Buitenland. De Minister van Oorlog heeft bepaald, dat de miliciens der lichtingen van 1885,1886 en 1887, wier diensttijd reeds is geëindigd of eerlang zal eindigen, vooreerst nog niet gepas- porteerd zullen worden. Een en ander staat in verband met het aanhangige wetsontwerp (noodwet). Uit Beets wordt gemeld, dat thans alle huisgezinnen door de commissie bezocht zijn. Deze heeft aanteekening gehouden wat in de verschillende gezinnen noodig is aan kleeding en dekking. Blijkt genoeg bij de commissie te zijn ingekomen, dan wordt met de uitdeeling daarvan begonnen. Eiken dag komen pakken goed aan, vooral uit Holland, maar of er reeds genoeg is valt te betwijfelen. Ongeveer 1000 menschen, groot en klein, vallen in de termen van deze bedeeling. Naar aan de Haarl. Gt. gemeld wordt, is het bedrag der voor Beets ingekomen giften niet minder dan f 15000. De inzameling zou nu gestaakt zijn. Het in art. twee der statuten van de Zuiderzee-vereenigiDg voorgeschreven onderzoek naar de wenschelijkheid en uitvoerbaarheid van eene droogmaking der Zuiderzee is, wat het technisch gedeelte betreft, thans voltooid en in acht verschillende nota's met tabellen, graphische voorstellingen en kaarten samengevat en openbaar gemaakt. Aan het slot van de nota wordt het resultaat van het technisch onderzoek betreffende het Zuiderzee-vraagstuk in eenige stellingen samen gevat, die het volgende inhouden: 1. Van het gebied der geheele Zuiderzee, de Wadden en de Lauwerzee komen voor indijking en droogmaking in aanmerking; a. het zuidelijk gedeelte der Zuiderzee, b. het gedeelte ten noord oosten van Urk, c. het Wieringermeer, d. een gedeelte van de Friesche Wadden, e. de Lauwerzee. 2. Eene afsluiting van Noord Holland over Wieringen naar Friesland verdient de voorkeur boven eene meer noordelijke afsluiting. 3. Bij eene afsluiting over Wieringen kunnen de Friesche Wadden en de Lauwerzee buiten verband met de oplossing van het eigenlijke Zuiderzee-vraagstuk worden ingedijkt en droog gemaakt. 4. Voor het eigenlijke Zuiderzee-vraagstuk komen drie oplossingen in aanmerking, namelijk a. afsluiting over Wieringen, gevolgd door gedeeltelijke indijking in vier gedeelten met partieele droogmaking van elk dezer gedeelten; b. indijking en droogmaking van het zuidelijk gedeelte gevolgd door op zich zelf staande indijking van het gedeelte ten noordoosten van Urk en van het Wieringermeer; c. partieele indijking en droogmaking van de bovengenoemde gronden, zonder voorafgaande afsluiting. 5. De oplossing a verdient de voorkeur boven de oplossing b. 6. De oplossing a verdient de voorkeur boven de oplossing c met het oog op de belangen der provinciën langs de Zuiderzee, alsmede uit een financieel oogpunt, het laatste vooral wanneer er op gerekend kan worden jaarlijks gemiddeld ongeveer 10.000 H.A. drooggemaakt land in cultuur te brengen. 7. De oplossing c geeft het voordeel, om zonder verhooging der kosten per hectare na elke indijking de uitvoering der overige achterwege te laten, hetgeen bij oplossing a tot eene belangrijke ver hooging der kosten per hectare zou leiden, wanneer namelijk daarbij de kosten der afsluiting ten laste der droogmaking worden gebracht. Alles te zamen vattende, gelooft het bestuur, na ernstig wikken en wegen, de vraag of het voor Nederland geraden moet worden geacht in beginsel tot de groote onderneming te besluiten, bevestigend te mogen beantwoorden. Het door de commissie 't best gekeurde plan bestaat uit de volgende werken Het leggen van een afsluitdijk van de van Ewijcksluis over Wie ringen naar Piaam, als de meest gewenschte verbinding ten dezen tusschen de Noord Holl. en de Friesche kust, welk weik eene uitgaaf zal