch, die nog rood op de graat is, en half gekookt vleesch waar het bloed nog uit loopt, acht hij niet alleen voor kinderen, maar ook voor volwassenen zeer ver keerd, omdat, wat het laatste betreft, er zooveel aan tuberculose lijdende runderen geslacht worden en de bacil slechts door volledig koken gedood wordt. Hij acht het noodzakelijk, dat alle inge maakte spijzen en vruchten te huis in dien toe stand gebracht worden en koestert veel wantrouwen tegen blikjes. Hoe mooier de kleur der daarin zich bevindende spijzen is, des te voorzichtiger moet men er mede wezen. Voor kinderen acht hij het gebruik van bier, wijn, thee, koffie en chocolade als te prikkelend voor de zenuwen nadeelig. Evenzoo keurt hij het gebruik van suiker af, dat de kinderen eigenlijk na het krijgen van den eersten tand niet meer moesten proeven. Veel koud water drinken aan tafel, ook na het gebruik van warme spijzen, acht hij daarentegen niet verkeerd. Ook tegen de theorie, om door overvloedig gebruik van koud water het jonge lichaam te versterken, verheft prof. Brüke zijne waarschuwende stem. Verder behelst het boek nog vele wenken over kleeding, woning en ligging en over de zorg voor oogen, ooren, handen, haar, voeten neus en huid der kinderen. De moeders, die zich daarvoor interesseeren, bestellen genoemd werk. Zooals men weet, heerscht de typhus ook op Urk en heeft die ziekte er reeds slachtoffers geëischt. Wat de uitbreiding zeer in de hand werkt, is de gewoonte om bij een zieke, wat ziekte hij ook hebbe, besmettelijk of niet, de deur plat te loopen. Ondanks alle waarschuwingen van den dokter en anderen, wil men maar niet met deze gewoonte breken, hoewel het aantal aangetasten met den dag toeneemt. Ook het begraven der lijken wordt zoolang mogelijk uitgesteld. Het ware te wenschen, dat hoogere autoriteiten zich eens met deze toestanden bemoeiden. Kl.Ct.v.R Zaterdag heeft men den te Amsterdam aangevoerden walvisch gedesinfecteerd door inspuiting. De kop is opengesperd. Er kunnen vier menschen een weinig gebogen in staan. De bek van het dier is geheel gaaf en werd Zaterdag schoongemaakt. Het keelgat is niet grooter dan oen dM. Een stuk uit het lichaam genomen, om onder de huid te komen, gaf het spek te zien, dat geheel en al op dat van een varken gelijkt. Te Elp had voor enkele dagen lezen wij in de Asser Crt. een beweging plaats, waarbij de dorpsjeugd op zeer in 't oog loopende wijze handelend optrad. Het gold een verbroken ver standhouding tusschen twee geliefden. Een jon geling aldaar had sedert eenigen tijd verkeering aangeknoopt met een dorpsmeisje en die be trekking verbroken in een tijd, waarin voort zetting daarvan, om zoodoende tot een huwelijk te geraken, gewenscht werd g6acht. Op een avond verzamelde zich de dorpsjeugd, en deed met vier of vijf boerenwagens een veei opschudding veroorzakende tocht door het dorp. Daarop begaf men zich naar het huis van den ontrouwen jongeling, die gedwongen werd op een der wagens plaats te nemen, waar een stroopop naast hem werd geplaatst. Nu werd het meisje eveneens gehaald en in tegenwoordigheid van al de jongelieden moest de ontrouwe minnaar be loven dat hij de liefdesbetrekking weer hervatten en met het door hem verlaten meisje zou gaan trouwen. Nadat dit alles volgens de traditioneels gewoonte, vroeger bij zulke gelegenheden algemeen, uitgevoerd was, ging de jeugd zeer ordelijk uit een. Zaterdag werd bij iemand te Amsterdam de veel besproken bevroren schelvisch gepre senteerd (door een venter) De heer des huizes besloot de proef te nemen, doch werd weer houden door de werkster, die in vollen ernst weigerde die visch te eten, zeggende „Ik zou je danken die visch te eten, die zoolang in den buik van die dooie wallevisch gezeten heit. Vijftien duizend hebbe ze er uit gehaald De werkster meende het heusch De heer C. V., in de Wittestraat te Amster dam, gaf Vrijdag ten stadhuize aan, dat zijn reeds talrijk gezin was vermeerderd met een flinke dochter. Zoo iets gebeurt dagelijks, zal men zeggen, maar niet dagelijks is de omstandigheid, dat de heer V. zich Maandag, dus drie dagen later, weer naar het Stadhuis moest begeven om te berichten, dat zijn vrouw hem nog een tweede kind, even frisch en welgeschapen als het eerste, geschonken heeft. Naar men uit Antwerpen meldt, is Corvillain, veroordeeld wegens de verschrikkelijke ontploffing van geweerpatronen aldaar, voorwaardelijk op vrije voeten gesteld. In de omstreken van Lissabon is een groote steengroeve ingestort. Men vreest dat 15 werk lieden zijn omgekomen; 4 werden ernstig gekwetst te voorschijn gebracht en 3 lijken zijn opgegraven. Men vermoedt dat er nog 7 onder de puinhopen liggen en er wordt hard gewerkt om ze op te graven. Te Berlijn hebben in het noordoostelijk deel der stad in de buurt van het paleis, herhaaldelijk samenscholingen plaats, welke echter dadelijk met kracht door de politie uiteen gejaagd werden. Do ongeregeldheden in de straten worden wel is waar dikwijls van langeren duur dan eerst, hoewel de politie daarop voorbereid, veel strenger optrad, maar er waren dan ook veel meer toe schouwers dan wel rumoermakers. Vrijdagmiddag, kort na eene botsing tusschen de politie en eenen volksoploop, reed de Keizer ongehinderd te paard langs „Unter d6n Linden" naar den „Thiergarten" te midden van eene groote menschenmassa. De Keizer reed zeer langzaam, een sigarette rookende en slechts vergezeld van een adjudant en een bediende. Over het geheel werd hfi beleefd gegroet, slechts hier en daar klonk er uit een groepje de kreet „Brood!" op het oogenblik, dat hij voorbijreed. Ook 's Keizers broeder, piins Heinrich, wandelde ongehinderd langs de straat. Men meldt uit Nieuw-York dat de heer Frank Melbourne, de uitvinder van den kunst- matigen regen, binnenkort in Mexico wordt ver wacht by een ryk grondeigenaar, die by hem verschillende regendagen heeft besteld.

Texelsche Courant | 1892 | | pagina 2