vorderen van f 42,000,000; vervolgens het tot stand brengen van vier verschillende bedijkingen, die gezamenlijk f 148,000,000 zullen vorderen en waardoor 216,000 hectaren verkoopbaar en be bouwbaar land of wel 190,000 hectaren, wanneer men alleen het zeer vruchtbare aanneemt, zullen verkregen worden. De kosten van het geheele werk worden dus geraamd op f 190,000,000, terwijl een tijdvak van 32 jaar wordt gesteld om het volledig uit te voeren. Uit Nijeveen schrijft meDDoor Italiaan- sche kooplieden werden bier d. d. tegen prijzen van f 500 en iets minder eenige paarden aangekocht. De leveriDg van de meesten kon direct geschieden. Het schijnt dat de Ilollandsche paarden als koetspaarden in Italië good voldoen, daar de verkoop in deze streken met ieder jaar toeneemt. In Haarlemmermeer, IJ- en Spaarndam- merpolder is het wintergraan door de strenge nachtvorsten der laatste dagen doodgevroren, zoodat het meerendeel der landerijen opnieuw beploegd en bezaaid moet worden. Men deelt aan het Utr. Dgbl. mede, dat er maatregelen getroffen wordon, om ook in ons land staatsexploitatie der spoorwegen voor te bereiden en aan de goedkeuring der Kamers te onderwerpen. Reeds bij de behandeling der wet op de spoorwegovereenkomsten en overname van den voormaligen Rijnspoorweg onder den minis ter Ha velaar, en ook vroeger werd door ver schillende leden der vertegenwoordiging op staats-exploitatie der spoorwegen aangedrongen, als het eenige middel om tot eene afdoende flinke organisatie van die groote middelen van vervoer te geraken. Te Groesbeek is de pokziekfe aan het afnemen, en nu tot eene buurt beperkt waar nog een vijftal personen zijn aangetast. Professor Lombroso, die beweerd heeft dat alle genieën gek zijn, heefc nu ontdekt dat alle vrouwen veel minder gevoelig zijn (in liehame- lijken zin) dan mannen. Met den aesthesiometer van Weber onderzocht hij honderd gevallen. Alleen zeer jonge meisjes moeten worden uitge zonderd. Hij haalt voorts mededeelingen aan van Billroth, Carle, Giordano e. a., die allen zeggen, dat eene vrouw veel gemakkelijker een operatie doorstaat dan een man en Van Balzac en Dante benevens Italiaansche spreekwoorden, om aan te toonen dat vrouwen ook minder hevig smart, vreugd of liefde gvoelen dan mannen. Zoo zou dus de mannelijke sekse eigenlijk de zwakke zijnWij gelooven het dadelijk, zegt de N. Gron. Crt. In de rubriek Landbouw van oen onzer groote bladen, lezen wfj het volgende over de gevolgen van het verbod van vee-invoer in Engeland „Bij beschikking van dan Engelschen minister van landbouw, zijn de bepalingen omtrent de ont lading van vreemd vee verscherpt, de invoer van levend vee uit Nederland geschorst. „Geschorst" zoo het heet, doch „verbodon", voor hoelang Bij 's ministers beschikking is bepaald, dat er geen buitenlandsch vee mag worden ontscheept, als niet de scheepskapitein eene schriftelijke verklaring af geeft, dat hij gedurende 28 dagen, voorafgaande aan de inscheping van zijne lading vee,' geen vee uit Maltha, België, Duitschlanü en Denemarken aan boord heeft gehaddat zijn schip gedurende 21 dagen sedert de inscheping van het vee, in geen haven der genoemde landen geweest is, dat de in het schip aanwezige dieren, aan boord niet in aanraking zijn goweest met vee uit die landen en dat het schip 28 dagen voor het laden van het vee, geene varkens uit Zweden of uit Nederland aan boord had. Het ligt voor de hand, dat een dergelijk verbod niet weinig sensatie in de verschillende landen heeft veroorzaakt en men vraagt zich af: vanwaar dat verbod Wij wenschen te vragenzou de reden van het verbod het in bescherming nemen van eigen land niet tot grondslag hebben? Wij weten dat de veeteelt in Engeland zich in geen bloeienden toestand bevindt, vooral ook wat betreft de schapenfokkerij. De Engelsche boer klaagt om verschillende redenen, maar vooral wegens den invoer van vreemd vee, eene concurrentie die hem te sterk schijnt. Wordt onder vee hier speciaal rundvee verstaan, dan kan de handel blijven bestaan, maar het is waarschijnlijk, dat de verordening ook tot de schapen wordt uitgestrekt. W(j zpjn zoo vrfj in het verbod niets anders dan een protectionistischen maatregel te zien. Waren er tengevolge van invoer van zieke dieren ziekten uitgebroken, dan had men een oorzaak kunnen aanvoeren voor den genomen maatregel, maar dit was geenszins het geval, daar het besluit van den 5den Februari is, terwijl, eerst den llon Februari vee, dat aan mond- en klauwzeer leed, werd ingevoerd en op talrijke plaatsen de ziekte deed uitbreken. Voor ons land is het van groot nadeel, dat de invoer van levend vee in Engeland is verboden. Wel is waar is Duitschland van veel grooter belang voor ons dan Engeland, en bleek ten allen tfjde meer betrouwbaar, maar vooral de schapenhandel, die in het laatste jaar zoozeer kwijnde, zal er nog slechter op worden. Deze tak van volksbestaan zal op den duur geen voordeel meer afwerpen. De laagste prijs kan spoedig voor de lammeren verwacht worden en de schapenfokkerij zal nog meer achter uit gaan. Voegt men hierbij, dat de bok- en watergal den stapel zeer doet verminderen, dan ligt het voor de hand, dat het aantal schapen in ons land waar schijnlijk tot op de helft zal verminderen. De kans toch, dat Engeland slechts voor korten tijd de grenzen voor ons vee zal sluiten, is gering. Maar zelfs wanneer het verbod weer wordt ingetrokken, mogen wij aannemen, dat de schapenteelt voorlangen tijd haar toppunt van bloei achter den rug heeft. En dat is niet weinig te betreuren I Daar bij microscopisch onderzoek van Araerikaansch spek te Utrecht in den laatsten tijd bij herhaling trichinen zijn gevondeD, is de vraag gerezen, of het ook noodig zou zijn voortaan geene vergunning tot invoer van varkens en spek uit Amerika meer te verleenen of wel aan zoodanige vergunning strenger voorwaarden, dan thans worden gesteld, te verbinden. De minister van binnenlandsche zaken heeft hierover, door tusschenkomst van de Commis sarissen der Koningin, het gevoelen van de geneeskundige inspecteurs en van de districts veeartsen gevraagd. De Duivelsnoeker Verwey, te Amsterdam het slachtoffer van een paar erfenissen ten bedrage van f17.000, welke hij in een paar maanden letterlijk wegsmeet, is, naar De Tijd verneemt, in het gasthuis aldaar overlede De bewoners van den Duivelshoek zulle waarschijnlijk een krans op zijn kist legge met het opschrift„Aan onzen weldoener.' De armoede welke in sommige streken'! van Indiê heerscht, heeft er toe geleid, dat sedert eenigen tijd kinderen te koop worden aangeboden. Zoo kwam dezer dagen met dat doel een inlander op de passar Ngrambé (Ngawie) met zijn 8 a 9 jarig dochtertje, dat na eenig loven en bieden voor zeven dubbeltjes aan een vrouw werd overgedaan. Ergens in hetSolosche ventte een inlander al zijne kinderen, vier in getal, rond en verkocht ze alle vier voor één gulden. Waar zulke dingen gebeuren moet de nood wel hoog gestegen zijn. (KI. v. Ct. R.) Op eene boerderij van 36 stuks hoornvee, te Laskwerd (gem. Appingedam) is het mond en klauwzeer geconstateerd. Vanwaar de besmetting afkomstig is, is niet bekend. De hoeve zal woeden afgesloten. Door de commis sarissen der Koningin in de noordelijke provin ciën zijn belanghebbenden hierop opmerkzaam gemaakt en is hun de grootste voorzichtigheid aanbevolen. Het mond- en klauwzeer onder het vee is nu ook in België uitgebrokenop de veemarkt te Brussel zijn eenige zieke beesten ontdekt. De groote werkstaking in Engeland, waar van het doel is den steenkoolprijs op te drijven, heeft tot eerste gevolg gehad dat de prijs gedaald isDe steenkoolhandelaars hebben van de ge legenheid gebruik gemaakt om over zee steenkool aan te voeren. Wel hebben de mijnwerkers ge tracht invloed te oefenen op de dokwerkers, maar ingeval dezen weigeren de van buiten aangevoerde steenkool te lossen, hebben de reeders omstreeks 65,000 man beschikbaar om hen te vervangen. Toch is er gebrek aan steenkool in 't binnenland, maar zij, die hierdoor getroffen worden, schijnen liever hun bedrijf te willen inkrimpen, dan door gezamelijke concurrentie den prijs op te drijven. Op de noordoostelijke spoorwegen is de dienst van meer dan 200 treinen ingetrokken hoogovens en fabrieken zij n gesloten enz. Omstreeks 300,000 mijnwerkers hebben thans het houweel neêrgelegd. De orde is tot dusver niet gestoord, maar de aanwezigheid van zoo vele werklooztn blijft toch zeer bedenkelijk. In een ander bericht over de werkstaking wordt gezegd Het cijfer der ledigioopende mijnwerkers wordt thans reeds op 600,000 lot 700,000 geraamd. Ook de paarden, vele duizenden in aantal, zijn uit de diepte naar boven gehaalddoch voor dezen is het „uit spelen gaan" der arbeiders alles behalve een spel. De arme dieren, aan de gelijkmatige warmte en de duisternis onder den grond'gewoon maken daar boven eene erbarmelijke vertooning. Zij bibberen van koude, en het zonlicht hoe schraal dan ook in de mistige, rookerige kolen- districten verbijstert hen. Sinds eenige weken wordon in Polen heime lijk groote afdeelingen troepen naar de Duitsche grenzen verschoven. Ieder plaatsje van slechts eenige beteekenis is door troepen, vooral kozakken, bezet, en voordurend komen uit het binnenland soldaten in de grensdistricten aan. Aan de wereldberoemde fabriek van Krupp, te Essen, werd jl. Vrijdag uit zulk zwaar geschut gevuurd, dat in veel huizen, in een der buurten, bj] elk schot deuren en vensters'openvlogen. Bfj één bewoner sprongen dertig ruiten, elk ter waarde van twee gulden, en bovendien sloeg een kostbare spiegel uit de lijst en brak aan scherven. Dergelijke gevallen gebeuren telkens, en twee glasverzekering-maatschappijen hebben reeds ge weigerd, verzekeringen te sluiten. In een andere wijk is de toestand nog erger want veel huizen scheuren niettegenstaande zij goed verankerd zijn. Een stevige eerst drie jaar geleden gebouwde muur van een school heeft op vier plaatsen geduchte scheuren. Generaal Booth heeft dezer dagen op eene groote vergadering in het Oostelijk deel van Londen, waar voornamelijk lieden uit de laagste volksklasse bijeen waren, gepoogd zijn plan van maatschappelijke redding uiteen te zetten. Het werd hem echter onmogelijk gemaakt het woord te voeren. Hij werd in de reden gevallen met beschuldigingen dat hij tot de sweaters (uitzuigers) behoorde en dat hij zich een deel van het bijeen- gezamelde geld zocht toe te eigenen. Hjj ging, zonder zijne bedaardheid te verliezen, eindelijk heen, de schreeuwers toeroepende: „jullie kunt niet allemaal opeens Rothschild's worden!" Omtrent de mijnramp te Anderlues wordt nog medegedeeld, dat de mijn voortreffelijk was ingericht. Zij bevatte vijf gaanderijen de eerste op 260 meter diepte, de tweede op 320, de derde op 370, de vierde op 420 en de vijfde op 500 M. De ophaalput daalde slechts tot aan de vierde verdieping. Men bereikte de vijfde langs een hellend vlak. De schade is overgroot en zal nie l alleen het millioen kosten, dat het reserve-kap e taal uitmaakt, maar zal nog 600.000 fr. hoogt

Texelsche Courant | 1892 | | pagina 2